12 најдобри лаптопи за писатели во 2022 година (детален преглед)

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

„Пенакот е помоќен од мечот“ можеби беше вистина во 1839 година, но повеќето писатели денес го замениле своето пенкало за лаптоп. Каков вид на лаптоп му треба на писателот? Обично не им треба најмоќниот модел. Сепак, онаа што е компактна и има удобна тастатура е добар почеток. Следува изборот на дисплеј, и тука писателот треба да одлучи дали неговиот или нејзиниот приоритет е преносливост или недвижен имот на екранот.

Изборот на најдобриот лаптоп за пишување значи разбирање на вашите преференции и правење вистински компромиси. Поголем екран бара поголем, потежок лаптоп. Поудобна тастатура ќе додаде одредена дебелина. Долготрајната батерија значи дека компјутерот ќе тежи малку повеќе.

Треба да одлучите дали да дадете приоритет на цената или енергијата. Моќниот процесор и графичката картичка се убави, но неопходни само ако го користите вашиот лаптоп за повеќе од пишување.

MacBook Air е речиси совршена алатка за писател, и тоа е една Избрав за себе. Тој е многу пренослив и има големо траење на батеријата. Тоа е затоа што не нуди повеќе моќ отколку што е потребно. Новиот модел сега нуди Retina дисплеј и сместен е во силна, еднотелосна алуминиумска обвивка за максимална издржливост.

Но, на некои писатели им треба помоќен компјутер. На пример, ако работат и со видео, развиваат игри или сакаат да го користат својот лаптоп за игри. Во тој случај,значително поевтино. Тој е дури и малку поевтин од MacBook Air.

Surface Laptop 3 вклучува висококвалитетна, тактилна тастатура што е задоволство за пишување. Сепак, тој не е осветлен. Лаптопот нуди и екран на допир и подлога за подлога - најдоброто од двата света. Ако ви треба моќен компјутер што работи со Windows, ова можеби е ваш избор.

2. Microsoft Surface Pro

Додека Surface Laptop е алтернатива на MacBook Pro, Surface Pro има многу заедничко со iPad Pro.

 • Оперативен систем: Windows
 • Големина на екран: 12,3 инчи (2736 x 1824)
 • Екран на допир: Да
 • тастатура со задно осветлување: Не
 • Тежина: 1,70 lb (775 g) без тастатура
 • Меморија: 4GB, 8GB или 16GB
 • Складирање: 128GB, 256GB, 512GB или 1TB SSD
 • Процесор: двојадрен 10-та генерација Intel Core i3, i5 или i7
 • Порти: еден USB-C, еден USB-A, еден Surface Поврзување
 • Батерија: 10,5 часа

Како и Surface Laptop, може да се конфигурира со до 16 GB RAM и 1 TB SSD меморија. Има помала моќност, нуди двојадрен процесор наместо четири-јадрен, но е повеќе од доволно способен за пишување.

Изборниот капак на тастатурата се отстранува и е вклучен во конфигурацијата поврзана со погоре. Екранот е прекрасен; може да се пофали со уште повеќе пиксели од поголемите MacBook со 13,3 инчи. Тој е доста пренослив; Дури и со капакот на тастатурата, тој е малку полесен одMacBook Air.

3. Apple iPad Pro

Кога е поврзан со тастатура, Apple's iPad Pro е одличен избор за писатели кои даваат приоритет на преносливоста. Тоа е најлесниот уред во овој преглед со голема разлика, има прекрасен Retina дисплеј и вклучува опција за внатрешен мобилен модем. Јас лично ја претпочитам преносливоста на моделот од 11 инчи, но достапен е и модел од 12,9 инчи.

 • Оперативен систем: iPadOS
 • Големина на екран: 11 инчи (2388 x 1668) , 12,9 инчи (2732 x 2048)
 • Екран на допир: Не
 • тастатура со задно осветлување: n/a
 • Тежина: 1,03 lb (468 g), 1,4 lb (633 е)
 • Меморија 4 GB
 • Складирање: 64 GB – 1 TB
 • Процесор: A12X Bionic чип со 64-битна архитектура од десктоп класа
 • Порти : една USB-C
 • Батерија: 10 часа (9 часа кога користам мобилни податоци)

Често го користам мојот 11-инчен iPad Pro за пишување и моментално го спарувам со Apple сопствено фолио за паметна тастатура. Прилично е удобно за пишување, а служи и како куќиште за iPad. Меѓутоа, за подолги сесии за пишување, претпочитам да користам една од магичните тастатури на Apple.

Има многу апликации за пишување достапни за уредот (јас ги користам Ulysses и Bear на мојот iPad, исто како и на моите Mac ), а исто така правете рачно напишани белешки со помош на Apple Pencil. Екранот е јасен и светол, а процесорот е помоќен од многу лаптопи.

