12 најдобри хард дискови за резервна копија на Time Machine во 2022 година

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Со растечката популарност на SSD-дисковите, просечниот Mac има помалку простор од порано, што го прави надворешниот уред попрактичен од кога било. Тие се корисни за складирање датотеки што не треба трајно да ги чувате на вашиот компјутер, за пренос на датотеки помеѓу компјутери и за чување резервни копии на внатрешната меморија на вашиот Mac.

Во нашиот преглед на најдобриот софтвер за резервна копија на Mac, препорачуваме секој корисник на Mac да користи Time Machine за да направи резервна копија од податоците на Mac на надворешен хард диск. Во ова упатство, ќе препорачаме голем број од најдобрите дискови што треба да се земат предвид.

Едно решение за хард диск нема да одговара на секого. Корисниците на работната површина можеби претпочитаат да го максимизираат просторот со поголем погон од 3,5 инчи, додека корисниците на лаптоп ќе го ценат помалиот погон од 2,5 инчи што не треба да се приклучува на електричната мрежа. Тешките корисници на преносни дискови може да претпочитаат цврста верзија која е помалку подложна на оштетување.

За корисниците на десктоп Mac го сакаме изгледот на Seagate Backup Plus Hub за Mac . Постојат опции со голем капацитет кои се прилично евтини, вклучува USB центар за вашите периферни уреди и мемориски стикови, па дури и вклучува складирање во облак. Преносливиот погон на компанијата исто така нуди исклучителна вредност, иако ако претпочитате поцврсто решение, не можете да го поминете ADATA HD710 Pro .

Според мое мислење, овие нудат најдобра вредност за пари за повеќето корисници на Mac. Но, тие не се единствените вашиМобилен

Како LaCie Portable и Slim, G-Technology G-Drive Mobile е поставен во алуминиумско куќиште кое доаѓа во три бои на Apple. Чини приближно исто, но доаѓа во верзии USB 3.0, USB-C и Thunderbolt. И како што вози LaCie, на Apple му се допаѓа нивниот изглед и ги продава во нивната продавница.

На прв поглед:

 • Капацитет: 1, 2, 4 TB,
 • Брзина: 5400 вртежи во минута,
 • Брзина на пренос: 130 MB/s,
 • Интерфејс: USB-C (достапни верзии USB 3.0 и Thunderbolt),
 • Куќиште: алуминиум ,
 • Бои: сребрена, простор сива, розово злато.

Цврсти погони што вреди да се земат предвид

LaCie Rugged Mini

LaCie Rugged Mini е дизајниран за употреба на сите терени. Отпорен е на удари (за капки до четири стапки) и отпорен на прашина и вода. Достапно е во USB 3.0, USB-C и Thunderbolt верзии. Тоа е најскапиот цврст погон што го покриваме во овој преглед на резервниот погон за Mac.

Алуминиумското куќиште е заштитено со гумена обвивка за дополнителна заштита. Уредот внатре е од Seagate и доаѓа форматиран за Windows, така што ќе треба да се реформатира за да работи со вашиот Mac. Вклучена е футрола со патент и има внатрешен ремен за да го прицврстите вашиот погон на место.

На прв поглед:

 • Капацитет: 1, 2, 4 TB,
 • Брзина: 5400 вртежи во минута,
 • Брзина на пренос: 130 MB/s (510 MB/s за Thunderbolt),
 • Интерфејс: USB 3.0 (USB-C и Thunderbolt верзиидостапно),
 • Куќиште: алуминиум,
 • Отпорен на паѓање: 4 стапки (1,2 m), отпорен на прашина и вода.

Silicon Power Armor A80

Со „оклоп“ во името, Silicon Power Armor A80 е водоотпорен и отпорен на удари од воено одделение. Не е достапен со капацитет од 4 TB, но погонот од 2 TB е најевтиниот што го вклучуваме во овој преглед.

