6 најдобри лаптопи за Adobe Illustrator од 2022 година

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

По неколку денови на истражување, консултации со неколку технолошки гикови и повеќе од 10 години искуство со користење на Adobe Illustrator, сфатив дека MacBook Pro 14-инчен е најдобриот избор на најдобриот лаптоп за Adobe Illustrator .

Здраво! Моето име е јуни. Јас сум графички дизајнер и мојот омилен софтвер за правење креативна работа е Adobe Illustrator. Ја користев програмата на неколку различни лаптопи и дознав некои од добрите и лошите страни.

Покрај едноставниот оперативен систем и минималистичкиот интерфејс, она што најмногу го сакам во користењето на Apple MacBook Pro за Adobe Illustrator е неговиот Retina дисплеј.

Тоа ја прави графиката да изгледа поживописна и пожива. Дизајнерите поминуваат многу време гледајќи во екранот, па затоа е важно да имате добар екран. Големината зависи од вас, но сметам дека 14-инчниот е добар среден избор.

Не сте љубител на MacBook? Не грижете се! Имам и други опции за вас. Во овој водич за купување, ќе ви ги покажам моите омилени лаптопи за Adobe Illustrator и ќе објаснам што ги прави да се издвојуваат од толпата. Ќе најдете лесна пренослива опција, буџетска опција, најдобра опција за macOS/Windows и тешка опција.

Време е да се нурнете во светот на технологијата! Не грижете се, јас ќе ви го олеснам разбирањето

 • 1. Севкупно најдобро: Apple MacBook Pro 14-инчендизајн, или сте професионален дизајнер кој работи на тони проекти во исто време, веројатно сакате да изберете лаптоп кој може да се справи со тешки задачи.

Од друга страна, го користите Adobe Illustrator за „полесен“ работен тек, како што се маркетинг материјали (постери, веб-банери, итн.), добар буџетски лаптоп не е лоша опција.

Оперативен систем

macOS или Windows? Adobe Illustrator работи прилично добро на двата системи, тоа е навистина повеќе од лична предност. Било кој ќе го одберете, работниот интерфејс во Illustrator е доста сличен, најголемата разлика би биле кратенките на тастатурата.

Друга разлика е приказот на екранот. Засега, само Mac има Retina дисплеј, кој е совршен за креативна графичка работа.

Технички специфики

Графика/екран

Графиката (GPU) е важен фактор што треба да се земе предвид при изборот на лаптоп за графички дизајн бидејќи дизајнот е визуелен и графиката го контролира квалитетот на визуелните слики што се прикажуваат на вашиот екран. Добивањето лаптоп со подобра графика ќе ја покаже вашата работа најдобро што може. Ако правите професионален дизајн од висока класа, препорачливо е да добиете моќен графички процесор.

Екранот исто така ја одредува резолуцијата на сликата што се прикажува на вашиот екран и тие се мерат со пиксели. Очигледно, поголемата резолуција покажува повеќе детали на екранот. За графички дизајн, се препорачува да земете лаптоп со резолуција на екранот од вонајмалку 1920 x 1080 пиксели (Full HD). Retina Display на Apple е идеален за графички дизајн.

CPU

CPU е процесор кој обработува информации и дозволува програмите да работат. Тој е одговорен за брзината кога ќе стартувате програма. Adobe Illustrator е тешка програма, па колку е помоќен процесорот, толку подобро.

Брзината на процесорот се мери со гигахерци (GHz) или Core. За користење на Adobe Illustrator заедно со неколку други програми во исто време, обично, 4 јадра ќе работат сосема добро. Но, се разбира, повеќе јадра значи поголема моќност, а генерално лаптопите со повеќе јадра се исто така поскапи.

RAM

Дали користите повеќе апликации истовремено време? RAM е кратенка за меморија за случаен пристап, што влијае на бројот на програми што се извршуваат во исто време. Ако често користите повеќе програми во исто време, изберете лаптоп со повеќе RAM меморија. Колку повеќе RAM меморија имате, толку побрзо ќе се вчита кога извршувате неколку апликации во исто време.

Кога дизајнирате во Adobe Illustrator, прилично е вообичаено да треба да отворите некои папки за да најдете датотеки, можеби повторно слушате музика, барате идеи на Pinterest, итн. Со сите овие апликации кои се вклучени, вашиот лаптоп може да забави ако RAM меморијата не е доволна.

Складирање

Иако можете да ги зачувате вашите датотеки во Adobe Creative Cloud, сепак е убаво да имате многу простор за складирање на самиот лаптоп. Датотеките на Adobe Illustrator обично одземаат многупростор, колку е покомплексна датотеката, толку повеќе складирање и треба.

