7 Најдобар софтвер за снимање екран за компјутер и Mac во 2022 година

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Можеби сте свесни или не, но тоа нејасно копче на секоја тастатура на компјутер означено како „PrtScn“ всушност значи „Екран за печатење“. Иако всушност не создава отпечаток од вашиот екран, како што може да претпоставите, ќе го копира вашиот екран во дигиталната таблата со исечоци на вашиот компјутер. Сепак, овој основен метод има некои големи недостатоци - не можете да одредите кој дел од екранот сакате да го снимите и можете да снимате само една слика.

Има многу причини зошто можеби сакате да снимете го вашиот екран, а документирањето на нишките за инстант пораки за правење смешни шеги е само еден од нив. Ако правите каков било вид на дигитално туторство, нудите или ви треба техничка поддршка или користите видео конференции, користењето на стандардниот систем за снимање екран на вашиот оперативен систем нема да биде доволно добро за да ве снима правилно.

Без разлика дали сакате попрецизен начин да снимате одредени делови од вашиот екран или ако сакате да снимате цели видеа, треба да ги отфрлите вградените основи и да добиете посебен снимач на екран.

Најдобриот платен снимач на екран што го прегледав е Flashback Pro од Blueberry Software. Тоа е неверојатно едноставен рекордер кој е поврзан со одличен видео едитор, што е реткост меѓу снимачите на екранот. Можете да снимате слики и видео клипови како што очекувате, но исто така можете да додавате гласовни/графички/текстуални прибелешки, па дури и да прилагодите елементи како што се големината на курсорот и следењето на кликнување послеМожете да комбинирате онолку извори колку што сакате, иако повеќе од два веројатно ќе почнете да им предизвикувате главоболки на вашите корисници повеќе отколку што добив од играњето со ефектот на тунелот.

Изворот „Window Capture“ е заклучен за да се прикаже Photoshop, со изворот „Browser“ кој покажува дека Lynda.com е намален и преклопен

Ако сакате да создадете посложена снимка, OBS Studio има некои основни опции што ги нарекува „Сцени“. Поставувањето сцена го следи истиот општ процес како и поставувањето извор, иако ќе сакате да се уверите дека сте во режимот „Студио“, кој ви ги дава двете сцени една до друга за да можете да се осигурате дека сè ќе се префрли правилно. .

За жал, ова е дел од програмата што сепак може да користи некоја развојна работа, бидејќи вашиот степен на контрола е прилично ограничен. Можете да дефинирате различни транзиции како што се бледнее помеѓу двете сцени, но тоа е сè. Се чини дека ова ќе биде совршена локација за да се вгради основен уредувач на видео, но досега тоа е сè уште надвор од опсегот на програмата.

За многу обични корисници, OBS Studio всушност ќе обезбеди повеќе функции од ви треба, но освежувачки е да се види таква способна и добро дизајнирана програма достапна од заедницата со отворен код. Тој е моќен, флексибилен и генерално лесен за користење, иако би било убаво да вклучите основен видео едитор за отсекување клипови - особено запомогне да се избегне ефектот „тунел визија“ што го добивате на почетокот и на крајот на видеото кога го снимате целиот екран. Можете да ги конфигурирате копчињата за започнување и запирање на снимање/стримување, но поради некоја причина тие немаат стандардна поставка и мора прво да се постават за да се користат.

Ако барате екран рекордер со мал буџет, ќе ви биде тешко да најдете поспособна опција од OBS Studio. Ако го комбинирате со посветен видео едитор, ќе бидете на пат да креирате полиран видео содржини за кратко време.

Најдобар софтвер за снимање на екран: Платената конкуренција

1. TechSmith Snagit

Windows/Mac, 49,99 $

Користев голем број производи на TechSmith во текот на годините и секогаш сметав дека се добри дизајниран, сигурен и исполнет со одлични воведни водичи, упатства и техничка поддршка. Snagit речиси ја освои категоријата најдобро платен снимач на екран, но недостатокот на видео едитор го исфрли од трката. Но, за разлика од Flashback 5, тој е достапен за Mac, така што го истражив малку подетално од остатокот од платената конкуренција за оние од вас кои бараат одличен рекордер за Mac екран.

