12 најдобри безжични тастатури за Mac во 2022 година (врвни избори)

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

И покрај напредокот во препознавањето глас и ракопис, голем дел од денот го поминуваме на нашиот компјутер пишувајќи на тастатура. Колку подолго пишувате, толку е поважен изборот на тастатура и се чини дека денес има повеќе избори од кога било.

Многу тастатури имаат за цел едноставност и заземаат што е можно помалку простор на вашето биро . Други се фокусираат на нудење дополнителни функции, како што се клучеви со позадинско осветлување, USB-порти и можност за спарување со повеќе од еден компјутер или уред. Другите се за здравјето, со цел да се ослободи од стресот на вашите прсти и зглобови и да се обезбеди искуство при пишување со што е можно помалку ризици.

За многу корисници, тастатурата што доаѓа со нивниот Mac е совршена. Apple Magic Mouse 2 доаѓа стандардно со повеќето десктоп Mac и е компактен, удобен и може да се полни. Но, ако сте моќен корисник или многу пишувате, размислете за надградба.

Ергономската тастатура е важна грижа за секој кој пишува повеќе од неколку часа секој ден, особено за пишување на допир. Ќе заземе повеќе простор на вашето биро, но ќе заштедите на вашите прсти од злоупотреба. Тие нудат форма и контура што се попријателски за вашите зглобови и подолго клучно растојание за патување што е многу помалку веројатно да доведе до повторливи повреди на напрегање. Logitech MK550 е оној што го избрав за мојата домашна канцеларија и го препорачувам.

Но, има толку многу квалитетни тастатуриполнење.

Бидејќи тастатурата е толку компактна, направени се некои незгодни избори на копчињата. На пример, за да го притиснете копчето ESC, исто така треба да го задржите копчето Fn, иако очигледно, ова не е проблем во режимот на Windows. Исто така, индикаторот Caps Lock се чини дека не работи на Android.

3. Omoton Ultra-slim Bluetooth тастатура

Друга евтина опција, Omoton Ultra-Slim силно наликува на постарата Apple Magic Keyboard и доаѓа во избор на бои: црна, бела и розово злато. Распоредот на тастатурата е конкретно на Apple, иако неговите копчиња се малку поголеми. (The Wirecutter откри дека ова може да доведе до грешки при пишување, но вашата километража може да варира.)

Тоа е добра опција за оние кои не сакаат да трошат премија на тастатурата на Apple, но има неколку недостатоци во споредба со тастатурата Arteck погоре: не е осветлена, значително е подебела на едниот крај и не се полни.

На прв поглед:

 • Тип: Компактен,
 • Специфично за Mac: Да,
 • Безжична: Bluetooth,
 • Животот на батеријата: 30 дена,
 • Се полни: Не (2xAAA батерии, не се вклучени),
 • Позадинско осветлување: Не,
 • Нумеричка тастатура: Не,
 • Медиумски копчиња: Да (на функционалните копчиња),
 • Тежина: 11,82 oz, 335 g (официјален веб-сајт, Амазон тврди само 5,6 oz).

Рејчел, нова корисничка на Omoton, не е сноб на брендот. Така, кога нејзината тастатура на Apple почина, таа ја разгледа оваа тастатура наместо тоа.Изгледаше познато и привлечно, па ја искористи шансата да заштеди значителна сума пари. Освен тоа што има малку поцврсти копчиња, таа го доживува истото како да ја користи нејзината стара тастатура.

Другите корисници исто така се среќни што добиваат компактна тастатура со естетика на Apple за многу помалку пари. Еден од нив коментираше дека оваа тастатура ја достигнува најслатката точка на изгледот, цената и функционалноста. Многу корисници го купуваат за да го користат со нивните iPad, бидејќи изгледа и се чувствува познато. За жал, не може да се спои со вашиот Mac и iPad во исто време.

Иако е направена од пластика (за разлика од цинкот на Arteck), тастатурата Omoton изгледа разумно издржлива. Една корисничка ја ажурираше својата рецензија по повеќе од една година за да пријави дека тастатурата сè уште работи добро и дека сè уште ги користи оригиналните батерии.

4. Logitech K811 Easy-Switch

И конечно, премиум компактна тастатура која е уште поскапа од онаа на Apple, Logitech K811 . Оваа тастатура со брусен алуминиум е малку потешка, но го има познатиот распоред на тастатурата Mac и има копчиња со позадинско осветлување. Работи со Mac, iPad и iPhone и може да имате иста тастатура поврзана со сите три во исто време. Иако оваа тастатура сега е прекината, таа сè уште е лесно достапна.

