12 најдобри слушалки за изолација на бучава во 2022 година (Брз водич)

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Вистинскиот пар слушалки формира тампон од бучава и одвлекување на вниманието, што ви овозможува да работите попродуктивно. Тие ќе ги направат вашите телефонски повици појасни. Ќе ја имаат сета удобност и траење на батеријата што ви е потребно за целодневна употреба.

Како функционираат слушалките за изолација на бучава? Некои ве изолираат од бучава преку активното коло за поништување бучава, други создаваат физичко запечатување, како што прават чепчињата за уши. Најдобрите слушалки ги користат двете техники. Тие можат да го намалат тој шум до 30 децибели - што значи блокирање на 87,5% од надворешниот звук - корисна карактеристика ако работите во бучна канцеларија, поминувате време во зафатени кафулиња или сакате да бидете продуктивни кога патувате или патувате.

Иако е важно намалувањето на надворешната бучава, тоа не е единственото нешто што ви треба во квалитетни слушалки. Тие исто така треба да звучат добро! Покрај тоа, тие треба да бидат издржливи, удобни и да имаат пристојно траење на батеријата.

Каков стил на слушалки треба да купите? Можеби ќе претпочитате удобни слушалки за уво или попренослив пар модели за во уво. Во овој преглед, го покриваме најдоброто од двете. Вклучуваме безжични и жичени слушалки, врвни и достапни опции.

Не можам да дочекам да ги видиме нашите избори? Предупредување за спојлер:

Слушалките за преку уво WH-1000XM3 на Sony се подобри во поништувањето на бучавата од целата конкуренција, а нивниот безжичен звук е исклучителен. Тие се удобни и имаат долг век на батеријата и премиумвек на траење на сите слушалки што ги препорачуваме - батериите се користат само за поништување на шум. Достапни се посебни верзии за уредите на Apple и Android, а тие се достапни во црна, тројна црна и бела боја.

На прв поглед:

 • Тип: преку уво
 • Севкупна изолација на бучава (RTINGS.com): -25,26 dB
 • Басови со изолација на бучава, среден, високи тонови (RTINGS.com): -17,49, -26,05, -33,1 dB
 • Оценка за изолација на бучава (RTINGS.com): 8,7
 • Ресуда за користење на канцелариите на RTINGS.com: 7,1
 • Безжична: Не
 • Животот на батеријата: 35 часа (единечно AAA, потребно е само за ANC)
 • Микрофон: Да
 • Тежина: 6,9 oz, 196 g

Овие слушалки се лесни и удобни. Тие навистина пропуштаат звук, што ги прави малку помалку од идеални во канцелариска ситуација. Сепак, QuietComfort 25 се одлични за патниците. Нивното одлично поништување бучава ќе го блокира најголемиот дел од бучавата што ја искусувате додека летате, а жичната врска го прави поврзувањето со забава за време на летот многу поедноставно.

Bose QuietComfort 25s имаат одличен квалитет на звукот, делумно поради нивната жична врска , и звучат уште подобро кога ќе ги „запалите“ по 100 часа употреба.

Сепак, има некои негативни. Тие имаат прилично висока шум, а поништувањето на бучавата не е прилагодливо како Bose 700. Исто така, многу прегледи на корисници пријавуваат кршење на шарките во рок од една година, така што тие имаат сомнителна издржливост.

4. AppleAirPods Pro

Apple's AirPods Pro се навистина безжични слушалки за во уво кои нудат одлично поништување на шумот, квалитетен звук и режим на транспарентност што ви овозможува да го зголемите амбиенталниот звук наместо надолу. Тие имаат силна интеграција со уредите на Apple и лесно ќе се спарат со нив. Додека AirPods работат со други оперативни системи, корисниците на Windows и Android може да добијат подобра вредност од алтернативата.

На прв поглед:

 • Тип: во уво (вистински безжичен)
 • Севкупна изолација на бучава (RTINGS.com): -23,01 dB
 • Басови со изолација на бучава, среден, високи тонови (RTINGS.com): -19,56, -21,82, -27,8 dB
 • Резултат за изолација на бучава (RTINGS.com): 8,6
 • Ресуда за употреба во канцеларија на RTINGS.com: 7,1
 • Безжична: Да
 • Животот на батеријата: 4,5 часа (5 часа кога не се користи активно поништување шум, 24 часа со куќиште)
 • Микрофон: Да, со пристап до Siri
 • Тежина: 0,38 oz (1,99 oz со куќиште), 10,8 g (56,4 g со куќиште)

AirPods Pro имаат одлична изолација на бучава и се погодни за патување, патување и работа во канцеларија. Микрофонот свртен навнатре открива колку несакана бучава доаѓа и ANC автоматски се прилагодува за да ја отстрани.