Поголемиот дел од времето вие Веројатно ќе сакате да го користите Snagit во режимот „Сè-во-едно“, бидејќи ги комбинира повеќето карактеристики на режимите на слика и видео. Единствен исклучок е тоа што картичката Видео ви дава опција за директно снимање одвашата веб-камера, како и неколку опции за тоа дали сакате да снимате системско аудио, аудио од микрофонот или и двете.

Ми се допаѓа што можете да го уредувате менито со дестинации за да додавате или отстранувате функции ви треба

Малку е тешко да се прикажат слики од екранот на Snagit во акција бидејќи ги заменува другите методи за фотографирање екран, но користи интуитивен метод за дефинирање на која област на екранот да се сними. Можете едноставно да кликнете и да влечете за да дефинирате која било големина што ја сакате, или можете да поминете со глувчето врз различни елементи на екранот и тој автоматски ќе открие што се прикажува и ќе ја прилепува областа за снимање за да одговара. Оваа функција работи дури и во цели прозорци, така што можете да означите делови од програмата, па дури и текстот/копчињата во полето за дијалог доколку сакате (иако не сум сигурен зошто треба да отсликате едно копче ).

Кога станува збор за зачувување на вашето финално снимање, можете да го зачувате на вашиот компјутер, FTP-локација или која било од неколкуте услуги за складирање онлајн. Автоматизирањето на ова е огромна помош за секој што треба веднаш да ја сподели својата содржина, како што често правам кога создавам видеа со упатства и упатства.

За разлика од многу програми за снимање екран, Snagit ви дозволува да направите некои основни уредувања на видеото доловува. Можете да скратите само делови од вашето видео, но за повеќето цели, ова ќе ви овозможи да ги отстраните сите несакани делови од вашето снимање. Ако сакате да направите нешто покомплексно,ќе треба да користите посветен видео едитор. Ако сакате да припишете или уредувате една слика, Snagit Editor обезбедува се што ќе ви треба директно во рамките на програмата.

Навистина би сакал да видам TechSmith да вклучува слични функции за уредување видео клипови, но тоа би почнете да ги дуплирате некои од функциите што се наоѓаат во нивниот одличен видео едитор Camtasia.

Постојат цела палета на стрелки, пораки, форми, па дури и емотикони што можете да ги додадете на вашите слики во уредникот на Snagit (а за вас љубителите на мачки, неговото име е Симон, тој живее со сестра ми и сега е многу постар - но сепак е глупав 😉 )

Покрај тоа што е способен, лесен и Пријателска апликација за снимање екран, Snagit исто така се интегрира со мобилната апликација на TechSmith наречена Fuse (достапна за Android, iOS и Windows Phone).

Оваа интеграција е исклучително корисна за луѓето кои создаваат материјали за упатства и е-учење за мобилни апликации и уреди и е одличен модел за тоа како да се премости јазот помеѓу мобилните и десктоп компјутерите.

Се што треба да направите е да ја инсталирате апликацијата, да се поврзете на истата мрежа и да кликнете на копчето „Испрати до Snagit“ на вашиот телефон. Ќе можете брзо и лесно да ги уредувате сликите во уредникот Snagit и да ги споделувате директно со поширокиот свет.

Ако сè уште не сте сигурни дали е во право за вас, можете да прочитате мојот подолг детален преглед на Snagit овде натамуSoftwareHow.

2. TinyTake

(Windows/Mac, планови за претплата почнувајќи од 9,95 $ неделно до 199,95 $ годишно)

Сфатив дека процесот на поставување е непотребно долг, но можеби сум премногу нетрпелив

Ова е пристојна мала програма со огромен проблем: програмерите создадоа смешен опсег на планови за претплата (има 5 различни опции), и сите тие се прилично скапи за софтвер за снимање екран. Како тоа да не е доволно глупаво, дури и најскапото ниво на претплата сè уште има ограничување за тоа колку долго може да бидат вашите снимки.