4. Lenovo ThinkPad T470S

ThinkPad T470S емоќен и малку скап лаптоп кој нуди многу за писателите кои бараат попростран монитор и тастатура. Има моќен i7 процесор и 8 GB RAM, и 14-инчен дисплеј со разумна резолуција. Иако е малку голем, не е многу потежок од MacBook Air, а батеријата е добра.

 • Оперативен систем: Windows
 • Големина на екран: 14 инчи (1920×1080 )
 • Екран на допир: Не
 • тастатура со позадинско осветлување: Да
 • Тежина: 2,91 lb (1,32 kg)
 • Меморија: 8 GB (4 GB залемени + 4 GB DIMM)
 • Складирање: 256 GB SSD
 • Процесор: 2,6 или 3,4 GHz 6-та генерација на Intel Core i7
 • Пристаништа: еден Thunderbolt 3 (USB-C), еден USB 3.1 , еден HDMI, еден етернет
 • Батерија: 10,5 часа

ThinkPad има фантастична тастатура со позадинско осветлување. Тој е поддржан од The ​​Write Life, кој го опишува дека има пространи клучеви и одговорни повратни информации за пишување. Вклучени се два уреди за покажување: подлога и TrackPoint.

5. Acer Spin 3

Acer Spin 3 е лаптоп кој се претвора во таблет. Неговата тастатура може да се преклопи зад екранот, а нејзиниот екран на допир ви овозможува да правите рачно напишани белешки со пенкало.

 • Оперативен систем: Windows
 • Големина на екранот: 15,6- инчи (1366 x 768)
 • Екран на допир: Да
 • тастатура со позадинско осветлување: Не
 • Тежина: 5,1 lb (2,30 kg)
 • Меморија: 4 GB
 • Складирање: 500 GB SSD
 • Процесор: 2,30 GHz Dual-core Intel Core i3
 • Приклучоци: два USB 2.0, еденUSB 3.0, една HDMI
 • Батерија: 9 часа

Иако има голем дисплеј од 15,6 инчи, резолуцијата на екранот на Spin е ниска, што се врзува за последното место со многу помалку скапи Lenovo Chromebook погоре. Acer Aspire има иста големина на екранот, но многу подобра резолуција на екранот. И двата од овие лаптопи се најтешки во нашиот преглед. Освен ако не ја цените способноста на Spin да дејствува како таблет, Aspire е подобар избор. Многу е поевтин, со само мало намалување на траењето на батеријата.

6. Acer Aspire 5

Acer Aspire 5 е популарен и високо оценет лаптоп погоден за писатели. Сериозно го разгледавме при изборот на нашиот буџетски победник, но неговата релативно мала издржливост на батеријата - седум часа - го симна за степен во нашата оценка. Тоа е, исто така, вториот најтежок лаптоп што го покриваме (тесно го надминува Acer Spin 3 погоре), така што преносливоста не е неговата силна страна.

 • Оперативен систем: Windows
 • Големина на екранот: 15,6 инчи (1920 x 1080)
 • Екран на допир: Не
 • тастатура со позадинско осветлување: Да
 • Тежина: 4,85 lb (2,2 кг)
 • Меморија: 8 GB
 • Складирање: може да се конфигурира на 1 TB SSD
 • Процесор: 2,5 GHz Dual-core Intel Core i5
 • Приклучоци: два USB 2.0, еден USB 3.0, еден USB- C, една HDMI
 • батерија: 7 часа

Овој лаптоп нуди исклучителна вредност за парите, сè додека преносливоста не е ваш приоритет. Нуди екран со убава големина и тастатура со целосна големина, додека останува разумно тенок. Нејзинитедвојадрен процесор, дискретна графичка картичка и 8 GB RAM го прават исто така доста моќен. Тоа е исто така еден од двата лаптопи во нашиот преглед кој вклучува нумеричка тастатура, а другиот е нашата следна опција, Asus VivoBook.

7. Asus VivoBook 15

The Asus VivoBook 15 е поголем, разумно моќен лаптоп со средна цена. Има удобна тастатура со целосна големина, позадинско осветлување со нумеричка тастатура, а неговиот 15,6-инчен монитор нуди разумен број на пиксели. Сепак, неговата големина и траењето на батеријата покажуваат дека не е најдобриот избор ако се даде приоритет на преносливост.

