10 најдобри софтвери за чистење компјутери во 2022 година (детални прегледи)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Подигнувањето на сосема нов компјутер за прв пат е секогаш забавно. Работи брзо, сè е брзо и реагира, и отвора сосема нов сет на можности за работа и игра. Ќе бидете попродуктивни, ќе завршите повеќе и ќе се забавувате правејќи го тоа - или барем така се чувствувате на почетокот. По неколку месеци, се чини дека работите почнуваат да се забавуваат. Компјутерот не се подига толку брзо, а на вашите омилени програми им треба подолго и повеќе време за да се вчитаат.

Ви звучи познато? Тоа е целата премиса на која се заснова софтверската индустрија за „чистење компјутери“. Всушност, тоа речиси би можело да биде продажен терен за нашите две омилени апликации за чистење компјутери.

AVG PC TuneUp е наменет за понапредните корисници на кои им е удобно да копаат во внатрешноста работи на нивниот оперативен систем, но не секогаш сака да поминува часови оптимизирајќи кога би можеле да го користат својот компјутер. AVG, исто така, вклучува голем број дополнителни функции, како што се оптимизација на перформансите и дополнителни алатки за управување со дискот.

CleanMyPC е подобар избор за пообичниот корисник на кој не му треба – или сака – да чепкам во детали. Има рационализиран интерфејс што го олеснува чистењето на вашиот компјутер и добри алатки за следење во заднина за да се одржува непречено функционирање на работите во иднина.

Ќе ги разгледаме и двете потемелно за една минута, но имаме неколку други работи што треба прво да се разгледаат.

Користење на Apple Macпретплата за целосна верзија, а TuneUp има импресивно ниво на компатибилност. Една од најдобрите карактеристики на AVG TuneUp е тоа што можете да го инсталирате на онолку уреди колку што сакате, вклучително и сите верзии на Windows од XP наваму, macOS, па дури и паметни телефони и таблети со Android - сите користејќи иста претплата! Ниту една друга програма што ја погледнав немаше такво ниво на компатибилност и неограничено лиценцирање, и тоа е голем дел од она што го прави AVG TuneUp најдобар чистач за ентузијасти. Можете да дознаете повеќе од нашиот целосен преглед на AVG TuneUp.

Преземете го AVG TuneUp

Непријатниот второпласиран: CCleaner

(порано во сопственост и развиен од Piriform, бесплатно.)

CCleaner е една од најкористените бесплатни апликации за чистење компјутер повеќе од една деценија, но и покрај неговата популарност и способности, можам. Вклучете го во конечната листа на победници со чиста совест. Тимот на CCleaner имаше голема безбедносна и ПР катастрофа во септември 2017 година, кога беше откриено дека верзијата на програмата достапна на официјалниот сервер за преземање е заразена со тројански малвер Флоксиф.

За оние од вас кои не ја знаат приказната, мојот соиграч напиша сеопфатен преглед на ситуацијата достапен овде.

Важно е да се истакне дека тимот на CCleaner направи се како што треба кога дојде до поправање на проблемот - ја објавија ранливоста и брзо ја закрпиа програмата наспречи идни проблеми. Кога ќе го споредите тој одговор со компании кои доживуваат прекршување на податоците, но не ги информираат засегнатите корисници дури со месеци, па дури и години по тој факт, може да видите дека тие реагирале добро како што можеле.

Се рече, сè уште е тешко да се препорача додека програмерите не се уверат дека нивните безбедносни процедури се подобрени за да се спречи тоа да се случи повторно.

Преземете го CCleaner сега

Друг добро платен софтвер за чистење компјутери

Glary Utilities Pro

(39,99 $ годишно за лиценца за 3 компјутери, во продажба за 11,99 $)

Ако сте ентузијаст корисник кој не не заборавајте да одвоите време за да научите програма, Glary Utilities Pro можеби е за вас. Има импресивно сеопфатен сет на опции и секоја од нив може длабоко да се прилагоди за да одговара на речиси секоја ситуација. Покрај некои од постандардните алатки за чистење, како што се управувањето со програмите за стартување, чистењето на регистарот и целосното управување за деинсталирање програми, има огромен број други алатки спакувани овде.

