10 најдобри бесплатни RAR екстрактори за Mac (кои работат во 2022 година)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Затоа, се обидовте да отворите датотека .rar што сте ја преземале на Интернет или сте ја добиле од колега/пријател преку е-пошта. Потоа добивате чудна грешка на вашиот Mac бидејќи датотеката не може да се отвори.

Тоа е навистина разочарувачки. Јас сум таму откако го користам мојот MacBook Pro за да комуницирам со други кои користат компјутер со Windows. Всушност, и јас наидов на истиот проблем кога се префрлив од компјутер на Mac пред неколку години.

За среќа, успеав да го поправам со неверојатна апликација наречена The Unarchiver, најдобрата апликација за извлекување RAR за Mac . Плус, сè уште е бесплатно .

Во меѓувреме, тестирав и десетици други апликации на мојот Mac и ги филтрирав оние што се бесплатни и лесни за користење и можете да прочитате повеќе подолу.

Што е RAR-датотека ?

RAR е компресирана датотека кратенка за Roshal Archive. Едноставно кажано, датотеката .rar е како контејнер за големи податоци што содржи сет од поединечни датотеки и папки внатре.

Зошто да користите RAR? Бидејќи ја намалува големината на вашите датотеки и папки додека ја одржува целата содржина 100% недопрена. Со RAR, многу е полесно да се складира на пренослив медиум или да се пренесе преку Интернет.

Според оваа споредбена слика обезбедена од Compression Ratings, RAR-датотеките постигнуваат многу поголема компресија, особено на мултимедијалните датотеки. Тие, исто така, полесно се делат или обновуваат откако ќе се оштетат отколку другите алтернативи како што се ZIP или 7Zip-датотеките.

Како да се отвори RAR архива на Mac?

За разлика оддруги архивски датотеки, на пример, архивата ZIP може директно да се креира или извлече со користење на стандардната функција на Mac, RAR-датотеката може да се отвори само со помош на софтвер од трета страна...што, за жал, Apple го нема е вграден во алатката Archive , сепак.

Затоа има многу апликации од трети страни достапни на Интернет кои тврдат дека можат да го направат тоа. Некои се со датум, додека некои бараат да платите. Но, имаме неколку бесплатни опции за да ја завршиме работата. Тестирав многу и еве кои сè уште функционираат.

Бесплатни апликации RAR Extractor што работат на Mac

Брзо ажурирање : Само што најдов помоќна апликација наречен BetterZip — кој ви овозможува не само да извлечете многу видови архиви, туку можете да го користите и за креирање архиви или преглед на содржината на архивата без вадење. Тие дополнителни функции не се достапни во The Unarchiver или Archive Utility. Го препорачувам BetterZip на оние од вас кои често ракуваат со различен вид на датотеки на компјутер и Mac. Забелешка: BetterZip не е бесплатен софтвер, но се нуди бесплатен пробен период.

1. Unarchiver

The Unarchiver е мојот омилен. Како што покажува името, веднаш ја отпакува речиси секоја архива без да ја стартува апликацијата. Апликацијата е многу моќна, па дури и го прави она што не може да го прави вградената Archive Utility - извлекува RAR архиви. Исто така, поддржува ракување со имиња на датотеки во групи на странски знаци.

2. B1 Free Archiver

Уште една одлична апликација со отворен код, B1 Free Archiver служи како се-во-едно програма за управување со архиви на датотеки. Како што можете да видите од сликата од екранот погоре, оваа алатка ви овозможува да креирате, отворате и извлекувате архиви. Отвора .rar, .zip и 35 други формати на датотеки. Покрај Mac, има и верзии за Windows, Linux и Android.

3. UnRarX

UnRarX е едноставна алатка дизајнирана да ги прошири датотеките .rar и да ги обнови оштетените или исчезнатите архиви со датотеки .par и .par2. Има и функција за екстракција. За да го направите ова, едноставно отворете ја програмата, повлечете ги датотеките од архивата во интерфејсот и UnRarX ќе ја отпакува содржината до одредената дестинација.

4. StuffIt Expander Mac

StuffIt Expander за Mac ви овозможува да ги декомпресирате и Zip и RAR архивите. Сфатив дека апликацијата е многу лесна за употреба. Откако ќе се инсталира програмата, треба да видите икона (како што е прикажано на горниот дел од горната слика од екранот). Кликнете на неа. Потоа, изберете ја датотеката, наведете ја дестинацијата за складирање на вашите извлечени датотеки и ќе завршите.

5. MacPar deLuxe

Уште една одлична алатка која може да отвора RAR-датотеки, и направи многу подалеку! Првично развиен за враќање на исчезнатите или оштетените информации со обработка на датотеки „par“ и „par2“, MacPAR deLuxe може да ги отпакува податоците со вградениот unrar мотор. Ако сте корисник на Macintosh кој често презема илипоставува бинарни датотеки, тогаш најверојатно ќе ви се допадне оваа помошна програма. Можете да го добиете од неговата официјална страница овде.

6. iZip за Mac

iZip е уште една моќна, но ефикасна алатка изградена од темел за корисниците на Mac да ја компресираат/декомпресираат, безбедни и лесно споделувајте датотеки. Ги поддржува сите видови архивски формати, вклучувајќи RAR, ZIP, ZIPX, TAR и 7ZIP. За да отпакувате датотека, само повлечете ја и пуштете ја во главниот интерфејс на софтверот. Ќе се појави друг прозорец со извлечените датотеки. Супер брзо!

7. RAR Extractor Free

RAR Extractor Free е апликација која е специјализирана за вадење датотеки Rar, Zip, Tar, 7-zip, Gzip, Bzip2 практично и безбедно . Откако ќе ја преземете и стартувате апликацијата, ќе видите скокачки прозорец кој бара од вас да наведете локација за „отстранување на архивата“. За да ги вчитате датотеките, ќе треба да се преместите горе лево и да кликнете на „Отвори“.

8. SimplyRAR (Mac)

SimplyRAR е уште една прекрасна апликација за архивирање за Mac ОС. Како што сугерира неговото име, SimplyRAR е едноставна за употреба програма која го прави лесно архивирањето и деархивирањето на датотеките. Отворете го со пуштање на датотеката во апликацијата, избирање метод за компресија и повлекување на чкрапалото. Негативната страна на апликацијата е тоа што ќе биде тешко да се добие поддршка од развивачот, бидејќи се чини дека тие повеќе не се во бизнисот.

9. RAR Expander

RAR Expander (Mac) е чиста GUI алатка за креирањеи проширување на RAR архивите. Поддржува архиви со единечни, повеќеделни или заштитени со лозинка. Исто така, има поддршка за AppleScript и вклучува примери на скрипти кои ќе ви помогнат да ракувате со повеќе архиви одеднаш.

10. Zipeg

Zipeg е исто така практичен, но бесплатен. Она што навистина ми се допаѓа е неговата способност да прегледа цела датотека пред да ја извлече. Исто така, поддржува датотеки заштитени со лозинка и повеќеделни датотеки. Забелешка: За да го отворите софтверот, ќе треба да го инсталирате наследниот Java SE 6 runtime (видете ја оваа статија за поддршка на Apple).

Па, како да ги извлечете или отпакувате RAR-датотеките на Mac? Дали наоѓате подобра апликација за отстранување архива на Mac подобра од оние наведени погоре? Известете ме со оставање коментар подолу.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.