 • Тековен рејтинг: 4,4 ѕвезди, 306 прегледи
 • Оперативен систем: Windows 10 Home
 • Големина на екранот: 15,6 инчи (1920×1080)
 • Екран на допир: Нема
 • тастатура со задно осветлување: изборна
 • Тежина: 4,3 lb (1,95 kg)
 • Меморија: 4 или 8 GB (може да се конфигурира до 16 GB)
 • Складирање: може да се конфигурира на 512 GB SSD
 • Процесор: 3,6 GHz Quad-core AMD R Series, или Intel Core i3
 • Порти: еден USB-C, еден USB-A, еден HDMI
 • Батерија: не е наведено

Овој лаптоп нуди широк опсег на конфигурации и добра рамнотежа помеѓу моќта и достапноста. Неговата поголема големина ќе го олесни животот на вашите очи и зглобови. Тастатурата со позадинско осветлување е опционална; тој е вклучен со моделот што го поврзавме погоре.

8. HP Chromebook 14

Chromebooks прават одлични машини за пишување со буџетски цени, а HP Chromebook 14 е најобемниот одтрите што ги вклучуваме во овој преглед. Има 14-инчен дисплеј и е прилично лесен со нешто повеќе од 4 килограми.

 • Оперативен систем: Google Chrome OS
 • Големина на екранот: 14-инчи (1920 x 1080)
 • Екран на допир: Да
 • тастатура со позадинско осветлување: Не
 • Тежина: 4,2 lb (1,9 kg)
 • Меморија: 4 GB
 • Складирање : 16 GB SSD
 • Процесор: 4-та генерација на Intel Celeron
 • Приклучоци: два USB 3.0, еден USB 2.0, еден HDMI
 • Батерија: 9,5 часа

Големината и релативно малиот век на батеријата на овој модел не го прават најпреносливиот лаптоп наведен овде, но не е ни најлош. За оние кои претпочитаат попреносен лаптоп, моделот од 11 инчи (1366 x 768) е исто така достапен со 13 часа траење на батеријата.

9. Samsung Chromebook Plus V2

На Samsung Chromebook Plus на некој начин ме потсетува на 13-инчниот MacBook на ќерка ми. Тенок е, неверојатно лесен, има долг век на батерија и вклучува прилично мал дисплеј со тенка, црна рамка. Што е различно? Меѓу другото, цената!

 • Оперативен систем: Google Chrome OS
 • Големина на екран: 12,2 инчи (1920 x 1200)
 • Екран на допир: Да
 • Тастатура со позадинско осветлување: Нема
 • Тежина: 2,98 lb (1,35 kg)
 • Меморија: 4 GB
 • Складирање: Flash Memory Solid State
 • Процесор: 1,50 GHz Intel Celeron
 • Приклучоци: два USB-C, една USB 3.0
 • Батерија: 10 часа

За разлика од MacBook, Chromebook Plus V2 на Samsung има и екран на допири вградено пенкало. Иако неговите спецификации се далеку инфериорни, не му требаат многу коњски сили за да работи Chrome OS.

12,2-инчниот екран на Chromebook Plus V2 е импресивен. Ја има истата резолуција како некои од поголемите дисплеи, вклучувајќи го 14-инчниот екран на Lenovo и 15,6-инчните екрани на Aspire и VivoBook.

Други преносни компјутери за писатели

Лесниот лаптоп е совршена алатка за пишување кога сте надвор од канцеларија. Но, кога ќе се вратите на вашето биро, ќе бидете попродуктивни ако додадете некои периферни уреди. Еве неколку што треба да се земат предвид.

Подобра тастатура

Се надеваме дека тастатурата на вашиот лаптоп е удобна за пишување кога сте во движење. Меѓутоа, кога сте на вашето биро, ќе бидете попродуктивни со посебна тастатура. Ние ги покриваме предностите од надградбата на вашата тастатура во нашиот преглед:

 • Најдобра тастатура за писатели
 • Најдобра безжична тастатура за Mac

Ергономските тастатури често се побрзи за пишување и намалување на ризикот од повреда. Механичките тастатури се алтернатива. Тие се брзи, тактилни и издржливи, а тоа ги прави популарни и кај гејмерите и кај развивачите.

Подобро глувче

Некои писатели може да бидат поудобни и попродуктивни користејќи глушец наместо подлога . Ги покриваме нивните придобивки во нашиот преглед: Најдобар глушец за Mac.

Надворешен монитор

Можеби ќе бидете попродуктивни кога ќе можете да ги видите вашите пишувања и истражувањана истиот екран, па приклучувањето на надворешен монитор додека работите од вашето биро е добра идеја.

Прочитајте повеќе: Најдобар монитор за MacBook Pro

Удобна столица

Секој ден поминувате часови на вашето столче, затоа погрижете се да ви биде удобно. Еве некои од најдобрите ергономски канцелариски столчиња.

