6 најдобри софтвери за векторска графика во 2022 година (бесплатно + платено)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Софтверот за векторска графика има речиси неограничен број на употреби од графички дизајн до распоред на страница до илустрација со слободна рака, но не сите програми се креирани еднакви. Без разлика дали сте нови во дигиталните уметности или само сакате да го надградите софтверот на нешто поново, може да биде тешко да се одреди кои програми се вредни и кои се губење време.

Ако само направите Пребарување на софтвер за векторска графика на Google, ќе откриете дека се појавија голем број нови опции кои себеси се нарекуваат програми за векторска графика, но всушност не се ништо повеќе од прославени креатори на клип уметност. Тие ви дозволуваат да ги измешате и усогласите однапред направените елементи за да креирате проект, но тоа не е ни најмал дел од она што може да го направи вистинска програма за векторска графика.

Програмата за вистинска векторска графика ќе ја прифати вашата креативност од темел и ќе ви овозможи да создадете речиси сè што можете да замислите .

Бидејќи ги има толку многу различни можни намени за програма за векторска графика, решив да ја поделам наградата за најдобар софтвер за векторска графика на два: најдобар за графички дизајн и најдобар за уметнички слободна рака . Можеби на почетокот не изгледа очигледно, но има некои големи разлики помеѓу двете цели, како што ќе видите кога ќе дојдеме до двете програми.

Ако го барате врвот на линијата сè -Околу програма за општа векторска графика, ќе откриете дека има многу добриместо. Некои се поуспешни од другите, иако има неколку бесплатни опции во списокот за оние од вас со мал буџет. Тие генерално не се толку полирани како која било од платените опции, но сигурно не можете да се расправате за цената.

1. Serif Affinity Designer

(Windows и Mac)

Affinity се прослави со низа програми со пристапни цени дизајнирани да ги предизвикаат лидерите во индустријата и во мобилното и во десктоп уредувањето фотографии, како и во векторската графика. Со цена од само 54,99 УСД за постојана лиценца, Affinity Designer е најприфатливата платена програма што ја прегледав и може да се тестирате 10 дена користејќи го бесплатниот пробен период.

Постојат одлични алатки за цртање точки и Сметам дека нивните големи пријателски точки за прицврстување се многу полесни за користење од стандардните стандардни Illustrator. Достапни се и алатки за цртање со игла чувствителни на притисок, иако нема специјализирани алатки како Live Trace или LiveSketch.

Сите векторски програми ви дозволуваат да комбинирате и споите повеќе форми во нови форми на различни начини , но Affinity Designer е уникатен по тоа што ви овозможува да го направите ова недеструктивно. Оваа флексибилност овозможува целосно нови можности за прототипови додека експериментирате низ креативниот процес.

Со цел да му помогне да се пробие на професионалниот пазар, Affinity Designer поддржува широк опсег на датотекиформати, од векторски стандарди како PDF и SVG до сопствени формати создадени од Photoshop и Illustrator. Дури и со овие предности, не е сосема подготвен да заработи во кругот на победниците - но ако Сериф продолжи агресивно да го турка развојот, веројатно нема да помине долго пред Affinity Designer да биде подготвен за центарот на вниманието.

2. Xara Designer Pro X

(само за Windows)

Xara е речиси стара колку Adobe и Corel, но не се снајде толку добро во однос на огромна пазарна моќ на Adobe. Designer Pro X чини 149 долари, но исто така вклучува голем број други функции над и надвор од создавањето векторска графика, вклучувајќи уредување фотографии, распоред на страници и алатки за креирање веб-локации (без потреба од програмирање).

За жал, ова значи дека Ксара не потрошила посебен напор за да ги усоврши своите алатки за векторско цртање. Тие вклучуваат основни алатки за линии и форми за креирање и менување векторски форми, но нема ништо од додатоците за заштеда на време што би ги очекувале во поразвиена програма. Исто така, се чини дека нема никакви посебни карактеристики за работа со таблети за цртање, иако сè уште можете да користите како глушец во форма на пенкало.

