4 брзи начини за објавување на Инстаграм од компјутер или Mac

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Инстаграм се промени многу со текот на годините, прераснувајќи од мала платформа во елегантна и модерна моќна куќа. Веќе не е само за поединци.

Наместо тоа, тоа е место каде што бизнисите генерираат сообраќај, влијателите заработуваат за живот, луѓето консумираат медиуми и информации, а редовните корисници уживаат да споделуваат со своите следбеници.

Со целата оваа разновидност, тоа е некако лудо е што Instagram допрва треба да објави официјални и целосно оперативни верзии за сите платформи.

Во меѓувреме, ако сакате да објавувате од вашиот Mac или PC наместо од вашиот телефон (или сакате посебни, неофицијални карактеристики), ќе треба да искористите еден од методите што ќе ги објасниме подолу.

Забелешка: има многу различни начини за објавување фотографии на Инстаграм од вашиот компјутер, затоа не не грижете се ако се чини дека некој не работи за вас веднаш.

Метод 1: Инсталирајте ја апликацијата Instagram на вашиот компјутер (Windows)

 • За : Windows
 • Позитивни: апликацијата е идентична со онаа што се користи на вашиот телефон и не треба да правите ништо посебно за да ја користите.
 • Конси: нема посебни карактеристики и мора имајте компјутер со Windows.

Ако користите компјутер та t е на Windows 10 и ја поддржува Microsoft Store, всушност можете да ја инсталирате апликацијата Instagram на вашиот компјутер. Делува исто како оној на вашиот телефон или таблет, но наместо тоа работи непречено на вашиот компјутер.

Еве како да го направите тоа:

Чекор 1:Отворете ја апликацијата Microsoft Store (иконата изгледа како мала торба за пазарење со логото на Windows). Можеби е на вашиот приклучок, но можете да го најдете и во списокот со апликации.

Чекор 2: Пребарајте „Инстаграм“ на почетната страница на продавницата користејќи ја лентата за пребарување во горниот десен агол.

Чекор 3: Изберете го резултатот што е само насловен „Инстаграм“. Го нема најновото лого на виножито, но ова е легитимната апликација. Другите апликации се од трета страна и нема да служат за истата цел.

Чекор 4: Инсталирајте Instagram, а потоа стартувајте ја апликацијата и најавете се исто како што би правеле на вашиот телефон.

0>Чекор 5: Користете ја лентата за навигација долж дното и притиснете го копчето „+“.

Чекор 6: Изберете која било фотографија од вашиот компјутер и прикачете ја на вашата сметка. Ако сакате, можете да додавате филтри, ознаки, локации итн.

Овој метод е еден од најдобрите бидејќи ја користи официјалната апликација Instagram за да ги прикачува вашите фотографии. Не бара софтвер од трета страна, а процесот е сосема ист како на вашиот телефон. Сепак, овој метод ќе работи само за некои корисници.

Ова е затоа што додека има верзии на апликацијата за iOS, Android и Windows, верзијата за macOS сè уште не е објавена. Иако е фрустрирачки за корисниците на Apple Mac, постојат многу начини за да се заобиколи ова.

Метод 2: Користете емулатор

 • За: Mac, Windows
 • Позитивни: Дозволува да го стартувате Instagram како да користите мобилен уред такане мора да учите нови програми или техники. Може да се користи и за стартување на други апликации освен Instagram.
 • Недостатоци: може да биде тешко да се активирате. Тие не се многу ефикасни и се досадни ако ги користите само за една апликација. Го користи интерфејсот на Android, што може да биде тешко за некои корисници на Apple.

Ако сте корисник на Mac и не сте подготвени да ја користите официјалната апликација за прикачување на вашите фотографии, можете да користите емулатор (Вие може да користи и емулатор ако сте корисник на Windows, но многу е полесно едноставно да ја инсталирате апликацијата како што е опишано погоре).

Емулаторот е апликација која го рекреира оперативниот систем на друг уред во еден прозорец на вашиот лаптоп. Андроид емулаторите се особено корисни овде бидејќи ви дозволуваат да се однесувате како да користите телефон со Android наместо Mac компјутер.

Еден од најпопуларните и најстабилните емулатори е Bluestacks. Еве како да го користите:

Чекор 1: Инсталирајте Bluestacks на вашиот Mac од официјалната веб-локација.

Чекор 2: Создадете сметка на Bluestacks, како и сметка на Google (ако веќе немате).

Чекор 3: Отворете Bluestacks и најавете се во Play Store (Android App Store) со вашата сметка на Google.

Чекор 4: Инсталирајте Instagram од Play Складирајте на Bluestacks.

Чекор 5: Стартувајте Instagram во Bluestacks.