Кога треба да разговарате, вклучете го режимот на транспарентност со држење на сензорот за сила на допир на стеблото, а гласовите ќе се засилат наместо да се ослабуваат. Додека траењето на батеријата е само четири и пол часа, тиеСе полнат автоматски кога се ставаат во куќиштето за цели 24 часа користење.

Звучат доста добро, но се малку лесни за бас и без сосема ист квалитет како другите врвни слушалки. Микрофонот свртен навнатре може да каже како обликот на вашето уво влијае на звукот и автоматски ќе го прилагоди EQ за да го компензира.

AirPods Pro е прилично удобно. Обезбедени се три комплети силиконски врвови со различна големина. Изберете ги оние што најдобро одговараат и најдобро запечатуваат надворешен шум за вас.

5. Shure SE215

Shure SE215 е единствениот модел во нашиот преглед што користи пасивна изолација на бучава наместо активно поништување на бучава - и работи изненадувачки добро. Тие се жичени слушалки за во уво со одличен квалитет на звукот. Бидејќи тие не користат Bluetooth или ANC, не се потребни батерии. Тие се исто така доста достапни.

На прв поглед:

 • Тип: во уво
 • Целокупна изолација на бучава (RTINGS.com): -25,62 dB<. Пресуда за канцелариска употреба на .com: 6,3
 • Безжична: Нема
 • Животот на батеријата: n/a
 • Микрофон: Не
 • Тежина: 5,64 oz, 160 g

Овие слушалки се одлични при патување на работа; еден корисник ги носи дури и под кацигата на моторот. Тоа е добар показател за тоа колку добро го изолираат звукот. Истата изолацијаги прави SE215 погодни за канцелариска употреба. Меѓутоа, бидејќи немаат микрофон, не можат да се користат за телефонски повици.

Не им е удобно на сите, особено на некои што носат очила. Квалитетот на звукот е одличен; многу музичари ги користат за следење во уво кога свират во живо. Сепак, квалитетот на врвните слушалки преку уво е подобар. Достапна е безжична верзија, но не беше вклучена во тестовите за изолација на бучава за кои знам.

6. Mpow H10

Слушалките Mpow H10 се прифатлива алтернатива на другите модели со преку уво, со поништување на бучава. Имаат долг век на батерија и пристоен квалитет на звукот. Сепак, тие го немаат истиот квалитет на градба како поскапите слушалки и се чувствуваат малку гломазни.

На прв поглед:

 • Тип: преку уво
 • Севкупна изолација на бучава (RTINGS.com): -21,81 dB
 • Бас за изолација на бучава, среден, високи тонови (RTINGS.com): -18,66, -22,01, -25,1 dB
 • Оценка за изолација на бучава (RTINGS.com).
 • Тежина: 9,9 oz, 281 g

H10s ќе ви овозможат да работите без одвраќање поради нивната одлична изолација на бучава. За жал, тие пропуштаат доста звук кога пуштаат музика со гласна јачина, па може да им го одвлекувате вниманието на вашите колеги работници. Кога ги користите за телефонски повици, другата страна ќеви звучи јасно, но можеби им звучите малку далечно.

Корисниците изгледаат сосема задоволни со нив, особено за цената. Еден корисник ги носи при косење на тревникот затоа што му е удобно и одлично го блокираат звукот на косилката. Друг корисник ги купил за да може да слуша подкасти додека ги извршува домашните работи низ куќата.

7. Слушалките TaoTronics TT-BH060

TT-BH060 на TaoTraonics се достапни, нудат 30 часа траење на батеријата и обезбедуваат пристојна изолација на бучавата. Сепак, RTINGS.com откри дека нивниот квалитет на звук е прилично слаб.

На прв поглед:

 • Тековен рејтинг: 4,2 ѕвезди, 1,988 прегледи
 • Тип: над- уво
 • Целна изолација на бучава (RTINGS.com): -23,2 dB
 • Басови со изолација на бучава, среден, високи тонови (RTINGS.com): -15,05, -17,31, -37,19 dB
 • Оценка за изолација на бучава (RTINGS.com): 8,2
 • Пресуда за употреба во канцеларија на RTINGS.com: 6,8
 • Безжична: Да
 • Животот на батеријата: 30 часа
 • Микрофон: Да
 • Тежина: 9,8 oz, 287 g

Ако можете да живеете со квалитетот на звукот, овие слушалки се погодни за патување на работа и во канцеларија. Тие се компактни, звучната изолација е одлична и испуштаат мал шум за секој да може да работи без одвлекување.

Многу корисници всушност се сосема задоволни од звукот, особено за цената. Удобноста е добра; многу корисници пријавуваат дека ги носат без проблем со часови.

Несекој е среќен што троши + 300 долари на слушалки. Овие слушалки Taotronics, како и Mpow H10s погоре, се разумни алтернативи со многу повкусна цена.