Едното нешто што најмногу го наоѓам длабоко фрустрирачки за оваа програма е интерфејсот. Има одлични способности, но тие се закопани во еден од најзбунувачки-дизајнираните интерфејси што сум ги видел долго време. Три посебни менија - долж врвот, долж дното и во копчето „Мени“ - сите водат до слични места, но со малку различниваријации. Нема логика што оди каде оди, или зошто оди таму, и секоја алатка се отвора во нов прозорец без да означува како да се вратите на главната контролна табла. Доволно забавно, ова е нивниот „нов и иновативен“ интерфејс.

Ако можете да ги надминете проблемите со интерфејсот, има многу што да се допадне во оваа програма. Редовно се ажурира и е компатибилен со сите верзии на Windows од Vista наваму. Тие не користат тактики за заплашување за да ве натераат да ја купите про верзијата, а всушност, тие дури нудат и бесплатна верзија што ја вклучивме во делот „Бесплатни алтернативи“. Ако интерфејсот беше ажуриран на нешто порационално и попријатно за корисникот, тоа ќе беше многу посилен конкурент.

Norton Utilities

(49,99 $ за лиценца за 3 компјутери)

Norton Utilities обезбедува одличен опсег на функции во интерфејс кој е лесен за употреба. Оптимизацијата со 1-клик го прави исклучително едноставно одржувањето на вашиот компјутер чист, а тие се здружени со импресивен број дополнителни функции, од проверка на дупликат датотеки до враќање на изгубените датотеки и безбедно бришење.

Забележав дека по извршувањето на Оптимизацијата со 1-клик, целото кеширање на мојот прелистувач беше привремено оневозможено и сите мои кеширани CSS-датотеки беа отстранети. Овие датотеки не се баш вселенски свињи, па не сум сигурен зошто би биле вклучени во процесот на автоматско чистење. Ова имаше несакан ефект на кршење на секојвеб-локацијата што ја посетив додека не направив тешко освежување за да ги поправам, но скршените веб-страници можеби збунија неискусен корисник.

Има уште неколку работи што го држат Нортон надвор од кругот на победниците. Таа е една од поскапите апликации за чистење во овој преглед, со 49,99 долари, а вие сте ограничени на инсталирање на само 3 компјутери. Ова значи дека не е баш во ред за победничката категорија на ентузијасти, бидејќи ентузијастите обично имаат најмалку 3 компјутери во куќата, и тоа е малку премногу сложено за победа во категоријата на обични корисници. Сепак, тоа е одличен избор од гледна точка на функции, сепак, ако не сте обожаватели на нашите избрани победници - или ако сакате да избегнете годишна претплата!

Имајте предвид дека Нортон повеќе не нуди бесплатен пробен период на нивната веб-страница.

Comodo PC TuneUp

(19,99 $ годишно претплата)

Comodo PC TuneUp е малку чуден запис во списокот. Опфаќа некои од поосновните функции за чистење на компјутерот, како што се пребарување на непотребни датотеки и задолжителни/бескорисни поправки на регистарот, но вклучува и скенер за малициозен софтвер, скенер за дневници на настани на Windows и прилично нејасен „скенер за безбедност“. Comodo, исто така, вклучува дупликат скенер за датотеки, дефрагментатор на регистар и уникатна алатка за „присилно бришење“ што ви овозможува да го одложите бришењето на датотеките што се во употреба до следното рестартирање.

Беше прилично забавно да се види што различно чистењепрограмите сметаат дека се проблеми. Comodo не најде никакви проблеми со мојот регистар на Windows, и покрај фактот што другите програми што ги тестирав го направија тоа. Јас никогаш не користам ниту една од алатките за регистар (освен скенирање), а не треба ниту вие, но вреди да се истакне дека очигледно има несогласување околу тоа што предизвикува проблеми.

Уште позабавно, двата безбедносни скенери резултатите беа и од записите во регистарот, и покрај фактот што скенерот на регистарот рече дека се е во ред. Не сум сигурен што да направам од тоа, но тоа не ме исполнува со сигурност во неговите способности за чистење. Исто така, најде најмала количина на непотребни датотеки од 488 MB, остар контраст со потенцијалните 19 GB пронајдени од AVG PC TuneUp.