Xara прави прилично добра работа во обезбедувањето многу функционалности без пренатрупување интерфејсот, но акцентот на одржување на сè подготвено за да се претвори во веб-страница може да биде малку ограничувачки. Понекогаш, оваа намера да се избегненередот исто така може да го направи ова повеќе збунувачки отколку помалку, како во случајот со типографските алатки. Иако основните опции за контрола се пристојни, секоја поставка не е означена и се потпира на совети за алатки кои се појавуваат за да укаже што треба да контролира.

За нивна заслуга, Xara направи добра работа за создавање на голема количина на туторијални содржини за Дизајнер Pro X, но речиси никој друг не прави ништо. Ако сакате програма која носи повеќе капи, ова може да биде за вас, но сериозниот векторски графичар ќе погледне на друго место.

3. Inkscape

(Windows, Mac, Linux )

Интерфејсот дефинитивно може да користи малку полирање, но тоа е главно само козметички проблем.

Ако високите цени се наоѓаат на некои од другите програми ги ставаат надвор од вашиот дофат, движењето на софтверот со отворен код може да даде одговор во форма на Inkscape. Достапен е за екстремно ниската цена бесплатно и нуди импресивно ниво на функционалност во споредба со она што може да го очекувате од бесплатниот софтвер.

Ги вклучува сите стандардни опции за векторско цртање, но има и можност да одговори за притисок врз информации од графички таблет. Не нуди никакви фантастични карактеристики за цртање како нашите победници, но вклучува целосен сет на филтри кои можат да извршуваат некои корисни функции. Дополнително, програмата поддржува екстензии напишани на јазикот за скриптирање Python, што овозможувада додадете функции што не се пронајдени во стандардната верзија на програмата.

Изгледот на интерфејсот е малку поинаков од она што го добивате во другите програми, бидејќи заедницата со отворен код често има несреќна навика да го игнорира корисничкото искуство . На пример, кога сакате да работите со текст, треба да копате низ неколку јазичиња само за да ги видите сите различни опции, иако има простор да ги прикажете сите на едно место.

Се разбира, Inkscape е сè уште технички е во бета верзија, но исто така е во бета верзија во последните 15 години. Се надеваме, ако некогаш ја напушти бета верзијата, програмерите ќе добијат дизајнер на корисничко искуство кој може да помогне да се изедначат некои од тие брчки на интерфејсот.

4. Gravit Designer

(Windows , Mac, Linux, ChromeOS)

Gravit има чист, јасен и ненаместен интерфејс кој е прилично лесен за користење.

Gravit Designer е друга бесплатна програма за векторска графика, но за разлика од Inkscape, таа не е со отворен код. Интересно, се чини дека ова го поштеди од проблемите со корисничкото искуство што ги мачат некои бесплатни програми. Тој, исто така, има единствена разлика што е достапен за најширокиот сет на оперативни системи, а може да работи дури и во веб-прелистувач.

Наидов на мал проблем кога го стартував Gravit за прв пат, како Windows верзијата бара инсталација од продавницата на Microsoft, која никогаш не ја користам. Се инсталираше добро, но кога се обидов да го стартувам, тоами кажа дека немам доволно дозволи за пристап до неа. Не сум сигурен дали ова е само затоа што е првата доверлива апликација што ја инсталирав, но вашата километража може да варира.

Иако нејзините алатки за векторско цртање се прилично стандардни, тие нудат одличен степен на контрола и леснотија на употреба. Интерфејсот е јасно дизајниран и автоматски реагира на конкретната алатка што ја користите, што е убав допир. Не може да одговори на информации за притисок од графички таблет, а неговите типографски опции не користат стандардни единици, но ова се мали проблеми.

