6 најдобри глувци за графички дизајн за 2022 година

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Содржина

Откако се занимавав со графички дизајн речиси десет години, пробувајќи различни типови глувци, мислам дека глувчето е суштинска алатка во мојата кутија со алатки за продуктивност.

Можеби мислите дека глувчето е последното нешто што треба да се грижите за во споредба со други надворешни уреди како таблети, но не го потценувајте, добар глушец може да направи голема разлика. Некои глувци можат дури и да влијаат на вашето физичко здравје (извор), затоа ергономските глувци стануваат популарни овие денови.

Во оваа статија ќе ви ги покажам моите омилени глувци за графички дизајн и ќе објаснам што ги прави издвоите од толпата. Опциите што ги избрав се засноваат на моето искуство и некои повратни информации од моите колеги дизајнери пријатели кои користат различни типови глувци.

Ако не знаете што да земете во предвид при изборот на глушец за графички дизајн, се надевам дека водичот за купување подолу ќе ви биде корисен.

Содржина

 • Брзо резиме
 • Најдобар глушец за графички дизајн: врвни избори
  • 1. Најдобро за професионалци & засилувач; Тешки корисници: Logitech MX Master 3
  • 2. Најдобро за корисниците на MacBook: Apple Magic Mouse
  • 3. Најдобро за левораки корисници: SteelSeries Sensei 310
  • 4. Најдобра буџетска опција: безжичен вертикален глушец Anker 2.4G
  • 5. Најдобар вертикален ергономски глушец: Logitech MX Vertical
  • 6. Најдобра опција за жичен глушец: Razer DeathAdder V2
 • Најдобар глушец за графички дизајн: што да размислите
  • Ергономија
  • DPIласерска технологија. Но и двата типа имаат добри опции, затоа мислам дека вредноста на dpi е поважна од тоа дали глувчето е ласерско или оптички.

   Wired vs Wireless

   Многу луѓе претпочитаат безжичен глушец поради неговата погодност за носење, па би рекол дека безжичниот е тренд денес, но секако, има добри опции и за жичените глувци и многу корисници на десктоп компјутери всушност ги сакаат.

   Една предност на жичниот глушец е тоа што едвај наидувате на проблеми со поврзувањето што ги имаат некои глувци со Bluetooth. Проблемите со спарувањето и исклучувањето се прилично вообичаени за глувците со Bluetooth.

   Исто така, не мора да полните или да користите батерии за глувчето ако е поврзан со вашиот компјутер со кабел. Во овој случај, попогодно е од безжичниот глушец. Ми се случи неколку пати кога ми остана без батерија на безжичниот глушец и не можев да го користам.

   Постојат различни типови безжични глувци. Најчестите обично доаѓаат со Unifying Dongle (USB конектор) што можете да го приклучите на вашиот компјутер. Или тие можат директно да се поврзат со Bluetooth, како Apple Magic Mouse.

   Лично, претпочитам безжичен глушец со Bluetooth конективност бидејќи најчесто користам MacBook Pro за работа и нема стандарден USB 3.0 приклучок.

   Глувчето со Bluetooth конекција е погодно и не мора да се грижите за губење на USB конекторот. Една работашто не ми се допаѓа е тоа што понекогаш случајно се исклучува или се поврзува со други уреди.

   Левучар или деснак

   Имам неколку пријатели дизајнери кои се леваци и се прашував како им функционира кога користат таблет или глушец. Така, се фатив со нив обидувајќи се да разберам како функционира и се обидов да користам обичен глушец со левата рака.

   Очигледно, многу стандардни глувци се добри и за левораки и за десничари (тие се нарекуваат амбидекстриски глувци), така што глувчето со симетричен дизајн обично е добро и за леваците.

   Ги сменив поставките за гестовите на мојот Apple Magic Mouse и се обидов да го користам со левата рака. Иако не ми е доста лошо да ја користам левата рака за навигација, тоа функционира.

   За жал, за левучарите е потешко да најдат ергономски глушец бидејќи многу од нив имаат извајани форми специјално дизајнирани за десната рака.

