11 Најдобар софтвер за обновување податоци на iPhone за 2022 година (Тестиран)

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Ние ги носиме нашите животи на нашите iPhone телефони. Тие се со нас каде и да одиме, не одржуваат контакт, снимаат фотографии и видеа и обезбедуваат забава. Во меѓувреме, го оставивте компјутерот безбедно на работната маса, надвор од временските услови и на дофат на штета. Ако сакате да изгубите важни податоци некаде, голема е веројатноста дека ќе бидат на вашиот телефон.

Ако нешто тргне наопаку, како ќе ги вратите вашите фотографии, медиумски датотеки и пораки? Има апликација за тоа! Во овој преглед, ќе ве водиме низ опсегот на софтвер за обновување податоци на iPhone и ќе ви помогнеме да го изберете најдобриот за вас. Иако тие скенираат за изгубени податоци на вашиот телефон, овие програми всушност работат на вашиот Mac или компјутер.

Која апликација е најдобра ? Тоа зависи од вашите приоритети. Aiseesoft FoneLab и Tenorshare UltData брзо ќе го скенираат вашиот телефон за максимален број типови податоци за да ви помогнат да ја вратите изгубената датотека.

Од друга страна, Wondershare Dr.Fone вклучува низа други корисни функции кои ќе ви помогнат да го отклучите телефонот, да ги копирате сите датотеки на друг телефон или да го поправите iOS кога е расипан.

И ако барате бесплатна апликација, MiniTool Mobile Recovery е вашата најдобра опција. Тие не се единствените ваши избори и ќе ве известиме кои конкуренти се остварливи алтернативи и кои може да ве разочараат. Прочитајте за деталите!

Изгубивте некои датотеки на вашиот компјутер? Проверете го нашиот најдобар Mac изатоа што не останав на моето биро за да дознаам. Тоа ја прави dr.fone втората најбавна апликација што ја тестиравме, со Ѕвездената обнова на податоци значително побавна. И со двете од тие апликации, не ги избрав ни сите категории на датотеки! Повторно го тестирав dr.fone со избрани помалку категории и го заврши скенирањето за само 54 минути, па вреди да се изберат што е можно помалку.

Во мојот тест dr.fone ги врати истите датотеки како FoneLab и dr.fone: контактот, белешката на Apple и контактот. Тие не можеа да ја вратат фотографијата, гласовната белешка или документот Страници. Обезбедена е функција за пребарување за да помогне во лоцирањето на датотеките.

Преземете Dr.Fone (iOS)

Друг добро платен софтвер за обновување податоци на iPhone

1. EaseUS MobiSaver

EaseUS MobiSaver ги поддржува повеќето основни категории на податоци за iOS, но неколку формати од трети страни, и како и нашите победници, можеше да врати три од шест ставки во мојот тест. Скенирањето траеше нешто повеќе од два и пол часа, што е повеќе од двапати побавно од нашиот победник.

Неколку рецензенти се пожалија дека апликацијата не може да го лоцира нивниот iPhone, па затоа не можеа да го тестираат. Немав потешкотии таму, но вашата километража може да варира. Поради некоја причина, апликацијата започна на германски, но можев лесно да го сменам јазикот.

Можев да прегледувам датотеки додека скенирањето беше во тек, а функцијата за пребарување ми помогна брзо да ги лоцирам изгубените податоци.

2. Диск дупчалка

ДискDrill е апликација за разлика од другите. Тоа е десктоп апликација која може да ги врати изгубените податоци на вашиот Mac или компјутер и нуди обновување мобилни податоци како дополнителна функција. Значи, иако ова е најскапата апликација што ја разгледуваме, таа нуди одлична вредност за парите ако ви треба обновување на податоците од десктопот.

Бидејќи главниот фокус на апликацијата е на работната површина, таа не ги нуди сите мобилни ѕвона и свиркаат некои други апликации. Може да ги врати податоците од резервната копија од вашиот телефон или iTunes, и не повеќе.

Скенирањето беше брзо, траеше нешто повеќе од еден час и во неколку категории лоцираше многу повеќе ставки од неговите конкуренти. Како и нашите најдобри избори, тој беше во можност да врати три од шест датотеки во мојот тест. Функцијата за пребарување ми помогна полесно да ги лоцирам датотеките.