Иако има добра компатибилност со Windows, редовни ажурирања и рационализиран интерфејс, чудната мешавина на алатки и слаби перформанси на пребарување значи дека оваа алатка сè уште не е подготвена за центарот на вниманието.

iolo System Mechanic

(49,95 $, лиценцирана за сите компјутери во едно домаќинство )

iolo доби многу признанија за својата апликација за чистење компјутер, но моето искуство навистина не ги оправда очекувањата. Речиси целосно го отстранив од прегледот, но толку многу луѓе го препорачуваат што мислев дека вреди да го споделам моето искуство. Има прилично стандарден сет на опции за управување со чистење на компјутер и нуди низа „засилувања“има за цел да оптимизира сè, од брзината на процесорот до брзината на мрежата, иако е сосема нејасно како точно го постигнува ова.

Овие прашања се засенети од многу поголем проблем, сепак, како што пред да успеам да го завршам тестирањето, наидов на некоја неволја. Редовното ажурирање е еден од критериумите што ги користевме за да ги оцениме достапните средства за чистење компјутери, а System Mechanic всушност доби ажурирање додека јас бев во процес на тестирање. Мислев дека е совршена промена за да тестирам колку добро се справува со ажурирањата, па дозволив да продолжи. Автоматски ја деинсталира старата верзија, го рестартира мојот компјутер и ја инсталираше новата верзија, но веднаш наидов на проблем:

Како што можете да видите, целиот интерфејс изгледа модернизиран по ажурирањето , но сосема е можно да ја презеде погрешната верзија на софтверот бидејќи сè стана луто и стана тотално неупотребливо

Јас ја користев само пробната верзија, така што не сум точно сигурен како би можел мислам дека прекршив некоја лиценца. Мислев дека можам да го решам проблемот со деинсталирање и повторно инсталирање, но кога се обидов да го користам пробниот клуч за активирање што ми го испрати iolo, ми кажа дека не е валиден за таа програма и е наменет за друга - иако само го следев свој процес на ажурирање!

Можно е вашата километража да варира, но јас не би му доверил на одржувањето на мојот компјутер на компанија која нередотлансира сопствен производ. Нека ова биде предупредувачка приказна за важноста да се избере квалитетен развивач на софтвер, дури и меѓу оние што биле препорачани од други!

Некои бесплатни програми за чистење компјутери

Во повеќето случаи, алтернативи за слободен софтвер не нудат сосема исто ниво на сеопфатни опции за чистење или автоматско управување како платен софтвер, но тие сепак можат да бидат многу корисни.

Glary Utilities Free

Keen- Читателите со очи ќе забележат дека моето време за подигање е подобрено за 17 секунди откако ја прегледав верзијата Pro!

Ова е еден од исклучоците од правилото, се разбира. Glary Utilities Free обезбедува неколку одлични карактеристики што го прават одличен избор за оние кои немаат буџет или потреба за верзијата Pro. Повеќето од она што остана надвор од бесплатната верзија е поврзано со автоматско одржување и „длабоко чистење“, иако за жал, двете верзии го делат истиот бизарен интерфејс.

Многу корисници кои размислуваат за верзијата Pro веројатно ќе бидат задоволни со бесплатната верзија, и обајцата ги делат истите редовни ажурирања и обемна компатибилност со Windows.

Duplicate Cleaner

DuplicateCleaner е цврсто на основниот крај на спектарот на чистење на компјутерот, како навистина го прави само она што го сугерира името: барај дупликат датотеки. Ова може да биде голема помош кога станува збор за ослободување простор за складирање, особено акокористите нов лаптоп со релативно мал погон во цврста состојба. Снемувањето на просторот за складирање може драматично да ја намали брзината на вашиот компјутер, а пребарувањето на дупликат датотеки е една од функциите за чистење што не е вградена во Windows.

Достапна е и про верзија на Duplicate Cleaner.

BleachBit

Прочистителот на компјутер со отворен код BleachBit е вид на рамнотежа помеѓу двете претходни бесплатни опции, нудејќи низа алатки за чистење простор на дискот и опции за безбедно бришење. Како и повеќето бесплатни софтвери кои немаат платен пандан, интерфејсот за BleachBit остава многу да се посакува - но барем не можете да го наречете збунувачки.

Тој навистина не го нуди истото функционалност како и која било од посеопфатните опции, но има пристојна поддршка и редовни ажурирања. Тоа е, исто така, единствената програма што ја разгледавме што има верзија на Linux, како и неколку дополнителни алатки кои се достапни само во околината на Linux.

BleachBit е достапен за преземање овде.

Како ги тестиравме и избравме овие апликации за чистење компјутери

Со толку многу различни начини за „чистење“ на компјутер, важно беше да се стандардизира начинот на кој гледавме на вклучените програми. Еве преглед на критериумите што ги користевме за да ги направиме нашите конечни избори:

Им се потребни сеопфатни опции.