На прв поглед:

 • Тип: Компактен,
 • Специфичен за Mac: Да,
 • Безжична: Bluetooth,
 • Животот на батеријата:10 дена,
 • Се полни: да (микро-USB),
 • Позадинско осветлување: Да, со близина на раката,
 • Нумеричка тастатура: Не,
 • Медиуми копчиња: Да (на функционалните копчиња),
 • Тежина: 11,9 oz, 338 g.

Има некоја паметна технологија вградена во K811. Наместо да чекате додека не притиснете копче за да се разбудите, вградените сензори можат да откријат кога вашите раце се приближуваат до копчињата, така што тастатурата е подготвена пред да започнете да пишувате. Ова исто така ќе го разбуди позадинското осветлување, а копчињата автоматски ја менуваат нивната осветленост за да одговараат на количината на светлина во просторијата.

За само 10 дена, очекуваниот век на батеријата е пократок од која било друга тастатура во нашиот преглед ( освен Logitech K800 подолу, што е исто така 10 дена). Тоа е цената на копчињата со позадинско осветлување на безжичната тастатура.

Иако Arteck HB030B (горе) тврди дека батеријата трае шест месеци, постои причина што проценката се заснова на исклучувањето на позадинското осветлување. За среќа, може да продолжите да ја користите тастатурата додека се полни, а 10 дена би требало да бидат доволно долги за повеќето случаи.

Пред да биде прекината од Logitech, тоа беше „изборот за надградба“ на The Wirecutter (заедно со К810). Тие ги опишуваат тастатурите вака: „Иако беа прилично скапи, овие две беа златни стандарди меѓу Bluetooth тастатурите за нивните мазни, добро распоредени копчиња, прилагодливо задно осветлување на копчињата, специфични распореди за Mac и Windows и способност за префрлувањепомеѓу повеќе спарени уреди.“

5. Безжична осветлена тастатура Logitech K800

Logitech K800 ги има сите ѕвона и свирки што би можеле да ги сакате во квалитетна безжична тастатура. Се одликува со нумеричка тастатура и потпирач за дланка, како и стандарден распоред на копчињата што ги наоѓате на повеќето тастатури на Windows. Како и K811 погоре, близината на раката ќе ги разбуди и тастатурата и позадинското осветлување, а батеријата ќе трае околу 10 дена.

На прв поглед:

 • Тип: стандарден,
 • Специфично за Mac: Не,
 • Безжична: Потребен е клуч,
 • Животот на батеријата: 10 дена,
 • Се полни: да (микро-USB),
 • Задно осветлување: Да, прилагодливо, со близина на раката,
 • Нумеричка тастатура: Да,
 • Медиумски копчиња: Да (на функционалните копчиња),
 • Тежина: 3 фунти, 1,36 кг.

К800 изгледа одлично. Тој е тенок и елегантен, а позадинското осветлување е дури и преку тастатурата. Дактилографите ги сакаат тактилните повратни информации и поголемото патување што ги обезбедува оваа тастатура.

Сепак, издржливоста на оваа тастатура во последниве години стана сомнителна. Корисниците откриле дека тастатурата е кревка и пријавиле дека копчињата паѓаат, се искривуваат или не депресивни.

Корисникот по име Тим ја користел постарата верзија на оваа тастатура без проблем повеќе од седум години, па неодамна купил една за неговата канцеларија . Тој откри дека конструкцијата е поевтина и има проблеми со лепливиот клуч CTRL. Претходно три пати го менуваше под гаранцијаоткажување.

Друг корисник кој работи во ИТ редовно ги отстранува копчињата од неисправните тастатури за да ги поправи. Со К800 не успеа. Немаше начин да се собере прекинувачот за ножици откако ќе се извади, а уште полошо, тој откри дека нема туѓ предмет под клучот што го предизвикува проблемот. Грешката беше во самата тастатура.

Некаде видов коментар дека тастатурата има USB приклучок каде што можете да ги приклучите периферните уреди на компјутерот, но не успеав да го потврдам ова и не е спомнато во упатството за употреба. Ако поседувате K800, можеби би можеле да не известите во делот за коментари подолу.

Алтернатива: Logitech K360 е поевтин и 20% помал. Нема клучеви со позадинско осветлување и ќе ви даде три години користење на две АА батерии.

6. Logitech K400 Plus

Logitech K400 Plus е основен , ефтина тастатура со голема, 3-инчна интегрирана подлога. Има распоред на тастатура на Windows, но работи и со Mac, и е дизајниран да се користи со телевизори поврзани со компјутер. Јас самиот користам еден, поврзан со Mac Mini кој служи како мој медиумски центар.

На прв поглед:

 • Тип: стандардна, интегрирана подлога за подлога,
 • Mac -специфично: Не,
 • Безжична: Потребен е клуч,
 • Животот на батеријата: 18 месеци,
 • Се полни: Не (вклучени се 2xAA батерии),
 • Позадинско осветлување : Не,
 • Нумеричка тастатура: Не,
 • Медиумски копчиња: Да (вклучена функцијакопчиња),
 • Тежина: 13,8 oz, 390 g.

