7 најдобри дигитални диктафони во 2022 година (Водич за купувачот)

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Ако сте на пазарот за дигитален диктафон, брзо ќе најдете стотици од кои можете да изберете и можеби немате време да ги оцените. Затоа сме тука да помогнеме.

Во овој водич, ќе ви покажеме што да барате и ќе ги погледнеме најдобрите достапни за да ви помогнат да го пронајдете оној што одговара на вашите потреби. Еве брзо резиме на нашите препораки:

Ако го барате најдобриот сеопфатен изведувач , нема да погрешите со Sony ICDUX570. Тоа е наш врвен избор бидејќи функционира исклучително добро во секоја област. ICDUX570 е разновиден рекордер кој може да се користи за многу апликации: снимање гласовни белешки во тивка просторија, снимање професор во предавална, па дури и снимање звучник на бучна прес-конференција. Може дури и да снима музика со квалитетни резултати, иако не е дизајниран да го прави тоа.

Ако сте аудиофил или музичар , погледнете го Roland R-07. Тоа е нашиот најдобар избор за апликации специфични за музика поради неговата способност за снимање со врвен квалитет и напредните функции прилагодени за снимање музика. R-07, исто така, има добри перформанси во гласовните апликации, така што музичарите можат да ги следат стиховите за кои мислат кога не се во студио.

Нашиот буџетски избор , EVISTR 16GB , е одлично евтино решение за секој кој има потреба од диктафон. Лесен е за користење и има функции за речиси секоја апликација.

Додекаунци.

 • Снима во MP3 формат со 128Kbps или 64kbps
 • Снима WAV-датотеки со 1536 Kbps
 • 16Gb складирање ви овозможува да складирате над 1000 часа аудио
 • <10 10>Слот за SD картичка за дополнително складирање
 • Компатибилен и со Windows и со Mac
 • Издржливо метално куќиште
 • Лесно за користење
 • USB интерфејс и полнење
 • Режимот за активирање глас снима само кога има присутен звук
 • Како што можете да видите, овој уред има некои импресивни карактеристики. Освен цената, една од најдобрите работи за EVISTR е колку е лесен за користење. Можете да започнете со снимање веднаш надвор од кутијата. Неговиот голем капацитет за складирање значи дека имате долго време пред да морате да се грижите за чистење на старите датотеки.

  Со вклучената функција за гласовно активирање, EVISTR ви помага да заштедите уште повеќе простор. Ќе снима само кога некој зборува, а потоа ќе се исклучи кога ќе тишина.

  EVISTR 16GB е убав мал рекордер за фантастична цена. Дури и ако треба да купите еден од поскапите рекордери за поголемиот дел од вашата работа, можеби ќе сакате еден од нив како резервна копија на вашиот снимач од висока класа.

  Најдобар дигитален диктафон: The Competition

  Пазарот на дигитални рекордери е голем и има многу конкуренти. Самиот Sony има доволно модели за да гарантира напис сам. Ајде да погледнеме дел од конкуренцијата од различни производители.

  1.Olympus WS-853

  Olympus WS-853 е одличен сеопфатен дигитален диктафон кој е преполн со функции, има добри перформанси и снима звук со добар квалитет. Еве неколку функции што ги нуди.

  • 8 Gb внатрешна меморија за 2080 часа снимање
  • MP3 формат на датотека
  • Слот за Micro SD картичка за да можете да додадете повеќе простор
  • USB директно поврзување не бара кабли
  • Прилагодлива контрола на брзината на репродукција од 0,5x до 2,0x
  • Вистински стерео микрофон со два позиционирани микрофони од 90 степени
  • Автоматскиот режим може автоматски да ја приспособи чувствителноста на микрофонот
  • Филтерот за поништување шум се ослободува од несаканиот шум во позадина
  • Мала, компактна големина
  • Компатибилен и со компјутер и со Mac

  WS-853 ќе одговара на потребите на повеќето луѓе и има некои карактеристики што го прават силен конкурент. Неколку негативности го спречуваат да се искачи на врвот на нашата листа. LCD екранот тешко се чита поради малиот текст и недостатокот на позадинско осветлување. Звучникот за репродукција нема извонреден квалитет на звукот, но ова не е проблем ако користите надворешен звучник или ако го префрлите звукот на друг уред.