Сето ова се базира на фактот дека TinyTake нуди вграден начин за споделување на вашите снимки онлајн преку посветен веб-портал, комплет со простор за складирање до 2 TB. Меѓутоа, во свет полн со бесплатен онлајн простор од YouTube, Google Drive, Dropbox, OneDrive и други, изгледа малку непотребно да се купи простор за складирање што можете да го користите само за една специфична апликација.

Почнав да се фрустрирате со бескрајните чекори во оваа програма пред да добијам шанса да ја користам, што не е добар знак - но како добар рецензент, сакав да видам што може да направи во секој случај. Користењето на претходно направен систем за автентикација како „Најави се со Google“ или Фејсбук или Твитер би го направило процесот многу поедноставен за корисниците. Тој избор нема смисла додека не се сетите дека MangoAppsбизнис моделот се заснова на тоа да ви продаде повторлива претплата - така што им помага кога сте затворени.

Тоа е јасно дизајнирана програма со пристојни функции за снимање екран, што би го ставило повисоко на листата на конкурентите ако е поедноставно да се конфигурира.

Мојот последен впечаток е дека програмерите всушност никогаш не гледаат некој друг да го користи нивниот софтвер - тие би донеле многу различни одлуки за дизајн доколку направат повеќе корисничко тестирање . TinyTake има многу потенцијал, но е закопан под толку многу непотребна сложеност што навистина не можам да го препорачам никому.

Тоа е единствениот снимач на екран што падна за време на моето тестирање - и веќе правеше погрешна работа пред да се сруши (кој ја слика лентата со задачи?). Можеби ќе имате подобра среќа, но погрижете се сами да го тестирате бесплатниот пробен период пред да купите периодична претплата.

3. MadCap Mimic

($428 USD , Windows/macOS)

Mimic е дефинитивно на скапиот крај на спектарот за софтвер за снимање екран, но исто така е еден од најмоќните записи во оваа листа . Специјално е дизајниран за секторот за туторијали и е-учење, и како резултат на тоа, тврди дека има многу многу специјализирани алатки посветени на таа цел. Иако тоа може да им се допадне на некои од вас, исто така може да ги одложи другите поради неговата сложеност.

Можете да ги коментирате вашитеснимки, додавајте пораки и означете ги дејствата на курсорот, но ништо што го тестирав не ја оправдуваше цената. Можно е автоматски да се прикачат вашите видеа на YouTube и Vimeo, но тие функции се закопани во подмени наместо да се наоѓаат под многу поочигледното копче „Објави“.

Ако барате посветен туторијал креатор на видео ова може да биде опција за вас, но преголемата куповна цена треба да го натера секој да застане да размислува. Уредувачот на видеа е барем подеднакво способен како нашиот препорачан избор, но има речиси 6 пати поголема цена од деловната лиценца. На ова ниво на цена, можете да купите софтвер дизајниран за уредување на големи филмски слики, што значи дека Мимик навистина не се вклопува во ниту една категорија и подобро ви е со една од нашите други препораки.

Пар на бесплатен софтвер за снимање на екран

TechSmith Jing

Windows/Mac

Jing ми беше омилен во раните денови на снимањето на екранот поради неговата крајна едноставност, но TechSmith повеќе не го развива активно. Како резултат на тоа, сè повеќе заостанува во однос на карактеристиките, но ако сакате само да правите кратки и едноставни снимки во формат MP4, тоа е практичен избор.

Џинг се претставува како мала жолта топка што се прицврстува на работ на екранот и можете да ја преместите каде сакате. Кога ќе го ставите глувчето над него, тој се проширува нави покаже некои основни опции: започнете снимање, прегледајте ги вашите минати снимки и поставки.

Jing беше во развој пред Snagit и ако сте ги тестирале и двете, ќе препознаете дека истиот метод се користи за дефинирајте која област сакате да ја снимите. Автоматски ќе детектира различни сегменти од содржината на екранот за да го олесни истакнувањето на одреден прозорец, иако можете едноставно да кликнете и влечете за да дефинирате приспособена област.

Можете и да додадете аудио од микрофонот на аудиото на системот, но тоа е повеќе или помалку обемот на неговите карактеристики за снимање. TechSmith вклучи интеграција со нивната бесплатна веб-услуга за споделување Screencast.com за да го олесни објавувањето на вашите видеа во светот. Иако Jing сè уште има посебно место во мојата меморија, ако имате буџет, веројатно ќе ви биде подобро со една од нашите препорачани апликации.