8. Sennheiser Momentum 3

Се вративме на врвните слушалки. Sennheiser Momentum 3s изгледаат одлично и имаат разумно поништување на шумот. Имаат микрофони што овозможуваат јасни телефонски повици и автоматски ќе ја паузираат вашата музика кога ќе дојде телефонски повик. Звучат добро, но не толку добро како некои други слушалки во оваа цена.

На прв поглед :

 • Тип: преку уво
 • Целна изолација на бучава (RTINGS.com): -22,57 dB
 • Басови со изолација на бучава, среден, високи високи тонови (RTINGS.com ): -18,43, -14,17, -34,29 dB
 • Оценка за изолација на бучавата (RTINGS.com): 8,2
 • Ресуда за употреба во канцеларија на RTINGS.com: 7,5
 • Безжична: да
 • Животот на батеријата: 17 часа
 • Микрофон: Да
 • Тежина: 10,7 oz, 303 g

Ако вашиот приоритет е одлична изолација на бучава, овие се прекрасни, но не толку ефикасни како нашите победници, Sony WH-1000XM3. Sony-ите се исто така полесни, а на многу корисници им се чини и поудобно.

Еден корисник открива дека Momentums имаат подобар, потопол квалитет на звукот со повеќе бас и цени дека можат да се спарат со два уреди одеднаш додека Sonys се поврзуваат само со еден по еден. Друг корисник открива дека тие помалку се изобличуваат при поголема јачина од Sony или Boseслушалки.

17-часовното траење на батеријата е прифатливо, но значително пократко од другите модели кои нудат 30 часа или повеќе. Еден корисник ги врати слушалките поради постојано исклучување на Bluetooth.

Ако се грижите за стилот, може да бидете искушувани од Momentums. Тие се елегантни, а изложениот челик им дава изразито ретро изглед. Нивниот квалитет на градба е одличен.

9. Bowers & Wilkins PX7

Bowers & засилувач; Wilkins PX7 се премиум слушалки со одлично траење на батеријата и разумна изолација на бучава. За жал, тие немаат многу повеќе за нив. Квалитетот на звукот е дискутабилен, не секој им е пријатен, а нивните микрофони не се доволно јасни за телефонски повици.

На прв поглед:

 • Тип: преку уво
 • Севкупна изолација на бучава (RTINGS.com): -22,58 dB
 • Басови со изолација од бучава, среден, високи тонови (RTINGS.com): -13,23, -22,7, -32,74 dB
 • Изолација на бучава резултат (RTINGS.com): 8.1
 • Пресуда за користење канцелариски RTINGS.com: 7.3
 • Безжична: Да
 • Животот на батеријата: 30 часа
 • Микрофон: Да
 • Тежина: 10,7 oz, 303 g

Животот на батеријата е силна страна на овие слушалки. 30 часа се одлични, а полнењето од 15 минути ќе ви овозможи пет часа слушање. Сепак, другите слушалки (вклучувајќи ги и нашите победници) имаат слично траење на батеријата.

Удобноста е малку контроверзна. Рецензентите на RTINGS.com обожаваа да ги носат, додекаРецензентите на Wirecutter ги сметаа за крајно непријатни и рекоа дека лентата за глава има „непријатно прицврстување, дури и на помалите черепи“. Општо земено, корисниците имаат тенденција да ги сметаат за удобни и можат да ги носат со часови, но вашата километража може да варира.

Ниту еден од рецензентите немаше ништо позитивно да каже за квалитетот на звукот на овие слушалки, додека многу рецензенти го сакаат звукот. Еден корисник ги спореди со Sony 1000MX3, Bose N700, Bose QuietComfort 35 Series II, Sennheiser Momentum 3 и повеќе, и заклучи дека овие звучат најдобро далеку.

Можеби има причина зошто потрошувачите уживаат во звукот и рецензентите немој (покрај индивидуалните преференции на слушателите). Друг потрошувач открил дека има деградација на звукот кога се применува максималниот износ на поништување шум, со што веројатно работеле рецензентите.

Тој рече дека слушалките звучат потопло без ANC, а уште полошо, некој тип на ограничувачот се применува кога ANC е вклучено, што влијае на јачината на некои фреквенции и ја нарушува верноста на музиката.

10. Beats Solo Pro

The Beats Solo Pro има доста добра изолација на бучава, но не е толку ефикасна како другите слушалки во нашиот преглед. Тие се преклопуваат за лесен транспорт (и автоматски се вклучуваат кога ќе ги одвиткате), имаат прифатливо траење на батеријата и се стилски. Тие се единствените слушалки за уво во нашиот преглед и корисницикои носат очила може да им бидат поудобни.