Иако оваа тастатура е дизајнирана за компјутери во медиа центарот — многу е погодно да имате тастатура и подлога за трек интегрирани во истиот уред кога седите на салонот - работи добро и со десктоп Mac-и. Мојот син го позајми за својот iMac неколку недели додека ја чекаше својата нова тастатура за игри.

Нејзината подлога за следење може да ги изведува сите вообичаени гестови на Mac, но се чувствува потесно во споредба со поголемата Magic Trackpad. Траењето на батеријата е многу добро, иако не е толку импресивно како тастатурата MK550 погоре. Ја менувам батеријата на секои две години.

Иако се чини дека многу корисници ја користат на нивните телевизори, можеби ќе ви биде корисно на вашата работна маса. Оваа тастатура е најдобра во ограничени простори. Бидејќи подлогата е интегрирана, не ви треба дополнителен простор до тастатурата за покажувачки уред.

7. Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop

Конечно, ајде да погледнеме некои алтернативни ергономски тастатури. Првата (жична) поделена тастатура на Microsoft (Natural Ergonomic 4000) беше многу популарна и високо оценета. Кога создадоа безжична верзија ( The Sculpt ), тие направија толку многу промени што не беа сите задоволни, а нејзиниот рејтинг од потрошувачите не достигнува баш четири ѕвезди.

Во обид да Апел до повеќе корисници, Мајкрософт ја намали својата големина, отстрани многу копчиња, ја направи нумеричката тастатура посебнаединица и ја израмни формата на тастатурата. Тие промени не се лоши, само различни.

На прв поглед:

 • Тип: Ергономски,
 • Специфичен за Mac: Не,
 • Безжична: Потребен е клуч,
 • Животот на батеријата: 36 месеци,
 • Се полни: Не (вклучени се 2xAA батерии),
 • Позадинско осветлување: Не,
 • Нумерички тастатура: дополнителен избор,
 • Медиумски копчиња: Да (на функционалните копчиња),
 • Тежина: 2 lb, 907 g.

The Sculpt е доста убав -изгледа ергономска тастатура и беше избрана како буџетски избор на The Wirecutter. Тоа е доста прифатливо, но и нашиот ергономски победник, Logitech KB550. Разликата е во тоа што оваа има поделен распоред на тастатурата, што на некои луѓе можеби им е поудобно.

На еден корисник му беше тешко да ја одржува тастатурата чиста. Тие првично објавија дека облогата на тастатурата привлекува нечистотија, прашина и трошки. Шест месеци подоцна, тие го ажурираа својот преглед за да известат дека подлогата на зглобот лесно се валка од маслото во вашите раце.

Како корисник на претходната Природна ергономска тастатура на Microsoft, тој направи неколку корисни споредби:

 • Тој ги најде копчињата малку помали и се чувствува тесно со помош на копчињата на курсорот.
 • Тој ја претпочита посебната нумеричка тастатура бидејќи може да го придвижи глувчето поблиску до тастатурата кога не ја користи, што е поергономско .
 • Тој откри дека копчињата имаат малку помалку патување и полесно се пишуваат.

8. Microsoft Wireless ComfortDesktop 5050

Desktop 5050 Microsoft 5050 Wireless Comfort Desktop има распоред на бранови сличен на нашата победничка ергономска тастатура, наместо поделената тастатура на Sculpt. Таа е малку поскапа од која било од тие тастатури и вклучува приложена нумеричка тастатура и глушец.

На прв поглед:

 • Тип: Ергономски,
 • Mac- специфично: Не,
 • Безжична: Потребен е клуч,
 • Животот на батеријата: 3 години,
 • Се полни: Не (4xAA батерии, вклучени),
 • Позадинско осветлување : Не,
 • Нумеричка тастатура: Да,
 • Медиумски копчиња: Да (посветени),
 • Тежина: 1,97 lb, 894 g.

Ова е (поскапа) верзија на Microsoft на нашиот ергономски победник, Logitech Wave KB550. Ова е што Мајкрософт признава дека не секој претпочита поделен распоред на тастатурата. За жал, не можев да најдам преглед за споредба напишан од корисник кој ги користел двете.

Има голем потпирач за дланка, нумеричка тастатура, посветени медиумски копчиња и приспособливи копчиња за кратенки. Постигнува многу долг век на батеријата користејќи стандардни алкални батерии. Мајкрософт го нарекува својот дизајн „Крива за удобност“ „која го поттикнува природното држење на зглобот и е лесна за употреба.“

Во споредба со Sculpt, корисниците се жалат дека USB клучот е поголем (тој е поголем од оној што го користи Logitech , исто така), но ценете дека тастатурата што не се дели зазема помалку простор од Sculpt. Тие исто така ја ценат удобноста на дизајнот на бранови иуживајте во чувството на копчињата. Како и со другите комплети тастатура/глувци, глувчето е слабиот дел од партнерството, како што истакнаа многу корисници.