Gravit може да отвори неколку стандардни векторски формати како PDF, EPS, и SVG, но не поддржува ниту еден од заштитените формати на Adobe, што може да го наруши договорот ако се обидувате да работите со некој од тие типови на датотеки. Дури и со тоа прашање, сè уште сум импресиониран од тоа колку е изработена програмата во целина, имајќи предвид дека е бесплатна. Ако сте само заинтересирани да експериментирате со векторска графика, Gravit може добро да ви одговара.

Разликата помеѓу векторската и растерската графика

Едно од најчестите прашања што го поставуваат новодојденците за светот на компјутерската графика е токму она што всушност е векторската графика. Не е најбрзото прашање кое треба да се одговори правилно, но се сведува на тоа како компјутерот ја создава графичката слика што ја гледате на мониторот. Постојат два основни типа: растерски слики и векторскислики.

Речиси сите слики што ги гледате на интернет се растерски слики, кои се состојат од мрежа од пиксели исто како вашиот монитор или телевизиски екран. Бојата и осветленоста на секој пиксел се дефинирани со 3 броја кои се движат од 0 до 255 кои секој ја претставува количината на црвена, зелена и сина боја во секој пиксел. Заедно, тие можат да се комбинираат за да создадат речиси секоја боја што може да ја види човечкото око.

Најчестиот тип растерски слики што се користи на компјутерот е JPEG форматот: ги правите вашите снимки на Инстаграм во JPEG, зачувувате меми во JPEG, а вие е-пошта JPEG на вашите пријатели и соработници. Но, ако некогаш сте се обиделе да испечатите слика што сте ја нашле на интернет, сте забележале дека таа обично печати ситна, пикселирана или екстремно заматена. Ова е затоа што зголемувањето на големината на растерската слика не додава нови информации во датотеката, туку само го растегнува она што е таму, а вашето око го гледа тоа како заматување или пикселирање.

Замислете ја мрежата на пиксели како прозор за домаќинство. Кога би можеле некако да го истегнете екранот до двапати од неговата нормална големина, не би очекувале растојанието помеѓу жиците да остане исто. Наместо тоа, ќе завршите со нешто повеќе како пилешка жица - сите празнини на екранот едноставно ќе станат поголеми. Секој од пикселите би станал поголем, но нема да има нови.

Од друга страна, векторската слика не користи мрежа од пиксели. Наместо тоа, сите облини,линиите и боите што ги гледате се зачувани во датотеката со слики како математички изрази. Не успеав доволно добро на часот по математика за да разберам точно како е направено, но доволно е да знаете дека можете пропорционално да ја зголемите скалата на сликата до која било големина што ја сакате и резултатот сепак ќе се прикажува со ист квалитет. Со други зборови, можете да претворите мала слика од екранот на вашиот компјутер во фреска со големина на облакодер, а таа сепак би била остра и јасна.

Повторната страна на ова е што векторските графики не се многу добро поддржани преку програми за гледање слики како што се веб-прелистувачи или вградени прегледи на слики на оперативните системи. Во зависност од векторскиот формат и веб-прелистувачот што го користите, можеби ќе можете да прегледате векторска графика на веб-локација, но дури и ако воопшто се вчита, сепак може да не се прикажува правилно. Растерските слики во формат JPEG се поддржани од речиси секој електронски уред создаден во последните 20 години, така што обично е неопходно да ги претворите вашите векторски графики во растерски графики пред да ги споделите со остатокот од светот.

Како го избравме најдобриот софтвер за векторска графика

Има многу достапни програми што можат да креираат и уредуваат векторска графика, но изненадувачки број од нив се посветени на исклучително специфични намени како што се SketchUP за 3D цртање или AutoCAD за компјутер потпомогнат инженерски дизајн. Ги разгледав само поопштите програми за овиерецензии, бидејќи тие нудат најголема флексибилност во начинот на кој се користат.

Иако е невозможно да се игнорира прашањето на личните преференции кога станува збор за изборот на вашата омилена програма за векторска графика, се обидов да го стандардизирам процесот на прегледување со користење следните критериуми:

Дали работи добро со графички таблети?