На прв поглед:

 • Тип: на уво
 • Општина изолација на бучава (RTINGS.com): -23,18 dB
 • Бас за изолација на бучава, среден, високи тонови (RTINGS.com): -11,23, -23,13, -36,36 dB
 • Оценка за изолација на бучава (RTINGS.com): 8,0
 • Пресуда за употреба во канцеларија на RTINGS.com: 6.9
 • Безжична: Да
 • Животот на батеријата: 22 часа (40 часа без поништување шум)
 • Микрофон: Да
 • 10>Тежина: 9 oz, 255 g

Овие слушалки имаат убав квалитет на звук со зајакнати басови и високи тонови. Тие можат да се репродуцираат гласно без изобличување. Како и AirPods Pro, тие лесно се спаруваат со уредите на Apple и имаат режим на транспарентност за да можете да разговарате и да комуницирате со околината без да ги вадите.

Меѓутоа, квалитетот на звукот при телефонските повици не е на високо ниво стандардите на другите во нашиот преглед, и додека многу корисници сметаат дека слушалките се удобни, некои сметаат дека се вклопуваат малку тесно. Еден корисник рече дека повеќе би сакал да ги користи своите Sony WH-1000XM3 за сесии за слушање со часови.

Зошто да изберете слушалки за изолација на бучава

Постојат неколку причини.

Слушалките можат да ги прикријат звуците што го одвлекуваат вниманието

Дали работите во бучна канцеларија? Дали вашето семејство го одвлекува вниманието кога работите од дома? Слушалките што изолираат бучава можеби ќе ви помогнат да се фокусирате на вашата работа.

Истражувањето покажува дека бучната канцеларија е водечка причина загубење на продуктивноста и несреќност кај работниците во бело јака. Кога носите слушалки за изолација на бучава, одвлекувањето на вниманието и фрустрацијата исчезнуваат. Тие му сигнализираат на вашето семејство или на колегите дека сте во режим на работа.

Бидејќи не можете да слушате звуци од околината, ќе можете да ја пуштате вашата музика со потивки тонови. Тоа не е само добро за вашиот разум, туку и за вашето долгорочно здравје на слухот.

Пасивно изолација на шум или активно поништување на бучава

Активното поништување на бучавата (ANC) е далеку посупериорно. Повеќето слушалки во овој преглед спаѓаат во таа категорија. Само Shure SE215 користи само пасивна изолација на шум.

Активните слушалки за поништување на шум користат микрофони за да ги прифатат звучните бранови на околината и да ги превртуваат. Овој процес ги поништува оригиналните звуци, што резултира со речиси тишина. Некои звуци, како што се човечките гласови, потешко се откажуваат и може сè уште да се носат. Пасивната изолација на бучава е ниско-технолошки решенија за кои не се потребни батерии. Честопати, слушалките за пасивно изолирање на шум се подостапни.

Активните слушалки за поништување на шум предизвикуваат феномен наречен „вшмукување на бучава“ што на некои корисници им е непријатно. Тие корисници можеби ќе сакаат да размислат за слушалки што користат пасивна звучна изолација. За повеќе информации за добрите и лошите страни на ANC, погледнете ја статијата Wirecutter за добрите и лошите страни на Bose слушалките за поништување шум.

Слушањецена.

Ушни слушалки QuietComfort 20 на Bose се нашиот втор избор. Тие имаат жична врска што резултира со квалитетен звук. Бидејќи батеријата се користи само за поништување на шум, таа трае доста време. Може да продолжите да ги користите слушалките откако батеријата ќе умре.

Повеќето слушалки во нашиот преглед имаат врвна цена. Зошто? Мислам дека вреди да се трошат повеќе пари за да се добијат квалитетни слушалки. Вклучуваме неколку поприфатливи модели, кои го намалуваат шумот, но немаат ист градба или квалитет на звук како другите.

Прочитајте за да дознаете!

Зошто верувајте ми за оваа слушалка Водич

Јас се викам Адријан Три. Свирам на музички инструменти 36 години и пет години бев уредник на Audiotuts+. Во таа улога, пишував за најновите трендови во аудио опрема, вклучувајќи ги и слушалките. Овде во SoftwareHow, неодамна ги прегледав најдобрите слушалки за употреба во канцеларијата.

Самиот поседував и користев широк спектар - слушалки и слушалки за уши, жични и Bluetooth, слушалки од водечки брендови како Sennheiser , Audio-Technica, Bose, Apple, V-MODA и Plantronics.

Моите сегашни слушалки преку уво, Audio-Technica ATH-M50xBT, имаат добра пасивна изолација на бучава и го намалуваат амбиенталниот звук за -12,75 dB . Слушалките вклучени во овој преглед функционираат уште подобро.