3. iMobie PhoneRescue

PhoneRescue е апликација која е атрактивна, лесна за користење и ги поддржува сите од главните категории на датотеки на iOS, но нема апликации за пораки од трета страна. Пред да започнам со скенирањето, можев да ги изберам само категориите на податоци што ми беа потребни. Сепак, на апликацијата и беа потребни околу три и пол часа за да го заврши своето скенирање, третото најбавно во мојот тест.

За да помогнам во лоцирањето на датотеките што недостасуваат, ја користев функцијата за пребарување на апликацијата и исто така можев филтрирајте ги списоците според тоа дали датотеките се избришани или постоечки. Сортирањето списоци по име или датум беше исто така корисно.

Апликацијата можеше да ги врати моите избришани контакти и белешката на Apple, но не повеќе.Повратените податоци може да се вратат директно на мојот iPhone, избор што другите апликации не го понудија. Прочитајте го нашиот целосен преглед на PhoneRescue за да дознаете повеќе.

4. Stellar Data Recovery за iPhone

Stellar Data Recovery for iPhone (од 39,99 $/годишно, Mac, Windows) нуди да го скенира вашиот iPhone за голем број типови датотеки и нуди атрактивен интерфејс лесен за користење. Апликацијата за Mac на Stellar беше победник на нашиот преглед за обновување податоци за Mac. Иако неговите скенирања за Mac беа бавни, тој го има најлесниот интерфејс и одлично ги враќа податоците. Не е така за iOS. Скенирањето на мојот iPhone беше уште побавно и најдов други апликации полесни за користење и подобри за враќање на податоците.

Апликацијата ви овозможува да изберете кои типови податоци да ги скенирате. И покрај тоа што ги одбрав категориите што не ми требаа, скенирањето беше исклучително бавно. Всушност, по 21 час, се откажав и го прекинав.

Се чини дека повеќето датотеки се пронајдени во првите два часа, а апликацијата достигна 99% за четири часа. Не знам што беше вклучено во тој конечен 1%, но одземаше време и не сум сигурен дека наоѓаше дополнителни датотеки.

Импресиониран сум од бројот на датотеки кои беа лоцирани, но за жал, Stellar успеа да врати само две од шест датотеки во мојот тест. За да ги лоцирам изгубените датотеки, можев да ја користам функцијата за пребарување на апликацијата, да ги филтрирам списоците според „избришани“ или „постоечки“ и да ги подредам списоците на различниначини.

Апликацијата понуди да направи длабоко скенирање ако не можам да ги лоцирам податоците што ми недостасуваат. По толку бавно почетно скенирање, не можев да го пробам.

5. Leawo iOS Data Recovery

Leawo iOS Data Recovery врши доста брзо скенирање, но ги поддржува само главните Категории на податоци за iOS. Се чини дека апликацијата не се ажурира редовно - верзијата за Mac сè уште е 32-битна, така што нема да работи со следната верзија на macOS.

Моето скенирање траеше само 54 минути, една од најбрзите што ги тестирав . Можев да ги прегледам датотеките за време на скенирањето, но само во последните неколку минути. Како и половина од апликациите во овој преглед, можеше да врати само две од шест датотеки - контактот и белешката на Apple.

Функцијата за пребарување ми помогна да ги лоцирам моите изгубени датотеки. За жал, фотографиите не можеа да се подредат, што значеше дека морав да ја прелистам целата колекција. Можеби беше добро што лоцираше многу помалку фотографии од неговите конкуренти.

6. MiniTool Mobile Recovery за iOS

MiniTool Mobile Recovery за iOS ги поддржува повеќето категории на податоци на Apple, и успеа да врати две од шест наши избришани датотеки. Бесплатната верзија на апликацијата има ограничувања, но некои од тие ограничувања не се премногу рестриктивни, што може да ја направи разумна бесплатна алтернатива за некои. Ова повторно ќе го разгледаме подолу.

Како и другите апликации, може да ги врати податоците од вашиот iPhone, резервната копија на iTunes или резервната копија на iCloud. Изберете ја вашата опција и кликнетеСкенирајте.

Додека скенирањето е во тек, апликацијата дава неколку многу корисни совети за да ги зголемите шансите за враќање на вашите податоци. На пример, ви дава до знаење за албумот „Неодамна избришани“ на Photo, кој ги зачувува вашите избришани фотографии 30 дена и опишува како да ги вратите фотографиите што биле скриени наместо избришани.