Слој од гел отпорен на удари е поставен во внатрешноста на куќиштето за да додаде дополнителен браник за целосен шок заштита. Погонот го помина тестот за транзитно паѓање на американската војска MIL-STD-810F и функционираше совршено по преживеаните падови од три метри.

На прв поглед:

 • Капацитет: 1, 2 TB,
 • Брзина: 5400 вртежи/мин>
 • Водоотпорен: до 1 m за 30 минути.

Transcend StoreJet 25M3

Друг погон со максимален капацитет од 2TB, Transcend StoreJet 25M3, е прифатлива, има одлична заштита од удари и е достапен во две бои.

Погонот се одликува со тристепен систем за заштита од удари кој вклучува куќиште од силиконска гума, внатрешен амортизер за суспензија што апсорбира удари, и армирана тврда обвивка. Ги задоволува воените стандарди на американската војска за да ги заштити вашите податоци.

На прв поглед:

 • Капацитет: 1, 2 TB,
 • Брзина: 5400 вртежи во минута ,
 • Интерфејс: USB 3.1,
 • Куќиште: силиконско гумено куќиште,внатрешен амортизер на суспензија што апсорбира удари, армирана тврда обвивка,
 • Отпорна на падови: американски воени стандарди за тестирање на паѓање.

Најдобар хард диск за Time Machine: How We Picked

Позитивни критики од потрошувачите

Сметам дека коментарите на потрошувачите се корисни, затоа искористете ги за да го додадам моето искуство со користење на надворешни дискови. Тие се од вистински корисници за нивните добри и лоши искуства со дисковите што ги купиле со свои пари и ги користат секој ден. Разгледавме само хард дискови со оцена на потрошувачите од четири ѕвезди и повеќе, кои беа прегледани од стотици или повеќе корисници.

Капацитет

Колку е голем дискот ти треба? За да направите резервна копија, потребна ви е една доволно голема за да ги задржи сите датотеки на вашиот внатрешен диск, плус различни верзии на датотеките што сте ги промениле. Можеби ќе сакате и дополнителна просторија за складирање датотеки што не ви се потребни (или не ви се вклопуваат) на вашиот внатрешен диск.

За повеќето корисници, добра почетна точка би била 2 TB, иако верувам минимум 4 ТБ ќе ви даде подобро искуство со простор за развој во иднина. Во овој преглед, покриваме капацитети од 2-8 ТБ. Некои корисници, на пример, видеографи, би можеле да направат уште повеќе простор.

Брзина

Повеќето хард дискови денес се вртат со 5400 вртежи во минута, што е добро за резервни цели. Обично правите целосна резервна копија или клонирање резервна копија кога сте далеку од компјутерот, можеби преку ноќ, па малку дополнителнобрзината нема да направи разлика. И по вашата првична резервна копија, Time Machine лесно може да биде во чекор со датотеките што ги менувате во текот на денот.

Достапни се побрзи дискови, но чинат повеќе. Вклучивме еден погон од 7200 вртежи во минута во нашиот преглед - Fantom Drives G-Force 3 Professional. Тој е 33% побрз, но чини 100% повеќе од Seagate Backup Plus Hub за Mac.

За апликации каде што големата брзина е клучна, можеби претпочитате да изберете надворешен погон во цврста состојба (SSD). Прочитајте го нашиот преглед за најдобриот SSD за Mac овде.

компатибилен со Apple

Потребен ви е диск што е компатибилен со датотечните системи на Apple HFS+ и ATFS и USB 3.0/3.1, Thunderbolt и USB-C порти. Избравме дискови специјално дизајнирани за уредите на Apple или на кои експлицитно се наведува дека работат со Mac. Повеќето надворешни хард дискови користат USB 3.0/3.1 порта. Тие треба да работат со кој било Mac, иако можеби ќе треба да купите кабел или адаптер ако вашиот Mac има Thunderbolt или USB-C порти. Ако претпочитате диск да работи конкретно со вашиот компјутер, некои производи што ги набројуваме обезбедуваат опции за секој тип на порта.

