10 најдобри алтернативи на Microsoft Outlook во 2022 година

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Социјалните мрежи и апликациите за инстант пораки се зголемуваат и опаѓаат во популарност. Во средината на целата таа активност, една алатка за комуникација базирана на компјутер останува врвна: е-пошта. Со проценетите 269 милијарди е-пошта кои се испраќаат секој ден, тоа е убедливо најкористениот начин на кој разговараме меѓу себе на интернет. Колку добивате?

Microsoft Outlook е популарен клиент за е-пошта. Може да направи сè - организирање на вашите пораки во папки и категории, ставање на несакана пошта надвор од видното поле и овозможување да испраќате поединечни пораки до вашиот календар или список со задачи.

Но, тоа не е ваш единствен избор , ниту пак е најдобрата програма за секого. Дали треба да користите Outlook или да најдете алтернатива? Прочитајте за да дознаете каде Outlook се истакнува, а каде не, други достапни софтверски опции и дали тие подобро ќе одговараат на вашите потреби.

Топ алтернативи на Microsoft Outlook

1. Mailbird ( Windows)

Mailbird е клиент за е-пошта на Windows кој е стилски и лесен за користење (во моментот се развива верзија за Mac). Тој е победник на нашиот најдобар преглед за е-пошта за Windows и беше опфатен детално во нашиот преглед на Mailbird. Имаме и потемелна споредба на Mailbird наспроти Outlook, проверете ја.

Mailbird моментално е достапна само за Windows. Достапно е за 79 долари како еднократно купување од неговата официјална веб-страница или годишна претплата од 39 долари.

Додека Outlook нудидесетици, па дури и стотици мејлови дневно, со архива од десетици илјади. Outlook прави одлична работа за да ве држи над кавгата.

Со Outlook, можете да организирате е-пошта користејќи папки, категории (ознаки) и знаменца. За да заштедите време и напор, можете да креирате правила за е-пошта кои автоматски делуваат на одредени пораки. Можете да ги преместувате или напредувате, да поставувате категории, да прикажувате известувања и многу повеќе. Дали ви треба секоја порака од вашиот шеф автоматски да се испраќа до врвот на вашето сандаче? Outlook може да го направи тоа.

Пребарувањето во Outlook е слично софистицирано. Додека можете да извршите едноставно пребарување за збор или фраза, може да се дефинираат сложени критериуми за пребарување. Ако треба рутински да вршите одредено пребарување, може да се креираат паметни папки за автоматски да ги прикажуваат пораките или датотеките што ви се потребни.

Безбедност и приватност

Outlook автоматски ќе открие непотребна пошта и ќе ја премести во посебна папка. Можете и рачно да ја известите програмата дали пораката е спам или не, и таа ќе научи од вашиот внес.

Апликацијата ќе ве заштити и од спамери со блокирање на далечински слики. Сликите од далечина се зачувуваат на интернет наместо во телото на пораката. Тие често се користат за да се открие дали навистина сте погледнале е-пошта. Ако ги прегледате сликите, тоа ќе им овозможи на спамерите да знаат дека вашата е-пошта е вистинска, што ќе доведе до повеќе спам.

Интеграции

Outlook е цврсто интегриран воMicrosoft Office и нуди календар, менаџер на задачи, апликација за контакти и модул за белешки.

Многу услуги од трети страни сакаат да ја искористат популарноста на Outlook и да додадат интеграција преку додатоци.

Кои се слабостите на Outlook?

Ограничувања на корисничкиот интерфејс

Интеграцијата на Office и познатиот интерфејс на Outlook се совршени за оние кои работат во околина на Microsoft. Сепак, може да се чувствува несоодветно ако работите со друг софтвер, а неговата интеграција (ако има) нема да биде толку тесна.

Исто така, му недостасуваат функции што се наоѓаат во апликациите за е-пошта кои се фокусираат на ефикасно ракување со вашето сандаче . На пример, не ви дозволува да одложите е-пошта или да закажете појдовна порака што ќе биде испратена подоцна или време.

Шифрирање на е-пошта

Некои клиенти на е-пошта ви овозможува да ја шифрирате појдовната е-пошта. Ова е драгоцена карактеристика кога се испраќа чувствителна е-пошта и бара одредено претходно поставување и за испраќачот и за примачот.

За жал, не сите верзии на Outlook можат да го направат тоа. Достапно е само за оние кои го користат клиентот на Windows и се претплатиле на Microsoft 365.

Трошоци

Outlook е поскап од повеќето програми за е-пошта. Чини 139,99 долари како целосно купување од Microsoft Store. Таа е вклучена и во претплата на Microsoft 365 која чини 69 долари/годишно.

Сепак, ако веќе сте корисник на Microsoft Office, апликацијата веќе ќе биде инсталирана навашиот компјутер. Речиси би можеле да помислите дека е бесплатен.