   Меѓутоа, има некои вертикални глувци кои се добри и за левораки корисници. Ќе биде потребно време да се навикнете, но може да биде добра опција ако барате глушец со ергономски дизајн.

   Приспособливи копчиња

   Приспособените копчиња можеби не се неопходни за редовна употреба, но за графички дизајн, мислам дека се корисни бидејќи можат да го забрзаат вашиот работен тек. Стандардниот глушец треба да има најмалку две копчиња и копче за лизгање/тркало, но несите тие се приспособливи.

   Некои напредни глувци со дополнителни копчиња или топки за следење ви дозволуваат да зумирате, повторно да правите, поништите и да ги приспособувате големините на четките без да одите до тастатурата.

   На пример, глувчето MX Master 3 од Logitech е еден од најнапредните глувци и ви овозможува однапред да ги дефинирате копчињата врз основа на софтвер.

   Некои глувци се дизајнирани само за десничари, затоа проверете дали копчињата се конфигурираат и за лева употреба.

   Најчесто поставувани прашања

   Можеби ќе ве интересираат и некои од прашањата подолу кои можат да ви помогнат да изберете глушец за графички дизајн.

   Дали Magic Mouse е добар за Photoshop?

   Да, Apple Magic Mouse работи совршено за Photoshop, особено ако го користите со MacBook или iMac. Сепак, постојат понапредни глувци со приспособливи копчиња кои можат да се приспособат врз основа на софтверот. Тие можат да бидат подобри за Photoshop од Magic Mouse.

   Може ли графички таблет да го замени глувчето?

   Технички, да, можете да користите графички таблет за кликнување, но мислам дека не е толку погодно како глувчето за нормална употреба. Јас би рекол глувчето е покорисно воопшто.

   Сепак, ако зборувате за цртање, тогаш таблетот е дефинитивно покорисен. Во овој случај, кога користите програма за цртање, таблетот може да го замени глувчето за кликнување и влечење.

   Дали вертикалното глувче е добро за дизајнерите?

   Да,ергономскиот вертикален глушец е добар за дизајнерите затоа што е дизајниран под агол што е удобен за рака за фаќање. Така, овозможува вашата рака да се држи и да се движи на поприроден начин наместо да го вртите зглобот за да користите традиционален глушец.

   Дали глувците со пенкало се добри?

   Глувците со пенкало се чини дека многу реагираат и можат да реагираат повеќе од некои обични глувци. Точката и кликнувањето се прилично точни. Плус, има ергономски дизајн. Ова се некои предности на глувчето со пенкало.

   Сепак, ако размислувате да користите глушец со пенкало за цртање, ќе се разочарате бидејќи не работи како игла.

   Кој глушец е најдобар за Illustrator?

   Јас би ги користел истите метрики за избор на најдоброто глувче за графички дизајн за да го изберам најдоброто глувче за Adobe Illustrator. Значи, сите глувци што ги наведов во оваа статија се одлични за Illustrator. На пример, MX Master 3 или MX vertical од Logitech се совршени за креативна работа во Illustrator.

   Може ли да го користам мојот MX Master 3 додека се полни?

   Да, треба да можете да го користите додека се полни. Постојат три начини за полнење на MX Master 3, а еден начин е директно полнење. Сепак, користењето додека се полни може да влијае на траењето на батеријата.

   Затоа, подобро е да го полните неколку минути и потоа да го користите. Според Logitech, можете да го користите до три часа по едноминутно брзо полнење.

   Е 3200 DPIглувчето е добро за графички дизајн?

   Да, 3200 DPI е прилично добро ниво на сензор за глушец бидејќи реагира и прецизно. За графички дизајн, се претпочита глувче со 1000 или повеќе dpi, така што 3200 го исполнува условот.

   Завршни зборови

   Доброто глувче е дефинитивно суштинско за графичкиот дизајн. Има неколку важни фактори кои треба да се земат предвид при изборот на глушец, но мислам дека најважните се ергономијата и DPI. Приспособливите копчиња може да бидат плус, а интерфејсот е повеќе од лична предност.

   Значи, првиот чекор е да изберете удобно глувче, а потоа можете да размислите за копчињата или како сакате да го поврзете глувчето.