Desktop, Portable или Rugged

Дојдете хард дискови во две големини: 3,5-инчни десктоп-дискови што треба да се приклучат на извор на енергија и 2,5-инчни преносни дискови што работат од напојување со автобус и не им треба дополнителен кабел за напојување. Некои компании исто така нудат цврсти преносни дискови кои се помалкуподложни на оштетување од удар, прашина или вода.

Ако користите десктоп компјутер, можеби претпочитате да изберете погон од 3,5 инчи. Овие се вредни за размислување бидејќи се достапни поголеми капацитети и може да чинат помалку пари. Нема да морате да го носите погонот наоколу, така што нема да ви пречи поголемата големина и веројатно ќе имате резервен powerpoint во вашата канцеларија. Ние покриваме четири од нив во нашиот преглед:

 • WD My Book,
 • Seagate Backup Plus Hub за Mac,
 • LaCie Porsche Design Desktop Drive,
 • Fantom Drives G-Force 3 Professional.

Но, ако сте корисник на лаптоп или ви снемува простор на вашата маса, можеби претпочитате надворешен диск од 2,5 инчи . Овие се напојувани со автобус, така што нема да треба да носите дополнителен кабел за напојување, а тие се значително помали. Сепак, тешко е да се најдат дискови со повеќе од 4 ТБ на располагање простор. Ние покриваме четири од нив во нашиот преглед:

 • WD My Passport за Mac,
 • Seagate Backup Plus Portable Drive за Mac,
 • LaCie Porsche Design Mobile Drive,
 • G-Technology G-Drive Mobile.

Ако редовно го користите вашиот пренослив диск во движење — особено ако сте надвор — можеби ќе сакате да потрошите малку повеќе на солиден хард диск. Овие се тестирани да бидат отпорни на падови, отпорни на прашина и отпорни на вода - често со тестови од воено одделение - што нуди дополнителен мир на умот дека вашите податоци ќе бидат безбедни. Ние покриваме четири одовие во нашиот преглед:

 • LaCie Rugged Mini,
 • ADATA HD710 Pro,
 • Silicon Power Armor A80,
 • Transcend StoreJet 25M3.

Функции

Некои дискови нудат дополнителни функции кои можеби ќе ви бидат корисни или не. Тие вклучуваат центар за приклучување на вашите периферни уреди, куќишта направени од метал наместо од пластика, поголем фокус на дизајнот и вклучено складирање во облак.

Цена

Достапноста е важен диференцијал бидејќи квалитетот и функционалноста на секој погон се слични. Секој од овие дискови е високо оценет од стотици или илјадници потрошувачи, така што вредноста за парите беше главна сметка при изборот на нашите победници.

Еве ги најевтините улични цени (во моментот на пишување) за 2 , 4, 6 и 8 TB опции на секој диск (ако е достапен). Најевтината цена за секој капацитет во секоја категорија е задебелена и дадена жолта позадина.

Одрекување: информациите за цените прикажани во оваа табела се предмет на промена и ги одразуваат најевтините улични цени што можев да ги најдам во моментот на пишување.

Тоа го завршува овој водич. Се надеваме дека најдовте хард диск што е најдобар за вашите потреби за резервна копија од Time Machine.

опции. Можеби претпочитате да потрошите малку повеќе за возење со голема брзина, уште поголем капацитет или цврсто метално куќиште кое ќе одговара на вашиот Mac и ќе изгледа неверојатно на вашата маса. Само вие ги знаете вашите приоритети.

Зошто да ми верувате за овој водич

Моето име е Адријан Пробај и користам надворешни дискови уште пред да постои USB. Внимателно правев резервна копија на моите компјутери со децении и пробав широк спектар на стратегии за резервна копија, софтвер и медиуми. Моментално користам Time Machine за да направам резервна копија од мојот внатрешен уред за iMac од 1 TB на надворешен USB-диск од 2 TB HP SimpleSave 3,5 инчи.