Скенирањето на мојот На iPhone му требаа 2 часа и 23 минути за да се заврши - многу побавно од најбрзите апликации. За да помогне во лоцирањето на изгубените податоци, апликацијата нуди функција за пребарување и опција за прикажување само избришани ставки.

Бесплатен софтвер за обновување податоци на iPhone

Не открив вредно бесплатно обновување на податоците на iOS софтвер. Некои од горенаведените апликации нудат бесплатни верзии, но тие доаѓаат со сериозни ограничувања за да ве поттикнат да ја купите целосната верзија. Навистина, тие се таму за евалуација, па можете да потврдите дека можат да ги најдат вашите изгубени податоци пред да одлучите да купите.

MiniTool Mobile Recovery for iOS се чини дека е апликацијата со најмалку рестриктивни ограничувања. Во зависност од вашите потреби, можеби ќе може бесплатно да ве извлече од проблеми.

Некои категории на податоци се без ограничувања: белешки, календар, потсетници, обележувачи, гласовни белешки и документи за апликации. Тоа опфаќа четири од ставките што ги избришав за време на мојот тест. Другите категории се многу поограничени, како што ќе видите на екранот подолу. Во однос на ставките што се обидов да ги повратам за мојот тест, можете да вратите само две фотографии идесет контакти секој пат кога ќе извршите скенирање. Тоа совршено би одговарало на моите потреби.

Но, сепак работите не се толку едноставни. Со секое скенирање, можете да вратите само еден тип податоци. За жал, не можете да одредите кои типови да ги скенирате, така што секој пат ќе врши целосно пребарување. Така, за мојот тест, извршувањето на шест скенирања од 2 часа и 23 м би траело скоро 15 часа. Не е пријатно! Но, ако вашите барања се поедноставни, тоа може да ги задоволи вашите потреби.

Gihosoft iPhone Data Recovery е втора опција. Иако лично не сум ја пробал апликацијата, брзиот поглед на ограничувањата на бесплатната верзија изгледа ветувачки.

Можете да вратите фотографии и видеа од апликации, прилози за пораки, белешки, ставки од календарот, потсетници, говорна пошта, гласовни белешки , обележувачи навидум без ограничување од вашиот телефон или резервна копија на iTunes/iCloud. Не можете да вратите контакти, дневници за повици, пораки, WhatsApp, Viber или фотографии и видеа од апликацијата Photos без да ја купите верзијата Pro за 59,95 долари.

Некои од тие ограничувања може да ја направат апликацијата несоодветна за вас , но тоа е втора бесплатна опција што вреди да се размисли.

Најдобар софтвер за обновување податоци на iPhone: Како тестиравме

Апликациите за обновување податоци се различни. Тие се разликуваат во функционалноста, употребливоста и нивната стапка на успех. Еве што погледнавме при оценувањето:

Колку е лесно да се користи софтверот?

Обновувањето на податоците може да биде техничко. Повеќето луѓе претпочитаат да избегнуваатова. За среќа, сите прегледани апликации се прилично лесни за употреба.

Најмногу се разликуваат во тоа колку се корисни откако ќе заврши скенирањето. Некои ви дозволуваат да пребарувате име на датотека, да ги сортирате датотеките по име или датум или само да прикажувате избришани датотеки. Овие карактеристики го олеснуваат наоѓањето на точната датотека. Други ве оставаат рачно да прелистувате низ долгите списоци.

Дали ги поддржува вашиот телефон и компјутер?

софтверот за обновување на податоци за iOS работи на вашиот компјутер, а не на вашиот телефон. Значи, потребен ви е софтвер што ги поддржува и вашиот телефон и компјутер.

Целиот софтвер опфатен во овој преглед е достапен и за Windows и за Mac. Во овој преглед, ќе ги опфатиме апликациите што ги обновуваат податоците на iPhone-ите и ќе го покриеме софтверот за обновување податоци на Android во посебен преглед. Ако користите постара верзија на вашиот оперативен систем, проверете ги системските барања на апликацијата пред да ја преземете.

Дали апликацијата вклучува дополнителни функции?