   На пример, илустраторите може да сакаат приспособливи копчиња за менување на големини на четки. Што се однесува до интерфејсот, некои луѓе сакаат безжични глувци за нивната погодност за носење, додека други претпочитаат жичени бидејќи не сакаат да се грижат за полнење или менување батерии.

   Во секој случај, се надевам дека овој прегледен преглед и водич за купување ќе помогнат.

   Кое глувче го користите сега и како ви се допаѓа? Слободно споделете ги вашите размислувања подолу 🙂

  • Жичен наспроти безжичен
  • лев или десен
  • приспособливи копчиња
 • ЧПП
  • Дали Magic Mouse е добар за Photoshop?
  • Дали графички таблет може да го замени глувчето?
  • Дали вертикалниот глушец е добар за дизајнерите?
  • Дали глувците со пенкало се добри?
  • Кое глувче дали е најдобро за Illustrator?
  • Можам ли да го користам мојот MX Master 3 додека се полни?
  • Дали глувчето 3200 DPI е добро за графички дизајн?
 • Конечно Зборови

Брзо резиме

Набрзина купувате? Еве краток преглед на моите препораки.

OS DPI Ергономски Интерфејс Копчиња
Најдобро за професионалци Logitech MX Master 3 macOS, Windows, Linux 4000 Точно -handed Wireless, Bluetooth, Unifying Dongle 7
Најдобро за MacBook корисници Apple Magic Mouse Mac, iPadOS 1300 Ambideextrous Безжичен, Bluetooth 2
Најдобро за леваци SteelSeries Sensei 310 macOS, Windows, Linux CPI 12.000 Амбидекстрен Жичен, USB 8
Најдобра буџетска опција Anker 2.4G Wireless Vertical macOS, Windows, Linux 1600 Деснак Безжичен, обединувачки Dongle 5
Најдобра вертикална ергономскаГлувче Logitech MX Vertical Mac, Windows, Chrome OS, Linux 4000 Деснарак Безжичен , Bluetooth, Unifying Dongle 6
Best Wired Опција Razer DeathAdder V2 Mac, Windows 20.000 Деснарак Жичен, USB 8

Најдобар глушец за графички дизајн: Најдобри избори

Ова се моите најдобри опции за различни типови глувци. Ќе најдете опции за тешки корисници, фанови на Mac, леваци, вертикални опции, жичени/безжични опции и буџетска опција. Секој глушец има свои предности и недостатоци. Погледнете и одлучете сами.

1. Најдобро за професионалци & засилувач; Тешки корисници: Logitech MX Master 3

 • Компатибилност (OS): Mac, Windows, Linux
 • Ергономски: Десна рака
 • DPI: 4000
 • Интерфејс: Безжичен, Unifying Dongle, Bluetooth
 • копчиња : 7 приспособливи копчиња
Проверете ја моменталната цена

Овој ергономски глушец е одличен за работохоличари кои работат долги часови бидејќи ќе ја заштити вашата дланка, зглоб или дури и рака од преголем притисок. MX Master 3 е дизајниран да се вклопи удобно во човечка рака. За жал, тоа не работи за левата рака.

Она што најмногу го сакам кај овој глушец е тоа што можам да ги приспособам копчињата врз основа на софтверот. Мислам дека е многу погодно за цртање и уредување фотографиизатоа што не морам да ја користам тастатурата за зумирање или прилагодување на големината на четките.

MX Master 3 има многу добар сензор (4000DPI) кој може да следи на која било површина, дури и на стакло, така што дури и не мора да се грижите дека немате подлога за глувчето.

Тоа е скап глушец, но мислам дека е добра инвестиција. Генерално, MX Master 3 е многу препорачлив за графички дизајнери, особено тешки корисници поради убавиот ергономски дизајн, практични копчиња и добриот сензор.