Но, тоа не е мојот единствен надворешен диск. Јас користам Seagate Expansion Drive на мојот медиумски компјутер Mac Mini за да чувам голема iTunes библиотека и да имам неколку преносни дискови Western Digital My Passport во фиоката на мојата маса. Сите овие дискови работат беспрекорно многу години. Во моментов размислувам да го надградам резервниот погон на мојот iMac на пренослив диск со поголем капацитет за да ослободам PowerPoint во мојата канцеларија.

Исто така, им помогнав на голем број бизниси и компании да постават резервни системи. Се сеќавам дека пред неколку години бевме на шопинг за надворешен диск со Даниел, клиент кој е сметководител. Кога го виде десктоп-дизајнот LaCie Porsche Design, не можеше да им поверува на своите очи. Беше прекрасно, и колку што знам, тој сè уште го користи денес. Ако сте како Даниел, вклучивме неколку атрактивнидискови во нашиот преглед.

На секој корисник на Mac му треба резервна копија

Кому му треба надворешен хард диск за резервна копија на Time Machine? Имате.

Секој корисник на Mac треба да поседува добар надворешен хард диск или два. Тие се суштински дел од добрата стратегија за резервна копија и практични се за складирање на датотеки за кои немате простор на вашиот внатрешен диск. На крајот на краиштата, мојот сегашен SSD на MacBook има многу помал капацитет од вртечкиот хард диск што го користев пред една деценија.

Немате? Па, пред да одите на шопинг, дозволете ни да ви помогнеме да ги намалите вашите избори.

Најдобар резервен диск за Time Machine: Нашите најдобри избори

Најдобар резервен диск за Desktop Mac: Seagate Backup Plus Hub

Backup Plus Hub на Seagate за Mac е дизајниран за Mac и е компатибилен со Time Machine надвор од кутијата. Достапни се верзии од четири и осум терабајти, повеќе од доволно за повеќето луѓе. Цената на Амазон за верзијата од 8 ТБ го прави бесмислено - тоа е помалку од дисковите со 4 ТБ на повеќето други компании. Но, има повеќе.

Овој диск вклучува две интегрирани USB 3.0 порти кои ќе го полнат телефонот или ќе ги поврзат периферните уреди и USB-стиковите со вашиот Mac.

Проверете ја моменталната цена

На прв поглед:

 • Капацитет: 4, 8 TB,
 • Брзина: 5400 вртежи во минута,
 • Максимален пренос на податоци: 160 MB/s,
 • Интерфејс: USB 3.0,
 • Куќиште: бела пластика,
 • Карактеристики: две интегрирани USB 3.0 порти, доаѓа со облакскладирање.

Погоните на Seagate имаат репутација за доверливост. Првиот хард диск што го купив беше Seagate, во далечната 1989 година. Backup Plus Hub е дизајниран за Mac и е најприфатливиот диск од 8 TB, проследен со WD My Book. Вклучениот центар ќе ви овозможи многу полесен пристап до USB-портите, што е корисно кога поврзувате периферни уреди, копирате датотеки на флеш-уред или само го полните телефонот.

Со уредот е вклучено и ограничено бесплатно складирање во облак. Вклучено е 2-месечно бесплатно членство на Adobe Creative Cloud Photography Plan и мора да се откупи до одреден рок.

Најдобар пренослив резервен диск за Mac: Seagate Backup Plus Portable

The Seagate Backup Plus Portable е исто така поволна. Тоа е најприфатливиот пренослив диск што го покриваме со капацитет од 2 TB или 4 TB. Погонот е монтиран во цврсто метално куќиште, а куќиштето од 4 ТБ е малку подебело од верзијата со 2 ТБ.

Проверете ја моменталната цена

На прв поглед:

 • Капацитет: 2, 4 TB,
 • Брзина: 5400 вртежи во минута,
 • Максимален пренос на податоци: 120 MB/s,
 • Интерфејс: USB 3.0,
 • Куќиште: брусен алуминиум.