Ако барате алтернатива за Logitech KB550 со лого на Microsoft, ова е тоа . Повеќето критики се прилично позитивни, а голем број луѓе беа толку задоволни со тастатурата што купија неколку.

9. Безжична ергономска сплитска тастатура Perixx Periboard-612

The Perixx Periboard -612 има малку повисок рејтинг од потрошувачите од нашата победничка ергономска тастатура, но нема ни приближно ист број на прегледи од корисниците. Нуди распоред на поделена тастатура како Microsoft Sculpt, но со нумеричка тастатура и медиумски копчиња. Достапен е во црна или бела боја.

На прв поглед:

 • Тип: Ергономски,
 • Специфичен за Mac: Копчиња за префрлување за Mac и Windows,
 • Безжична: Bluetooth или dongle,
 • Животот на батеријата: не е одреден,
 • Се полни: Не (2xAA батерии, не се вклучени),
 • Позадинско осветлување: Не,
 • Нумеричка тастатура: Да,
 • Медиумски копчиња: Да (7 посветени копчиња),
 • Тежина: 2,2 lb, 998 g.

Ова е добра алтернатива за Sculpt на Microsoft, особено ако сакате распоред на тастатурата на Mac, претпочитате дополнителни копчиња и ја цените можноста за користење Bluetooth наместо безжичен клуч. Нуди седум мултимедијални клучеви дизајнирани да работат со Mac и Windows, а можете да ги замените клучевите специфични за Windowsпостигнете распоред на Mac.

Потпирачот за дланка и разделената тастатура се дизајнирани да одговараат на вашата природна положба на рацете и рацете, намалувајќи го нервниот притисок и напнатоста на раката. Копчињата обезбедуваат целосно растојание за патување (иако еден корисник го опиша како 80% од нормалното патување), но бараат помала сила, што го прави пишувањето поудобно.

Заболените од карпален тунел тврдат дека нашле олеснување користејќи ја оваа тастатура. Копчињата имаат многу тактилно чувство, но сепак се многу тивки. Копчињата на курсорот се во нестандарден распоред што ги нервира некои, иако еден корисник всушност го претпочиташе.

Perixx Periboard-612 можеби е подобра безжична надградба на Microsoft Natural Ergonomic 4000 од сопствениот Sculpt на Microsoft , и неколку корисници среќно ја донесоа таа точна одлука, иако Шенон, конвертираната Perixx, сметаше дека потпирачот за дланка е намалување.

10. Kinesis Freestyle2 за Mac

Еве ергономска тастатура која е релативно компактна. Kinesis Freestyle2 за Mac всушност се две полу-тастатури поврзани заедно. Тоа значи дека можете лесно да го прилагодите аголот на секоја половина и просторот меѓу нив за да одговара на претпочитаната положба на вашето тело. Достапни се дополнителни додатоци кои ви дозволуваат да додадете потпирач за дланка и дополнително да го приспособите наклонот на тастатурата.

На прв поглед:

 • Тип: Ергономски,
 • Специфично за Mac: Да,
 • Безжична: Bluetooth,
 • Животот на батеријата: 6достапни што не сакаме да застанеме тука. Ќе разгледаме и други високо оценети компактни, ергономски и стандардни тастатури кои имаат различни јачини и карактеристики. Едно сигурно совршено одговара на вашиот стил на работа и канцеларија.

  Зошто да ми верувате за овој водич за купување?

  Јас се викам Адриан Тај и пишувам на тастатури толку долго што не можам да ви кажам колку сум користел. Мојата прва работа беше во центарот за податоци на банка, и станав смешно умешен во користењето нумеричка тастатура и научив како да пишувам со допир набргу потоа.

  Кога почнав да пишувам професионално, решив да купам ергономска тастатура. Мојот син ја користеше жичената природна ергономска тастатура 4000 на Мајкрософт и ја сакаше. Но, избрав комбинација на тастатура и глушец Logitech Wave MK550 и ги користев секојдневно со години, првично со Linux, а потоа со macOS.

  На крајот, повеќе од моето време поминав во уредување отколку во пишување, и се префрлив на првата верзија на магичната тастатура на Apple за да заштедите простор на работната маса. Таа тастатура немаше толку многу патување (растојанието што треба да го притиснете копче пред да се вклучи), но брзо се навикнав на тоа. Продолжив да ја користам со години и неодамна ја надградив на Magic Keyboard 2, која е уште покомпактна поради батеријата што се полни.