Додека ја пишував оваа рецензија, ги искористив тестовите за изолација на бучава што ги изведоа RTINGS.com и TheМузиката може да ја зголеми продуктивноста

Студиите покажуваат дека слушањето музика додека работите може да ја зголеми вашата продуктивност (Вклучено, работна сила). Тоа предизвикува ослободување на допамин во вашиот мозок, што го олеснува стресот поврзан со работата и ја намалува анксиозноста. Музиката може да го изостри вашиот фокус и да го подобри вашето расположение, подобрувајќи ги и менталните и физичките перформанси.

Некои видови музика се поефикасни од другите, особено музиката со која веќе сте запознаени и музиката без текст. Класичната музика ви помага да се фокусирате на менталните задачи, додека оптимистичката музика ви помага да се засилите преку физичките задачи.

Некои луѓе сметаат дека природните звуци (на пр. звукот на дождот или сурфањето) функционираат подобро од музиката. Секој е различен, затоа експериментирајте за да видите кои звуци ги подобруваат вашите перформанси.

Слушалките можат да ја подобрат комуникацијата

Многу слушалки за поништување шум вклучуваат микрофон што можете да го користите за правење раце - бесплатни повици. Некои модели можат да додадат значителна јасност на повиците со намалување на звуците во заднина, подобрувајќи го квалитетот на вашата комуникација на работното место.

Како ги избравме најдобрите слушалки за изолација на бучава

Ефикасна изолација на бучава

За да дознаам кои слушалки беа најефективни во блокирањето на надворешниот шум, се обратив до рецензентите (особено The Wirecutter и RTINGS.com) кои систематски тестираа широк опсег на слушалки. Wirecutter ги насочи нивните тестови кон блокирање на бучавата со која се среќаватедодека леташе, додека RTINGS.com ги тестираше сите фреквенции.

Еве го целокупниот квалитет на поништување на бучавата (според RTINGS.com) на секој модел што го разгледуваме. Забележете дека за секој пад на јачината од 10 dB, воочениот звук е половина погласен.

 • Sony WH-1000XM3: -29,9 dB
 • Bose 700: -27,56 dB
 • Bose QuietComfort 35 Series II: -27,01 dB
 • Shure SE215: -25,62 dB
 • Bose QuietComfort 25: -25,26 dB
 • Bose QuietComfort .
 • TaoTronics TT-BH060: -23,2 dB
 • Beats Solo Pro: -23,18 dB
 • Apple AirPods Pro: -23,01 dB
 • Bowers & Wilkins PX7: -22,58 dB
 • Sennheiser Momentum 3: -22,57 dB
 • Mpow H10: -21,81 dB

Тоа не е целата приказна. Повеќето слушалки не ги изолираат рамномерно сите фреквенции. Некои се борат да ги блокираат бас фреквенциите особено. Ако сакате да ги филтрирате подлабоките звуци (како звуците од моторот), обрнете големо внимание на моделите што блокираат ниски фреквенции. Еве ги резултатите од тестот на RTINGS.com за бас, среден и високи тонови за секој модел. Ја подредивме листата според оние што блокираа најмногу бас.

 • Bose QuietComfort 20: -23,88, -20,86, -28,06 dB
 • Sony WH-1000XM3: -23,03, -27,24 , -39,7 dB
 • Bose QuietComfort 35 Series II: -19,65, -24,92, -36,85 dB
 • Apple AirPods Pro: -19,56, -21,82, -27,8 dB
 • <1 Mpow H10: -18,66, -22,01, -25,1 dB
 • Sennheiser Momentum 3: -18,43, -14,17, -34,29dB
 • Bose QuietComfort 25: -17,49, -26,05, -33,1 dB
 • Bose 700: -17,32, -24,67, -41,24 dB
 • Shure SE213, - -22,63, -36,73 dB
 • TaoTronics TT-BH060: -15,05, -17,31, -37,19 dB
 • Bowers & засилувач; Wilkins PX7: -13,23, -22,7, -32,74 dB
 • Beats Solo Pro: -11,23, -23,13, -36,36 dB

Тоа се многу бројки! Кој е краткиот одговор овде? RTINGS.com ги зеде предвид сите тие резултати и даде вкупна оценка од 10 за изолација на бучава. Овој резултат е веројатно најкорисната метрика при изборот на слушалки со најдобра изолација. Проверете ја оваа статистика:

 • Sony WH-1000XM3: 9.8
 • Bose QuietComfort 35 Series II: 9.2
 • Bose QuietComfort 20: 9.1
 • Bose 700: 9.0
 • Bose QuietComfort 25: 8.7
 • Apple AirPods Pro: 8.6
 • Shure SE215: 8.5
 • Mpow H10: 8.3
 • TaoTronics TT-BH060: 8,2
 • Sennheiser Momentum 3: 8,2
 • Bowers & засилувач; Wilkins PX7: 8.1
 • Beats Solo Pro: 8.0

Позитивни критики од потрошувачите

Да работев низ овој преглед, започнав со долга листа на слушалки што создаваат бучава добро изолација. Но, да се биде добар во тој еден атрибут не гарантира дека тие ќе имаат прифатлив квалитет во други области.

