10 најдобри начини за снимање на екран во Windows 10 (Водичи)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Print Screen има свое посебно копче за тастатура на повеќето компјутери со Windows, но што е со кога неподвижната слика не ја пресекува? На крајот на краиштата, би било навистина тешко да се направи упатство, да стримува игра или да снима лекција ако не можете да снимите снимка од екранот.

Користењето надворешна камера е незгодно и тешко, па наместо тоа, ние имаат составено листа на вградени методи и достапен софтвер од трета страна што ќе го направи трикот наместо тоа. Можеби не е толку едноставно како притискање на копчето за печатење екран (PrtSc), но овие алатки се повеќе од способни да ја завршат работата.

Еве брзо резиме на нашите врвни методи:

Метод Трошоци Барања Најдобро за
Windows Game Bar Бесплатна Intel Quick Sync H.260, Nvidia NVENC или AMD VCE графика Едноставни снимки без посебни уредувања
MS Powerpoint Varis Office 2013 или подоцна Користете во презентации, едноставни снимки
OBS Studio Бесплатно Преземете софтвер Стриминг
FlashBack Express/Pro Freemium Преземете софтвер Снимање & Уредување
APowerSoft онлајн рекордер на екран Freemium Преземете мал фрлач Брзи и практични снимки

Користете Apple Mac компјутер? Прочитајте и: Како да снимате екран на Mac

Метод 1: Лентата за игри на Windows

Windows 10 имауспеете да направите одлично видео.

Некои други методи кои функционираат, но не ги опфативме овде? Споделете го вашето искуство или совети подолу.

вграден рекордер на екран што можете да го користите без да инсталирате ништо дополнително. Сепак, таа е достапна само ако имате графичка картичка со Intel Quick Sync H.260 (модели од 2011 година или понови), Nvidia NVENC (модели од 2012 година или понови) или AMD VCE (модели 2012 или понови, освен Oland), па ако Имате проблеми, проверете дали вашиот компјутер е според спецификациите.

За оние кои имаат соодветен хардвер, еве како да го направат тоа. Сега, оваа функција е наменета за гејмерите, но може да се користи со кој било материјал на екранот.

Прво, притиснете ги копчињата WINDOWS и G . Потоа, во скокачкиот прозорец изберете „Да, ова е игра“ .

Оттука, снимањето е едноставно. Можете да го користите црвеното копче на лентата за да започнете и прекинете снимање или да го користите менито за поставки за да поставите време за автоматско прекинување за вашето снимање.

Штом ќе завршите, датотеката ќе да се зачува како MP4 во вашата папка Videos\Captures. За повеќе информации за користење на Game Bar за снимање екран, можете да го погледнете ова видео на YouTube:

Метод 2: Microsoft Powerpoint

Се случи да имате Office PowerPoint на вашиот компјутер? Потоа можете да ја користите програмата за да креирате екрани, а не само презентации. Вообичаено, ова ќе ја вметне снимката на екранот на слајд, но исто така можете да изберете да ја зачувате како датотека. Еве како да го направите тоа.

Прво, отворете Microsoft PowerPoint. Потоа изберете го табот Вметни и Екран Снимање .

Следно, изберете кој дел од екранот сакате да го снимате со Изберете Површина алатка. Ако користите Office 2016 или понова верзија, можете да го користите и клучот WINDOWS + SHIFT + A . Кликнете и повлечете ги вкрстените влакна за да ја изберете вашата област за снимање. Ако не сакате да снимате аудио, притиснете WINDOWS + SHIFT + U за да го вклучите.

Откако ќе бидете подготвени, притиснете копчето Сними .

Малиот контролен панел ќе исчезне освен ако не е закачен, но можете повторно да се појави со поместување на глувчето на горниот раб на екранот.

Откако ќе завршите, повторно притиснете го копчето Сними . Видеото автоматски ќе се вметне во вашиот слајд и можете да изберете ДАТОЈКА > SAVE AS за да ја зачувате вашата презентација. Ако сакате само да го зачувате видеото, изберете ДАТОЈКА > Зачувај МЕДИА КАКО и потоа изберете ја папката за дестинација и името на видеото.

Забелешка: ако користите PowerPoint 2013, ќе треба да следите некои посебни упатства за снимање и зачувување на вашето видео. Официјалното упатство можете да го најдете овде.