  За овој преглед на тастатурата, решив повторно да ја извадам мојата тастатура Logitech Wave. Подолгото патување првично се чувствуваше малкумесеци,

 • Се полни: Да,
 • Позадинско осветлување: Не,
 • Нумеричка тастатура: Не,
 • Медиумски копчиња: Да (на функционалните копчиња),
 • Тежина: 2 lb, 907 g.

Ова е единствената ергономска тастатура за која знам дека стандардно доаѓа со копчиња специфични за Mac. Има низок профил и нема наклон од напред кон назад за да се намали продолжувањето на зглобот. Но, телото на секого е различно, така што природата на Freestyle2 со голема конфигурација го прави погоден за поширок опсег на луѓе.

Пишувањето е тивко, а силата потребна за притискање на копче е најмалку 25% помала од другите ергономски тастатури. Додека двете половини од тастатурата се врзани заедно, врзувањето може да се отстрани за да може модулите да се постават на растојание до 20 инчи. Достапни се додатоци „Tenting“ кои можат да ги подигнат модулите на тастатурата во центарот, нешто што исто така може да го намали притисокот врз вашите зглобови.

Дополнителни копчиња се поставени на левата страна што ве спасува од потребата да го користите глувчето. Тие вклучуваат Интернет страница напред и назад, почеток на линијата, крај на линијата, отсекување, отповикување, копирање, изберете сè и залепете. Два USB хабови се вградени во тастатурата за да можете полесно да прикачувате периферни уреди на вашиот компјутер, како што е USB глушец или флеш-драјв, но тие немаат доволно енергија за полнење на телефонот.

Доколку е ергономијата е ваш апсолутен приоритет, ова е одлична тастатура што треба да се земе предвид. Неколку корисници кои доаѓаат одМајкрософт Скулпт изјави дека ја претпочитале оваа тастатура, а оние кои страдале од болки во рацете и зглобовите нашле олеснување користејќи ја оваа тастатура.

Сепак, некои корисници коментирале дека веруваат дека пакетот додатоци треба да биде стандардно вклучен - тие откриле дека шатори позитивна разлика, но одделното купување значително ги зголемува вкупните трошоци.

Кому му треба подобра тастатура?

Можеби сте задоволни со тастатурата што веќе ја имате, и тоа е во ред. Еве неколку причини зошто треба да размислите за надградба.

Компјутерски тастатури и здравје

Подобро е да се спречи отколку да се лекува. Нормалната тастатура може да ви ги стави рацете, лактите и рацете во неприродна положба што може да предизвика повреда со текот на времето. Ергономската тастатура е дизајнирана да одговара на вашето тело, се надеваме дека ќе ги избегнеме тие повреди.

Овие тастатури имаат различен дизајн, вклучувајќи разделени тастатури и тастатури во стил на бранови кои ги поставуваат вашите раце под различни агли, и бидејќи нашите тела се различни , еден може да ви одговара подобро од друг. Онаа што ги става вашите раце во најнеутрална положба ќе ја минимизира можноста за повреда. Поставениот потпирач за дланка и копчињата со подолго патување исто така може да помогнат.

Што е различно со Mac тастатурите?

Главната разлика помеѓу распоредот на тастатурата Mac и Windows се копчињата што ќе ги најдете до лентата за празно место. На тастатурата на Windows, ќе најдете Ctrl, Windows и Alt, додека aMac тастатурата има Контрола, Опција и Команда (а можеби и копче Fn).

Кога избирате тастатура за Mac, идеално е да ја добиете со вистинските ознаки на копчињата. Постојат тастатури со двете групи етикети, но дури и тастатура што воопшто не ги означува копчињата Mac може да се користи. Иако не е идеално, ќе се навикнете на него со текот на времето, и доколку е потребно, можете да ги пресликате некои од копчињата на други функции користејќи ги системските параметри на вашиот Mac.

Што е со корисниците на MacBook?

Корисниците на MacBook може да имаат корист и од дополнителната тастатура, иако веројатно нема да биде најдобриот избор кога сте надвор од канцеларијата. Кога сте на вашето биро, можете да го поставите вашиот лаптоп на држач и да користите подобра тастатура, глушец и монитор.

Ова ќе ви овозможи да седите подалеку од екранот, намалувајќи го напрегањето на очите и изберете тастатура што е полесна да напишеш. Тековните тастатури на MacBook имаат копчиња со пеперутка со многу плитко патување, што многу корисници сметаат дека е помалку задоволувачко за пишување. Тие исто така имаат неидеално поставување на копчињата на курсорот и има сè поголем број на извештаи за дефекти на тастатурата.

Што е со вашиот iPhone, iPad и Apple TV?

Живееме во свет на повеќе уреди. Можеби ќе сакате да користите тастатура со вашите iOS уреди или Apple TV. Наместо да купувате посебна тастатура за секој уред, некои може да се спојат со повеќе уреди и можете да се префрлате помеѓу нив со притискање на копче.