Овој пренослив диск не вклучува центар како десктоп-погонот на Seagate, но е тенок и сместен во привлечно, цврсто метално куќиште. Ако го претпочитате најтенкиот погон, одете на опцијата „Slim“ од 2 TB, која е значително потенка за 8,25 mm.

Бидејќипрефрлете се на SSD-дискови, многу лаптопи Mac имаат значително помалку внатрешна меморија отколку порано, така што преносливите хард дискови се попрактични од кога било. Повеќето корисници на MacBook треба да откријат дека 2-4 TB се повеќе од доволно за да направат резервна копија на нивниот компјутер и, исто така, да складираат дополнителни датотеки што не им се потребни трајно на нивните компјутери. За најдобра практика, купете два диска, по еден за секоја функција.

За разлика од десктоп-диск, на преносните дискови не им е потребен дополнителен извор на енергија. И како и верзијата за десктоп, вклучено е 2-месечно бесплатно членство во планот за фотографија на Adobe Creative Cloud и мора да се откупи до одреден рок.

Најдобар солиден резервен диск за Mac: ADATA HD710 Pro

Од четирите цврсти надворешни хард дискови што ги покриваме, само два доаѓаат со капацитет од 4 TB. Од двата, ADATA HD710 Pro е значително подостапна. Тоа е дури и поевтино од некои од не-цврстите преносливи дискови што ги покриваме. Колку е солиден? Екстремно. Тој е водоотпорен, отпорен на прашина и отпорен на удари и ги надминува стандардите од воено одделение. Доаѓа со тригодишна гаранција.

Проверете ја моменталната цена

На прв поглед:

 • Капацитет: 1, 2, 4, 5 TB,
 • Брзина: 5400 вртежи во минута,
 • Интерфејс: USB 3.2,
 • Куќиште: екстра-цврста трослојна конструкција, различни бои,
 • Отпорен на паѓање: 1,5 метри ,
 • Водоотпорен: до 2 метри за 60 минути.

Ако редовно користите надворешен хард дискво екстремни услови или ако сте само многу несмасни, ќе го цените цврстиот пренослив погон. HD710 Pro е исклучително цврст. Тој е водоотпорен IP68 и е тестиран како потопен во два метри вода 60 минути. Тој е исто така отпорен на удари од воено ниво IP68 и отпорен на прашина IP6X. И за да ја покаже довербата на компанијата во сопствениот производ, тој доаѓа со тригодишна гаранција.

За издржливост, куќиштето има три слоја: силикон, тампон што апсорбира удари и пластична обвивка најблиску до возење. Достапни се голем број бои.

Други добри надворешни дискови за резервна копија на Time Machine

Десктоп дискови што вреди да се земат предвид

WD My Book

Имам голем број на Western Digital My Books во текот на годините и ги најдов многу добри. Тие се исто така многу достапни и ја пропуштија победата со мустаќи. Погонот од 8 TB на Seagate е значително поевтин, но ако сакате возење од 4 или 6 TB, My Book е вистинскиот начин.

My Books се достапни во повеќе капацитети од Seagate Backup Plus, кој доаѓа само во модели со 4 и 8 ТБ. Значи, ако барате некој друг капацитет - голем, мал или помеѓу - погоните на WD исто така може да бидат подобар избор за вас. Сепак, тие не вклучуваат USB-хаб како Backup Plus.

На прв поглед:

 • Капацитет: 3, 4, 6, 8,10 TB,
 • Брзина: 5400 вртежи/минPorsche Design Desktop Drive

  Ако сте спремни да платите повеќе за луксузно метално куќиште кое ќе одговара на добриот изглед на вашиот Mac, десктоп-дисковите на LaCie на Porsche Design одговараат на сметката. Кога мојот моден пријател Даниел виде еден, тоа беше љубов на прв поглед и мораше да го купи. Врската на Amazon подолу оди до USB-C верзијата на уредот, но компанијата нуди и верзија за USB 3.1 дискови.