  Друг недостаток на овој уред е тоа што снима само во MP3 формат. Повеќето од прашањата не се голема работа; ако сметате дека некои од другите карактеристики се покритични, ова сепак може да биде остварливо решение.

  2. Sony ICD-PX470

  Ако барате буџетски избор и сепакго сакате името Sony, Sony ICD-PX470 е прекрасен избор. Има сè што можете да побарате во основен диктафон и многу повеќе. Цената е за нијанса повисока од нашиот буџетски избор, поради што не беше победникот, но ако сте спремни да издвоите само уште неколку долари, вреди да се погледне оваа.

  • Директната USB конекција го олеснува преносот на вашите датотеки.
  • 4 Gb вградена меморија
  • Микро SD слот ви овозможува да додадете 32 Gb меморија
  • 55 часа траење на батеријата
  • Прилагодлив опсег на микрофон
  • Намалување на шумот во заднина
  • Стерео снимање
  • Формати за снимање MP3 и линеарни PCM
  • Пребарувањето во календарот ви помага да најдете снимки од одреден датум.
  • Дигиталната контрола на гласот ви овозможува да го забавите или забрзате снимањето за да помогне при рачна транскрипција на говорот.

  ICD-PX470 е одличен производ за секој што бара рекордер со извонреден квалитет по буџетска цена. Достапно е дури и во поевтина, моно-само верзија, ако не сте загрижени за стерео снимките.

  3. Zoom H4n Pro 4

  Како и другите две категории што ги прикажавме, аудиофилите и музичарите имаат и други опции за дигитални рекордери. Зум H4n Pro 4 е одличен избор кој снима звук со висока верност што ќе биде импресивен за речиси секое уво. Овој, исто така, има изобилство на функции за да ви помогне да ги добиетевисококвалитетни снимки.

  • 24 битно, 96 kHz четириканално снимање
  • Стерео X/Y микрофони што можат да издржат до 140 dB
  • Два XLR/ Влезови TRS со конектори за заклучување
  • УСБ аудио интерфејс 4 во/2 излез
  • Предзасилувачите со низок шум создаваат под со супер мал шум
  • FX процесор со емулација на гитара/бас засилувачи , компресија, ограничување и одекнување/одложување
  • Снима директно на SD-картички до 32GB
  • Гумираните ергономски куќишта го прават лесно за држење и многу цврсто

  H4n е високотехнолошки рекордер кој е одличен за музичари. Достапни се и модели H5 и H6 кои ви даваат уште повеќе функции за работа. Ќе платите повеќе за овие модели, затоа не заборавајте да ги погледнете нивните карактеристики за да се уверите дека вредат вашата инвестиција.

  Има неколку работи за овој рекордер што го спречија да биде еден од нашите врвни избори. Еден од нив е што микрофоните се толку чувствителни што повеќето луѓе велат дека треба да користат бум со него. Ако го држите во ваши раце, ќе прими звуци на шушкање од ракувањето со уредот. Друг недостаток на овој е тоа што може да потрае 30-60 секунди за да се вклучи. Ако брзате да снимите нешто, можеби ќе го пропуштите додека уредот е подготвен за снимање.

  Ако сте вистински ентузијаст за аудио, Tascam DR-40X е уште еден што треба да го погледнете на. Тоа е уште еден 24-битен рекордер кој има многукарактеристики за професионалци и аматери.

  4. Tascam DR-05X

  Еве уште еден одличен изведувач. Tascam DR-05X доаѓа по многу прифатлива цена, има одличен квалитет на звукот, вклучува моќни карактеристики и е лесен за употреба.

  • Стерео семонасочен кондензаторски микрофон снима меки звуци, како и гласни, поразителни звуци
  • Функцијата за презапишување со снимање со удар ви овозможува да ги уредувате вашите аудио датотеки директно на уредот. Има и функција за поништување во случај вашето уредување да тргне наопаку.
  • Има USB интерфејс од 2 во/2 што работи со Mac и PC
  • Функцијата за автоматско снимање може да открие звук и да започне со снимање
  • Контролата на брзината на репродукција овозможува репродукција од 0,5X до 1,5X
  • Поддржува до 128GB SD-картичка
  • Работи на две AA батерии кои траат околу 15 – 17 часа
  • Снима во MP3 и WAV формат

  Овој бара одредено поставување и можеби нема да биде толку лесен за користење веднаш надвор од кутијата. Имаше и неколку поплаки за квалитетот на пластиката што се користи на вратата на батеријата. Генерално, ова е убав рекордер кој добро функционира во различни средини.