Најдобра безжична тастатура за Mac: Како избравме

Позитивни оценки од потрошувачите

Користев, истражував и тестирав неколку тастатури низ годините. Но, бројот на тастатури што никогаш не сум ги видел или допрев е многу поголем, па затоа треба да ги земам во предвид искуствата на другите.

Читав прегледи на тастатурата на експерти од индустријата и покажав посебен интерес кога тие всушност ги тестирале тастатурите што ги прегледувале, како што прави Wirecutter. Ги ценам и критиките од потрошувачите. Тие имаат искуство со користење на нивните тастатури во реалниот живот и имаат тенденција да бидат искрени за тоа што им се допаѓа, а што не. Долгорочните прегледи на корисниците се исто така добар начин за мерење на издржливоста.

Во овој преглед, им дадовме приоритет на тастатурите со оцена на потрошувачите од четири ѕвезди и повеќе, кои по можност беа прегледани од стотици или илјадници корисници. Вклучивме една тастатура со малку пониска оцена, Microsoft Sculpt, бидејќи оценивме дека е единствена и вреди да се размисли.

Удобност и засилување; Ергономија наспроти големина & засилувач; Тежина

Важно е да најдете тастатура на која ви е удобно да пишувате, но просторот исто така ве загрижува. Повеќето ергономски тастатури заземаат многу простор на масата, а некои од покомпактни тастатури се прилично удобни. Тука треба да одлучите за вашите приоритети. Иако поседувам ергономска тастатура, не секогаш ја чувам на маса за да имам повеќеработен простор.

Животот на батеријата

Безжичните тастатури очигледно се напојуваат со батерии, па едно прашање е колку често ќе треба да се справувате со испразнета батерија. Очекуваниот животен век варира доста, од 10 дена до неколку години. Некои тастатури имаат батерии што се полнат, додека други треба да се менуваат секој пат. Проценките за батеријата обично претпоставуваат употреба на само неколку часа дневно, така што сериозните дактилографи може да ја џвакаат батеријата порано од очекуваното.

Дополнителни клучеви

Нумеричката тастатура е непроценлива ако секојдневно се занимавате со бројки и сметки. Ако не го правите тоа, тоа може да биде губење простор и можете да вратите малку простор на масата со избирање тастатура без таква.

Ако слушате музика додека пишувате, може да ја цените тастатурата со копчиња за медиуми за да можете да репродуцирате, паузирате и прескокнувате песни без да ги вадите рацете од тастатурата. Некои имаат посветени медиумски копчиња додека други ги користат функциските копчиња. А некои тастатури имаат дополнителни, приспособливи копчиња што може да ги интересираат моќните корисници.

Дополнителни функции

Некои тастатури нудат неколку дополнителни функции. Некои нудат копчиња со позадинско осветлување, што ви овозможува полесно да работите на локации со слабо осветлување. Некои од нив вклучуваат близина на раката, така што светлината доаѓа пред да започнете да пишувате.

Долку тастатури со Bluetooth се дизајнирани за употреба на повеќе уреди, спарување со обично три или четири компјутери или мобилниуреди. А некои тастатури нудат USB порти, што ви овозможува полесно да ги приклучувате вашите периферни уреди и USB флеш драјвови.

чудно, а моите прсти брзо се изморија. Но, сега, кога речиси го завршив прегледот, повторно го ценам и планирам да продолжам да го користам. Не можам да верувам колку простор зафаќа на мојата маса!

Најдобра безжична тастатура за Mac: The Winners

Најдобра компактна: Apple Magic Keyboard

The Apple Magic Keyboard 2 е вклучена во повеќето десктоп Mac компјутери и е многу употребливо решение за повеќето корисници. На типичен начин на Apple, тој е тенок и компактен, додавајќи малку неред на вашето биро. Функциските копчиња ги контролираат вашите медиуми и осветленоста на екранот, како и неколку функции специфични за Apple. Достапна е верзија со нумеричка тастатура за оние на кои им е потребна.

Сепак, таа не е совршена за секого. Минималистичкиот дизајн може да ги остави моќните корисници да бараат нешто со повеќе копчиња и приспособливост, а тенкиот профил значи дека копчињата имаат помалку патување отколку што претпочитаат некои дактилографи. Другите тастатури нудат подобра ергономија, поголема приспособливост, копчиња со позадинско осветлување и можност за спарување со дополнителни уреди.

Проверете ја моменталната цена

На прв поглед:

 • Тип : Компактен,
 • Специфичен за Mac: Да,
 • Безжична: Bluetooth,
 • Вратење на батеријата: 1 месец,
 • Се полни: да (молња),
 • Позадинско осветлување: Не,
 • Нумеричка тастатура: Изборна,
 • Медиумски копчиња: Да (на функционалните копчиња),
 • Тежина: 8,16 oz, 230 g .