Чекор 6: Најавете се, а потоа поставете фотографија користејќи го копчето „+“ како што би правеле на вашиоттелефон.

Метод 3: Извалкајте го вашиот кориснички агент (базиран на веб)

 • За: веб-прелистувач
 • Позитивни: достапен на речиси секој прелистувач (ако имате најновата верзија). Сосема безбеден, брз и лесен за правење.
 • Недостатоци: верзијата на веб-локацијата на Instagram може да ограничи некои функции, како што се филтрирање фотографии во апликацијата или означување луѓе/локации.

Неодамна, Instagram ја надгради веб верзијата на нивната популарна страница... но само за корисниците на мобилни прелистувачи. Ова значи дека ако го користите телефонот за прелистување на интернет, можете да прикачувате фотографии, но не и ако го користите вашиот компјутер.

Сепак, всушност ништо не ве спречува да пристапите на мобилната страница од вашиот десктоп . Исто како кога ќе кликнете на „Побарајте локација за работна површина“ кога прелистувате на вашиот телефон, можете да го направите обратното кога прелистувате на вашиот компјутер. Ова не е функција наменета за нормални корисници, па затоа ќе треба да следите неколку чекори, но методот е многу едноставен.

Она што ќе го правите се нарекува „измамување“ на вашиот веб-агент . Наменет е за програмери кои сакаат да видат како ќе изгледа нивниот сајт на повеќе уреди, но ние ќе го пренамениме за пристап до функцијата за поставување на Instagram. Вообичаено, веб-локацијата ќе го „праша“ агентот на вашиот прелистувач каков тип на страница да се вчита доколку се достапни повеќе верзии. Со измама, вашиот прелистувач ќе одговара со „мобилен“ наместо со „десктоп“.

Еве како да го измамите вашиот веб-агент:

Chrome

Прво,овозможете ги алатките за програмери. Одете на иконата со три точки во горниот десен агол, а потоа изберете ПОВЕЌЕ АЛАТКИ > АЛАТКИ ЗА РАЗГОВОРИ.

Ова ќе предизвика инспекторот да се отвори во вашата страница - не грижете се ако изгледа чудно! Многу кодови ќе се појават на врвот. На заглавието, изберете ја иконата што изгледа како два правоаголници (телефон и таблет).

Вашиот екран сега треба да се промени големината. Во горната лента, можете да го изберете саканиот уред или димензии. Следно, најавете се.

Сè додека ја држите отворена програмерската конзола, можете да ги гледате сите страници што ви се допаѓаат како на мобилен телефон. Поставете какви било слики на Instagram користејќи го копчето „+“ или камерата во долната средина исто како и обично.

Safari

Во лентата со мени, одете на SAFARI > ПРЕФЕРЕНЦИИ > НАПРЕДНО и кликнете на полето за избор на дното што вели „Прикажи го менито за развој“.

Во лентата со мени, одете на DEVELOP > КОРИСНИЧКИ АГЕНТ > iPHONE.

Страницата ќе се освежи. Мора да се најавите. Потоа, на врвот на страницата, ќе има икона за камерата. Кликнете на неа.

Поставете ја вашата фотографија на Instagram!

Firefox

Забелешка: оваа функција не е природно достапна на постарите верзии на Firefox. Проверете дали ја користите најновата верзија на Firefox или користите друг прелистувач за успешно да го измамите вашиот веб-агент.

Во лентата со мени, одете на TOOLS > ВЕБ РАЗВИВАЧ > РЕПОЗИВЕН РЕЖИМ НА ДИЗАЈН.

Ако е потребно, освежетестраницата. Треба да се ажурира за да изгледа како мал екран на паметен телефон. Можете да изберете различна големина со кликнување на лентата долж горниот дел и избирање на поголем екран.

Користете го копчето „+“ за да поставите фотографија на Instagram откако ќе се најавите, исто како на вашиот телефон .

Метод 4: Користете апликација од трета страна

 • За: варира, првенствено Mac
 • Позитивни: дополнителни функции како што се закажување објави или интеграции со софтвер за уредување фотографии може да биде достапен.
 • Кондости: ќе треба да ги доверите вашите ингеренции за најавување на трето лице, а Instagram ја задржува можноста да преземе мерки против сметките што користат надворешен софтвер за прикачување објави (иако обично не го прават тоа дејствувајте освен ако не сте спамер).

Сите претходни методи ќе функционираат добро ако сакате да ја прикачите повремената фотографија, но може да наидете на проблеми ако сакате да закажувате објави, додајте филтри или користете други специјални функции.

Во овој случај, наместо тоа, можете да користите апликација од трета страна за да ги прикачите вашите фотографии. Ова можеби е помалку од идеално за некои луѓе затоа што ќе бара од вас да ги дадете вашите ингеренции за најавување на програма надвор од Instagram (загрозувајќи ја безбедноста на вашата сметка) и можеби ќе треба да инсталирате програма на вашиот компјутер.