Слушалки за поништување на шум

Слушалките за поништување шум ги блокираат оттргнувањата и им даваат до знаење на другите дека работите. Ги покриваме нивните придобивки во нашите прегледи:

 • Најдобри слушалки за домашна канцеларија
 • Најдобри слушалки за изолација на бучава

Надворешен хард диск или SSD

Надворешниот хард диск или SSD ќе ви помогне да направите резервна копија од вашите проекти за пишување. Погледнете ги нашите врвни препораки во овие прегледи:

 • Најдобри резервни дискови за Mac
 • Најдобар надворешен SSD за Mac

Кои се компјутерските потреби на Writer ?

Има речиси исто толку видови писатели колку што има модели на лаптопи: блогери и новинари, писатели на фикција и сценаристи, есеисти и пишувачи на наставни програми. Списокот не запира со писатели со полно работно време. Многу канцелариски работници и студенти, исто така, поминуваат доста време „пишувајќи“.

Вредностите на оние што купуваат лаптоп за пишување исто така варираат. Некои даваат приоритет на достапноста, додека други претпочитаат преносливост. Некои ќе го користат својот компјутер само за пишување, додека други треба да извршуваат широк опсег на задачи.

Што му треба на писателот од лаптоп?Еве неколку работи што треба да ги имате на ум.

Софтвер за пишување

Постои широк спектар на софтверски алатки за пишување. Канцелариските работници и студентите обично користат Microsoft Word, додека писателите со полно работно време може да користат повеќе специјализирани алатки како Ulysses или Scrivener. Ги заокруживме најдобрите опции во овие прегледи:

 • Најдобри апликации за пишување за Mac
 • Најдобар софтвер за пишување сценарија

Можеби ќе треба да користите и вашиот лаптоп за други задачи. Тие апликации и нивните барања може да бидат поважни при одредувањето на спецификациите на компјутерот што треба да го купите.

Лаптоп способен да работи со вашиот софтвер

Повеќето софтвери за пишување не бараат супермоќен компјутер. Можете да ги минимизирате тие барања уште повеќе со избирање на оној што работи на лесен оперативен систем како Chrome OS на Google. Блогот CapitalizeMyTitle.com наведува осум клучни работи што треба да ги имате на ум кога купувате нов лаптоп:

 • Складирање: 250 GB е реален минимум. Земи SSD ако можеш.
 • Графика: иако предлагаме дискретна графичка картичка, таа не е неопходна за пишување.
 • Екран на допир: опционална карактеристика што може да ви биде корисна ако сакате рачно да ја пишувате вашата белешки.
 • RAM: 4 GB е минимумот што ќе го сакате. Се претпочитаат 8 GB.
 • Софтвер: изберете го претпочитаниот оперативен систем и процесор на текст.
 • ЦПУ: изберете Intel's i5 или подобар.
 • Тастатура: тастатура со позадинско осветлувањеќе ви помогне да пишувате при слаба осветленост, а тастатурата со целосна големина е корисна. Размислете за надворешна тастатура.
 • Тежина: препорачуваме лаптоп со тежина помала од 4 lbs (1,8 kg) ако го носите многу.

Речиси сите лаптопи во овој преглед да ги исполни или надмине тие препораки. Повеќето Chromebook уреди имаат помалку моќни Intel Celeron процесори бидејќи тоа е сè што им треба.

Сите лаптопи наведени овде вклучуваат минимум 4 GB RAM, но не сите ја имаат претпочитаната 8 GB. Еве ги достапните конфигурации за меморија подредени од најдобро до најлошо:

 • Apple MacBook Pro: 8 GB (може да се конфигурира до 64 GB)
 • Apple MacBook Air: 8 GB (може да се конфигурира до 16 GB )
 • Microsoft Surface Laptop 3: 8 или 16 GB
 • Microsoft Surface Pro 7: 4GB, 8GB или 16GB
 • Asus VivoBook 15: 4 или 8 GB (може да се конфигурира на 16 МК)
 • Lenovo ThinkPad T470S: 8 GB
 • Acer Aspire 5: 8 GB
 • Lenovo Chromebook C330: 4 GB
 • Acer Spin 3: 4 GB
 • HP Chromebook 14: 4 GB
 • Samsung Chromebook Plus V2: 4 GB

Удобна тастатура

Писателите треба да пишуваат цел ден без фрустрација или замор. За тоа, им треба функционална, удобна, тактилна и точна тастатура. Прстите на секого се различни, затоа обидете се да потрошите време пишувајќи на лаптопот што го размислувате пред да го купите.

Тастатурата со позадинско осветлување може да ви помогне кога работите ноќе или при услови на слаба осветленост. Пет одтешко е да се занемари Apple MacBook Pro . Не е евтин, но нуди многу RAM меморија, брз процесор со повеќе јадра, дискретна графика и извонреден дисплеј.