ShareX (само за Windows)

ShareX е целосно опремен снимач на екран кој обезбедува многу функционалности кои се наоѓаат во нашиот платен победник. Но, како и премногу слободен софтвер, главниот недостаток е тоа што е исклучително фрустрирачки да се користи. Сите можности се тука, но интерфејсот остава многу да се посака и речиси нема достапни корисни упатства или документација. Со оглед на тоа колку вистински алтруисти се повеќето развивачи на софтвер со отворен код, сепак ме чуди што тие не работат повеќе на интерфејсот.

Можете да правите секакви основни снимањазадачи, вклучително и снимање слики и видео од вашиот екран, одредени прозорци или вашата веб камера. Меѓутоа, првиот пат кога ќе се обидете да го снимите вашиот екран, програмата автоматски го презема ffmpeg.exe за вас, кога би било исто толку лесно да го вклучите како дел од инсталациониот пакет. Нема опции за прибелешки или функции за уредување видео, но има импресивен опсег на вградени функции за споделување (како што може да очекувате од името), вклучително и многу услуги за кои никогаш порано не сум слушнал.

Ако одвоите време да го научите, тоа е совршено способна програма за снимање екран. Ако не беше ексклузивен за Windows, ќе имаше поголеми шанси да ја освои титулата „Најдобар бесплатен снимач на екран“, но додека програмерите не го редизајнираат корисничкиот интерфејс едноставно не може да се натпреварува.

Како го избираме Најдобар софтвер за снимање екран

Дали може да снима слики и видеа?

Ова е минималниот минимум што би го очекувале од снимачот на екранот, но изненадувачки е колку снимање на екранот програмите ви дозволуваат да зачувате само поединечни слики. Тие се во суштина глорифицирани команди „Print Screen“, кои никогаш не ми изгледаа многу корисни. Добриот рекордер на екран ќе ви овозможи да снимате и фотографии и видеа со неограничена должина, а најдоброто исто така ќе ви овозможи да снимате видеа кога апликациите работат на цел екран (како што се игри и видео конференции).

Можете ли да ги прилагодите карактеристиките на екранотво вашите снимки?

Ако креирате видео туторијал или се обидувате да добиете/обезбедете техничка поддршка, важно е секое дејство да биде што е можно појасно. Кога целиот екран на работната површина е намален на големина на видео плеер, понекогаш може да биде тешко да се следат курсорите или да се забележи кога е кликнато одредено копче. Најдобрите снимачи на екранот ќе ви овозможат да ги нагласите сите овие елементи, зголемувајќи ја визуелната големина на курсорот и следејќи ги кликовите на глувчето.

Дали можете да додавате слики и гласовни прибелешки на вашите снимања?

Кога снимате сложена програма на цел екран со многу функции, можеби ќе сакате да означите и означите одредени елементи. Ако снимате серија чекори за видео туторијал, многу е полесно ако можете едноставно да снимате глас додека ја демонстрирате вистинската процедура наместо да ја додавате подоцна во посебна програма. Најдобрите снимачи на екранот ќе ви овозможат да вградите слики и гласовни прибелешки директно во вашите снимки како додаток на било кој системски аудио.

Дали доаѓа со некои функции за уредување?

Ако некогаш сте се обиделе да креирате брзо видео за снимање на екранот, веројатно ќе цените што не секогаш ги правите работите како што треба уште при првото снимање. Наместо да правите десет работи за да добиете точно совршено снимање, основните функции за уредување ви дозволуваат да ги исечете сите незгодни делови од вашиотго снимивте вашето видео. Интерфејсот е чист и јасен, но во случај да сакате дополнителна помош, Blueberry обезбеди збир на видеа со упатства кои ќе ви помогнат со најчестите задачи за уредување.