Сите апликации што ги имаме капакот ви овозможува да ги вратите вашите податоци директно од вашиот iPhone или од вашата резервна копија на iTunes или iCloud. Некои вклучуваат дополнителни функции, кои може да вклучуваат:

 • поправка на iOS ако телефонот не се вклучува,
 • резервна копија и враќање на телефонот,
 • отклучување на телефонот ако ја заборавивте лозинката,
 • префрлање датотеки помеѓу вашиот телефон и компјутер,
 • префрлање датотеки помеѓу телефони.

Кои типови податоци можатапликацијата се обновува?

Кој тип на податоци го изгубивте? Фотографија? Закажување? Контакт? WhatsApp прилог? Некои од нив се датотеки, други се записи во базата на податоци. Осигурете се дека апликацијата што ќе ја изберете ја поддржува таа категорија.

Некои апликации поддржуваат голем број типови податоци, други само неколку, како што ќе видите сумирани во следната табела:

Tenorshare UltData и Aiseesoft FoneLab и двете поддржуваат најширок опсег на категории, со Stellar Data Recovery и Wondershare Dr.Fone не далеку зад нив. Ако треба да ги вратите податоците од апликација за пораки од трета страна, UltData, FoneLab и Stellar ја нудат најдобрата поддршка.

Колку е ефикасен софтверот?

Јас ставив секоја апликација преку конзистентен, но неформален тест за мерење на нејзината ефикасност: и нејзиниот успех во враќањето на изгубените податоци и бројот на ставки што може да ги лоцира. На мојот личен телефон (256 GB iPhone 7) создадов, а потоа избришав контакт, фотографија, белешка на Apple, гласовна белешка, настан од календарот и документ Страници. Тие беа избришани речиси веднаш, пред да може да се направи резервна копија или синхронизирање со iCloud.

Потоа ја инсталирав секоја апликација на мојот iMac и се обидов да ги повратам податоците. Еве како работеше секоја апликација кога се обидуваше да ги врати моите избришани ставки:

Ниту една од апликациите не можеше да врати сè, дури ни да затвори. Во најдобар случај, само половина од датотеките беа обновени од Tenorshare UltData, Aiseesoft FoneLab, Dr.Fone, EaseUS MobiSaver и DiskВежбајте.

Секоја апликација можеше да ги врати контактот и белешката на Apple, но ниту една не можеше да ги врати настаните од календарот или документот за страници. Само EaseUS MobiSaver можеше да ја врати гласовната белешка, а четири апликации можеа да ја вратат фотографијата: Tenorshare UltData, FoneLab, Dr.Fone и Disk Drill. Но, тоа е само мое искуство и не покажува дека апликациите секогаш ќе успеат или ќе пропаднат со тие категории на податоци.

Го снимив и бројот на датотеки пронајдени од секоја апликација. Имаше доста голем опсег, делумно поради начинот на кој апликациите ги броеа датотеките, а делумно поради нивната ефикасност. Еве го бројот на датотеки пронајдени во неколку клучни категории. Највисокиот резултат во секоја категорија е означен жолто.

Забелешки:

 • Tenorshare UltData и Wondershare Dr.Fone ви дозволуваат да скенирате само за избришани датотеки во некои категории, кои Јас направив. Другите апликации може да ги вклучат постоечките датотеки во нивниот број.
 • Фотографиите беа категоризирани поинаку од секоја апликација: некои само го погледнаа ролетот на камерата, додека други ги вклучија фотостримот и/или фотографиите складирани од други апликации.
 • Некои резултати се значително повисоки од сите други и тешко е да се знае зошто. На пример, Disk Drill известува околу 25 пати повеќе документи за апликации од другите апликации, а неколку апликации пријавуваат 40 пати повеќе пораки. Иако имам само 300 контакти, сите апликации најдоа многу повеќе, така што избришаните контакти се дефинитивно вклучени воброи.

И покрај големата варијација, тешко е да се избере победник во сите категории. Полесно е да се одберат апликациите со многу помал резултат од другите. Со Leawo, тоа се контакти и фотографии. Tenorshare и dr.fone известуваат за помалку белешки од другите, а Aiseesoft FoneLab известува за помалку видеа.

Колку се брзи скенирањата?