  Како избравме дигитални диктафони

  Како што беше наведено претходно, има мноштво дигитални диктафони за избор, па затоа е тешко да се одреди кои се најдобри за вас. За да го најдеме најдоброто од овие производи, ги разгледавме нивните спецификации иги оценуваше за тоа како тие работат во критичните области релевантни за нивната употреба. Ова се клучните области што ги разгледавме:

  Цена

  Дигиталните диктафони имаат широк опсег на цени; износот што ќе го потрошите ќе зависи од вашите потреби и кои карактеристики ги барате. Во најголем дел, можете да ги најдете сите функции што ви се потребни и квалитетен уред по разумна цена.

  Квалитет на звук

  Квалитетот на снимањето се одредува според квалитетот на микрофонот, бит-стапката на снимањето и форматот што се користи за аудиодатотеките. Може да се користат и филтри за да се намали бучавата во заднина.

  Можеби нема да ви треба снимање со висока верност за лична нотација, но можеби ќе сакате гласот да се претвори во текст преку апликација за транскрипција. Во тој случај, ќе треба да биде доволно јасно за да се преведе аудио во текст. Од друга страна, ако го користите рекордерот за музика, ќе сакате звук со највисок квалитет.

  Формат на датотека

  Каков формат на датотека ) дали уредот користи за зачувување на вашето аудио? MP3? WAV? WMV? Форматот, делумно, ќе го одреди квалитетот на аудиодатотеките со кои треба да работите и може да одлучи кои алатки, како што е софтверот за транскрипција, ќе ги користите за да ги уредувате и користите.

  Капацитет

  Капацитетот за складирање (заедно со форматот на датотеката, квалитетот на звукот и други фактори) ќе одреди колку аудио можете да складирате на уредот. не сакашза да снимите нешто од витално значење и да откриете дека немате простор на вашиот рекордер!

  Проширливост

  Дали уредот има капацитет за складирање што може да се прошири? Многумина имаат слот за SD или мини SD-картичка, што ви овозможува да го проширите просторот за складирање. Пополнете една картичка? Нема проблем. Само отстранете ја и вметнете нова празна картичка.

  Лесност за користење

  Колку е лесен за користење рекордерот? Во повеќето случаи, нашата цел при користење на наменски аудио рекордер е да можеме брзо да започнеме со снимање во секое време, во секоја ситуација. Побарајте некој што е едноставен за користење и може да започне да снима во лет. Ако е тешко да се користи, тогаш подобро е само да го користите телефонот.

  Вратење на батеријата

  Животот на батеријата е суштинска карактеристика на секој електронски уред. Дигиталните аудио рекордери не бараат толку енергија како плеерите на касети, па дури и телефоните, така што тие обично имаат долг век на батеријата - но таа променлива е нешто што треба да го земете предвид.

  Поврзување

  Во одреден момент, ќе сакате да го префрлите вашето аудио на друг уред, како што е лаптоп. Проверете дали снимачот што ќе го изберете е компатибилен со уредите на кои ќе ги складирате вашите датотеки. Повеќето рекордери може да се поврзат со уреди со Windows или Mac. Исто така, ќе сакате да знаете како се поврзуваат - USB, Bluetooth, итн.?

  Direct Connect USB

  Многу понови снимачи имаат директно поврзување USB порта, што е Погодно. Овие врскиќе ви овозможи да го поврзете уредот со вашиот лаптоп исто како што го правите USB драјвот за палец - нема кабли за поврзување и пренос на вашите аудио датотеки.

  Дополнителни функции

  Овие се ѕвона и свирки кои може да го направат уредот полесен (или понекогаш покомплициран) за користење. Тие обично не се неопходни, но можеби е убаво да се имаат.

  Сигурност/Издржливост

  Побарајте уред кој е сигурен и издржлив. Не е невообичаено да испуштите мал рекордер, па сакате таков што е направен од издржливи материјали и нема да се скрши при првиот пат кога ќе удри во земја.

  Завршни зборови

  Колку често помислите на брилијантна идеја - или нешто што треба да го кажете некому - само за да заборавите на тоа подоцна истиот ден? На сите ни се случува. Кога доаѓаме до одлични идеи, често сме зафатени со нешто друго; немаме време да ги извадиме нашите телефони за да напишеме белешка или да снимиме порака до себе.