За оние кои се свесни за буџетот, многу евтини лаптопи се способни машини за пишување. Вклучуваме голем број од нив во нашиот преглед. Од нив, Lenovo Chromebook C330 нуди исклучителна вредност. Тој е евтин, многу пренослив, а траењето на батеријата е фантастично. И бидејќи работи на Chrome OS, тој сè уште е брз и покрај неговите ниски спецификации.

За оние кои имаат потреба од Windows и можат да живеат со малку помалку траење на батеријата, го препорачуваме Acer Aspire 5 .

Тие не се вашите единствени опции. Го намаливме нашиот избор на дванаесет лаптопи со висока оцена што ги задоволуваат потребите на широк спектар на писатели. Прочитајте за да откриете што е најдобро за вас.

Зошто да ми верувате за овој водич за лаптоп

Ги сакам лаптопите. Додека не почнав да работам со полно работно време од мојата домашна канцеларија, секогаш користев една како примарна машина. Во моментов имам 11-инчен MacBook Air, кој го користам кога работам подалеку од мојот iMac. Го користам повеќе од седум години и сè уште работи како нов. Иако нема Retina екран, има повеќе од доволно пиксели за продуктивно пишување, а тастатурата ми е неверојатно удобна.

Почнав да користам лаптопи во доцните 80-ти. Некои од моите омилени беа Amstrad PPC 512 („512“ значи дека имал 512лаптопите во овој преглед имаат тастатури со позадинско осветлување:

 • Apple MacBook Air
 • Apple MacBook Pro
 • Lenovo ThinkPad T470S
 • Acer Aspire 5
 • Asus VivoBook 15 (изборно)

Не на сите писатели им е потребна нумеричка тастатура, но ако претпочитате една, вашите две опции во нашиот преглед се Acer Aspire 5 и Asus VivoBook 15.

Размислете за користење надворешна тастатура кога пишувате од вашето биро. Многумина избираат тастатура со солидна ергономија, но популарни се и механичките тастатури. Дадовме неколку препораки во делот „Други брзини за лаптоп“ од оваа рецензија.

Екран што лесно се чита

Мал дисплеј се претпочита ако сакате максимална преносливост, но може и компромитирајте ја вашата продуктивност. Поголем екран е подобар на речиси секој друг начин. Тие се со помала веројатност да предизвикаат замор на очите и, според тестовите спроведени од Microsoft, може да ја зголемат вашата продуктивност за 9%.

Овде се големини на екраните што доаѓаат со секој лаптоп во нашиот преглед. Тие се сортирани од најмали до најголеми, а јас имам задебелени модели со значително погуст број на пиксели.

Високо пренослив:

 • Apple iPad Pro: 11-инчен ( 2388 x 1668)
 • Lenovo Chromebook C330: 11,6-инчен (1366×768)
 • Samsung Chromebook Plus V2: 12,2-инчи (1920 x 1200)
 • Microsoft Surface Pro 7: 12,3-инчен (2736 x 1824)

Пренослив:

 • Apple MacBook Air: 13,3-инчен ( 2560 x1600)
 • Apple MacBook Pro 13-инчен: 13,3-инчен (2560 x 1600)
 • Microsoft Surface лаптоп 3: 13,5-инчен (2256 x 1504 )
 • Lenovo ThinkPad T470S: 14-инчен (1920×1080)
 • HP Chromebook 14: 14-инчен (1920 x 1080)

Помалку пренослив:

 • Microsoft Surface Laptop 3: 15-инчен (2496 x 1664)
 • Acer Spin 3: 15,6-инчи (1366 x 768)
 • Acer Aspire 5: 15,6-инчен (1920 x 1080)
 • Asus VivoBook 15: 15,6-инчен (1920×1080)
 • Apple MacBook Pro 16-инчен: 16-инчен (3072 x 1920)

Ако редовно работите од вашето биро, можеби ќе сакате да имате надворешен монитор за вашиот лаптоп. Поврзав неколку препораки во „Other Gear“ подолу.

Преносливост

Преносливоста не е клучна, но тоа е нешто што многумина од нас го ценат. Направете приоритет ако го носите вашиот лаптоп со себе насекаде или поминувате време работејќи надвор од канцеларија.

Ако преносливоста е ваша работа, побарајте лаптоп со тенки рамки околу екранот и компактна тастатура. Дополнително, дадете приоритет на SSD пред хард дискот што се врти - тие се многу помалку подложни на оштетување од удари и падови во движење.

Ова се нашите препорачани лаптопи подредени по тежина. Првите два се таблети, а останатите се лаптопи. Последната група на лаптопи не го направи резултатот во однос на преносливоста.