Големина на екранот

Дали се чувствувате поудобно кога работите со поголем екран? Или преносливоста ви е поважна? Ако работите во канцеларија, голем екран е дефинитивно подобар од помал. Но, ако сте хонорарец кој работи секаде каде што сакате, веројатно помалиот лесен лаптоп би бил подобар избор бидејќи е полесен за носење.

Крај на батеријата

Батеријата е супер важен фактор што треба да се земе предвид за оние кои работат од далечина или имаат често состаноци и презентации. Adobe Illustrator троши доста батерија. Очигледно, сите ние сме доволно паметни да го наполниме нашиот лаптоп целосно знаејќи дека ќе го користиме подоцна, но некои батерии траат подолго од другите.

Цена

Кој е вашиот буџет? Не ме сфаќајте погрешно, поевтино не значи помало. Најважно е да знаете за што го користите. Постојат поевтини лаптопи со одлични карактеристики, но вистина е дека поскапите можат да имаат подобри технички спецификации.

Ако сте почетник на Illustrator со буџет, добивањето основен лаптоп треба да биде повеќе од доволно за да научите и да започнете. Како што станувате попрофесионални, можете да размислите да се префрлите на подобрите опции со повисока цена. Ако буџетот не е проблем за вас, тогаш, се разбира, одете по најдобрите 😉

Најчесто поставувани прашања

Можеби ќе ве интересира иво одговорите на некои од прашањата подолу.

Колку RAM ми треба за Adobe Illustrator?

Ако не сте тежок корисник, 8 GB RAM работи добро за секојдневна работа, како што се дизајнирање постери, бизнис картички, веб-банери итн. За тешки корисници, треба да добиете најмалку 16 GB RAM ако не сакате да заглавите за време на тешка работа.

Дали MacBook е добар за цртање?

MacBook е добар за цртање, но ви треба графички таблет. Бидејќи MacBook сè уште не е екран на допир, тешко е да се црта на подлогата за допир или со глувчето. Значи, ако имате таблет, MacBook може да биде најдобриот лаптоп за цртање поради неговата извонредна резолуција на екранот.

Дали Adobe Illustrator користи графички процесор или процесор?

Adobe Illustrator користи и графички процесор и процесор. Можете да го префрлите режимот на гледање од менито над глава, така што всушност зависи од вас кој режим сакате да го користите.

Дали е потребна графичка картичка за Adobe Illustrator?

Да, треба да имате графичка картичка, но не мора нужно да купувате дополнителна графичка картичка бидејќи многу лаптопи денес ја имаат вградената графичка картичка.

Дали гејмерските лаптопи се добри за Illustrator?

Да, можете да користите гејмерски лаптопи за Adobe Illustrator, и всушност, стана попопуларен за дизајнерите бидејќи лаптопите за игри обично имаат прилично добар процесор, графичка картичка и RAM меморија. Ако лаптопот е доволно добар за да работи со видео игри, може да работи AdobeЛесно илустратор.

Други совети & засилувач; Водичи

Ако сте нов во Adobe Illustrator, сосема е во ред да добиете поосновен лаптоп за почеток. Кога почнав да посетувам часови по графички дизајн, мојот прв лаптоп беше 13-инчен MacBook Pro со ниски спецификации и немав проблем со него за цели на учење и училишни проекти.

Многу луѓе, па дури и училишта би рекле дека големината на екранот треба да биде најмалку 15 инчи, но искрено, тоа не е задолжително. Се разбира, ќе работите удобно со поголем екран, но ако немате буџет или мислите дека не е погодно за носење, големината на екранот може да биде последното нешто што треба да се земе предвид меѓу четирите фактори што ги споменав погоре.

Како што вашиот работен тек станува покомплициран, тогаш да, се препорачува да имате лаптоп со подобар процесор и графички процесор, процесорот i5 и графичкиот процесор од 8 GB се минимумот што треба да го добиете. За професионалци, се претпочита графичкиот процесор од 16 GB или повеќе.

Обидете се да не користите повеќе програми одеднаш кога работите со тешка работа во Adobe Illustrator бидејќи тоа може да влијае на брзината на обработка. Зачувајте ги и затворете ги документите што не ги користите.

Друг важен совет е често да го зачувувате работниот процес бидејќи понекогаш Adobe Illustrator паѓа ако користите погрешни копчиња за кратенки или кога датотеките се преголеми. Исто така, добра навика е да правите резервна копија од вашиот компјутер од време на време, тоа помага да се избегне губење на податоци.