Значи, што треба да направите?

Microsoft Outlook е фантастичен клиент за е-пошта. Ако користите Office, тој е веќе инсталиран на вашиот компјутер. Outlook работи добро со други апликации на Microsoft и услуги од трети страни и обезбедува многу напредни функции.

Ако претпочитате програма што е полесна за користење, размислете за Mailbird на Windows и Spark на Mac. Тие се атрактивни апликации со минимален интерфејс, фокусирајќи се на елиминирање на одвлекувањата за да можете ефикасно да го обработувате вашето сандаче. Корисниците на Mac кои сакаат е-поштата да е повеќе како размена на инстант пораки, треба да го проверат Unibox.

За малку поголема моќ, eM Client (Windows, Mac) и Airmail (Mac) се обидуваат да постигнат рамнотежа. Нивните интерфејси се помалку преполни од оние на Outlook бидејќи се обидуваат да го понудат најдоброто од двата света: ефикасност и моќ.

Моќните корисници можеби ја претпочитаат дополнителната функционалност на PostBox (Windows, Mac), MailMate (Mac), па дури и можеби Лилјакот! (Виндоус). Овие апликации ја жртвуваат леснотијата на користење за да обезбедат пофлексибилни критериуми за пребарување и автоматизација.

Конечно, ако сакате бесплатна алтернатива, корисниците на Mac треба да го разгледаат Spark. Друга бесплатна опција, Thunderbird, нуди близок паритет на карактеристики на Outlook на повеќето платформи.

ленти полни со икони и напреден сет на функции, Mailbird има за цел да ве ослободи од одвлекување на вниманието со минимален интерфејс и лесна за употреба апликација. Тоа ви помага ефикасно да работите преку вашето сандаче со нудење функции како одложување и испраќање подоцна.

Папките и пребарувањето ќе ви помогнат да управувате со вашата е-пошта. Сепак, правилата кои автоматски ја сортираат вашата пошта и термините за напредно пребарување не се нудат. Исто така, нема да провери дали има спам - за тоа се потпира на вашиот давател на е-пошта. Сепак, Mailbird блокира далечински слики и се интегрира со тони апликации и услуги од трети страни.

Ако сте корисник на Windows и го поминувате поголемиот дел од вашето време во вашето сандаче, Mailbird е одлична алтернатива на Outlook .

2. Spark (Mac, iOS, Android)

Spark моментално е мојот личен омилен клиент за е-пошта. Достапно е на Mac, iOS и Android. Како и Mailbird, тој се фокусира на леснотијата на користење и ефикасноста, и откривме дека е најлесниот клиент за е-пошта во нашиот преглед за најдобар клиент за е-пошта за Mac.

Spark е бесплатен за Mac (од Mac App Store), iOS (App Store) и Android (Google Play Store). Достапна е премиум верзија за деловните корисници.

Spark нуди рационализиран интерфејс кој ви помага да ги видите, на прв поглед, најважните е-пошта за да можете брзо да се справите со нив. Приказот на паметно дојдовно сандаче ја одделува непрочитаната пошта од прочитаната, вистинските пораки од рекламите и означените (закачени) пораки одоткачени. Апликацијата прикажува известување само кога пристигнува е-пошта која е важна за мисијата.

Брз одговор ви овозможува да испратите едноставен одговор со еден клик. Како Mailbird, можете да одложувате и закажувате е-пораки. Конфигурабилните дејства за лизгање ви овозможуваат брзо да дејствувате на е-пошта.

Пораките може да се организираат со користење на папки, ознаки и знаменца, но не автоматски - не можете да креирате правила. Напредните критериуми за пребарување ви дозволуваат прецизно да ги стесните резултатите од пребарувањето, додека неговиот филтер за спам ги отстранува несаканите пораки од прегледот.

Ако сте корисник на Mac и претпочитате одговорен, ефикасен клиент за е-пошта, погледнете внимателно на Искра. Тоа е алтернатива на корисникот на Mac за Mailbird, иако е малку постабилна.

3. eM Client (Windows, Mac)

eM Client нуди добра рамнотежа помеѓу моќта на Outlook и минимализмот на Mailbird и Spark. Достапно е и за Windows и за Mac. Ние го покриваме во целосен преглед и исто така споредуваме eM Client со Outlook во поголема длабочина.

eM Client е достапен за Windows и Mac. Чини 49,95 долари (или 119,95 долари со доживотни надградби) од официјалната веб-локација.

eM Client ќе се чувствува запознаен со корисниците на Outlook. Структурата на менито и терминологијата се многу слични - но нуди многу помалку преполни интерфејс. Иако има голем дел од моќта на Outlook, тој исто така има за цел да му помогне на работниот тек на вашето сандаче. На пример, ви овозможува да ги одложите дојдовните е-поштаи испраќајте појдовни подоцна.