Неверојатно лесен:

 • Apple iPad Pro: 1,03 lb (468 g)
 • Microsoft Surface Pro 7: 1,70 lb (775е)

Светлина:

 • Lenovo Chromebook C330: 2,65 lb (1,2 kg)
 • Apple MacBook Air: 2,7 lb (1,25 kg)
 • Lenovo ThinkPad T470S: 2,91 lb (1,32 kg)
 • Samsung Chromebook Plus V2: 2,98 lb (1,35 kg)
 • Apple MacBook Pro 13-инчен: 3,02 lb (1,37 kg)
 • Microsoft Surface Laptop 3: 3,4 lb (1,542 kg)

Не толку лесен:

 • HP Chromebook 14: 4,2 lb (1,9 kg)
 • Asus VivoBook 15: 4,3 lb (1,95 kg)
 • Apple MacBook Pro 16-инчи: 4,3 lb (2,0 kg)
 • Acer Aspire 5: 4,85 lb (2,2 kg)
 • Acer Spin 3: 5,1 lb (2,30 kg)

Долго траење на батеријата

Да можете да пишувате без да се грижите за траењето на батеријата е ослободување. Штом ќе се појави инспирација, не знаете колку часа би можеле да потрошите пишувајќи. Вашата батерија треба да трае подолго од вашата инспирација.

За среќа, писателите имаат тенденција да не ги оданочуваат претерано компонентите на нивниот компјутер и треба да го добијат повисокото времетраење на батеријата за кое може машината. Еве го максималниот век на батеријата за секој лаптоп во овој преглед:

Повеќе од 10 часа:

 • Apple MacBook Air: 12 часа
 • Microsoft Surface Laptop 3: 11,5 часа
 • Apple MacBook Pro 16-инчен: 11 часа
 • Microsoft Surface Pro 7: 10,5 часа
 • Lenovo ThinkPad T470S: 10,5 часа

9-10 часа:

 • Apple MacBook Pro 13-инчен: 10 часа,
 • Apple iPad Pro: 10 часа,
 • Lenovo Chromebook C330: 10 часа ,
 • Samsung Chromebook Plus V2: 10часа,
 • HP Chromebook 14: 9,5 часа,
 • Acer Spin 3: 9 часа.

Помалку од 9 часа:

 • Acer Aspire 5: 7 часа,
 • Asus VivoBook 15: 7 часа.

Периферни уреди

Можете да одберете да носите неколку периферни уреди со себе додека работите надвор од канцеларијата. Сепак, периферните уреди навистина блескаат кога ќе се вратите на вашето биро. Тие вклучуваат тастатури и глувци, надворешни монитори и надворешни хард дискови. Даваме неколку препораки во делот „Друга опрема“ подолу.

Поради ограничениот простор, на повеќето лаптопи им недостасуваат USB-порти. Веројатно ќе ви треба USB-хаб за да го надоместите ова.

килобајти RAM!); лаптоп компјутери од HP, Toshiba и Apple; тетратки од Olivetti, Compaq и Toshiba; и нетбуки од Asus и Acer. Исто така, редовно користам 11-инчен iPad Pro во мојот работен тек на пишување. Ја ценам преносливоста!

Јас заработувам со пишување повеќе од една деценија. Разбирам што функционира, а што не. Знам како може да еволуираат потребите на писателот и ми се допаѓа што сега можеме да работиме цел ден со едно полнење на батеријата.

Како што почнав да работам со полно работно време од мојата домашна канцеларија, почнав додавање на неколку периферни уреди: надворешни монитори, ергономска тастатура и глушец, подлога за движење, надворешни резервни дискови и држач за лаптоп. Соодветните периферни уреди можат да ја подобрат вашата продуктивност и да му ги дадат на вашиот лаптоп истите способности како и на десктоп компјутерот.

Како избравме лаптопи за писатели

При изборот на модели на лаптопи да се вклучат, консултирав десетици критики и прегледи од писатели. Завршив со список од осумдесет различни модели.

Ги проверував оценките и прегледите на потрошувачите за секој од нив, барајќи модели со високо оцена што ги користеа стотици или илјадници корисници. Бев изненаден од тоа колку ветувачки лаптопи беа дисквалификувани за време на овој процес.

Оттука, ги разгледав дизајнот и спецификациите на секој модел, земајќи предвид дека различните писатели имаат различни потреби, и ги избрав 12-те модели што ги препорачуваме во овој преглед. јас бирамтри победници врз основа на преносливост, моќност и цена. Еден од нив треба да одговара на повеќето писатели, но преостанатите девет модели исто така дефинитивно вреди да се разгледаат.

Затоа имајте ги на ум вашите сопствени потреби и преференции додека ги читате нашите проценки. Authors Tech препорачува да ги поставите овие прашања како дел од процесот на одлучување:

 • Кој е мојот буџет?
 • Дали ја ценам преносливоста или моќноста?
 • Колку ценам се грижи за големината на екранот?
 • Дали оперативниот систем е важен?
 • Колку пишувам надвор од куќата?