  Тука ни се дигиталните диктафони. Тие се лесни за употреба и ви овозможуваат брзо да ги снимате вашите мисли без да морате да се провлекувате низ телефонот за да ја пронајдете точната апликација. Можете да ги зачувате за подоцна без да изгубите детали, осигурувајќи се дека ќе ги соберете свежите мисли кога ќе бидете подготвени да ги поминете.

  Има многу уреди за дигитално снимање на глас достапни на пазарот и може да биде тешко да ги средиме сите. Наведовме некои од најдобритепогоре; се надеваме дека ова ќе ви помогне да ја намалите вашата одлука. Кога го гледате секој од нив, погрижете се да ги земете предвид квалитетот и карактеристиките што ви се потребни.

  Среќно и известете нè ако најдете други дигитални диктафони што ви се допаѓаат!

  ова се некои од нашите најдобри избори, има многу други за избор. Подоцна во овој преглед, ќе разговараме и за некои други квалитетни звучни рекордери. Продолжете да читате за да дознаете повеќе!

  Зошто да ми верувате за овој водич

  Здраво, јас се викам Ерик, а дигиталното аудио беше мој интерес уште од доцните 70-ти, кога го добив мојот прв компјутер и научи како да пишува едноставни рутини за да создаде смешни звуци. Во средината на 90-тите, ја добив мојата прва работа како инженер развивајќи дигитални алармни звуци за индустриски системи за известување за итни случаи. Оттогаш, преминав на други работи, но секогаш го задржав мојот интерес за аудио полето.

  Како софтверски инженер и писател, ја знам фрустрацијата од документирањето на таа одлична идеја, немањето пригоден начин за снимање, а потоа заборавање на деталите подоцна. Ако сте во средина на нешто и немате брз, безболен начин да ги запишете тие мисли, може да изгубите вредни информации. Со текот на годините, открив дека имањето пригоден начин за снимање на тие идеи може да биде вистинска разлика.

  Често мислам на решенија за софтверски проблеми или идеи за пишување додека правам нешто сосема неповрзано - чекајќи закажување на ќерка ми на ортодонт, гледање на син ми на тренинг за кошарка итн.подготвен за преглед подоцна. Лесно, нели? Тоа може да биде со напредните уреди достапни денес.

  Модерен диктафон

  Користењето на диктафон за снимање на вашите мисли и идеи не е нешто ново. Можеби сте виделе стари диктафони во филмови или ТВ емисии. Помислете на сцени каде лекар или приватен истражувач носи голем, тежок магнетофон за да документира важни мисли. Ако сте доволно стари, можеби сте користеле дури и еден. Еднаш имав еден од оние тешки касетофони како дете во 70-тите. Потоа, во доцните 80-ти, имав рекордер со микрокасети, кој беше малку полесен.

  Ниту еден од нив не беше лесен за носење и не беше лесен за употреба. За среќа, модерните дигитални диктафони поминаа долг пат. Тие се едноставни и толку компактни што можеме да ги носиме каде сакаме. Користењето на дигитален аудио исто така обезбедува неколку функции што ги прават многу помоќни од нивните аналогни претходници.

  Современите рекордери имаат посебна предност во однос на аналогните снимачи слични на диносаурусите: немаат магнетна лента или подвижни делови. Не само што се помали, полесни и покомпактни, туку се и посигурни, не бараат одржување и имаат многу подолго траење на батеријата.

  Дигиталните снимачи се исто така поразновидни. Тие можат да се поврзат со компјутери и други уреди преку USB или Bluetooth. Пронаоѓањето на аудиото што сте го снимиле не бара брзо премотување или премотување назадниз цела лента. Дигиталните податоци може лесно да се пренесат, модифицираат и манипулираат на компјутер или дури и на телефон.

  Иако е можно да се снима глас и музика во живо на нашите телефони, посветен дигитален диктафон може подобро да го направи тоа. Честопати овие уреди снимаат со притискање на копче - без да се мавате околу телефонот, да го отклучите екранот, да се обидувате да ја пронајдете вашата гласовна апликација додека ви недостасува аудио што сакате да го снимите.