  Од 2003 година, LaCie соработува со дизајнерската куќа Porsche Design за производство на надворешен хард диск куќишта кои личат на уметнички дела. Тоа е модерен, минималистички дизајн со заоблени агли, високо-лакирани закосени рабови и обложена со песок. Apple одобрува и продава LaCie дискови во нивната продавница.

  Покрај добриот изглед, десктоп-диск на LaCie има и голем број други функции. Прво, во кутијата е вклучен адаптер, така што можете да ја користите верзијата USB 3.0 во USB-C порта и обратно без дополнителни трошоци. Второ, како и Seagate дисковите, вклучува 2-месечно бесплатно членство во Adobe Creative Cloud Photography Plan. (Ова мора да се откупи до одреден рок.) Конечно, ќе го полни вашиот лаптоп додека е приклучен на уредот.

  На прв поглед:

  • Капацитет: 4, 6, 8 TB,
  • Брзина: 5400 вртежи во минута,
  • Интерфејс: USB-C, вклучен USB 3.0 адаптер. Модел USB 3.0 е достапен посебно.
  • Куќа: алуминиумско куќиште од PorscheДизајн.

  Fantom Drives G-Force 3 Professional

  Конечно, највисокиот погон што го покриваме е Fantom Drives G-Force 3 Professional. Тоа е единствениот брз погон од 7200 вртежи во минута вклучен во нашата ревизија, има цврсто црно четкано алуминиумско куќиште кое може да се складира вертикално за да заштеди малку простор на масата и доаѓа во широк опсег на капацитети од 1-14 TB.

  Ќе платите повеќе за G-Force од нашиот победник, но тој е супериорен во секој поглед. Погонот со голема брзина е 33% побрз од другите погони што ги разгледуваме. Тоа е значајно ако редовно зачувувате огромни датотеки, да речеме видео снимки. Избришеното црно (или опционално сребрено) алуминиумско куќиште изгледа добро и е поцврсто од пластичните куќишта на поголемиот дел од конкуренцијата. И интегрираниот држач ви овозможува да го складирате погонот вертикално, што може да ви заштеди малку простор на работната маса.

  Исто така, достапни се десет различни капацитети за складирање, од 1 TB до 14 TB. Додека 2 или 4 TB ќе одговараат на повеќето корисници, ако ви треба дополнителен простор, G-Force го нуди во лопати, но по цена. Накратко, ако сте спремни да платите за најдобриот надворешен хард диск таму, ова е тоа.

  На прв поглед:

  • Капацитет: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 14 TB,
  • Брзина: 7200 rpm,
  • Интерфејс: USB 3.0/3.1,
  • Куќиште: црн алуминиум ( сребрена верзија е достапна по цена).

  Преносливи дискови што вреди да се земат предвид

  WD My Passport за Mac

  Поседувам голем број дискови WD My Passport и ги сакам. Но, тие чинат повеќе од Seagate Backup Plus Portable и имаат пластично куќиште наместо метално. Western Digital нуди поскап модел со метално куќиште - My Passport Ultra.

  Мојот пасош за Mac е дизајниран за Mac и е подготвен за Time Machine. Достапни се голем број бои, а каблите се совпаѓаат.

  На прв поглед:

  • Капацитет: 1, 2, 3, 4 TB,
  • Брзина: 5400 вртежи/мин Мобилните дискови Porsche Design на LaCie изгледаат подеднакво добро како и нивните десктоп колеги и се вашиот најдобар избор доколку не ви пречи да плаќате повеќе за вашиот надворешен погон да одговара на вашиот MacBook. Иако не нуди толкава заштита како цврстиот погон, куќиштето е направено од цврст алуминиум со дебелина од 3 mm, што секако помага.

   LaCie погоните се дизајнирани за Mac. Достапни се во вселенско сиво, златно и розово злато и се поставени за да работат добро со Time Machine. Но, тие ќе работат и со Windows. Како и другите опции, дисковите со 4 TB и повеќе се значително подебели.

   На прв поглед:

   • Капацитет: 1, 2, 4, 5 TB,
   • Брзина: 5400 вртежи/мин Технологија G-Drive

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.