Прочитајте за да ги видите нашите врвни препораки.

Најдобар лаптоп за писатели: Нашите најдобри избори

Најдобар пренослив: Apple MacBook Air

Apple's MacBook Air е многу пренослив лаптоп спакуван во еден парче издржлив алуминиум. Полесен е од повеќето лаптопи и има најдолго траење на батеријата од која било машина на оваа листа. Иако е релативно скап, има прекрасен Retina дисплеј со многу повеќе пиксели од многу од неговите конкуренти. Работи macOS, но како и сите Mac, може да се инсталираат или Windows или Linux.

Проверете ја моменталната цена
 • Оперативен систем: macOS
 • Големина на екранот: 13,3- инчи (2560 x 1600)
 • Екран на допир: Не
 • тастатура со позадинско осветлување: Да
 • Тежина: 2,8 lb (1,25 kg)
 • Меморија: 8 GB
 • Складирање: 256 GB – 512 GB SSD
 • Процесор: Apple M1 чип; 8-јадрен процесор со 4 јадра за перформанси и 4 јадра за ефикасност
 • Пристаништа: двеThunderbolt 4 (USB-C)
 • Батерија: 18 часа

MacBook Air е блиску до совршен лаптоп за писатели. Тоа е она што јас лично го користам. Можам да гарантирам за неговата издржливост. Мојот сега има седум години и сè уште работи исто како денот кога го купив.

Иако е скап, тој е најевтиниот лаптоп Mac што може да го купите. Не нуди повеќе моќ отколку што е потребно, а неговиот тенок профил го прави совршен за носење со вас за да можете да пишувате во движење.

Треба да можете да пишувате на Ер 18 часа на батерија сама, овозможувајќи цел ден работа без да мора да го вадите адаптерот за наизменична струја. Неговата тастатура е осветлена и нуди Touch ID за лесно и безбедно најавување.

Негативни страни: не можете да го надградите Air откако ќе го купите, затоа погрижете се да изберете конфигурација што ќе ги задоволи вашите потреби за следното неколку години. Некои корисници сакаат лаптопот да доаѓа со повеќе порти. Две порти Thunderbolt 4 ќе им биде тешко на некои корисници да живеат. УСБ-хабот ќе ви помогне многу ако треба да додадете периферни уреди како надворешна тастатура или хард диск.

Иако верувам дека овој Mac нуди најдобро искуство за оние кои сакаат квалитетен, пренослив лаптоп за пишување, постојат други опции:

 • Ако сакате сличен лаптоп што доаѓа со Windows надвор од кутијата, Microsoft Surface Pro можеби ќе ви одговара подобро.
 • Ако го користите вашиот компјутер повеќе од само пишувај, можеби ќе ти треба нештопомоќен. MacBook Pro можеби е подобро погоден за вас.

Најмоќен: Apple MacBook Pro

Ако MacBook Air не е доволно моќен да ги задоволи сите ваши потреби, на Apple MacBook Pro одговара на сметката. Тоа е најскапиот лаптоп на листата, но и најмоќниот. Ако сакате да ја максимизирате таа моќ, изберете го моделот од 16 инчи: тој е многу понадградлив, нуди најголем екран и ја има најдобрата тастатура од кој било сегашен модел на MacBook.

Проверете ја моменталната цена
 • Оперативен систем: macOS
 • Големина на екран: 16 инчи (3456 x 2234)
 • Екран на допир: Не
 • тастатура со задно осветлување: Да
 • Тежина: 4,7 фунти (2,1 кг)
 • Меморија: 16 GB (може да се конфигурира на 64 GB)
 • Складирање: 512 GB – 8 TB SSD
 • Процесор: Apple M1 Pro или чип M1 Max
 • Пристаништа: три Thunderbolt 4 (USB-C)
 • Батерија: до 21 час

MacBook Pro нуди поголема компјутерска моќ од многумина писателите треба. Тој е способен за аудио продукција, уредување видео и развој на игри и може да се конфигурира помоќно од кој било друг лаптоп во нашиот преглед.

Значи, ако ја цените функционалноста наместо преносливоста, ова е одличен избор. Неговата тастатура со позадинско осветлување има повеќе патувања од онаа на Air, а траењето на батеријата од 11 часа е импресивно.

Уште поимпресивен е 16-инчниот Retina дисплеј. Не само што е поголем од кој било друг лаптоп во нашиот преглед, туку има и многу повеќе пиксели. НејзинитеРезолуцијата од 3456 на 2234 значи речиси шест милиони пиксели. Неговите најблиски конкуренти се Surface Pro на Microsoft со пет милиони пиксели, и Surface Laptop и другите MacBook, кои имаат четири милиони.