  Со дигитален диктафон, вие снимајте висококвалитетни микрофони создадени да слушаат глас и музика додека го блокираат шумот во заднина. Тие се доволно мали и доволно лесни за да ги стават во вашиот џеб и го олеснуваат враќањето назад и пронаоѓањето на аудиото што го барате. Овие наменски уреди го прават едноставно и лесно фокусирањето на она што сакате да го снимите.

  Кој треба да добие дигитален диктафон?

  Досега разговаравме за користење на рекордер за да ги задржиме и организираме нашите мисли и идеи за да може да се вратиме на нив подоцна, но ова е само една употреба за дигитален диктафон.

  Една од најчестите апликации е студентите да снимаат предавања од часови. Како студенти, често седиме и фаќаме белешки; додека пишуваме, може да пропуштиме многу од она што го кажува инструкторот. Со дигитален диктафон, можеме да го снимаме целиот час додека внимателно слушаме, а потоа да се вратиме подоцна, да слушаме повторно и да правиме белешки.

  Гледаме и диктафони што ги користат медиумите и веститеперсонал. Кога некој држи говор, може да го сними. Ако му поставуваат прашања на говорникот, тие ги снимаат одговорите на говорникот. Медиумите користат снимачи додека интервјуираат субјекти кога подготвуваат приказни или содржини.

  Музичарите исто така сметаат дека се згодни и дигиталните диктафони - не само за стиховите што доаѓаат во нивните глави, туку и за ритмите и мелодиите што може да ги смислат додека работат оди. Дури и ако немаат достапни инструменти, тие може да се снимаат како потпевнуваат мелодија или допираат до ритам, за подоцна да се вратат назад и да ја претворат во незаборавна песна.

  Апликациите за музика и филмови се бесконечни. Можеби ќе сакате да го снимите аудиото од концертот на оркестарот на вашата ќерка. Ако снимате претстава, може да го снимате звукот одделно од камерата за да добиете подобар квалитет на звукот. Снимањето звучни ефекти на терен е многу полесно со овие преносливи единици.

  Исто така, има многу намени во спроведувањето на законот, приватните истраги и осигурителната индустрија. Само што ја изгребавме површината овде. Апликациите за дигитални диктафони се речиси бесконечни.

  Најдобар дигитален диктафон: Победниците

  Најдобар сеопфатен изведувач: Sony ICDUX570

  Sony ICDUX570 е извонреден рекордер кој одлично функционира во сите области. Ако барате еден уред да го прави целото ваше аудио снимање во повеќе ситуации и средини, ова е онојза вас.

  • Трите различни режими на снимање — нормален, фокус и широк стерео — ви даваат опции за повеќе опкружувања за снимање
  • Тенкиот, компактен дизајн се вклопува речиси секаде
  • Вграден стерео микрофон
  • Гласовно активирано снимање значи дека дури и не треба да притискате ниту едно копче
  • Директното поврзување USB не бара никакви кабли
  • 4 GB просторот за складирање овозможува 159 часа складирање на аудио во MP3 или 5 часа во висококвалитетен Linear PCM
  • Слот за Micro SD картичка за повеќе простор за складирање
  • Дигиталната контрола на гласот ви овозможува да ја прилагодите брзината на репродукција
  • Едноставен кориснички интерфејс лесен за навигација со лесни за читање индикатори за нивото на снимање.
  • Приклучок за слушалки и приклучок за надворешен микрофон
  • Брзо полнење и долг век на батеријата

  Ги користам производите на Sony веќе многу години. Тие не се секогаш најблескавите производи и можеби не се најдобри изведувачи во одредени категории, но едно нешто што го открив е дека тие одлично функционираат во сите вистински области. Исто така, открив дека тие обично произведуваат сигурни, издржливи производи на кои можете да сметате. Сè уште имам Sony Trinitron телевизор од 1979 година и работи добро.

  Се чини дека овој дигитален диктафон ги потврдува моите претходни искуства со другите производи на Sony. Неговиот квалитет на снимање звук е извонреден, особено секојдневното снимање глас за кое е дизајниран. Може да врши и снимање со повисок квалитет кога е потребно.Премиум микрофонот и трите различни режими на снимање обезбедуваат звук со извонреден звук во која било поставка.

  Интерфејсот е совршен за општа белешка, говор и снимање предавања. Копчето за снимање или снимањето што се активира со глас го прави супер едноставен за користење. Опциите за формат на датотеки, складирањето и батеријата со брзо полнење го прават еден од најразновидните снимачи во својата класа.