Многу апликации за чистење компјутери тврдат дека можат драматично да го забрзаат вашиот компјутер, но реалностае тоа што обично има неколку мали проблеми кои можат да се поправат и надгледуваат. Поединечно, ниту еден од нив не е толку сериозен, но кога сите ќе почнат да имаат проблеми одеднаш, перформансите на вашиот компјутер навистина може да почнат да се засегнати. Тоа го прави од суштинско значење апликацијата за чистење компјутер да покрива широк опсег на опции, од управување со вашите програми за стартување до помагање да го максимизирате достапниот простор за складирање. Имањето неколку дополнителни функции како проверка на дупликат датотеки и управување со целосно деинсталирање може да биде исто така многу корисно!

Тие треба да бидат лесни за користење.

Windows веќе ви овозможува да управувате со повеќето (ако не и сите) од функциите што ги нудат апликациите за чистење на компјутер, но може да биде префинето и одзема време да се справите со работите на тој начин. Добрата апликација за чистење ќе ги спои сите тие функции на едно место и ќе го олесни управувањето со целиот процес. Во спротивно, подобро е да ги заштедите парите и да научите како да го направите сето тоа сами.

Тие треба редовно да се ажурираат.

Бидејќи вашиот компјутер постојано се ажурира (или барем треба да биде), важно е и вашата апликација за чистење редовно да се ажурира. Некои поосновни функции, како што се пребарување на дупликат датотеки и враќање на слободен простор, нема да променат многу од верзија до верзија, но ако вашата апликација за чистење компјутер има и функции за скенирање вируси или управување со драјвери, потребни се редовни ажурирања за непречено функционирање на работите иефективно.

Тие не смеат да се обидат да ве исплашат да ги купите.

Многу корисници на компјутери не се задоволни со техничките детали за тоа како функционираат нивните компјутери . Некои сомнителни развивачи на софтвер се обидуваат да го искористат тој факт со тоа што ги плашат корисниците да мислат дека нешто не оди очајно наопаку, освен ако не го купите нивниот софтвер оваа секунда. Ова е еквивалент на несигурни трошоци за поправка на натрупување на автомеханичар на вашата сметка што навистина не ви треба. Ниту еден добар механичар не би го направил тоа, а ниту еден добар развивач на софтвер не би го сторил тоа.

Тие мора да бидат прифатливи доколку одлучите да купите.

Повеќето апликации за чистење компјутери не го прават тоа треба да се работи редовно, освен ако не го користите вашиот компјутер постојано секој ден. Дури и тогаш, тие веројатно сè уште ќе завршат одлична работа ако ги водите само неколку пати годишно. Тоа значи дека достапноста е клучна и дека секој програмер кој се обидува да им понуди на корисниците годишна претплата на нивната програма можеби нема да нуди најдобра вредност за парите. Некои посветени програмери редовно ги ажурираат своите програми доволно за да го направат моделот на претплата вреден, само бидете сигурни дека добивате доволно корист за да ги направите тековните трошоци исплатливи.

Тие мора да бидат компатибилни со сите неодамнешни Верзии на Windows.

Windows помина низ голем број различни верзии во последно време, а многу луѓе сè уште користат Windows 7, Windows 8 или 8.1. Бидејќимашина? Прочитајте исто така: Најдобар софтвер за чистење Mac

Зошто да ми верувате за овој преглед за чистење компјутер

Здраво, јас се викам Томас Болд и сум корисник на компјутер од деновите на Windows 3.1 и MS-DOS. Мора да се признае, тогаш немаше многу што можеше да направиш со Windows (а јас бев дете), но почетокот на тоа рано ми даде широка перспектива за тоа што е можно со околината на компјутерот и колку далеку сме стигнале од раните денови .

Во помодерни времиња, јас сам ги градам сите мои десктоп компјутери од поединечни компоненти и ја применувам истата прецизна грижа за да се осигурам дека тие работат со врвни перформанси и на софтверската страна на работите. Ги користам моите десктоп компјутери и за работа и за играње, и го очекувам најдоброто од нив без разлика што правам.

Пробав низа апликации за чистење и оптимизација на компјутерот во текот на мојот хоби и мојата кариера, со различен степен на успех – некои се корисни, а други се губење време. Го носам сето тоа знаење и искуство во оваа рецензија, така што нема да морате да поминувате години учејќи се што ќе треба да знаете за да ги одделите добрите од лошите програми.