Сепак , овие алатки често имаат придобивки што стандардната апликација Instagram не ги нуди, како што е можноста за закажување на објави за автоматско поставување или масовно уредување/поставување на објави. Ова може да надминеризиците.

Значи, која програма од трета страна треба да ја користите?

Flume (само за Mac)

Flume е една од најчистите достапни апликации . Можете да ја инсталирате како апликација за macOS, која можете да ја инсталирате директно од нивната локација.

Ќе добивате известувања за работната површина, пристап до вашите директни пораки, функцијата за пребарување, увид (само деловни сметки на Instagram), преводи , табот за истражување и речиси се што има да понуди Instagram.

Доколку сакате да прикачувате објави, ќе треба да платите 10 долари за Flume Pro. Flume Pro ви овозможува да прикачувате слики, видеа и објави со повеќе слики за еднократна такса. Ако имате повеќе сметки, тоа ви овозможува да користите Flume со сите нив.

Lightroom на Instagram

Дали сакате да ги обработувате вашите фотографии во Adobe Lightroom пред да ги споделите нив? Разбирливо е бидејќи програмата содржи многу професионални карактеристики и е главен во креативната заедница. Сепак, може да биде фрустрирачки или губењето на квалитетот при извозот или извозот на вистинскиот тип на датотека секој пат кога сакате да споделите на Instagram.

Бидејќи Lightroom (како и повеќето производи на Adobe) поддржува приклучоци, можете да го користите Приклучок Lightroom во Instagram за веднаш да пренесувате фотографии од Lightroom на Instagram. Работи беспрекорно на Mac и PC и ви заштедува од многу проблеми. Приклучокот е бесплатен за користење, но програмерите бараат од вас да платите 10 долари за да се регистрирате доколку сакатетоа.

Еве видео што ќе ве поттикне да го интегрирате приклучокот со Lightroom и да ја поставите вашата прва фотографија.

Uplet (само за Mac)

Брзо ажурирање: Uplet повеќе не е достапно.

Uplet е уште една платена услуга за прикачување што можете да ја користите за да управувате со објавувањето на Instagram. Услугата бара еднократна такса од 19,95 УСД (Лична лиценца) или 49,95 УСД (деловна лиценца или лиценца за тим). Апликацијата може да ја користите на кој било Mac со macOS 10.9 или понова верзија. Меѓутоа, ако сте користеле друга програма за прикачување на вашите фотографии, Uplet ќе ви понуди купон со попуст од 50% за да се префрлите на нивната платформа. Ако не сте сигурни да ја купите, секогаш можете прво да ја испробате апликацијата.

Користењето Uplet за прикачување на вашите слики ви овозможува да ја користите вашата тастатура Mac, датотеките со фотографии со целосна резолуција и да пристапите до алатките за уредување како што се сечење, филтрирање и означување. Сепак, тоа не е полноправна апликација на Instagram. Нема да може да прелистувате со помош на картичката Истражување, да одговарате на ДМ или да барате нови сметки за следење.

Можете да го добиете Uplet на нивната веб-локација. Откако ќе го инсталирате, софтверот ќе се стартува со едноставен екран за прикачување. Повлечете ги сите фотографии што ги сакате во полето, а потоа уредете ги како што обично би правеле пред да ги објавите. Поддржува фотографии, видеа и објави со повеќе слики.

Deskgram

Брзо ажурирање: Deskgram веќе не едостапно.

Deskgram е една од ретките апликации наведени овде што всушност е потполно бесплатна. Ќе треба да го користите прелистувачот Google Chrome. Освен тоа, работи на сите системи и нуди фер мешавина на функции.

За да ја стартувате Deskgram, ќе треба да ја добиете нивната екстензија за Chrome, а потоа да инсталирате датотека API. Процесот е малку тежок за следење, но за среќа тие направија неколку видеа кои ви го прикажуваат процесот чекор по чекор.

За жал, страницата содржи некои реклами, но бидејќи е бесплатна (а блокирачите на реклами се изобилно достапен) компромисот е минимален.

Заклучок

Инстаграм го зафати мобилниот свет, но за среќа не мора да остане на вашиот телефон. Без разлика дали ја користите платформата за професионални цели или за лично уживање, можноста за пристап до вашата сметка од вашиот компјутер може да биде исклучително корисна.

Се надеваме дека ќе видиме официјална апликација Instagram за Mac која ќе одговара на онаа за Компјутер - или можеби оној што вклучува посебни карактеристики. Дотогаш можете да користите кој било од методите што ги наведовме овде.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.