Овој клиент вклучува многу напредни функции на Outlook. Можете да ги организирате вашите пораки по папка, ознака и знаме и да додавате автоматизација преку правила. Сепак, правилата на eM Client не ви дозволуваат да направите колку што можете повеќе со Outlook. Функциите за пребарување и пребарување на папката на апликацијата, сепак, се на исто ниво со оние на Outlook.

eM Client ќе филтрира спам и ќе блокира слики од далечина. Обезбедува и шифрирање на е-пошта за чувствителни пораки, функција што може да пристапи само подгрупа на корисници на Outlook. Како и Outlook, достапни се интегриран календар, менаџер на задачи и апликација за контакти. Сепак, библиотеката на Outlook со додатоци од трети лица овозможува подобра интеграција со други услуги.

Ако ја сакате моќта на Outlook без нередот што го следи, проверете го клиентот eM. Има помодерен интерфејс и подобри алатки за работа преку вашето сандаче.

4. Airmail (Mac, iOS)

Airmail е брза и привлечна клиент за е-пошта за Mac и iOS; ја освои наградата за дизајн на Apple. Како eM Client, тој дава солидна рамнотежа помеѓу леснотијата на користење и моќта. Можете да дознаете повеќе за тоа во нашата преглед на Airmail.

Airmail е достапна за Mac и iOS. Основните карактеристики се бесплатни. Airmail Pro чини 2,99 долари месечно или 9,99 долари годишно. Airmail for Business чини 49,99 УСД како еднократно купување.

Airmail Pro вклучува многу од функциите на работниот тек на Spark, како што е лизгањедејства, паметно сандаче, унифицирано сандаче, одложете и испратете подоцна. Исто така, нуди многу напредни функции на Outlook, вклучително и врвно сортирање и пребарување, филтрирање е-пошта и автоматско дејствување на е-пошта преку правила.

Како и другите апликации, поддржува папки, ознаки и знаменца - но тоа оди понатаму. Можете исто така да ги означите е-пораките како To Do, Memo и Done и да ја користите Airmail како barebones менаџер на задачи.

Конечно, наместо да се обидувате да го направите сето тоа, Airmail нуди одлична поддршка за апликации од трети страни. Лесно е да испратите е-пошта до омилениот менаџер на задачи, календарот или апликацијата за белешки.

5. Поштенско сандаче (Windows, Mac)

Ако претпочитате моќ отколку едноставно употреба, PostBox може да биде алтернативата на Outlook што ја барате.

Поштенското сандаче е достапно за Windows и Mac. Можете да се претплатите за 29 $/годишно или да го купите директно од официјалната веб-страница за 59 долари.

Поштенско сандаче нуди интерфејс со јазичиња, што ви овозможува да имате отворени неколку е-пошта одеднаш. Пребарувањето е брзо и ефективно, а можете да пребарувате и датотеки и слики покрај содржината на е-пошта. Можете да означите некои папки како омилени за побрз пристап. Шифрирањето се обезбедува преку Enigmail.

Шаблоните за е-пошта го забрзуваат создавањето на нови е-пораки и вклучуваат реформатирани клипови и менаџер со потписи. Можете да ги приспособите интерфејсот и распоредот за да одговараат на вашиот работен тек и да ја проширите неговата функционалност преку Postbox Labs.

Ноне се работи само за моќта - се нудат и многу функции за употребливост. Можете да ги филтрирате е-поштата со еден клик и да преземете брзи дејствија на е-пошта со неколку притискања на копчињата со помош на Брзата лента.

Бидејќи Postbox е дизајниран за напредни корисници, тој ви остава голем дел од прилагодувањето. Стандардно не блокира далечински слики. Слично на тоа, можеби ќе треба да извршите дополнителни чекори за време на фазата на поставување. На пример, пред да додадете сметка на Gmail, треба да го овозможите протоколот IMAP.

6. MailMate (Mac)

MailMate е друга апликација за Mac за моќни корисници, а овој е уште погек од Postbox. Тој е фокусиран на тастатурата и се базира на текст, избирајќи функција наместо стил и леснотија на користење. Го нарековме најмоќниот клиент за е-пошта за Mac.

MailMate е достапен само за Mac. Чини 49,99 долари од официјалната веб-страница.

Е-поштата е древна технологија. Единствениот конзистентен стандард за форматирање е обичен текст, па тоа е она што го користи MailMate. Markdown е единствениот начин да додадете форматирање на вашите пораки, што го прави несоодветен за некои корисници. Како и Outlook, MailMate нуди паметни папки, но тие се на стероиди. Покомплицираните правила автоматски ќе ја филтрираат вашата пошта.