Забелешка: ниту една од компаниите споменати во овој преглед ми дадоа посебно внимание или компензација за пишувањето на овој прегледен преглед. Сите мислења и искуства се мои. Тест компјутерот што се користи е релативно нов, но бил во голема употреба инадградбата може да биде скапа, истото домаќинство често ќе има повеќе компјутери кои работат на различни верзии. Добрата апликација за чистење компјутер која нуди лиценца за повеќе компјутери треба да ги поддржува сите неодамнешни верзии на Windows (вклучувајќи ги Windows 10 и Windows 11) за да не мора да купувате различна програма за секој компјутер.

Важна забелешка за безбедноста

Повеќето развивачи на софтвер се заинтересирани да ја создадат најдобрата можна програма, но не секој е толку восхитувачки. Некои програмери се само заинтересирани да заработат пари, а неколку се трудат да направат продажба што нивните тактики непријатно се приближуваат до тактиките што ги користат измамниците. Секогаш кога преземате нов дел од софтверот, секогаш треба да го скенирате со вашата доверлива (и ажурирана) програма за безбедност на антивирус/анти-малвер за да бидете сигурни дека е безбедно да се инсталира.

За време на моето тестирање , неколку од програмите што размислував да ги прегледам беа означени од Windows Defender и/или Malwarebytes AntiMalware. Имаше еден што дури и не го заврши преземањето пред Windows Defender да го блокира! Но, не грижете се - сите програми вклучени во објавената верзија на овој преглед ги поминаа сите достапни безбедносни скенирања. Тоа само ќе ви покаже колку е важно да имате добри безбедносни практики!

Завршен збор

Апликациите за чистење на компјутерот поминаа долг пат од раните денови, иако некои од алаткитетие се вклучени се малку сомнителни (ве гледам, „чистачи“ на регистарот!). Кога избирате и користите средство за чистење компјутер, не заборавајте дека сите тие се дизајнирани да се чувствувате како да сте изгубени без нив. Кога ќе ви кажат дека имате 1729 проблеми што треба да се поправат, не избезумете - тие обично само ја бројат секоја датотека што може да се избрише, не кажувајќи дека вашиот компјутер ќе се расипе.

Дали имате омилена апликација за чистење компјутер што ја изоставив од оваа рецензија? Кажете ми во коментарите подолу и ќе погледнам!

не е исчистен неодамна.

Вистината за апликациите за чистење на компјутер

Постои прилично голема индустрија изградена околу програми кои тврдат дека го забрзуваат вашиот компјутер со чистење на стари датотеки, регистар записи и други разновидни ѓубре што наводно се создаваат со текот на времето од нормална секојдневна употреба на компјутерот. Тоа има одредена доза на логична смисла на површината, но дали тврдењата навистина држат под истрага?

Факт е дека вашиот компјутер не успорува затоа што вашиот хард диск се „преполни“ со разни , непознати датотеки. Ако се соочувате со побавно од вообичаеното време на подигање и програми кои не реагираат, има и други виновници кои демнат зад сцената и ги предизвикуваат овие фрустрирачки проблеми.

Чистењето на регистарот е една од главните карактеристики на многу средства за чистење компјутери, но има никогаш навистина не е докажано дека прави нешто за да го забрза вашиот компјутер. Некои луѓе, вклучувајќи го и одличниот развивач на анти-малициозен софтвер MalwareBytes, отидоа дури дотаму што ги нарекуваат средствата за чистење на регистрите „дигитално змиско масло“. Ако користите ниско-квалитетно средство за чистење на регистарот, постои дури и можност целосно да го уништите вашиот оперативен систем и да морате повторно да инсталирате сè од основата. Мајкрософт го правеше, го прекина и на крајот издаде изјава за нив:

„Мајкрософт не е одговорен за проблемите предизвикани од користењето на алатката за чистење на регистарот. Силно ви препорачуваме самопроменете ги вредностите во регистарот што ги разбирате или што ви е наложено да ги промените од извор на кој доверувате, и на кој правите резервна копија на регистарот пред да направите какви било промени. Microsoft не може да гарантира дека може да се решат проблемите што произлегуваат од користењето на алатката за чистење на регистарот. Проблемите предизвикани од овие комунални услуги можеби не може да се поправат и изгубените податоци може да не се обноват“. – Извор: Поддршка на Microsoft

И покрај тоа предупредување, сите главни средства за чистење компјутери вклучуваат некој тип на функција за чистење на регистарот, но исто така препорачуваме да не ги користите овие алатки без разлика кој ги развил.