Метод 3: OBS Studio

Ако не сте обожавател на PowerPoint или сакате посветена алатка за редовно снимање на екранот, OBS Studio е еден од најдобар софтвер за снимање екран. Тој е со отворен код, не става воден печат и не поставува временски ограничувања на вашата содржина и нуди многу моќни уредувањакарактеристики исто така. Исто така, поддржува пренос во живо со 60 FPS и е популарен избор и за ова.

Пред да започнете, ќе треба да го преземете OBS Studio од нивната веб-локација овде. Бидејќи ова е програма со многу функции, ќе сакате да поминете низ некои основни поставки и поставки пред да започнете.

Ова значи дека треба да ги проверите сите поставки како што се овозможување/оневозможување автоматско снимање, поставување на стриминг, бит-стапка, брзина на земање примероци на аудио, кратенки копчиња и формат на именување на датотеки меѓу другото. Она што ќе го изберете за нив ќе зависи од тоа каде планирате да ги прикажувате вашите видеа и од можностите на вашиот компјутер.

Алтернативно, студиото OBS нуди волшебник за автоматско поставување што може да избере некои работи за вас.

По целото поставување, можете да започнете со основно снимање на екранот. Прво, ставете го OBS во „Режим на студио“, така што левата страна вели „преглед“, а десната страна „во живо“.

За да поставите сликање екран, изберете Извори > + > Прозорец Снимање > Креирај Ново . Во паѓачката листа што се појавува, изберете го прозорецот што сакате да го снимите.

Ова треба да го постави вашиот прозорец во панелот „преглед“. Ако изгледа како што сакате, кликнете транзиција во центарот на екранот. Ако не, повлечете ги црвените агли додека прегледот не се прилагоди на големината што ја сакате.

Потоа, кликнете Започнете со снимање и Стоп Снимање за да го креирате вашето видео. Стандардно, овие се зачувани како flv-датотеки во папката корисник/видео, но можете да ја промените оваа патека и да го зачувате типот во поставките.

OBS Studio е многу моќен софтвер, а можеби и еден од најдобрите бесплатни програми за создавање снимки од екранот или стриминг. Неговите карактеристики се протегаат многу подалеку од едноставното поставување прикажано овде.

За жал, не доаѓа со многу материјали за упатства, така што ќе треба да ги најдете повеќето од вашите ресурси од онлајн заедницата. Стримувачите може да откријат дека добро место за почеток е ова упатство од YouTube.

Метод 4: FlashBack Express

Ако барате посветен софтвер што може да направи и снимањето и уредувањето, FlashBack може да биде добар избор. Можете да ја користите нивната бесплатна верзија само за правење основни снимања, но платената опција ќе ви овозможи да користите алатки за уредување, да зачувувате во различни формати и да додавате посебна содржина на вашите видеа.

Еве како да започнете со FlashBack. Прво, преземете го FlashBack од нивната локација (изберете „Express“ ако сакате да започнете бесплатно).

Ова ќе преземе датотека exe. Ако ова ви прави непријатно, размислете за друг софтвер. Следно, кликнете на процесот на инсталација. Кога ќе стигнете до овој стартен екран, изберете „Сними го вашиот екран“.

Потоа ќе имате опција да промените некои поставки за вашиотснимање, како што се изворот на аудио и големината на снимањето.

Можете да одлучите и дали да снимате прозорец, регион или целиот екран. Ако изберете регион, ќе видите црвен крст влакна што можете да ги повлечете за да креирате избор.

Потоа, притиснете „Снимај“ и направете се што ви треба. Додека снимате, треба да видите мала лента на дното со копчињата „пауза“ и „стоп“. Оваа лента може да биде скриена или прикажана по желба.

Штом ќе завршите, ќе биде побарано да ја прегледате, отфрлите или зачувате вашата снимка. Во Express, ќе видите ограничен уредувач кој ќе ви овозможи да го скратите и исечете видеото по потреба. Професионалните корисници ќе имаат пополно опремен видео едитор.

Кога ќе завршите со уредувањето, можете да ја користите функцијата „Зачувај“ за да го зачувате вашето видео во формат специфичен за програмата. Или, можете да ја користите одликата за извоз за да ја зачувате како нормална датотека.

Има неколку опции, како што се WMV, AVI и MPEG4. Дополнително, наместо тоа, можете да изберете да извезувате директно на YouTube со одење на Датотека > Сподели .

FlashBack Express е едноставно решение со голем потенцијал за екранот снимање и монтажа. Многу е лесно да се започне, а ако сакате да извлечете повеќе од тоа, можете да купите професионална лиценца само еднаш (нема месечна претплата).