Сопствената тастатура на Apple е далекунајвисоко оценети од оние вклучени во нашиот преглед. Изгледа добро, зазема малку простор на вашето биро и е изненадувачки удобно. Се префрлив на една од ергономска тастатура како експеримент и никогаш не се вратив трајно назад.

Таа го отсликува распоредот на тастатурите на лаптопите на Apple (но за среќа не проблемите поврзани со прекинувачите со пеперутки), што ви дава постојано искуство во модели, и совршено се совпаѓа со Magic Trackpad 2 на Apple. Неговиот минимален дизајн обезбеди инспирација за многу други тастатури, како што ќе забележите подолу. Батеријата му трае најмалку еден месец, а можете да ја користите додека се полни. Го обезбедува она што им е потребно на повеќето корисници, а не повеќе.

Моќните корисници може да бидат незадоволни, заедно со корисниците кои пишуваат часови дневно. Подолу има подобри опции. Исто така, распоредот на копчињата на курсорот на овој модел фрустрира многумина. Копчињата со стрелки нагоре и надолу го делат истото копче, кое е поделено на половина хоризонтално. За среќа, верзијата со нумеричка тастатура (подолу) го нема овој проблем.

Коментарите на корисниците се убедливо позитивни. Го сакаат одличниот квалитет на градба и долгиот век на батеријата на полнење. Дактилографите на допир известуваат дека се прилагодуваат на поплиткото патување како јас, и многумина ги ценат тактилните повратни информации што ги нуди и откриваат дека можат да пишуваат со часови на него. На некои корисници дури и им беше полесен нискиот профилзглобови.

Алтернативи: Може да ја купите Apple Magic тастатурата со нумеричка тастатура. За компактна тастатура што може да се спари со повеќе уреди, земете го во предвид Logitech K811 или Macally Compact (подолу), а за (разумно) компактна ергономска тастатура, погледнете го Kinesis Freestyle2.

Најдобра ергономска: Logitech Wireless Wave MK550

Оваа ергономска комбинација на глувче и тастатура не е нова, но сепак е прифатлива, популарна и многу ефикасна. МК550 на Logitech е поларно спротивно на магичната тастатура на Apple. Огромен е (делумно поради амортизираниот потпирач за дланка), има задоволувачки, тактилни копчиња со долго патување и нуди многу дополнителни копчиња, вклучувајќи нумеричка тастатура и посветени медиумски копчиња.

Проверете ја моменталната цена

На прв поглед:

 • Тип: Ергономски,
 • Специфичен за Mac: Не (копчињата имаат и етикети за Mac и Windows),
 • Безжичен: потребен е Dongle,
 • Животот на батеријата: 3 години,
 • Се полни: Не (вклучени се 2xAA батерии),
 • Позадинско осветлување: Не,
 • Нумеричка тастатура: Да,
 • Медиумски копчиња: Да (посветени),
 • Тежина: 2,2 lb, 998 g.

Не се сите ергономски тастатури исти, а додека некои имаат поделена тастатура што ги поставува вашите раце под различни агли, Логитек тргна кон поинаков дизајн.

Нивните клучеви следат блага крива во облик на насмевка наместо права линија, и не се сите на иста висина, следејќи брановиденнаместо тоа, контура, дизајнирана да одговара на различните должини на вашите прсти. Амортизираниот потпирач за дланка ви овозможува некаде да ги положите рацете кога не пишувате, намалувајќи го заморот на зглобот. Конечно, нозете на тастатурата нудат три опции за висина.

Иако батеријата не се полни, двете AA батерии траат многу долго. Тврденото траење на батеријата е три години, и се сеќавам дека ги сменив батериите само еднаш во деценијата што ја поседувам, иако не сум ја користел постојано цело време.

Други корисници коментираат дека се сè уште ги користите оригиналните батерии по долгогодишно користење. Искрено не верувам дека батериите на полнење нудат некаква предност во овој случај. Прикладно ќе се појави светло кога треба да се сменат.

Има многу дополнителни клучеви за моќните корисници:

 • нумеричка тастатура за употреба со табели и финансиски софтвер,
 • 7 посветени медиумски копчиња за практично контролирање на вашата музика,
 • 18 програмабилни копчиња за брз пристап до вашите најчесто користени апликации и скрипти.

Тастатурата е поставена во распоред на Windows, но на копчињата ќе најдете етикети поврзани со Mac. Ќе треба да ги префрлите копчињата Command и Option во System Preferences. Моќните корисници ќе ја ценат апликацијата Logitech Options Mac која ви овозможува дополнително да ги приспособите тастатурата и глувчето.