Како тоа да не беше доволно за да ве натера да се запрашате за средствата за чистење на компјутери воопшто, исто така постои и фактот дека маркетиншката возбуда често се обидува да ве продаде со тоа што имате компјутер што „работи како нов“. За жал, ова е главно претерување - обично не можете да имате компјутер што работи како нов и сè уште ги има сите ваши датотеки и софтвер инсталирани на него. Дел од причината зошто тие работат толку добро кога се сосема нови е тоа што тие се празно, и штом започнете да инсталирате програми и да ги приспособувате работите, барате од него да работи повеќе.

Тоа не значи дека апликациите за чистење на компјутер се бескорисни, иако - далеку од тоа! Важно е само да управувате со вашите очекувања. И покрај тоа што маркетиншката возбуда е обично над врвот и многу драматична, сепак можете да направите многу за да го подобрите вашиот компјутерперформанси. Дефинитивно ќе можете да ослободите простор за складирање и да го забрзате времето на вчитување на Windows со вистинската програма, а многу од апликациите доаѓаат со некои други одлични функции како што се средства за чистење на приватноста, проверка на дупликат датотеки и функции за безбедно бришење.

Кој ќе има корист од користењето на чистач на компјутери

Ова е малку тешко прашање за одговор бидејќи луѓето ги користат своите компјутери на многу различни начини. На некои луѓе им е удобно да користат системски алатки, командни линии и уредување записи во регистарот, додека други се задоволни да ја проверуваат нивната е-пошта и да гледаат видеа со мачки без да знаат (или да се грижат) што е командна линија.

Ако сте обичен корисник кој прелистува интернет, проверува е-пошта/социјални медиуми и прави малку основна обработка на текст, можеби нема да најдете голема корист од скапата апликација за чистење компјутер. Тоа може да биде корисно за да ви помогне да ослободите простор за складирање и да се осигурате дека не оставате никакви лични информации за идентификација на вашиот компјутер, но обично можете да го постигнете истото без да мора да платите за тоа.

Тоа. се вели, може да биде многу полесно да имате една програма која полесно се справува со сите мали задачи за одржување. Ако ви е непријатно да ги следите и управувате сите различни области за да се чистите, може да биде многу корисно да имате единствена програма која ги спојува сите ваши опции за чистење на едно место.

Ако стенекој кој сака да се занимава со нештата, користи компјутер професионално или сте сериозно посветен гејмер, веројатно ќе добиете некои поопипливи придобивки. Обезбедувањето дека имате многу слободен простор на вашиот главен диск на оперативниот систем е многу корисно за гребење простор и датотеки со страници, и обезбедувањето дека вашите стари драјвери за хардвер не предизвикуваат проблеми со следното ажурирање може да заштеди многу време однапред. Речиси сите овие функции на апликацијата за чистење компјутер може да се ракуваат со користење на други аспекти на Windows, но сепак е корисно да ги имате сите на едно место.

Ако сте некој што постојано инсталира и деинсталира нови програми (како како пишувач на прегледи на софтвер, на пример), можеби дури и ќе откриете дека навистина има преостанати „ѓубре“ датотеки од претходните програмски инсталации!

Најдобар софтвер за чистење на компјутери: Нашите најдобри избори

Најдобрите за случајни корисници: CleanMyPC

(39,95 $ лиценца за еден компјутер)

Едноставниот интерфејс ги олеснува задачите за чистење, без разлика дали ослободувате простор или управување со програми за стартување

CleanMyPC е една од ретките апликации за Windows произведени од MacPaw, развивач кој обично прави апликации за (погодувате) околината на macOS како што е CleanMyMac X и Setapp. Нуди пристоен сет на функции за чистење, како што се слободен простор, програма за стартување и управување со деинсталирање, спакувани во интерфејс лесен за употреба. Исто така фрлаво управувањето со екстензии на прелистувачот и чистење на приватноста, како и функцијата за безбедно бришење.

Како што може да очекувате од развивач кој работи првенствено со Mac, дизајнот на интерфејсот е едноставен и чист и не ги обзема корисниците со премногу детали. Брзо кликнување на копчето „Скенирај“, опционален преглед на содржината и кликнување на копчето „Исчисти“ и ослободивте малку простор.