Попрво би сакал да имам успешно бавно скенирање отколку неуспешно брзо скенирање, но факт е дека некои од побрзите апликации беа и најуспешни. Некои апликации нудат стратегии за заштеда на време, како само пребарување одредени категории датотеки или само пребарување избришани датотеки. Ова може да помогне, иако некои од најбрзите апликации го пребаруваа мојот телефон за сè. На пример:

 • Tenorshare UltData: Целосното скенирање траеше 1 час и 38 минути, но кога беа избрани само категориите на датотеки што требаше да ги барам, времето на скенирање се намали на само 49 минути.
 • <>
 • dr.fone: при скенирање на многу ограничен сет на датотеки, скенирањето траеше само 54 минути. По додавањето фотографии и датотеки со апликации, скенирањето скокна до околу 6 часа, а сè уште имаше категории кои беа изоставени од пребарувањето.
 • Aiseesoft FoneLab: Беа потребни само 52 минути, и покрај пребарувањето за секоја категорија.
 • Ѕвездено обновување податоци: не го завршив скенирањето по 21 час, и покрај тоа што беа избрани само неколку категории.

Еве го комплетниот список на времиња на скенирање (ч: мм), подредениПрегледи на софтверот за обновување на податоци на Windows.

Зошто да ми верувате за овој преглед

Моето име е Адријан Тари и јас сум рано прифаќач на мобилни уреди. Во доцните 80-ти, користев дигитални дневници и Artari Portfolio „palmtop“ компјутер. Потоа, во средината на 90-тите се преселив во Apple Newton и низа џебни компјутери, кои подоцна го вклучија O2 Xda, првиот телефон со џебен компјутер.

Сè уште имам многу од моите стари играчки и чувам мал музеј во мојата канцеларија. Ми одговараа мали уреди. Ги сакав, се грижев за нив и немав поголеми катастрофи.

Но, се појавија неколку мали проблеми. Најзагрижувачки беше кога жена ми го испушти Casio E-11 во тоалетот. Успеав да го зачувам, а ако сте љубопитни, сè уште можете да ја прочитате таа приказна овде: Casio Survives Toilet.

Во „модерната ера“ го купив првиот телефон со Android, а потоа се преселив во Apple на лансирање на iPhone 4. Сите мои деца користат iPhone, и нивните искуства дефинитивно не беа без проблеми. Тие редовно ги пукаат своите екрани и штом на крајот ќе ги заштедат парите за да го поправат, честопати повторно се расипуваат во рок од една недела.

Но, бидејќи редовно ги синхронизираме нашите телефони, никогаш не сум морал да користам софтвер за враќање на iPhone . Така, го барав гласот на искуството на интернет. Залудно барав некое сеопфатно индустриско тестирање и го проверив секој преглед што можев да го најдам. Но, секој од нив беше многу лесен за лично искуство.

Па јасод најбрзо до најбавно:

 • Tenorshare UltData: 0:49 (не сите категории)
 • Aiseesoft FoneLab: 0:52
 • Leawo Обнова податоци за iOS: 0: 54
 • Диск вежба: 1:10
 • MiniTool Mobile Recovery: 2:23
 • EaseUS MobiSaver: 2:34
 • iMobie PhoneRescue: 3:30 (не сите категории)
 • Wondershare Dr.Fone 6:00 (не сите категории)
 • Stellar Data Recovery: 21:00+ (не сите категории)

Тоа е огромен опсег на времиња. Бидејќи има некои многу ефективни апликации кои можат да го скенираат мојот телефон за околу еден час, нема причина да се избере побавна.

Вредност за парите

Еве трошоците за секоја апликација што ги споменуваме во овој преглед, сортирани од најевтини до најскапи. Некои од овие цени се чини дека се промоции, но тешко е да се каже дали се вистински попусти или само маркетиншки трик, па едноставно забележав колку ќе чини да се купи апликацијата за време на прегледот.

<. 16>
 • MiniTool Mobile Recovery: бесплатно
 • Stellar Data Recovery: од 39,99 $/година
 • iMobie PhoneRescue: 49,99 $
 • Aiseesoft FoneLab: 53,97 $ (Mac), 47 $. Windows)
 • Leawo iOS Обнова податоци: 59,95 $
 • Tenorshare UltData: 59,95 $/година или 69,95 $ животен век (Mac), 49,95 $/година или 59,95 $ животен век (Windows)
 • Wondersh .fone: $69,96/година
 • EaseUS MobiSaver: 79,95$ (Mac), 59,95$ (Windows)
 • Обнова на енигма: од 79,99$
 • Cleverfiles Disk Drill3: $89,00
 • Бесплатните пробни верзии на секоја од овие апликации ќе ви покажат дали вашите податоци може да се вратат. Тоа треба да ви даде мир на умот околу тоа дали одредена апликација вреди да се купи.