Најдобар бесплатен екран Софтверот за снимање што го најдов е проект со отворен код наречен OBS Studio . Достапен за Windows, Mac и Linux, тој е основен рекордер на екран кој ви овозможува да снимате повеќе извори на видео одеднаш, да ги комбинирате и да креирате некои основни транзиции помеѓу снимките. Има добро дизајниран интерфејс кој е лесен за користење, но за жал, му недостига основен уредувач на видео и прибележувач што може да ги очекувате во платен рекордер на екран.

Зошто да ми верувате за овој водич

Лесно е да се најдат прегледи за софтвер на интернет, но многу потешко е да се најдат сигурни прегледи на интернет. За ваша среќа, стигнавте до цела страница исполнета со содржина на која навистина можете да им верувате. Моето име е Томас Болд, и работев со широк спектар на апликации за снимање екран речиси откако тие за прв пат беа развиени како програми од трети страни.

За време на мојата работа како менаџер на тим за дизајн и инструктор за фотографија , работам исклучиво онлајн и не можам само да им дозволам да гледаат преку моето рамо додека објаснувам некоја процедура – ​​тие веројатно се на другата страна на планетата. Ја знаете старата изрека: „Сликата вреди илјада зборови“? Изедначено еВидео. Дури и ако само создавате слики од екранот, можноста да уредувате и додавате работи директно во вашата програма за фотографирање е многу поедноставна отколку да земете сè во посебна програма за уредување слики.

Дали е лесен за користење?

Како и со секој софтвер, едно од најважните размислувања е леснотијата на користење. Ако го креирате најмоќниот софтвер за снимање екран во светот, но го отежнувате користењето, тогаш (изненадување, изненадување) никој нема да го користи и двајцата. Добро дизајнираната програма која дава приоритет на корисничкото искуство во дизајнот на својот интерфејс секогаш ќе биде подобар избор од друга програма со слични карактеристики закопани под збунувачки распоред.

Завршни зборови

Додека Microsoft и Apple не се Сериозен поглед на вградувањето на функциите за снимање екран во нивните оперативни системи на основно ниво, дефинитивно ќе ви треба програма од трета страна - особено ако сакате да снимате видеа. Се надеваме дека една од овие одлични програми за снимање екран ќе ги исполни вашите барања, без разлика дали создавате професионална содржина за е-учење или само споделувате смешна слика од екранот со вашите пријатели.

Дали имате омилен снимач на екран кој Изоставив од оваа рецензија? Кажете ми во коментарите и ќе погледнам!

повеќе вистинито кога станува збор за добро упатено видео со 30 фрејмови во секунда, а добар рекордер на екран го прави целиот процес исклучително едноставен од почеток до крај.

Забелешка: Ниту еден од развивачите на софтвер споменати во овој пост ми обезбеди каков било вид компензација за пишувањето на оваа рецензија и тие немаа никаков влез или уредувачка контрола на содржината. Сите ставови искажани овде се мои.

Оперативни системи и снимачи на екран

Со оглед на тоа што секој модерен оперативен систем користи екран за да комуницира со корисниците, има извонредно малку начини да се всушност снимајте ја содржината што се прикажува на вашиот екран. Ако некогаш сте виделе некој да објавува фотографија од екранот на својот компјутер од паметен телефон (што се случува повеќе отколку што може да очекувате), ќе сфатите колку е вообичаен овој проблем и колку често луѓето прават смешни напори за да го решат.

Сè уште ми е зачудувачки што снимањето на екранот е изоставено од современите оперативни системи - барем, снимањето на екран со целосни функции. Отсекогаш било можно да се користи копчето „PrtScn“ (или „Command+Shift+4“ на Mac) за да се копира мирна слика од екранот во вашата виртуелна таблата со исечоци, но тоа е повеќе или помалку обемот на тоа. Наместо тоа, и Windows и Mac користат дополнителни програми за управување со снимањето на екранот и ниту еден од нив не работи многу добро - иако бесплатниот Quicktime Player на Mac прави многуподобра работа од Windows.

Ако се прашувате на кој Windows рекордер мислам, не се чувствувајте лошо - тој е речиси целосно непознат, достапен само во Windows 10 и многу ограничен во однос на функциите. Речиси е целосно непознато бидејќи всушност е функција наречена „DVR на игри“ која е вклучена како дел од апликацијата Xbox дизајнирана да снима сесии за игри. Има екстремно ограничени можности за снимање и нема апсолутно никакви функции за уредување или прибелешки што треба да ги очекувате од целосно опремен снимач на екран.