Бил, програмер, ја најде контурата на оваа тастатура во форма на брановизабележливо му ја ублажи болката откако се префрли од ергономска тастатура на Microsoft и беше закачен. Другите корисници кои го направија истото префрлување се согласуваат, иако некои сметаат дека тастатурата на Microsoft е поудобна. Затоа, најдобро е да тестирате која било ергономска тастатура пред да ја купите.

Бил им дозволи на другите да ја пробаат неговата тастатура, а многу од нив исто така се префрлија. Како дактилограф со брз допир, тој откри дека неговата брзина се зголемила за уште 10% кога го користел MK550.

Некои корисници се пожалија дека нема светла што треба да се прикажуваат кога се активираат Caps Lock и Num Lock, а други забележаа дека некои клучните етикети поминаа, иако тоа не сум го доживеал. Некои би сакале копчињата да бидат со позадинско осветлување. Издржливоста е одлична. Една корисничка, Кристал, досега немала употреба од шест години, а многу нејзини соработници сега купиле и една.

Алтернативи: Ако сакате покомпактна ергономска тастатура, погледнете ја Kinesis Freestyle2 подолу и ако претпочитате ергономска тастатура со поделен распоред, погледнете ја или таа или Microsoft Sculpt.

Најдобра безжична тастатура за Mac: Конкуренција

1. Компактна безжична тастатура Macally BTMINIKEY

Ајде да погледнеме неколку алтернативни компактни тастатури, почнувајќи од Macally BTMINIKEY . Има приближно иста големина како тастатурата на Apple, но тежи малку повеќе. Има ист, познат распоред и многу долгтраењето на батеријата, иако не се полни или е толку скапо. Неговата карактеристика е што можете да го спарите со најмногу три уреди, за да можете да го користите со вашиот Mac и два мобилни уреди.

На прв поглед:

 • Тип: компактен ,
 • Специфично за Mac: да,
 • Безжична: Bluetooth (пар со три уреди),
 • Вратење на батеријата: 700 часа,
 • Се полни: не (потребни се 2xAAA батерии, не се вклучени),
 • Позадинско осветлување: Не,
 • Нумеричка тастатура: Не,
 • Медиумски копчиња: Да (на функционалните копчиња),
 • Тежина: 13,6 oz, 386 g.

Сакам да ја користам магичната тастатура на Apple со мојот iPad, но менувањето на спарувањето помеѓу неа и мојот iMac може да биде болно. Тоа е убавината на BTMINIKEY. Само притиснете Fn-1, Fn-2 или Fn-3 за да ги смените уредите.

Корисниците известуваат дека префрлувањето на уредите е лесно како што се рекламира и трае само околу една секунда. Тие исто така уживаат во познатиот распоред на Mac и чувството на копчињата, иако еден корисник тврдеше дека тие се помали и не се толку чувствителни како копчињата на Apple.

Macally продава неколку други безжични тастатури, вклучително и некои што поблиску наликуваат на магијата тастатура, некои што вклучуваат нумеричка тастатура, некои се на соларна енергија и некои што се преклопуваат за уште поголема преносливост.

2. Arteck HB030B Universal Slim

Високо оценетиот Arteck HB030B е многу компактен - всушност, таа е најлесната тастатура во овој преглед - делумно поради нејзината малку помалаклучеви. Исто така е многу прифатлива и нуди прилагодливо позадинско осветлување во боја. Работи со Mac, Windows, iOS и Android, но може да се спарува само со еден уред во исто време.

На прв поглед:

 • Тип: Компактен,
 • Специфично за Mac: Не, но тастатурата може да се префрли на четири различни режими (Mac, Windows, iOS и Android) каде функционалните копчиња специфични за системот работат како што се очекуваше.
 • Безжична: Bluetooth,
 • Животот на батеријата: 6 месеци,
 • Се полни: да (USB),
 • Позадинско осветлување: Да (боја),
 • Нумеричка тастатура: Не,
 • Медиумски копчиња: Да (на функционалните копчиња),
 • Тежина: 5,9 oz, 168 g.

Задната обвивка на оваа ултра тенка тастатура е изработена од легура на цинк и е доста издржливи. Дебелината е само 0,24 инчи (6,1 mm), што го прави одличен избор за преносливост доколку сакате да го носите со вашиот MacBook или iPad.

Тастатурата може да биде осветлена и е идеална за употреба во потемни работни простори. Она што го прави уникатен е тоа што можете да изберете една од седумте бои за светлината: длабоко сина, нежно сина, светло зелена, нежно зелена, црвена, виолетова и цијан. Позадинското осветлување е стандардно исклучено, така што ќе мора да го вклучувате секој пат кога ќе го користите.

Тастатурата седи рамно на работната маса и не се прилагодува. Траењето на батеријата е доста долго, но тастатурата не може да се користи при полнење. Шестмесечната проценка претпоставува два часа дневно со исклучено позадинско осветлување. Сино светло почнува да трепка кога ви треба

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.