За да го утврдам тоа, се свртев кон прегледите на потрошувачите, кои честопати се искрено искрени за ефективноста, удобноста и издржливоста на слушалките со кои рецензентите ги купилесвои пари. Нашата листа вклучува само слушалки со оцена на потрошувачите од четири ѕвезди и повисока.

Можеби ќе ве интересира да ги користите слушалките во канцеларијата. RTINGS.com го рангираше секој модел за ефикасност во таа средина:

 • Bose QuietComfort 35 Series II: 7.8
 • Sony WH-1000XM3: 7.6
 • Bose 700: 7.6
 • Sennheiser Momentum 3: 7,5
 • Bowers & засилувач; Wilkins PX7: 7.3
 • Bose QuietComfort 20: 7.2
 • Bose QuietComfort 25: 7.1
 • Apple AirPods Pro: 7.1
 • Mpow H10: 7.0
 • Beats Solo Pro: 6.9
 • TaoTronics TT-BH060: 6.8
 • Shure SE215: 6.3

Жичени или безжични

Безжични слушалки се популарни и удобни, но безжичните модели имаат и предности. Можете полесно да се поврзете со центарот за забава, тие често звучат подобро и чинат помалку, а нивните батерии веројатно ќе траат подолго.

Овие слушалки се жичени:

 • Bose QuietComfort 20
 • Bose QuietComfort 25
 • Shure SE215

Овие се безжични:

 • Sony WH-1000XM3
 • Bose QuietComfort 35 Series II
 • Bose 700
 • Apple AirPods Pro
 • Mpow H10
 • TaoTronics TT-BH060
 • Sennheiser Momentum 3
 • Боуерс & засилувач; Wilkins PX7
 • Beats Solo Pro

Траење на батеријата

Активното поништување на шумот и Bluetooth слушалките бараат батерии. Колку долго траат? Повеќето ќе ве водат во текот на денот, дури и акотреба да ги полните.

 • Bose QuietComfort 25: 35 часа
 • Sony WH-1000XM3: 30 часа
 • Mpow H10: 30 часа
 • TaoTronics TT-BH060: 30 часа
 • Bose QuietComfort 35 Series II: 20 часа
 • Bowers & засилувач; Wilkins PX7: 30 часа
 • Beats Solo Pro: 22 часа
 • Bose 700: 20 часа
 • Sennheiser Momentum 3: 17 часа
 • Bose QuietComfort 20: 16 часа
 • Apple AirPods Pro: 4,5 часа (24 часа со куќиште)
 • Shure SE215: n/a

Квалитетен микрофон

Дали имате намера да ги користите вашите слушалки кога остварувате телефонски повици? Тогаш ќе ви треба квалитетен микрофон. Еве ги моделите кои нудат микрофон:

 • Sony WH-1000XM3
 • Bose QuietComfort 20
 • Bose QuietComfort 35 Series II
 • Bose 700
 • Bose QuietComfort 25
 • Apple AirPods Pro
 • Mpow H10
 • TaoTronics TT-BH060
 • Sennheiser Momentum 3
 • Бауерс & засилувач; Wilkins PX7
 • Beats Solo Pro

Па, кои слушалки за изолација на бучава ви се омилени? Некој друг добар избор што мислите дека треба да го споменеме и? Оставете коментар и известете ни.

Сеча и консултирани прегледи од професионалци и потрошувачи.

Најдобри слушалки за изолација на бучава: Нашите најдобри избори

Најдобри преку уво: Sony WH-1000XM3

Сони Слушалките со Bluetooth WH-1000XM3 се најефективни при поништување на шум во индустриските тестови и испуштаат мал звук. Тоа ги прави совршени за зафатени канцеларии каде што бучавата може сериозно да го одвлекува вниманието. Звучат одлично, прилично се удобни и имаат батерија која ќе трае со денови. Имаат премиум цена и се достапни во црна или бела боја.

Проверете ја моменталната цена

На прв поглед:

 • Тип: преку уво
 • Севкупна изолација на бучава (RTINGS.com): -29,9 dB
 • Басови со изолација на бучава, среден, високи тонови (RTINGS.com): -23,03, -27,24, -39,7 dB
 • Изолација на бучава резултат (RTINGS.com): 9,8
 • Ресуда за употреба во канцеларија на RTINGS.com: 7,6
 • Безжична: да, и може да се приклучи
 • Животот на батеријата: 30 часа
 • Микрофон: Да со гласовна контрола Alexa
 • Тежина: 0,56 lb, 254 g

Тестовите извршени од The ​​Wirecutter и RTINGS.com сметаат дека овие слушалки најдобро се изолираат амбиентален шум - вкупно намалување на звукот од 23,1 или 29,9 dB во зависност од тестерот - што овозможува слушање без одвлекување. Тоа вклучува блокирање на нискофреквентните звуци како звуци од моторот, иако жичниот QuietComfort 20 (нашиот избор за во уво подолу) е маргинално подобар.