MacOS има и снимач на екран, но тој е во форма на Quicktime Player. Пристапот е многу поедноставен во споредба со обрачите што Виндоус ве тера да прескокнувате, а можете дури и да направите основно отсекување и уредување на вашето видео. Вашите видеа мора да се снимаат во специфичен формат (видео H.264 и аудио AAC), што можеби нема да работи за вашиот конечен излезен уред. Повеќето модерни уреди ќе репродуцираат видео датотека во овој формат, но би било убаво да имате одреден степен на избор за тоа како е кодирана. Сепак, дури и со овие дополнителни предности во однос на бездната функција за DVR за игри што се наоѓа во Windows, посветениот снимач на екран има многу повеќе да понуди.

И Мајкрософт и Епл не размислуваат за додавање поспособни функции за снимање екран како висок приоритет, и покрај постојано растечката популарност на видеото на интернет. И двајцата се обидуваат да пласираат дополнителни програми преку нивните сопствени продавници за апликации, но тоаби било многу покорисно за корисниците да имаат целосна интеграција на секое ниво на ОС. Сè до денот кога ќе сфатат што сакаме, сите ние ќе користиме апликации од трети страни за да ги снимиме нашите екрани - и сигурен сум дека тие развивачи се многу среќни поради тоа!

Најдобар софтвер за снимање екран: Winner's Circle

Најдобро платен избор: Flashback Pro 5

(само за Windows, 49 $ за лиценца за доживотна домашна употреба, 79 $ за лиценца за доживотна деловна употреба)

Убаво е да имате упатства, помош и поддршка на само еден клик веднаш штом ќе ја стартувате програмата

Иако е малку поскапо од некои други снимачите на екран што ги прегледав, Flashback Pro го надополнува тоа со комплетно решение за снимање на екран се-во-едно кое вклучува и одличен видео едитор.

За жал, тој е достапен само за Windows, но корисниците на Mac можеби ќе можат да го подигнат и стартуваат со Parallels Desktop или VMware Fusion. Сепак, ова не е поддржано од програмерите, затоа погрижете се да го испробате со пробната верзија за да се осигурате дека работи непречено пред да го купите.

На површина, Flashback Pro изгледа како многу едноставна програма. Можете да го снимите вашиот цел екран, регион што ќе го одредите или да ја снимите снимката во одреден прозорец. Може да вклучите системско аудио, како и говор за микрофон, а истовремено можете да ја снимате и вашата веб камера. Можете дури изакажете снимки, иако не сум сосема сигурен за што е наменета оваа функција. Откако ќе почнете да го користите, сфаќате колку е моќен - благодарение на вградениот уредувач на видеа.

Единствениот мал проблем на кој наидов кога користев Flashback беше кога користев режимот за снимање на прозорец. Открив дека всушност е премногу способен да избира различни делови од прозорецот на Photoshop и морав малку да експериментирам, мафтајќи со курсорот околу екранот за да го најдам вистинското место за да ја истакнеме целата програма, а не само еден панел од лентата со алатки.

Снимав уредување на Photoshop, па затоа позадината на оваа слика од екранот е невообичаена 😉

Имаше светло црвена област на избирачот за да ме известите кога го најдов вистинското место, но сепак беше малку премногу чувствително.

Првично, вашите снимки се зачувуваат како заштитен формат на датотека Flashback, но можете брзо да го извезете како видео датотека што може да се репродуцира на речиси секој уред, или прикачете директно на сметка на Youtube од програмата. Флешбекот навистина свети кога ќе кликнете на „Отвори“, бидејќи ја вчитува вашата снимка во Flashback Player. Не сум сигурен зошто го нарекоа „Играч“, бидејќи е многу повеќе уредник отколку играч, но таа ситна точка исчезнува во позадина додека сфаќате колку е способен уредникот.