Многу графичари најпрво ги научија своите вештини користејќи повеќе традиционални медиуми како што се пенкало и мастило. Ако сте поминале години усовршувајќи ги своите вештини во офлајн светот, можноста да ги пренесете тие вештини во таблет за дигитално цртање и програма за векторска графика е огромна придобивка. Некои програми се повеќе насочени кон оваа цел од другите, но секоја добра векторска програма треба да може непречено да работи со графички таблети.

Дали може да ги поедностави сложените задачи за цртање?

Се разбира, не секој што сака да работи со векторска графика е вешт уметник со слободна рака (вклучувајќи го и вашиот навистина), но тоа не значи дека светот на векторската графика е затворен за нас. Дури и ако не можете рачно да нацртате ништо што личи на совршен круг, речиси секоја векторска програма ќе ви овозможи да креирате едноставно и лесно.

Но, што е со посложените задачи за цртање? Дали е лесно да се приспособат обликот и текот на секоја точка, крива и линиски сегмент? Дали брзо ви дозволува да ги преуредите, порамните и израмните? Дали може лесно да ги следи контурите на увезените растерски слики? ДоброПрограмата за векторска графика ќе ги провери сите овие полиња.

Дали ефикасно се справува со типографијата?

Векторската графика е одлична за повеќе цели, но една од најчестите создава логоа кои можат да се размерат до која било големина, а сепак да изгледаат одлично. Дури и ако не сте професионален дизајнер, можеби сепак ќе сакате да работите со текст, а добрата програма за векторска графика ќе обезбеди целосен степен на типографска контрола без да ве присили во грозното царство на WordArt. На крајот на краиштата, секој дигитален фонт е веќе само серија векторски графики, така што не би требало да биде проблем да се работи со нив.

Дали поддржува широк опсег на векторски формати?

Како што споменав во објаснувањето за векторски наспроти растерски слики, растерските слики најчесто се прикажуваат како JPEG. За жал, векторската графика нема сличен популарен стандард и често наоѓате векторски датотеки во формат Illustrator, PDF, EPS, SVG, PostScript и многу други формати. Понекогаш секој формат дури има низа различни верзии во зависност од тоа колку се стари датотеките, а некои програми не се справуваат многу добро со нив. Добра програма ќе може да чита и пишува широк опсег на формати за да одговори на секоја ситуација.

Дали е лесен за користење?

Ова е еден од најголемите прашања за која било програма, но тоа е особено важно кога станува збор за програми за векторска графика. Ако ја одложувате работата, трошитевреме да се борите со програмата - или да ја вадите косата - кога треба да креирате векторска графика, подобро е да користите програма попогодна за корисникот која има внимателно дизајниран интерфејс.

Го прави тоа имаат добра поддршка за туторијали?

Програмите за векторска графика имаат тенденција да имаат неверојатен број функции и секој развивач има своја филозофија за дизајнирање на корисничко искуство. Ова може да го отежне учењето нова програма, дури и кога веќе имате искуство со векторска графика. Добрата програма ќе има корисно воведно искуство и многу материјали за обука кои ќе ви помогнат да научите да ја користите.

Дали е прифатлива?

Графичкиот софтвер има историја е исклучително скапо, но таа реалност прилично се промени во текот на изминатата деценија. Моделите за претплата на софтвер станаа популарен метод за надминување на бариерите за почетната куповна цена, иако многу корисници сметаат дека овој пристап е фрустрирачки. Сè уште има некои скапи програми без претплата, но има и некои понови, попристапни предизвикувачи кои го менуваат пејзажот.

Последен збор

Светот на векторската графика може да биде возбудлив место полно со креативни ветувања, се додека ги имате вистинските алатки. Во овој случај, алатките се софтверски програми (а можеби и добар графички таблет), но како и уметничките алатки во реалниот свет, личните преференци можат да играат огромна улога вопричини зошто Adobe Illustrator се смета за златен стандард. Има огромен опсег на функции за речиси секоја задача базирана на вектор, без разлика дали правите уметнички илустрации, брзо прототипирање на логото или дури и распоред на страници. Може да биде малку застрашувачко да се научи на почетокот едноставно затоа што има толку многу што можете да направите со тоа, но има огромна количина на наставни содржини и упатства достапни и онлајн и офлајн.