Заклучок

Најмногуважни работи што треба да се земат предвид кога купувате нов лаптоп за Adobe Illustrator се процесорот, графичкиот процесор и дисплејот. Големината на екранот е повеќе од личен избор, но се препорачува да се добие поголем екран за подобра продуктивност. Складирањето е исто така доста важно, но ако имате буџет, набавката на надворешен хард диск е секогаш опција.

Мислам дека MacBook Pro 14-инчниот е добра почетна точка бидејќи ги исполнува сите барања за Adobe Illustrator и не е лудо скап.

Па, каков лаптоп користите во моментов? Дали може да работи Adobe Illustrator? Споделете го вашето искуство подолу.

 • 2. Најдобро за хонорарни преведувачи: MacBook Air 13-инчен
 • 3. Најдобра буџетска опција: Lenovo IdeaPad L340
 • 4. Најдобро за љубителите на Mac: MacBook Pro 16-инчен
 • 5. Најдобра опција за Windows: Dell XPS 15
 • 6. Најдобра тешка опција: ASUS ZenBook Pro Duo UX581
 • Најдобар лаптоп за Adobe Illustrator: Што да се земе предвид
  • Работен тек
  • Оперативен систем
  • Технички специфики
  • Цена
 • ЧПП
  • Колку RAM ми треба за Adobe Illustrator?
  • Дали MacBook е добар за цртање?
  • Дали Adobe Illustrator користи графички процесор или процесор?
  • Дали е потребна графичка картичка за Adobe Illustrator?
  • Дали се гејмерските лаптопи добар за Illustrator?
 • Други совети & засилувач; Водичи
 • Заклучок
 • Брзо резиме

  Пазарувате во брзање? Еве краток преглед на моите препораки.

  CPU Графика Меморија Екран Складирање Батерија
  Најдобар целокупно MacBook Pro 14-инчен Apple M1 Pro 8-core 14-јадрен GPU 16 GB 14-инчен течен Retina XDR 512 GB / 1 TB SSD До 17 часа
  Најдобро за хонорарци MacBook Air 13-инчен Apple M1 8-core До 8-јадрен GPU 8 GB 13,3-инчен Retina дисплеј 256 GB / 512 GB Горе до 18 часа
  Најдобра буџетска опција Lenovo IdeaPadL340 Intel Core i5 NVIDIA GeForce GTX 1650 8 GB 15,6 инчи FHD (1920 x 1080) 512 GB 9 часа
  Најдобро за љубителите на Mac MacBook Pro 16-инчен Apple M1 Max чип 10-јадрен 32-јадрен GPU 32 GB 16-инчен течен Retina XDR 1 TB SSD Горе до 21 час
  Најдобра опција за Windows Dell XPS 15 i7-9750h NVIDIA GeForce GTX 1650 16 GB 15,6-инчен 4K UHD (3840 x 2160) 1 TB SSD 11 часа
  Најдобра тешка работа ASUS ZenBook Pro Duo UX581 i7-10750H NVIDIA GeForce RTX 2060 16 GB 15,6-инчен 4K UHD NanoEdge екран на допир 1 TB SSD 6 часа

  Најдобро Лаптоп за Adobe Illustrator: Врвни избори

  Без разлика дали сте професионален дизајнер за брендирање кој бара опција за тешка работа или хонорарен работник кој бара лесен или буџетски лаптоп, најдов неколку опции за вас!

  Сите ние имаме свои преференции и потреби, затоа избрав неколку различни типови лаптопи кои се надевам дека ќе ви помогнат да го изберете најдобриот лаптоп што одговара на вашата работа користејќи Adobe Illustrator.

  1. Севкупно најдобро: Apple MacBook Pro 14-инчен

  • CPU: Apple M1 Pro 8-core
  • Графика: 14-јадрен GPU
  • RAM/меморија: 16 GB
  • екран/екран: 14-инчна течностRetina XDR
  • Складирање: 512 GB / 1 TB SSD
  • Батерија: До 17 часа
  Проверете ја моменталната цена

  Овој лаптоп е мојот најдобар севкупен избор поради одличниот екран, брзината на обработка, добриот простор за складирање и долгиот век на батеријата по прифатлива цена.

  Добриот екран е неопходен за секој корисник и графички дизајнер на Adobe Illustrator поради прецизноста на бојата и квалитетот на сликата. Со новиот Liquid Retina XDR дисплеј, ќе ви ги обезбеди најдобрите графички перформанси.

  14-инчните е само совршен компромис за многумина од вас кои одлучуваат помеѓу 13 или 15 инчи. 13 е малку премал за да се гледа, а 15 може да биде преголем за носење.