  Со мноштвото конкуренти, дури и другите производи на Sony, ICDUX570 се искачува на врвот. Овој речиси може да направи се. Неговите извонредни перформанси, разноврсност и карактеристики се надополнуваат за да го направат овој наш врвен сеопфатен изведувач. Конечно, сето тоа го прави по многу разумна цена.

  Најдобро за аудиофили и музичари: Roland R-07

  Ако сте музичар или навистина сте заинтересирани за висококвалитетно аудио снимање, погледнете го Rolan d R-07. Иако функционира добро при снимање глас, тој се истакнува во снимањето музика и други видови аудио како звучни ефекти.

  Споредувањето на квалитетот на звукот на паметниот телефон со Roland е како ноќ и ден. Веднаш ќе ја забележите разликата; сите мисли за користење на телефонот за снимање аудио ќе исчезнат.

  • Двојните микрофони со висока класа снимаат звук во моно или стерео.
  • Способност за снимање на врвен квалитет 24 бити/96KHz WAV формат или MP3-датотеки до 320 Kbps
  • Функцијата за двојно снимање ви овозможува да снимате во двата формати истовремено.
  • 9„Сцени“ или поставки за претходно поставени нивоа се достапни за речиси секоја средина за снимање.
  • Поставките за сцената може да се приспособат и зачуваат за понатамошна употреба.
  • Далечинскиот управувач е достапен преку Bluetooth и од Android и од iOS уреди.
  • Неговиот гумен заден дел го намалува шумот при ракување.
  • Малите и лесни
  • 2 AA батерии овозможуваат 30 часа репродукција или 16 часа снимање.
  • Лесен за читање LCD

  Роланд со години дизајнира и произведува врвни музички инструменти и уреди. Како еден од лидерите во аудио инженерството, не е изненадување што овој рекордер е преполн со технологија која ви помага да снимате висококвалитетен звук.

  Со својата компактна големина, речиси е како да носите мало студио за снимање во вашиот џеб. Би сакал да имам еден од овие во моите денови на дизајнирање аудио системи и создавање алармни звуци. Огромната опрема што ја имавме ја наполни цела една страна од собата. Со овој уред, можев да излезам на терен и да снимам вистински звучни ефекти со извонреден звук — на мал дел од отпечатокот.

  Способноста за двојно снимање е одлична карактеристика. Нивоата на внесување, кои може да се изберат со копчето „Проба“, и различните сцени што ви дозволуваат да изберете од неколку претходно поставени, се одличен додаток. Сцените се соодветно именувани: Music HiRes, Field, Loud Practice, Vocal иВокален меморандум. Можете лесно да кажете кои да ги користите во одредени поставки.

  Сите конфигурации за проба и сцена може да се прилагодат за да одговараат на вашите потреби, а потоа да се зачуваат за понатамошна употреба. Можеби изгледа дека ќе го направи користењето на овој уред доста комплицирано, а може да биде ако сте некој што сака фино да ги прилагоди поставките. Меѓутоа, поради претходно поставените поставки, користењето на R-07 исто така може да биде едноставно како допирање на неколку копчиња.

  Технологијата Bluetooth овозможува далечински да се контролира рекордерот со уред со Android или iOS. Може да ви биде корисно ако сакате да го поставите вашиот рекордер во близина на сцената за изведба, говор итн., и да го контролирате од целата просторија. Далечинското поврзување ви овозможува да правите повеќе од само да го започнете и прекинувате снимањето: исто така можете да ги контролирате нивоата на влез во лет од вашата далечинска врска.

  Roland R-07 е сè уште многу прифатлива. Тоа е одлична опција која работи не само за секојдневно снимање глас, туку и за ситуации на снимање со висока верност.

  Најдобар буџетски избор: EVISTR 16GB

  Иако нашите други два победнички избори се релативно прифатливи, сакавме да изберете буџетски избор кој ги обезбедува сите алатки што ви се потребни за снимање квалитетен звук. EVISTR 16GB одговара на таа сметка. За избор на буџет, тој е оптоварен со многу од карактеристиките што би ги виделе во производ со висока цена.

  • Неговиот профил од 4"x1"x0.4" може да се собере речиси секаде и тежи само 3,2

  Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.