Ако сте слободен илустратор кој сака да ги донесе тие вештини во светот на векторската графика, најдобрата програма со која можете да работите е CorelDRAW . Таа е една од најстарите програми за векторска графика, но сè уште се ажурира по 25 години и има спакувани неверојатни алатки за цртање. Можете да го користите за повообичаени векторски задачи без пенкало, но алатката LiveSketch напојувана со пенкало е импресивна начин за брзо претворање на цртежите со слободна рака во вектори што е неспоредлив во која било друга програма што ја прегледав.

Зошто да ми верувате за овој софтверски водич

Здраво, моето име е Томас Болд, и јас сум бил практикување графички дизајнер повеќе од една деценија. Користев разновидни различни програми за векторска графика и за работа и за задоволство, со различен степен на успех. Користев индустриски стандардни програми и експериментирав со иницијативи со отворен код, и тука сум да го пренесам тоа искуство на вашиот екран за да не морате да се провлекувате низ тешките работи зашто работи за вас.

Adobe Illustrator можеби е индустриски стандард, а CorelDRAW можеби е одличен за некои слободна рака изведувачи, но тоа не значи дека тие ќе се вклопат со вашиот личен стил. Креативните процеси се уникатни за секој креатор, затоа не заборавајте да изберете оној што ве прави среќни!

Дали ја изоставив вашата омилена програма за векторска графика? Кажете ми во коментарите и сигурно ќе го проверам!

поглед на дијамант.

Одрекување: ниту еден од програмерите наведени во оваа рецензија не обезбеди ми компензација или друго внимание за пишувањето на овие рецензии, и тие немаа уреднички внесување или преглед на содржината. Исто така, треба да се забележи дека јас сум претплатник на Adobe Creative Cloud, но Adobe не ми посвети посебно внимание како резултат на овој преглед.

Дали ви треба посветен софтвер за векторска графика

Ако ја читате оваа статија, одговорот е веројатно да - за тоа сте тука, на крајот на краиштата. Но, ако веќе имате пристап до програма за уредување слики, сосема е можно веќе да имате достапни некои алатки за векторска графика.

Најчестиот пример за ова е Adobe Photoshop: тоа е првенствено алатка за уредување слики, но Adobe продолжува да додава повеќе функционалности на неа, вклучувајќи ја и можноста за работа со основна векторска графика. Не е толку способен како посветена векторска програма како Illustrator или CorelDRAW, но може барем да ги отвори повеќето векторски датотеки и да ви овозможи да направите мали прилагодувања. Веројатно не би сакале да го користите за илустративно ремек дело, но технички може да работи со вектори.

И дизајнерите на печатење и веб-дизајнерите апсолутно треба да имаат добра програма за векторска графика за нивната работа, како што се векторите совршен за брзо создавање прототипови и рафинирање на вашите дизајни. Тие исто такаовозможуваат целосна контрола врз типографијата, ослободувајќи ве од ограничувањата на распоредот за објавување на десктоп и други чудовишта во дизајнот.

Кога станува збор за илустрација, векторите честопати совршено се совпаѓаат со одредени графички стилови. Сепак, тие не се единствената опција за дигитална илустрација, бидејќи Photoshop, Painter и PaintShop Pro исто така работат многу добро со таблети за цртање. Сите овие создаваат имаат тенденција да користат визуелни стилови кои ги рекреираат традиционалните офлајн медиуми како што се акварели или четкање со воздух, и не се дизајнирани да создаваат вектори на вашата работа додека цртате. Наместо тоа, ќе завршите со растерска слика која нема да ја зголеми резолуцијата многу повеќе од почетната големина на вашата креација.