2. Најдобро за корисници на MacBook: Apple Magic Mouse

 • Компатибилност (OS): Mac, iPadOS
 • Ергономски: Амбидекстно
 • DPI: 1300
 • Интерфејс: Безжичен, Блутут
 • Копчиња: 2 приспособливи копчиња
Проверете ја моменталната цена

Го сакам минималистичкиот облик и дизајн на Magic Mouse, но не е многу удобно да се користи долго време. Сè друго функционира одлично, брзината на следење, леснотијата на користење и практичноста на гестовите, но предизвикува мала болка по интензивното користење некое време.

Magic Mouse не користи вистинска батерија, па затоа треба да го полните со Apple USB полнач (кој работи и за iPhone-и). Треба да го проверувате нивото на батеријата од време на време бидејќи не можете да ја користите кога се полни.

Ова е огромен недостаток за корисниците на десктоп компјутери бидејќи во основа не можете да работите без глушец. Ако користите лаптоп,барем можете алтернативно да ја користите подлогата за движење.

За среќа, се полни доста брзо (околу 2 часа) и батеријата трае околу 5 недели, во зависност од тоа како ја користите. Само да ви дадам идеја, го користам околу 8 часа на ден и го полнам еднаш месечно 🙂

3. Најдобро за левораки корисници: SteelSeries Sensei 310

 • Компатибилност (ОС): Mac, Windows, Linux
 • Ергономски: Амбидекстрен
 • CPI: 12.000 (оптички)
 • Интерфејс: Жичен, USB
 • Копчиња: 8 приспособливи копчиња
Проверете ја моменталната цена

Речиси сакав да препорачам вертикален глушец, но сфатив дека SteelSeries Sensei 310 е генерално подобар избор затоа што е достапен, добар квалитет и добро дизајниран.

Иако не е специјално дизајниран за левораки корисници, тој е амбидекстрен глушец со удобно држење на страните што ви помага непречено да го контролирате глувчето. Заедно со копчињата што може да се конфигурираат, лесно се справува со секојдневните графички дизајн проекти.

SteelSeries Sensei 310 е оптички глушец со 12.000 CPI, што значи дека многу реагира и има прецизно следење. Се рекламира како глушец за игри, и како што секогаш велам за монитор или компјутер, ако работи за игри, работи за графички дизајн.

Некои луѓе не го сакаат затоа што е жичен глушец, што можеби изгледа малку старомодно. Но, всушност, многу дизајнери, особенооние кои користат десктоп компјутери сакаат да користат жичен глушец поради стабилната врска и нема потреба да се грижат за полнење на глувчето.

4. Најдобра буџетска опција: Anker 2.4G Wireless Vertical Mouse

 • Компатибилност (OS): Mac, Windows, Linux
 • Ергономски: Десна рака
 • DPI: До 1600
 • Интерфејс: Безжичен, обединувачки копче
 • Копчиња: 5 претходно програмирани копчиња
Проверете ја моменталната цена

Ова не е најевтината опција, но дефинитивно е добра буџетска опција со оглед на одличните карактеристики што ги има овој глушец, особено ергономскиот дизајн. Речиси го избрав Microsoft Classic Intellimouse како најдобра буџетска опција бидејќи е поевтин, сепак, не е лесен за Mac и е помалку ергономски.

Anker 2.4G е вертикален глушец, со чуден изглед, но обликот е дизајниран за удобен стисок и ослободување од стрес/болка. Да бидам искрен, малку е чудно да се префрлиш од традиционален глушец на вертикален глушец, но штом ќе се навикнеш на него, ќе го разбереш неговиот фанки дизајн.

Има пет однапред програмирани копчиња за префрлување DPI, поминување низ страници и стандардните лево и десно копчиња. Прилично погодно, но посакувам копчињата да се приспособат.

Исто така, мислам дека позицијата на левиот и десен клик може да биде тешко дофатлива за помали раце. Друга негативна точка е тоа што не е пријателски за левата рака.

5. НајдоброВертикален ергономски глушец: Logitech MX Вертикален

 • Компатибилност (ОС): Mac, Windows, Chrome OS, Linux
 • Ергономски: Десно -handed
 • DPI: До 4000
 • Интерфејс: Безжичен, Bluetooth, USB
 • Копчиња: 6, вклучувајќи 4 приспособливи копчиња
Проверете ја моменталната цена

Уште едно извонредно ергономско глувче од Logitech! Вертикалата MX е идеален избор за тешки корисници кои претпочитаат вертикален глушец.