Кога работите на вашето биро, можете да приклучите уште поголем или два монитори. Поддршката на Apple вели дека MacBook Pro 16-инчниот може да се справи со два 5K или 6K дисплеи.

Како и другите лаптопи, му недостигаат USB порти. Иако три USB-C порти може да работат за вас, за да користите USB-A периферни уреди, ќе треба да купите клуч или друг кабел.

Иако ова е најдобриот лаптоп за писатели на кои им треба повеќе енергија, тој е не е вашата единствена опција. Има попристапни опции кои ќе одговараат на корисниците на Windows:

 • Microsoft Surface Laptop 3
 • Lenovo ThinkPad T470S
 • Acer Spin 3

Најдобар буџет: Lenovo Chromebook C330

Нашите претходни победници се веројатно најдобрите лаптопи достапни за писателите, но тие се и најскапите. Некои писатели ќе претпочитаат повеќе буџетска опција, а тоа значи избор на помалку моќна машина. Lenovo Chromebook C330 е високо оценет од неговите корисници. И покрај неговите ниски спецификации, тој сè уште е одговорен и функционален. Тоа е затоа што работи со Chrome OS на Google, кој бара помалку ресурси за да работи.

Проверете ја моменталната цена
 • Оперативен систем: Google Chrome OS
 • Големина на екранот: 11,6- инчи (1366×768)
 • Екран на допир: Да
 • тастатура со позадинско осветлување:Не
 • Тежина: почнувајќи од 2,65 lb (1,2 kg)
 • Меморија: 4 GB
 • Складирање: 64 GB eMMC 5,1
 • Процесор: 2,6 GHz Intel Celeron N4000
 • Приклучоци: два USB-C, два USB 3.1
 • Батерија: 10 часа

Овој лаптоп можеби е ефтин, но има многу работи за него — особено ако ја цените преносливоста. Тој е уште полесен од MacBook Air (иако не толку елегантен) и има импресивно траење на батеријата.

За да ја намали големината, доаѓа со екран од 11,6 инчи со релативно ниска резолуција од 1366 x 768. Иако тоа е најниската резолуција од кој било лаптоп во овој преглед (заедно со Acer Spin 3), таа е иста резолуција како мојот стар 11-инчен MacBook Air. Ретко ми е да наидам на проблеми поврзани со резолуцијата на екранот.

И покрај ниските спецификации на лаптопот, тој работи одлично со Chrome OS. Нема да го имате истиот опсег на апликации за избор како да користите Windows или macOS, но ако можете да живеете со Microsoft Office, Google Docs, Grammarly и Evernote, ќе бидете во ред.

Изгледа дека корисниците го сакаат овој лаптоп и високо го оценуваат. Но, тие јасно кажуваат во нивните прегледи дека сфаќаат дека ова не е замена за лаптоп со Windows и соодветно ги прилагодуваат своите очекувања. Тие коментираат дека тастатурата е убава за пишување, лизгањето е мазно, а пикселите лесно се читаат. Microsoft Office работи добро и може да гледате Netflix кога правите пауза.

Многумина сакаатекранот на допир и користете го за да правите белешки со пенкало (кое не е вклучено). Шарка е дизајнирана така што можете да ја превртувате тастатурата зад екранот и да го користите лаптопот како таблет.

Не секој писател кој е свесен за буџетот ќе сака толку компактен лаптоп. Други високо оценети буџетски лаптопи за писатели вклучуваат:

 • Acer Aspire 5
 • Asus VivoBook 15
 • HP Chromebook
 • Samsung Chromebook Plus V2

Други добри лаптопи за писатели

1. Microsoft Surface Laptop 3

Surface Laptop 3 , конкурентот на Microsoft на MacBook Pro, е оригинален лаптоп со Windows. Има повеќе од доволно моќ за секој писател. Екраните од 13,5 и 15 инчи имаат фантастична резолуција, а батеријата трае импресивни 11,5 часа.

 • Оперативен систем: Windows 10 Home
 • Големина на екранот: 13,5 инчи (2256 x 1504), 15-инчи (2496 x 1664)
 • Екран на допир: Да
 • тастатура со задно осветлување: Не
 • Тежина: 2,84 lb (1,288 kg), 3,4 lb (1,542 kg)
 • Меморија: 8 или 16 GB
 • Складирање: 128 GB – 1 TB отстранлив SSD
 • Процесор: различен, од четири-јадрен 10-та генерација Intel Core i5
 • Порти: еден USB-C, еден USB-A, еден Surface Connect
 • Батерија: 11,5 часа

Овој премиум лаптоп ви остава многу простор за развој. Доаѓа со четири-јадрен процесор. RAM меморијата може да се конфигурира до 16 GB и SSD до 1 TB. Нуди помалку USB порти од MacBook Pro и е

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.