Најдобар софтвер за векторска графика: The Winner's Circle

Забелешка: Запомнете , и двете од овие програми имаат временски ограничени бесплатни проби, па можеби ќе сакате да експериментирате со двете пред да ја донесете вашата конечна одлука.

Најдобра програма за дизајн: Adobe Illustrator CC

(Windows и macOS)

Работниот простор „Essentials Classic“ Illustrator

Ако ви треба најдобрата програма за векторска графика , не треба да барате подалеку од Adobe Illustrator CC . По речиси 35 години во развој, Illustrator стана неверојатно моќна алатка за широк опсег на намени.

Од првичното објавување на верзијата Creative Cloud, Illustrator е достапен само како дел одПретплата за Creative Cloud и не е достапна за еднократна куповна цена како што беше порано. Може да се претплатите само на Illustrator за 19,99 американски долари месечно, или може да се претплатите на целиот софтверски пакет Creative Cloud за 49,99 американски долари месечно.

Illustrator има широк спектар на алатки за создавање и манипулирање со векторски објекти кои можат креирајте сложена графика со прецизност и леснотија. Додека Illustrator порано беше малку несмасен кога стануваше збор за работа со сложени заоблени форми, новата алатка Curvature е многу добредојден додаток кој нуди дополнителни опции за цртање на криви и сидра. За среќа, бидејќи Illustrator нашироко се смета за индустриски стандард, има огромно количество на воведен туторијален материјал кој ќе ви помогне да ја достигнете брзината.

Најголемата сила на Illustrator може да биде неговиот приспособлив интерфејс систем познат како работни простори. Секој елемент од интерфејсот може да се премести, прикачи или скрие, а можете да креирате повеќе сопствени работни простори кои се совршено конфигурирани за различни задачи. Ако сакате да направите некоја слободна илустрација, ќе ви требаат при рака различни алатки отколку што би сакале да напишете лого. Дури и ако вашиот проект ги бара двете од овие задачи, можете брзо да се префрлате напред-назад помеѓу вашите сопствени работни простори и неколку претходно поставени поставки што Adobe ги конфигурирал.

Исто така беспрекорно се справува со типографијата, што ви овозможувапрофесионално ниво на контрола над секој детал од наборувањето. Ако се испостави дека писмото треба да се приспособи, можете едноставно да ги конвертирате буквите во форми што може да се уредуваат и да ги приспособите за да одговараат на вашиот проект. Можете да направите сè, од дизајн на букви до распоред на страници, иако не е дизајниран за документи со повеќе страници.

Една од нив е проследена слика која Illustrator автоматски ја конвертира во вектори користејќи Live Trace алатка. Можете ли да погодите кој?

Кога станува збор за поедноставување на сложените задачи за цртање, Illustrator се истакнува во многу случаи - но не сите. Пакетот алатки познати како Live Trace и Live Paint ви овозможува да фотографирате речиси секоја растерска слика и брзо да ја претворите во векторски формат. Без разлика дали сакате да конвертирате скенирана скица во вектор или треба повторно да креирате лого на клиентот во скалабилен вектор од JPEG, овие алатки можат да заштедат огромно количество време и напор.

Иако е одлична алатка за илустрација , најголемата област каде што Illustrator би можел да искористи одредено подобрување е како се справува со внесување базирано на пенкало/стилус. Некако ми е забавно што програмата наречена Illustrator не победи во категоријата „најдобра програма за уметност“, но тоа е главно затоа што се истакнува во толку многу различни функции што нејзините алатки базирани на таблети не се чини дека добиваат никакви специфични фокус од програмерите.

Одговара на чувствителноста на притисок без проблеми и можете да го користитеда создадете прекрасни илустрации, но ако векторското скицирање е вашата примарна цел, тогаш можеби ќе сакате да го погледнете победникот од другата категорија пред да ја донесете вашата конечна одлука. Ако сакате да прочитате повеќе, проверете го нашиот детален преглед на Illustrator овде.