Можете да правите основни уредувања како што се отсекување на несаканите делови одвашата снимка, но исто така можете да додадете широк опсег на пораки, стрелки, копчиња и други слики на која било точка од вашето видео. Можеби нема да можете да видите премногу јасно на сликата од екранот погоре, но вашиот курсор е означен и сите ваши кликови се следат, што е огромна помош за инструктивни видеа и упатства. Можете да го приспособите стилот на истакнување на курсорот, па дури и да ја зголемите големината на самиот курсор за дополнителна јасност.

Црвените кругови претставуваат кликови во секоја рамка, а има дури и копчиња за прескокнување временската линија помеѓу нив

Ако имате искуство со софтвер за уредување видео, веднаш ќе ја препознаете временската линија што се протега по дното на плеерот/уредникот. Не само што ова ви овозможува да го контролирате вашето видео од рамка по рамка, туку има и посебна песна само за идентификување на кликовите и движењата на глувчето. Постојат голем број на корисни функции кои ја прават работата со видео поедноставна, како мали измени во дизајнот што ги наоѓате само во добро дизајниран софтвер. Не би сакале да уредувате игран филм со помош на уредувачот, но тој е најдобриот што сум го нашол во снимачот на екран.

Откако ќе завршите со уредувањето на вашето видео, можете или да го извезете како видео датотека или споделете ја онлајн. Процесот на споделување е прилично едноставен и ви овозможува да прикачувате директно на сметка на Youtube или на FTP сервер. Мора да дозволите Flashback да пристапи до вашиот YouTubeсметка со најавување на вашата сметка на Google, но треба само еднаш да го поминете процесот и тој запомни сè за вас.

Флешбекот е лесно најдобриот рекордер на екран што некогаш сум го користел, благодарение на неговиот едноставен интерфејс за снимање и способен видео едитор. Останете во тек за целосен детален преглед, но во меѓувреме можете да преземете бесплатна пробна верзија за да ја тестирате сами пред да ја купите. Единственото ограничување е што сите видеа што ќе ги креирате ќе бидат означени со воден печат во горниот десен агол, како што можете да видите на претходните слики од екранот.

Најдобар бесплатен избор: OBS Studio

Windows/ Mac/Linux

Интерфејсот OBS Studio се одликува со чист модерен дизајн без метеж што недостасува кај повеќето бесплатни и проекти со отворен код

OBS Studio , или Open Broadcaster Software Studio, е проект со отворен код „создаден и одржуван од Џим“ според веб-страницата, но има голем број на соработници кои помогнале во развојот на софтверот од неговите првични изданија . И покрај фактот што на страницата нема достапни информации за Џим, самиот софтвер е сè само не јасен. Тоа е одлична бесплатна алтернатива на основните опции за снимање екран што ги нуди вашиот оперативен систем, комплетна со опции за снимање на екранот и интеграција со различни популарни услуги за стриминг.

Нема корисен воведен водичза да ве прошета низ процесот на користење на програмата за прв пат, но има неколку основни водичи за брз почеток што се подготвени од други корисници на заедницата (можете да ги најдете овде). Има и волшебник за автоматска конфигурација кој ви помага со некои од потехничките елементи како што се резолуцијата и стапката на слики, иако предупредува дека сè уште е во бета верзија. Работеше добро за мене, но не сум сигурен зошто беше неопходно да се направи проценка за овој аспект.

Снимањето видео со 60 FPS е убав допир и покажува неверојатно непречено движење

Откако ќе го завршите првичното поставување, треба да конфигурирате извор на слика за вашето снимање. OBS Studio нуди широк опсег на опции од снимање на специфичен програмски прозорец до снимање на целиот екран, а исто така ви овозможува да снимате видео извори на цел екран, како што се игрите. Исто така, може да снима директно од веб-камера или друг извор на видео, или да снима само аудио ако сакате.

Изхранете се, M.C. Ешер! Поставувањето на изворот на „Снимање на екранот“ ви прикажува преглед на она што го снимате, вклучувајќи го и самиот преглед, создавајќи неочекуван ефект на тунел

Можете и да комбинирате повеќе извори на содржина заедно за да создадете слика -ефект во слика. Ова е совршено за комбинирање на упатство или пренос на игра со видео од веб камера, прелистувач или која било друга комбинација на влезови.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.