  Апликации што не ги тестиравме

  Имаше неколку апликации што не ми требаа за тестирање, или се обиде и не успеа:

  • iSkySoft iPhone Data Recovery е сосема исто како Wondershare Dr.Fone.
  • Ontrack EasyRecovery за iPhone е потполно исто како и Stellar Data Recovery .
  • Примо iPhone Обнова податоци е исто како iMobie PhoneRescue.
  • Enigma Recovery нема да работи на мојот компјутер. Апликацијата започна, но главниот прозорец никогаш не се појави.

  И имаше неколку апликации на мојот список што немав време да ги тестирам. Дадов приоритет на моето тестирање со консултација со други прегледи за да измерам што изгледа најмногу ветува. Но, кој знае, еден од овие можеби ме изненади.

  • Gihosoft iPhone Data Recovery
  • iMyFone D-Back
  • Brorsoft iRefone
  • FonePaw Обнова податоци на iPhone

  Тоа го завршува овој сеопфатен преглед на софтверот за обновување податоци на iPhone. Некоја друга софтверска апликација што сте ја пробала и работела одлично за да ги вратите изгубените датотеки на iPhone? Оставете коментар подолу.

  решив сам да дознаам. Одвоив неколку дена за преземање, инсталирање и тестирање на десет водечки апликации. Открив дека не се сите исти! Деталите ќе ги најдете подолу.

  Што треба да знаете за враќањето на податоците на iPhone

  Обновувањето на податоците е вашата последна линија на одбрана

  Apple го направи многу лесно синхронизирањето на вашиот iPhone со iTunes или направете резервна копија на iCloud. Додека ги проверувам моите поставки, смирувачко е да се види дека мојот телефон беше автоматски направен резервна копија на iCloud минатата ноќ во 22:43 часот.

  Значи, шансите се ако изгубите важна фотографија или датотека, Ќе има резервна копија од тоа. Програмерите на апликации го препознаваат тоа и секоја апликација што ја тестирав ви овозможува да ги вратите податоците од резервните копии на iTunes и iCloud. (Па, Disk Drill ви дозволува само обновување од iTunes, но останатите ги прават и двете.)

  Добро е што ја вклучуваат оваа функција бидејќи Apple ви дава многу ограничени опции за обновување на вашите податоци. Тоа е сè или ништо - нема начин да се обноват поединечни датотеки. Освен ако не користите апликација за обновување на податоци за iOS.

  Враќањето на вашите податоци од резервна копија ќе биде многу побрзо отколку обидот да ги вратите од телефонот, затоа ви препорачувам да започнете од таму. Скенирањето за обновување податоци може да трае со часови, а враќањето на резервната копија е многу побрзо. Aiseesoft FoneLab можеше да ги врати моите датотеки од резервната копија на iTunes за само неколку минути.

  Ако не можевте да ги вратите вашите податоци од резервна копија, тогаш можете да ја користите вашата апликацијаФункција „Обнова од уред со iOS“. И тука ќе го фокусираме остатокот од овој преглед.

  Враќањето на податоците ќе ве чини време и напор

  Скенирањето на телефонот за изгубени податоци ќе потрае време — во моето искуство најмалку еден час со најбрзите апликации. Потоа, штом ќе заврши скенирањето, ќе треба да ги пронајдете податоците што недостасуваат, што може да вклучува прегледување низ илјадници датотеки.

  Многу апликации се чини дека ги мешаат избришаните датотеки што беа обновени со датотеки што сè уште се на телефон, додавајќи дополнителна компликација. Пронаоѓањето на вистинскиот може да биде како да барате игла во стог сено. За среќа, многу апликации ви дозволуваат да ги сортирате датотеките по датум и да пребарувате имиња на датотеки, што може да заштеди многу време. Но, не го прават сите.

  Враќањето на податоците не е загарантирано

  Нема секогаш да ја најдете датотеката што ја барате. Во мојот тест, најдобрите апликации вратија само половина од датотеките што ги избришав. Се надевам дека ќе имаш подобри резултати. Ако не успеете сами да ги вратите податоците, можете да повикате експерт. Тоа може да биде скапо, но е оправдано ако вашите податоци се вредни.