Метод 5: APOwerSoft онлајн рекордер на екран

Ако претпочитате решение базирано на веб, APowerSoft нуди онлајнрекордер. Сепак, се чини дека името е малку погрешно - кога се обидувавме да го пробаме софтверот, откривме дека тој бара од вас да преземете мал пакет. Сепак, функционалноста доаѓа целосно од веб-локацијата.

За да ја користите оваа алатка, ќе треба да отидете на веб-локацијата на APowerSoft Screen Recorder. Потоа, само кликнете на копчето „Започнете со снимање“ во средината на екранот.

Согласете се со сите предупредувања што ќе се појават, како што е „Отвори го AAPowerSoft Online Launcher“. Ако изберете да не креирате сметка, ќе го видите и следното предупредување пред да започнете:

Креирањето сметка е доволно едноставно ако сакате да го отстраните водениот печат, но можете да започнете без еден. Само кликнете на „x“ во горниот десен агол и ќе видите дека се појавува нов прозорец за снимање. Оттука, можете да ја промените големината на вашата зона за снимање, да ја преместите или да приспособите посебни поставки како што се сокривање/прикажување на лентата со алатки, копчињата и слично.

За да започнете и прекинете со снимањето, само притиснете го црвеното копче. Кога ќе завршите, ќе ви биде прикажан вашиот видео клип.

Можете да ја користите иконата за зачувување за да го зачувате емитувањето на екранот како видео-датотека или како GIF, или да ја користите иконата за споделување за прикачување на YouTube, Vimeo, Drive или Dropbox.

APowerSoft е многу лесна програма. Тоа ви дава одредена флексибилност - на пример, можете да снимате аудио од системот, микрофонот, и двете или ниту едното од другото - но е ограничено колку што се однесува на можностите за уредувањеосвен ако не ја купите платената верзија. Ќе треба да користите посебна програма на вашиот компјутер ако планирате да направите каков било вид уредувања.

Од друга страна, алатката е многу брза за употреба и може да биде одлична за кратко време или ако не треба да правите некои фантастични промени пред да ги споделите.

Алтернативни методи кои Работете и

6. Пренос во живо на YouTube

Ако имате канал на YouTube, можете да ги искористите предностите на YouTube Creator Studio за да снимате снимка од екранот. Ова бара користење на функцијата пренос во живо, така што не е одлично погодна за секого, но може да успее во некои случаи.

За да започнете со користење на YouTube за прикажување екран, погледнете го ова упатство.

7. Filmora Scrn

Filmora Scrn е посветен софтвер за снимање екран направен од Wondershare. Нуди снимање со двојна камера (екран и веб камера), многу опции за извоз и алатки за уредување.

Некои луѓе го претпочитаат затоа што интерфејсот е многу почист од некои конкурентни апликации, но бидејќи ова не е бесплатен софтвер, не е доста достапен како некои од другите методи наведени овде.

Меѓутоа, ако сте заинтересирани за лесен за употреба и специјализиран софтвер за снимање екран, можете да го погледнете Filmora овде.

8. Camtasia

За разлика од многу од поспецијализираните програми, Camtasia е прво уредувач на видео со целосни функции, а потоа софтвер за снимање екран.

Нуди најмногуможности за уредување и производство, што го прави одличен избор ако сакате да направите повеќе од само снимање на вашиот екран или планирате да произведувате неколку видови видеа. Интерфејсот е многу чист и лесен за користење.

9. Snagit

Snagit е програма направена од TechSmith, истата компанија што ја произведува Camtasia. Сепак, Snagit не е алатка сè-во-едно и наместо тоа е наменета само за снимање на екранот.

Нуди некои интересни функции како што е алатката за избор на магија која може автоматски да открие области за снимање, како и панел за уредување што ќе ви овозможи да ги коментирате вашите финални видеа.

10. CamStudio

CamStudio е бесплатен софтвер, но тој е постар и помалку добро поддржан софтвер во споредба со некои алтернативи.

Програмата ја одржува првенствено еден поединец и дефинитивно има неколку грешки што сè уште се решаваат, но ако сте заинтересирани да пробате, вреди да се обидете.

CamStudio можеби не е толку „сјајно“ како некои алтернативи, но е бесплатен и треба да ве интересира.

Заклучок

Тоа го завршува овој водич. Без разлика дали снимате видеа за мала училница, илјадници претплатници или за сопствено уживање, учењето како да снимате екрани на Windows 10 може да направи огромна разлика.

Во зависност од тоа кои карактеристики се важни за вас, постојат различни опции кои можат да ги задоволат вашите потреби и нема причина зошто не би

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.