  Дури и со основниот 8-јадрен процесор и 14-јадрен графички процесор, Adobe Illustrator ќе работи прилично добро за секојдневна графичка работа. Можете да ја изберете бојата на хардверот (сребрена или сива) и некои технички спецификации за да го приспособите.

  Подобрите спецификации ќе ве чинат повеќе, па затоа треба да имате добар буџет за тоа. Ова е веројатно најголемиот пад на овој MacBook Pro.

  2. Најдобро за хонорарни преведувачи: MacBook Air 13-инчен

  • Процесор: Apple M1 8-јадрен
  • Графика: До 8-јадрен GPU
  • RAM/меморија: 8 GB
  • екран/екран: 13,3-инчен Retina екран
  • Складирање: 256 GB / 512 GB
  • Батерија: До 18 часа
  Проверете ја моменталната цена

  13-инчниот MacBook Air е совршен избор захонорарци кои често патуваат или работат на различни места. Лесен е (2,8 фунти) за носење и ги исполнува сите основни барања на лаптопот со графички дизајн.

  8-јадрениот процесор и графичкиот процесор можат да работат на Adobe Illustrator сосема добро, особено ако работите „лесна“ хонорарна работа како што се дизајнирање постери, банери итн. Плус, има Retina дисплеј кој е добар за гледање и креирање висококвалитетна графика.

  Ако барате прифатлив лаптоп на Apple, MacBook Air има очигледна предност во цената. Дури и ако изберете спецификации со повисока технологија, цената ќе биде помала од MacBook Pro.

  Звучи речиси совршено, а тоа е ако сте хонорарец кој не работи интензивна работа во Adobe Illustrator. Меѓутоа, ако сте професионален дизајнер, веројатно би сакале да размислите за друга опција со подобар процесор, графички процесор и RAM меморија.

  Друга негативна точка е големината на екранот. Цртањето на помал екран понекогаш може да биде прилично непријатно затоа што ќе треба да продолжите да се движите. Јас користев MacBook Pro 13-инчен за правење илустрации, сигурно функционира, но дефинитивно не е толку удобно како цртање на поголем екран.

  3. Најдобра буџетска опција: Lenovo IdeaPad L340

  • CPU: Intel Core i5
  • Графика: NVIDIA GeForce GTX 1650
  • RAM/меморија: 8 GB
  • екран/екран: 15,6 инчи FHD ( 1920 x 1080 пиксели) IPS дисплеј
  • Складирање: 512 GB
  • Батерија: 9 часа
  Проверете ја моменталната цена

  Барате опција со голем екран и чини помалку од 1000 долари? Lenovo IdeaPad L340 е за вас! Овој лаптоп е одличен и за игри и за графички дизајн.

  Големиот екран од 15,6 инчи ви овозможува удобен работен простор кога користите Adobe Illustrator. Неговиот FHD и IPS дисплеј (1920 x 1080 пиксели) исто така ги исполнува минималните барања на лаптопот за дизајн.

  Интел Core i5 е доволно добар за да ја поддржи секоја задача што треба да ја направите во вашиот во Ai. Исто така, има многу простор за зачувување на вашите датотеки ако не сакате да ги зачувате во Creative Cloud.

  Едно нешто што може да им пречи на мултитаскирите е тоа што нуди само релативно пониска RAM меморија, но ако мислите дека 8 GB RAM не е доволно за вас, секогаш можете да ја надградите.

  Друга работа што може да биде НЕ-НЕ за некои корисници е батеријата. Adobe Illustrator е тешка програма, па кога ја користите, батеријата се намалува прилично брзо. Ако треба често да патувате поради работа, овој лаптоп можеби не е најдобрата опција.

  4. Најдобро за Mac фанови: MacBook Pro 16-инчен

  • CPU: Apple M1 Max чип 10- јадро
  • Графика: 32-јадрен GPU
  • RAM/меморија: 32 GB
  • Екран/екран: 16-инчен течен Retina XDR
  • Складирање: 1 TB SSD
  • Батерија: До 21 час
  Проверете ја моменталната цена

  16-инчниот MacBook Pro нуди повеќе од самопоголем екран. Покрај неговиот неверојатен 16-инчен Liquid Retina XDR дисплеј кој ја прави графиката пожива и поживописна од кога било, тој има и многу помоќен процесор, процесор и RAM меморија.

  Да не зборуваме само за користење на Adobe Illustrator, можете да користите неколку различни програми истовремено со неговата RAM меморија од 32 GB. Допрете фотографија во Photoshop и продолжете да работите на неа во Illustrator. Сосема остварливо.