Покрај сета таа моќ, сепак ќе најдете многу погодности. Заглавија на е-пошта може да се кликаат. Ако кликнете на име или адреса на е-пошта, ќе се прикажат сите е-пошта од тоа лице. Кликнете на темалинија, и сите е-пошта со иста тема ќе бидат наведени. Со кликнување на повеќе од една ставка ќе се филтрира според сите.

MailMate не е за секого. На пример, не го поддржува протоколот за размена на Microsoft. На корисниците на Exchange ќе им биде подобро со Outlook.

7. The Bat! (Windows)

Најџискиот клиент за е-пошта за корисниците на Windows е The Bat!. Ова е исто толку за безбедноста, колку и за моќта. Не е толку прифатливо за корисниците како апликациите претходно во нашата листа. Сепак, поддржува неколку протоколи за шифрирање, вклучувајќи PGP, GnuPG и S/MIME.

Лилјакот! е достапна само за Windows и може да се купи од официјалната веб-страница. Лилјакот! Домот моментално чини 28,77 евра, а The Bat! Професионално чини 35,97 евра.

Првпат слушнав за The Bat! Пред неколку децении, во група Usenet која разговараше за најмоќните апликации за Windows, како што се менаџерите на датотеки, јазиците за скриптирање и клиентите за е-пошта. Тие типови моќни корисници сè уште се целната група - на сите други ќе им биде подобро опслужена алтернатива.

Може да се постави кој било број на адреси на е-пошта. MailTicker е лента за известувања што може да се конфигурира за вашата работна површина. Ве одржува во тек со сите дојдовни е-пораки за кои се грижите.

Покрај шифрирањето, другите моќни функции го вклучуваат неговиот систем за филтрирање, шаблони, безбедно ракување со прикачените датотеки и претплати за RSS доводи.

8. Канарска пошта(Mac, iOS)

Останувајќи со темата за безбедност, Canary Mail е една од најбезбедните алтернативи на нашата листа. Достапно е за Mac и iOS и наскоро доаѓа на Android.

Canary Mail е достапна за Mac и iOS. Тоа е бесплатно преземање од продавниците за апликации за Mac и iOS. Про верзијата е купена од 19,99 долари во апликација.

Како и The Bat!, Canary Mail има силен фокус на шифрирањето и исто така е полесен за користење. Други функции вклучуваат одложување, паметни филтри, идентификување важни е-пошта, шаблони и пребарување на природен јазик.

9. Unibox (Mac)

Unibox е сосема различен од другите клиенти за е-пошта на нашата листа. Отстапува од вообичаениот начин на правење е-пошта за да им стане попознат на оние кои пораснале во разговор.

Unibox чини 13,99 долари во Mac App Store и е вклучен со претплата на Setapp од 9,99 долари/месечно (види нашиот преглед на Setapp).

Како е различен Unibox? Наместо да ги наведе вашите е-пошта, ги наведува луѓето што ги испратиле, заедно со корисен аватар. Со кликнување на лице ќе се прикаже вашиот тековен разговор со него, форматиран како апликација за разговор. Кога ќе кликнете на дното на екранот, ќе ги видите сите е-пораки поврзани со нив.

10. Thunderbird (Mac, Windows, Linux)

Конечно, Mozilla Thunderbird е најдобрата бесплатна алтернатива на Outlook, што одговара на речиси функција-за-функција, без Microsoftинтеграција.

Thunderbird е бесплатен и со отворен код и е достапен за Mac, Windows и Linux.

Тоа не е најатрактивната апликација на нашата листа, но е еден од најфункционалните. Како и Outlook, тој користи папки, ознаки и знамиња за да ја организира вашата пошта, како и правила за автоматизација. Критериумите за пребарување и паметните папки се исто така напредни.

Thunderbird скенира за спам, блокира далечински слики и (со додаток) исто така ќе ја шифрира вашата е-пошта. Достапен е широк опсег на додатоци за проширување на функционалноста на апликацијата и интеграција со други услуги.

Ако ви треба бесплатна алтернатива на Outlook и не ви треба тесна интеграција со Microsoft Office, Thunderbird е тоа.

Брз преглед на Microsoft Outlook

Ајде прво да го разгледаме накратко Outlook. Што прави правилно, и зошто би барале алтернатива?

Кои се силните страни на Outlook?

Поддржани платформи

Outlook е достапен секаде каде што ви треба: десктоп (Windows и Mac), мобилен (iOS, Android и Windows Phone), па дури и на веб .

Лесност при поставување

Како и многу современи клиенти за е-пошта, Outlook лесно се поставува. Откако ќе ја наведете вашата адреса за е-пошта, поставките на вашиот сервер автоматски ќе бидат откриени и конфигурирани. Претплатниците на Microsoft 365 нема ни да треба да дадат адреса за е-пошта.

Организација и засилувач; Управување

Многу од нас добиваат

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.