Тие се оптимизирани за слушање музика. Кориснициго сакам квалитетот на звукот, иако е малку тежок за басот. Можете да го прилагодите EQ со помош на мобилната апликација Sony Connect, како и поставките за нивоата и амбиенталниот звук. Можете да користите или жична или безжична врска. Вклучена е торбичка за носење.

На повеќето корисници им е удобно, иако тоа е индивидуална работа. Тие се исто така разумно издржливи. Еден корисник добил три години редовна употреба од нив, но друг открил козметичка пукнатина на лентата за глава откако често ги ставала и исклучувала на ладно време.

Тоа се „паметни“ слушалки кои вршат автоматско прилагодување на звукот :

 • за да се компензира големината на главата, очилата и косата
 • кога користите активно поништување бучава на голема надморска височина
 • за да можете подобро да го слушнете надворешниот свет кога сакате
 • и ја намалуваат јачината на звукот кога ќе ја ставите раката над слушалката, за да не треба да ги вадите слушалките за да разговарате со другите

Тие можат да се контролира со користење на интуитивни гестови на допир. Одговорете на телефонот со двоен допир, повлечете го панелот за да ја прилагодите јачината на звукот и да ги промените песните и допрете двапати за да комуницирате со виртуелен гласовен асистент. За жал, гестовите може да се активираат по случаен избор при ладно време.

Тие се високо оценети за патување и канцелариска употреба, но се изневерени од квалитетот на микрофонот при телефонски повици:

 • Еден корисник известува дека звучи како робот когазборување на телефон
 • Друг корисник открил дека другата страна слушнала ехо од нивниот глас
 • Трет е фрустриран што надворешните звуци звучеле погласно од гласот на повикот

Генерално, ова се одлични слушалки, особено ако цените да бидете изолирани од оттргувачки или досадни звуци. Нивниот најблизок конкурент е Bose QuietComfort 35 Series II, кој не заостанува многу во поништувањето на шумот и квалитетот на звукот, но пред играта со јасност на телефонски повици и, за многумина, удобност.

Најдобро за во уво : Bose QuietComfort 20

Bose QuietComfort 20 се најефективните слушалки за поништување шум што постојат. Во тестот на The Wirecutter (кој е оптимизиран за бучава при патување со авион), тие ги победија и слушалките преку уво. Делумно, тоа е затоа што тие користат кабел наместо Bluetooth. Тој кабел може да биде корисен кога пристапувате до забавата за време на летот, но не толку удобен во канцеларијата.

Проверете ја моменталната цена

Два модели се достапни: едниот оптимизиран за iOS, а другиот за Android.

На прв поглед:

 • Тип : Ушни пупки
 • Целна изолација на бучава (RTINGS.com): -24,42 dB
 • Бас за изолација на бучава, среден, високи (RTINGS.com): -23,88, -20,86, -28,06 dB
 • Оценка за изолација на бучава (RTINGS.com): 9,1
 • Пресуда за употреба во канцеларија на RTINGS.com: 7,2
 • Безжична: Не
 • Животот на батеријата: 16 часа (само потребни за бучаваоткажување)
 • Микрофон: Да
 • Тежина: 1,55 oz, 44 g

Ако преносливоста и изолацијата на бучава се неопходни за вас, ова се прекрасни слушалки. ANC е страшен; тие не произведуваат „цицање на тапанчето“ како другите слушалки. Тие се компактни и добар избор за вашето патување. Кога треба да слушнете што се случува (да речеме, најава на железничка станица) Aware Mode може да се вклучи со притискање на копче.

Тие се исто така добар избор штом ќе пристигнете во канцеларија . Тие испуштаат мал шум; нивната изолација на бучава ќе ви овозможи да работите без одвраќање. Корисниците известуваат дека звукот е јасен на двата краја на телефонскиот повик.

QuietComfort 20-тите се доволно удобни за носење цел ден и имаат одлично траење на батеријата. Тие ќе продолжат да работат откако ќе ги снема батериите, иако без активно поништување на шумот. Единствениот недостаток е тоа што тие се кабелски наместо безжични.

Нивниот комфор се должи на советите StayHear+ кои се дизајнирани да се вклопат удобно без да бидат принудени во вашите уши. Корисниците велат дека се поудобни од другите слушалки и дека може да се носат цел ден.

Многу корисници се задоволни со квалитетот на звукот на овие слушалки, иако многу од слушалките што ги препорачуваме се подобро. Поголема слаба точка е нивната издржливост. Неколку корисници открија дека треба да се заменат за помалку од две години, што е разочарувачки со оглед на нивнитепремиум цена. Сепак, тоа не е искуство на секого - некои траеле седум години пред да бидат надградени.