Всушност, има слични карактеристики како MX Master 3 кој поддржува повеќе оперативни системи, има добра брзина на следење и е опремен со приспособливи копчиња. Па, MX Vertical има помалку копчиња.

Тестирано е дека вертикалниот глушец под агол од 57 степени го намалува напрегањето на мускулите за 10%. Не можам да го кажам процентот, но ја чувствувам разликата помеѓу држење вертикален глушец и стандарден, бидејќи раката е во поприродна положба.

Повторно, чудно е чувството да се префрлите од традиционален глушец на вертикален, но мислам дека вреди да се трудите за да го заштитите вашиот зглоб.

6. Најдобра опција за жичен глушец: Razer DeathAdder V2

 • Компатибилност (OS): Windows, Mac
 • Ергономски: Деснак
 • DPI: 20.000
 • Интерфејс: Жичен, USB
 • Копчиња: 8 приспособливи копчиња
Проверете ја моменталната цена

Не секој е љубител на жичени глувци, туку за оние кои сакаат или се сомневаатдали да се земе жичен глушец или не, еве го мојот омилен жичен глушец за графички дизајн. Причината зошто сакам да користам жичен глушец е тоа што е постабилен од безжичниот глушец и не морам да се грижам за батеријата.

Глувците Razer се доста популарни за игри. DeathAdder V2 се рекламира како глушец за игри бидејќи е супер брз и реагира. Да, нивото на сензор од 20K DPI е тешко да се победи и всушност е повеќе од она што некогаш ќе ви треба за графички дизајн.

Иако изгледа како обичен глушец, тој е малку ергономски. Не толку колку вертикален глушец, но е удобен за користење.

Да правите графички дизајн или илустрација, сигурно не сакате да се заглавите додека цртате линии или создавате форми поради грчеви или други мускулни проблеми. Важно е да користите удобен глушец со добра прецизност за следење. Затоа мислам дека Razer DeathAdder V2 е идеална опција. Плус, тоа е по разумна цена.

Внимавајте на корисниците на Mac! Овој глушец е компатибилен со Mac, но не можете да ги приспособите копчињата.

Најдобар глушец за графички дизајн: што да размислите

Некои од вас можеби не се сигурни што да бараат при изборот на глушец за графички дизајн, или можеби мислите дека кое било глувче би функционирало. Погрешно!

Еве брз водич што треба да ви помогне да изберете и да разберете повеќе за добар глушец за графички дизајн.

Ергономија

Глувче соергономскиот дизајн помага да се намали притисокот врз зглобот и удобно се вклопува во рака додека го користите. Ако сте графички дизајнер кој многу користи глушец, треба да набавите ергономски глушец.

Долгото работно време всушност може да предизвика болка во зглобот или мускулите на дланката. Воопшто не претерувам, и самата сум го доживеала, а понекогаш дури и морав да одморам за да го масирам пределот на палецот. Затоа е навистина важно да изберете глушец што е удобен за рака.

Logitech е бренд кој е познат по тоа што прави глувци со ергономски форми. Тие можат да изгледаат фанки и генерално големи по големина, но всушност се дизајнирани да користат долги часови.

DPI

DPI (точки по инч) се користи за мерење на брзината на следење. Тоа е уште еден важен фактор што треба да го разгледате при изборот на глувче за графички дизајн бидејќи одредува колку глувчето е мазно и реагира.

Доцнењето или доцнењето не е пријатно искуство и може да биде доста вознемирувачки кога дизајнирате. Дефинитивно не сакате да ги скршите линиите што ги цртате поради проблем со сензорот на глувчето.

За општа употреба на графички дизајн, би сакале да погледнете глушец со најмалку 1000 dpi, се разбира, колку повисоко, толку подобро. Постојат два типа на глувци: ласерски и оптички глушец.

Вообичаено, ласерскиот глушец има повисок DPI и е понапреден, бидејќи оптичкиот глушец користи LED сензор, кој е помалку напреден од

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.