3 лесни начини за резервна копија на Mac без Time Machine

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Правувањето резервна копија од вашите датотеки е од клучно значење ако сакате да бидете сигурни дека вашите податоци се безбедни, но понекогаш Time Machine не е идеалното решение. Но, кои се најдобрите начини да направите резервна копија на вашиот Mac без користење на Time Machine?

Моето име е Тајлер и јас сум компјутерски техничар со повеќе од 10 години искуство. Како техничар, го видов и поправав скоро секој проблем што можеш да ти текне. Најдобриот дел од мојата работа е да работам со Mac и да ги учам нивните сопственици како да ги максимизираат своите перформанси.

Во овој пост, ќе разгледаме некои од најдобрите начини на кои можете да направите резервна копија на вашиот Mac без Time Machine.

Ајде да дојдеме до тоа.

Клучни средства за преземање

  • Подготвувањето резервна копија на вашиот Mac е од суштинско значење ако сакате да бидете подготвени против неочекувани хардверски дефекти и губење на податоци.
  • Можете да користите надворешен хард диск за да правите рачни резервни копии ако сакате целосна контрола врз кои датотеки се прави резервна копија.
  • Бесплатните даватели на облак складирање како Google Drive се одлична алтернатива ако не ви треба многу простор за складирање.
  • Ако сакате автоматизирано решение, апликациите од трети страни како EaseUS Todo Backup претставуваат одлично решение за резервна копија на вашите датотеки.
  • Без разлика на избраниот метод, треба да се обидете да имате две резервни копии; локална резервна копија и резервна копија во облак. На овој начин, вие сте подготвени ако некој не успее.

Метод 1: Рачна резервна копија

Наједноставниот начин да направите резервна копија на вашиот Mac без да платитедополнителна услуга е да се направи рачна резервна копија . За да го направите ова, мора да имате надворешен хард диск или уред за складирање со доволен капацитет за чување на вашите датотеки.

Започнете со приклучување на избраниот уред. Набргу потоа ќе се појави икона на вашата работна површина. Ќе видите икона слична на оваа:

Едноставно отворете ја оваа датотека и ќе бидете пречекани со празна папка како вака:

Можете повлечете и испуштете ги датотеките од кои сакате да направите резервна копија во оваа папка. Почекајте вашите датотеки да се префрлат и voila! Успешно направивте резервна копија од вашите датотеки.

Метод 2: Google Drive

Google Drive е одлична алтернатива за Time Machine бидејќи не бара од вас да имате надворешен уред за складирање. Сè што ви треба е интернет конекција и сметка на Google за да започнете.

Бесплатниот план нуди 15 GB простор , што е доволно за слики и документи, но можеби нема да биде доволно за целиот ваш компјутер. Ако сакате повеќе простор, Google нуди платени планови со простор до 2TB .

За да започнете, преземете го Google Drive за вашиот десктоп.

Откако ќе го преземете, активирајте ја датотеката за инсталирање за да ја инсталирате програмата. Откако ќе се инсталира програмата, ќе можете да се најавите на вашата сметка на Google преку вашиот прелистувач вака:

Откако ќе се најавите на вашата сметка, можете да синхронизирате датотеки со Google Drive и пристапете до нив на кој било компјутер. Овае одлично решение ако не ви треба многу складирање. Меѓутоа, ако случајно ви снема простор, секогаш можете да надградите на еден од платените планови на Google.

Метод 3: Користете резервна копија EaseUS Todo

Ако барате поавтоматизирана решение, можете да користите софтвер за резервна копија на Mac од трета страна, како што е EaseUS Todo Backup кој има многу интуитивен интерфејс што е лесно да се искористи.

Чекор 1: инсталирајте го софтверот и стартувајте го. Можете да генерирате резервен проект со кликнување на почетната картичка Backup или со едноставно притискање на копчето + во долниот лев агол.

Чекор 2: конфигурирајте ја локацијата на податоците . Можете лесно да ги архивирате податоците за Mac автоматски или како резервни копии со одредување на локацијата на податоците.

Чекор 3: создадете проект со додавање датотеки или папки. Оттука, можете да додавате ставки во проектот со избирање Датотека+ и притискање на синото копче за почеток за да направите резервна копија.

Зошто да не користите Time Machine за резервна копија?

Иако Time Machine често е добар избор за правење резервна копија на вашиот Mac, понекогаш нема смисла бидејќи има подобри алтернативи.

Time Machine бара употреба на надворешна хард диск . Ако немате надворешен хард диск, нема да можете да користите Time Machine.

Дополнително, Time Machine не е одличен избор за правење резервна копија на вашиот Mac ако сакате да можете да пристапите до вашите датотеки далечински бидејќи тамунема складирање во облак.

Time Machine исто така може да биде малку незгодно за враќање на вашите датотеки. Додека многу програми за резервна копија нудат брзи, автоматизирани решенија, Time Machine понекогаш може да обезбеди бавно и незгодно искуство.

Исто така прочитајте: 8 алтернативи на Time Machine на Apple за Mac

Финални мисли

Резервната копија на вашите датотеки е неверојатно важна за спречување на загуба на податоци . Компјутерите може неочекувано да откажат и добро е да бидете подготвени за најлошото сценарио.

Иако има многу начини да направите резервна копија на вашиот Mac, треба да се решите на еден или два методи. Идеално, треба да одржувате локална и облак резервна копија на вашите датотеки. На овој начин, ако некој не успее, сепак имате алтернатива.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.