  Кој треба да го добие ова

  Се надеваме дека никогаш нема да ви треба софтвер за обновување податоци на iPhone. Но, ако го фрлите телефонот на бетон, ја заборавите лозинката, се заглавите на логото на Apple кога го стартувате телефонот или избришете погрешна датотека или фотографија, тој е тука за вас.

  Дури и ако имате резервна копија од вашиот телефон, софтверот за обновување на податоци на iOS можепоедноставување на процесот на враќање на вашите податоци и додава флексибилност. И ако полошо се влоши, тој ќе може да го скенира вашиот телефон и се надеваме дека ќе ја врати изгубената датотека.

  Најдобар софтвер за враќање податоци на iPhone: Нашите најдобри избори

  Најдобар избор: Aiseesoft FoneLab

  FoneLab има многу работи за него: тоа е совршена бура од брзина, ефективност, поддршка за датотеки и функции. Го скенира мојот iPhone побрзо од која било друга апликација, но сепак беше исто толку ефикасно во враќањето на податоците. Поддржува речиси исто толку типови датотеки како Tenorshare UltData, има речиси исто толку дополнителни функции како Dr.Fone (иако ќе треба да платите дополнително за нив) и е поевтин од двете. Го сакам неговиот интерфејс и ми беше лесен за користење.

  FoneLab е пакет на апликации кои ви помагаат при проблеми со вашиот iPhone. Освен што ви овозможува да ги вратите изгубените податоци од телефонот или вашата резервна копија од iTunes или iCloud, апликацијата вклучува дополнителни функции. Тие се опционални, но ќе ве чинат повеќе:

  • обновување на системот iOS,
  • резервна копија и обновување на iOS,
  • префрлување датотеки помеѓу Mac и iPhone,
  • Mac видео конвертор.

  Само Dr.Fone нуди повеќе дополнителни функции. И може да врати повеќе типови податоци од која било друга апликација освен Tenorshare UltData. Згора на ова, изврши целосно скенирање на сите поддржани типови на датотеки за само 52 секунди. Tenorshare беше маргинално побрз при скенирање на подмножество категории на датотеки, ноне кога правите целосно скенирање.

  Интерфејсот на апликацијата е атрактивен, добро имплементиран и нуди мали допири што никој од конкуренцијата не ги прави.

  За да започнете скенирање е едноставно: само притиснете го копчето Скенирај. Нема избор и нема временска казна при целосното скенирање, за разлика од многу други апликации.

  Како што се врши скенирањето, FoneLab одржува тековен број на пронајдени предмети. За разлика од другите апликации, тој дури го наведува бројот на избришани датотеки одделно. Не треба да чекате да заврши скенирањето за да ги прегледате датотеките, а индикаторот за напредок беше доста точен. Неколку други апликации скокнаа на 99% во првите неколку минути, а потоа останаа таму со часови, што ми беше многу фрустрирачко.

  Штом заврши скенирањето, успеав да го лоцирам избришаниот контакт, Apple белешка и фотографија. Апликацијата не можеше да го врати настанот од календарот, гласовната белешка или документот Страници. Штета е што не можев да ги вратам сите мои датотеки, но ниту една друга апликација не успеа подобро.

  FoneLab понуди неколку начини за побрзо лоцирање на тие ставки. Прво, одликата за пребарување го олесни наоѓањето, бидејќи зборот „бришење“ го вклучив некаде во името или содржината на ставката. Второ, апликацијата ми дозволи да ја филтрирам листата по датотеки што се избришани, постоечки или било која друга. И, конечно, можев да групирам фотографии според датумот кога беа изменети и да скокнам директно до одреден датум со користењепаѓачко мени.

  Кога гледате контакти и белешки, апликацијата ми даде опција да ги уредувам, нешто што ниту една друга апликација не го направи.

  Ставките може да се обноват директно назад на iPhone или обновен на вашиот компјутер. Повторно, ниту една друга апликација не го понуди овој избор. Бев импресиониран од количината на размислување и грижа што се вложија во дизајнот на оваа апликација.