Останатите алатки се исто толку лесни да се користи, иако е дискутабилно дали делот „Одржување на регистар“ навистина ќе направи нешто добро или не. Вообичаено е тврдењето меѓу апликациите за чистење компјутери дека тоа ќе помогне, и се чини дека сите го вклучуваат во една или друга форма, па затоа решив да не го држам против ниту една од нив.

Покрај тоа што нуди чистење на барање, CleanMyPC има и неколку одлични опции за следење на позадината. Го следи просторот што го користи вашата корпа за отпадоци и дали некоја нова програма се додава во секвенцата за стартување на Windows или не. Многу програми не бараат дозвола пред да се додадат, и убаво е што можете лесно да ги одржувате картичките на ова автоматски кога инсталирате нова програма.

CleanMyPC е достапен како бесплатен пробен период и може да се види на сликите од екранот, MacPaw не пробува никакви тактики за заплашување за да ве натера да ја купите целосната верзија. Наместо тоа, тие едноставно ја ограничуваат количината на слободен простор што можете да го исчистите на 500 MB додека ви дозволуваат да тестиратедругите карактеристики. Исто така, редовно се ажурира и е компатибилен со Windows 7, 8 и 10, осигурувајќи дека ќе работи непречено на секој модерен компјутер. Ако сè уште користите Windows Vista или XP, ќе треба да направите многу повеќе отколку да користите чистач за компјутер!

Од лоша страна, тоа е малку скапо, особено ако сакате да користите програма за чистење на цело домаќинство полно со компјутери. Сепак, тоа е исто така една од наједноставните програми за употреба која ги вклучува најважните карактеристики на добро средство за чистење компјутер, што го прави совршен за обичниот домашен корисник кој сака да врши повремено одржување. Можете да го прочитате нашиот целосен преглед на CleanMyPC за повеќе.

Добијте CleanMyPC (бесплатен пробен период)

Најдобро за корисници ентузијасти: AVG PC TuneUp

(49,99 $ годишно за неограничено Лиценци за Windows/Mac/Android, на продажба за 37,49 долари годишно)

AVG најпрво стана познат со нивниот многу сакан бесплатен антивирусен софтвер, и оттогаш тие се проширија во цела палета на Системски алатки за компјутер. AVG TuneUp нуди импресивен сет на функции во едноставен, добро дизајниран интерфејс центриран околу различните задачи што можеби сакате да ги извршувате: одржување, забрзување, ослободување простор и поправка на проблеми. Секој од овие секции извршува одреден број алатки автоматски за вас, додека делот „Сите функции“ ви нуди преглед на сите алатки достапни за индивидуална употреба.

AVG PC TuneUp нуди сè што сакатеочекувајте од апликација за чистење на ниво на ентузијасти: управување со стартување, алатки за управување со диск и управување со програми. Исто така, постојат задолжителни алатки за регистар, иако повторно, има малку податоци кои сугерираат дека тие помагаат многу сами по себе и дека всушност можат да нанесат штета.

AVG исто така има спакувани функции за безбедно бришење, опции за чистење на прелистувачот, и збир на режими за оптимизација во живо. Ова е одлична карактеристика која првенствено е наменета за лаптопи, овозможувајќи ви да управувате со апликациите во заднина и поврзаните уреди во лет со еден клик.

Ако се обидувате да го исцедите секој последен пресметковен циклус на перформанси од вашиот уред, можете да ги оневозможите апликациите во заднина за да го задржите фокусот на задачата што ви е при рака. Ако сте загрижени за секоја последна наносекунда од траењето на батеријата, можете да го поставите режимот за оптимизација на Економичен, оневозможувајќи ги поврзаните уреди со напојување и програмите што џвакаат низ вашата батерија во заднина.

За жал, мазниот сив интерфејс исчезнува штом ќе се запознаете со деталите за секоја од алатките, но тие сепак обезбедуваат одлично ниво на контрола, како што би очекувале од апликација на ниво на ентузијасти. Дури и при основно чистење на слободен простор, тој впечатливо длабоко се најде во структурата на мојата датотека, откривајќи проблеми како што се преостанатиот дел од Steam за редистрибуција за кои дури ни јас не знаев.

AVG не користи никаков непријатен страв тактики за да ве натера да купите

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.