Земете Adobe Illustrator CC

Најдобра програма за уметност: CorelDRAW Graphics Suite

(Windows и macOS)

Намерно се пласира на корисниците на Adobe фрустрирани од моделот само за претплата, CorelDRAW Graphics Suite тргна по помудар пат и нуди и претплата опција и опција за еднократно купување.

Еднократната куповна цена е прилично висока од 464 долари и нема да добивате никакви ажурирања за функциите, но вашата лиценца никогаш нема да истече. За да останете актуелни, можеби е поевтино да се одлучат за претплата, која е конкурентна со цените на Illustrator од 19,08 УСД месечно (се наплаќа годишно по цена од 229 УСД). Во куповната цена се вклучени голем број дополнителни алатки, вклучувајќи Photo-Paint, Font Manager, Website Creator и многу повеќе.

Бидејќи CorelDRAW е совршен избор за дигиталниот изведувач опремен со таблет, ајде прво да погледнеме во новата алатка LiveSketch. Иако името на некој начин изгледа како копија на алатките со слично име на Illustrators, начинот на кој функционира е сосема поинаков.

Кога цртате со таблет во повеќето векторски програми, можете да креирате векторски форми врз основа на вашитепотези со пенкало, но LiveSketch всушност ги мапира вашите скици и создава идеализирани сегменти на линии од вашите повторени потези. Всушност, тоа е прилично тешко да се објасни, па се извинуваме ако тоа не беше сосема јасно, но Corel создаде брзо воведно видео кое покажува како функционира подобро од зборовите.

Ако се најдете заглавени во режим на таблет додека експериментирате со него, не грижете се – има копче „Мени“ во долниот лев агол што ви овозможува да се вратите на работен простор без допир

Доволно чудно, нема“ Достапна е многу туторска содржина за новата верзија на CorelDRAW, само за претходните верзии. Ова може да се должи на фактот дека основните алатки не се променети, но сепак ми изгледа малку чудно. За среќа, Corel има прилично пристоен наставен водич со некои содржини за туторијали достапни на неговата веб-страница, иако сепак би било полесно да се научи доколку има повеќе извори.

И покрај тоа што може да мислите од името, CorelDRAW не е само дизајниран како алатка за цртање за дигитални уметници со слободна рака. Може да работи и со повообичаени алатки за векторска форма и го користи истиот стандарден систем за точки и патеки за креирање и прилагодување на кој било објект.

Може да се користи и за задачи за типографија и распоред на страница, но не се справува со овие исто толку добро како што прави Illustrator. Програмерите направија необјаснив избор да го постават стандардниот типографпоставки како што се проред и следење за да се користат проценти наместо точки, кои се типографска стандардна единица. Од друга страна, тој всушност е способен да креира документи на повеќе страници, но ако навистина сте сериозни во врска со наборувањето за брошури и книги, ќе ви биде многу подобро да користите програма специјално дизајнирана за тие задачи.

Corel има вградено голем број дополнителни функции во софтверот што не се наоѓаат во Illustrator, како што е едноставна интеграција со услугата WhatTheFont, која е огромна помош секогаш кога се обидувате да откриете кој фонт е користен во слика или лого . На помалку корисна страна, има и вградена продавница која нуди голем број дополнителни опции за продажба.

Не ми пречи компанијата што се обидува да ги зголеми своите профитни маржи со продажба на дополнителни софтверски пакети, но Corel исто така продава нови алатки за програмата по неверојатни цени под превезот дека ги нарекува „Екстензии“. „Fit Objects to Path“ и „Convert All to Curves“ се корисни алатки, но наплаќањето по 20 долари за нив изгледа малку алчно кога навистина треба да се вклучат. Можете да прочитате подетален преглед на CorelDRAW овде на SoftwareHow.

Земете CorelDRAW Graphics Suite

Најдобар софтвер за векторска графика: Конкуренцијата

Настрана од победниците разгледани погоре, постојат голем број други векторски графички алатки на пазарот кои се борат за врвот

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.