  Земете FoneLab (iPhone)

  Повеќето типови податоци: Tenorshare UltData

  Tenorshare UltData е доста брз при скенирање, особено кога го ограничувате бројот на категории на податоци и не е многу поскап од FoneLab. Неговата голема сила е бројот на типови податоци што ги поддржува - четири повеќе дури и од FoneLab, кој е на второто место. Тоа го прави совршен избор ако се обидувате да го лоцирате максималниот број на изгубени ставки или сакате да ги вратите податоците од апликации од трети страни, особено апликациите за пораки како WhatsApp, Tango и WeChat.

  Покрај тоа, враќање на изгубените датотеки од iPhone или резервна копија (iTunes или iCloud), UltData исто така може да ги поправи проблемите со оперативниот систем iOS. Се чини дека тоа е дополнителната функција број еден понудена од апликациите за обновување податоци на iOS.

  Кога започнувате скенирање, можете да изберете кои категории на податоци да ги скенирате. Многумина се поддржани, всушност, повеќе од која било друга апликација што ја тестиравме. Додека скенирањата на UltData и онака се доста брзи, ова значително го забрза времето на скенирање за време на моетотест.

  Апликацијата ви овозможува да изберете помеѓу податоци што се избришани од вашиот телефон или податоци што сè уште постојат. Само UltData и Dr.Fone го нудат ова.

  Во нашиот тест, со избирање само на категориите податоци што ги барав, тој го скенира мојот телефон побрзо од која било друга апликација - само 49 секунди, пред онаа на FoneLab 52 секунди. Но, FoneLab скенираше за секоја категорија на податоци, нешто што на UltData и требаше 1 час и 38 метри. Ако треба да пребарувате само неколку типови датотеки, UltData всушност може да биде најбрзата апликација - само.

  Во првата половина минута од скенирањето, истиот екран се прикажуваше, со лента за напредок на дното. После тоа, се прикажа приказ на дрво за напредокот на скенирањето.

  Можев да прегледувам датотеки додека скенирањето сè уште беше во тек.

  Откако скенирањето беше завршено , успеав да го лоцирам избришаниот контакт, белешката и фотографијата на Apple, исто како и со FotoLab. Апликацијата не можеше да го врати настанот од календарот, гласовната белешка или документот Страници, но ниту една друга апликација не успеа подобро.

  За полесно наоѓање на моите изгубени датотеки, UltData понуди слични функции на FoneLab: пребарување, филтрирање по избришани или постоечки датотеки и групирање фотографии по изменет датум. Поголемиот дел од конкуренцијата нуди функција за пребарување, но малкумина нудат нешто повеќе, што може да придонесе наоѓањето на изгубените податоци (особено фотографиите) многу повеќе да работи.

  Земи UltData (iPhone)

  Повеќето Сеопфатен: Wondershare Dr.Fone

  Како и Tenorshare UltData, Wondershare Dr.Fone ви овозможува да изберете кои типови на датотеки да ги скенирате. Тоа е суштински чекор со оваа апликација бидејќи таа е една од најбавните апликации што ги тестирав ако не го правите тоа. Па, зошто би препорачал толку бавна апликација? Само една причина: карактеристики. Dr.Fone вклучува повеќе дополнителни функции од која било друга. FoneLab е на второ место, но наплаќа повеќе за додатоците. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Dr.Fone овде.

  Ако ја барате апликацијата за обновување на податоци за iOS со најсеопфатна листа на функции, Dr.Fone е тоа - далеку. Покрај враќањето на податоците од телефонот или резервната копија, може:

  • пренесува податоци помеѓу компјутерот и телефонот,
  • поправа оперативниот систем iOS,
  • трајно да ги избрише податоците на телефон,
  • копирање податоци од еден телефон на друг,
  • резервна копија и враќање на iOS,
  • отклучување на заклучениот екран на телефонот,
  • резервна копија и враќање на социјалните апликации.

  Тоа е доста список. Ако тие се функции што ќе ги користите, оваа апликација нуди одлична вредност за парите. Апликацијата може да се пофали и дека ги поддржува „сите стари и најнови iOS уреди“, па ако вашиот телефон е малку застарен, dr.fone може да понуди подобра поддршка.

  Првиот чекор при скенирање на вашиот уред е да го изберете типови на податоци што сакате да ги лоцирате. Како и Tenorshare UltData, апликацијата прави разлика помеѓу избришани и постоечки податоци.

  Целото скенирање траеше околу шест часа. Не можам да ви дадам точно

  Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.