Алтернативи? Ако претпочитате безжични слушалки, ви го препорачувам AirPods Pro, особено ако сте корисник на Apple. Тие се високо оценети, имаат одлична изолација на бучава (особено во бас фреквенциите) и сите паметни функции што би можеле да ги сакате.

Други добри најдобри слушалки за изолација на бучава

1. Bose QuietComfort 35 Серија II

Бозе QuietComfort 35 Series II има одлична изолација на бучава и се одлични слушалки во целина. Тие се доволно удобни за носење цел ден и имаат повеќе од доволно траење на батеријата. Тие исто така додаваат јасност на вашите телефонски повици. Тие се одлична алтернатива за нашите победнички Sony WH-1000XM3 погоре.

На прв поглед:

 • Тип: преку уво
 • Целокупна изолација на бучава (RTINGS .com): -27,01 dB
 • Бас за изолација на бучава, средина, високи тонови (RTINGS.com): -19,65, -24,92, -36,85 dB
 • Оценка за изолација на бучава (RTINGS.com): 9.2
 • РТINGS.com пресуда за употреба во канцеларија: 7.8
 • Безжична: да, може да се користи со кабел
 • Животот на батеријата: 20 часа (40 часа кога е приклучен и користи шум -се откажува)
 • Микрофон: Да, со копче за акција за контрола на гласовните асистенти
 • Тежина: 8,3 oz, 236 g

Овие слушалки се одлични за канцелариска употреба . Тие се меѓу најдобрите во поништувањето на бучавата, овозможувајќи ви да работите без одвраќање,и имаат одлично траење на батеријата, иако не толку долго како некои од нивните конкуренти. Но, тие пропуштаат некој звук што може да го одвлече вниманието на другите.

QuietComfort 35 имаат бас без напор и автоматски го оптимизираат звукот за да одговара на типот на музика што ја слушате. Мобилната апликација Bose Connect (iOS, Android) ви овозможува да ги персонализирате вашите поставки и нуди функции за вештачка реалност.

Вашите телефонски повици ќе имаат поголема јасност поради системот со двоен микрофон што отфрла шум. Можете да ги спарите со телефонот и компјутерот истовремено. Тие автоматски ќе ја паузираат музиката на вашиот компјутер кога вашиот телефон ќе почне да ѕвони за да можете да одговорите на повикот од слушалките.

Овие слушалки се конструирани да го преживеат животот во движење и се направени од издржлив, отпорен на удари материјали.

2. Bose 700

Уште еден сет на врвни слушалки од Bose, серијата 700 има одлично поништување на шумот, иако не толку добро во бас фреквенциите. Изгледаат елегантно и се достапни во црна, луксузна сребрена и сапуница.

На прв поглед:

 • Тип: преку уво
 • Целосно изолација на бучава (RTINGS .com): -27,56 dB
 • Бас за изолација на бучава, средина, високи тонови (RTINGS.com): -17,32, -24,67, -41,24 dB
 • Оценка за изолација на бучава (RTINGS.com): 9.0
 • РТINGS.com пресуда за употреба во канцеларија: 7.6
 • Безжична: Да
 • Животот на батеријата: 20 часа
 • Микрофон:Да
 • Тежина: 8,8 oz, 249 g

Ова се изборот на The Wirecutter за најдобри слушалки за поништување на шум преку уво. Поставките за намалување на шумот може да се конфигурираат, со десет нивоа за избор. Ако имате проблем со вшмукување бучава, намалете го нивото на поништување на бучавата додека проблемот не исчезне.

Звучат доста добро и имаат пристојно траење на батеријата, иако не се најдобри во класата во ниту еден од нив категории. Bose 700 се погодни за канцелариска употреба и испуштаат мал шум. Четирите микрофони се одлични, што резултира со јасни гласови за време на повиците. Има копче за исклучување звук што може да ви биде корисно за време на конференциски повици.

Слушалките имаат високо ниво на интеграција со дигиталните гласовни асистенти, што ви овозможува да го оставите телефонот во џеб додека ги користите слушалките како интерфејс. Функцијата за зголемена реалност го детектира движењето на вашето тело, ориентацијата на главата и локацијата за да понуди приспособена аудио содржина.

700-те се направени од еден лист од нерѓосувачки челик и се чувствуваат цврсто. Нивната мека пластика на допир се чувствува одлично и ја намалува тежината. Тие се доволно удобни за носење цел ден.

3. Bose QuietComfort 25

Слушалките Bose QuietComfort 25 се поприфатливи од премиум моделот QC 35 погоре (сеуште не е евтин) и имаат активно поништување на шум што е речиси исто толку ефикасно. Тие не се безжични, поради што можеби имаат најдолга батерија

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.