  Друга точка што привлекува внимание е неговата долга батерија. Тоа е голем плус за корисниците на Adobe Illustrator бидејќи програмата многу троши батерија.

  Овој лаптоп е идеален за професионалци кои имаат високи барања за бои и детали на сликата. Тоа е исто така одлично за дизајнери кои користат неколку програми во исто време или работат на повеќе проекти.

  Единственото нешто што би ве спречило да го добиете во моментов може да биде цената. Тоа ќе биде голема инвестиција бидејќи таков лаптоп од висока класа е скап. Ако ги изберете најдобрите спецификации заедно со додатоците, цената лесно може да оди над 4.000 долари.

  5. Најдобра опција за Windows: Dell XPS 15

  • CPU: 9-та генерација Intel Core i7-9750h
  • Графика: NVIDIA GeForce GTX 1650
  • RAM/меморија: 16 GB RAM
  • екран/екран: 15,6-инчен 4K UHD (3840 x 2160 пиксели)
  • Складирање: 1 TB SSD
  • Батерија: 11 часа
  Проверете ја моменталната цена

  Не сте обожавател на Apple Mac? Имам опција за Windowsи вие исто така. Dell XPS 15 исто така работи одлично за корисниците на Pro и е поевтин од MacBook Pro.

  Има 15,6-инчен голем екран со 4K UHD дисплеј со висока резолуција кој покажува поостар и поживописен екран. Работата со голем екран со висока резолуција навистина може да ја подобри вашата продуктивност. Помалку лизгање и помалку зумирање.

  ЦПУ i7 е доволно моќен за да ја обработи секојдневната дизајнерска работа во Adobe Illustrator и со неговата 16 GB RAM меморија, можете да работите на повеќе документи истовремено без многу да успорувате.

  Не е лош избор за корисниците на Windows на Adobe Illustrator, но некои корисници се пожалија дека неговата бучна функција на тастатурата и подлогата на допир не се добро дизајнирани. Ако ја користите подлогата за допир повеќе од глувчето, можеби ова е нешто што би сакале повеќе да го разгледате.

  6. Најдобра тешка опција: ASUS ZenBook Pro Duo UX581

  • ЦПУ: Intel Core i7-10750H
  • Графика: NVIDIA GeForce RTX 2060
  • RAM/меморија: 16GB RAM
  • Екран/екран: 15,6-инчен 4K UHD NanoEdge екран на допир (максимум 3840X2160 пиксели)
  • Складирање: 1 TB SSD
  • Батерија: 6 часа
  Проверете ја моменталната цена

  Дефинирајте ја тешката работа? Како да знаете дали вашата работа е тешка или не? Лесно! Колку подолго време е потребно за да ја зачувате вашата Ai датотека, толку е поголема датотеката. Колку е покомплексен вашиот дизајн, толку поголема ќе биде датотеката.

  Илустрации, сложеницртежите, брендирањето, визуелниот дизајн или кој било дизајн што содржи повеќе слики со висок квалитет, се сметаат за тешки датотеки. Ако ова звучи како работата што ја работите секојдневно, ова е лаптопот за вас.

  Без разлика дали создавате визуелен дизајн за брендирање за нов бренд или цртате прекрасна илустрација како уметник за тетоважи, Intel Core i7 е повеќе од доволен за користење на Adobe Illustrator за какви било секојдневни тешки задачи.

  Извонредна карактеристика на овој лаптоп што треба да се спомене е неговиот ScreenPad Plus (продолжен екран на допир над тастатурите). Оригиналниот екран од 15,6 инчи веќе има прилично пристојна големина, заедно со ScreenPad Plus, тој е одличен за мултитаскинг и цртање во Adobe Illustrator или која било друга програма за уредување.

  Веќе можете да ги погодите лошите страни на таков моќен уред, нели? Траењето на батеријата е еден од нив, тоа е точно. Со „дополнителниот“ екран, тој навистина брзо ја троши батеријата. Друга негативна точка е тежината (5,5 фунти). Лично, не сум љубител на тешки лаптопи.

  Најдобар лаптоп за Adobe Illustrator: Што да размислите

  Не можете да одлучите што е најдобро за вас? Зависи од тоа за што главно го користите, кој оперативен систем го претпочитате, какви било специфични технолошки барања и вашиот буџет. Поставете си неколку прашања пред да го извадите паричникот.

  Работен тек

  Дали сте тежок корисник на Adobe Illustrator? Ако го користите за тежок обем на работа како брендирање

  Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.