8 најдобри апликации за заднина за Mac во живо (што ќе ви се допадне во 2022 година)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Дали ви е здодевно со стандардните позадини за Mac? Се разбира, вие правите! Но, ловењето неверојатни слики на бескрајни веб-страници и нивното рачно менување одзема многу време. Ќе бидете среќни кога ќе слушнете дека има апликации за заднини во живо кои се прифатливи за корисникот, кои можат да испорачуваат прекрасни рачно избрани слики директно на вашата работна површина секој час, ден или недела.

Ако сакате да го задржите изгледот на вашиот Десктоп екранот на Mac е свеж и редовно гледајте инспиративни слики во заднина, проверете ја нашата листа на најдобри апликации за заднини за macOS. Ве интересира?

Еве брзо резиме:

Wallpaper Wizard 2 е апликација со повеќе од 25.000 тапети и нови пристигнувања секој месец. Сите слики се групирани во колекции за брзо прелистување. Иако апликацијата е платена, вреди за парите бидејќи нуди доволно прекрасни слики во заднина во HD квалитет за целиот животен век на вашиот Mac.

Unsplash Wallpapers и Irvue се две различни апликации кои носат спектакуларни позадини на вашиот Mac од еден извор - Unsplash. Тоа е една од најголемите колекции на слики со висока резолуција направена од заедница на талентирани фотографи. Двете апликации што користат Unsplash имаат интуитивни интерфејси и куп опции за приспособување.

Live Desktop обезбедува уникатно искуство на вашата работна површина со анимирани позадини во HD квалитет. Повеќето од нив доаѓаат со интегрирани звучни ефекти кои лесно може да се вклучат или вклучатапликацијата е достапна на GitHub.

3. Жива позадина HD & засилувач; Време

Оваа лесна апликација за macOS нуди колекција на живи позадини за да додадете посебен допир на вашата работна површина. Без разлика која тема ќе ја изберете - градски пејзаж, полна месечина, поглед на зајдисонце или која било друга слика во живо, сите тие доаѓаат со интегриран додаток за часовник и временска прогноза.

Жива позадина HD и засилувач; Времето ќе ја користи вашата моментална локација за да ја прикаже најточната временска прогноза. Освен стилот на тапет, во делот Preferences, можете да изберете и временски прозорец и стил на графичка контрола на часовникот. Апликацијата исто така ви овозможува да одредите колку често сакате да се менува позадината на работната површина.

Ако сакате постојано да имате податоци за времето и времето на вашиот десктоп, тогаш Live Wallpaper HD & Временската апликација го заслужува вашето внимание. Иако апликацијата е бесплатна за преземање, таа има ограничен сет на функции. Целосната верзија без реклами со отклучена колекција на живи позадини и други надградени функции чини 3,99 долари.

Други добри платени апликации за заднини за Mac

24 часовни тапети

Апликацијата нуди прекрасни позадини на работната површина кои го одразуваат времето од денот во зависност од вашата моментална локација. Исто така, можете да ги приспособите временските поставки за да одговараат на вашиот распоред и начин на живот со приспособување на времето и времетраењето на изгрејсонце и зајдисонце. Апликацијата е целосно компатибилна со macOS Mojave DynamicДесктоп, како и macOS 10.11 или понова верзија.

24 Hours Wallpapers има огромна колекција на позадини и од градските и од природните пејсажи со HD резолуција. Овде можете да ги најдете и тапетите за фиксен приказ (фотографии снимени од една перспектива) и мешани (комбинација на различни прикази и фотографии). Додека тапетите со фиксен приказ ви прикажуваат една локација во текот на денот, Миксовите прикажуваат едно место или регион од различни локации и остануваат синхронизирани со времето.

Она што е навистина импресивно кај тапетите за 24 часа е квалитетот на нивните теми. Има 58 тапети, од кои секоја содржи околу 30-36 фотографии со резолуција 5K 5120×2880 со достапни до 5 GB слики. Апликацијата ви овозможува да ги прегледате, преземате и поставувате HD тапетите со кои се идентификува најдобрата резолуција врз основа на вашиот моментален екран. Сите фотографии се професионално снимени специјално за апликацијата.

Апликацијата исто така обезбедува поддршка за повеќе монитори и директно се интегрира со системските позадини. Со оглед на тоа што „24 Hours Wallpapers“ користи серија фотографии, има минимално празнење на батеријата и процесорот. Апликацијата може да ја купите на App Store по цена од 6,99 долари.

Wallcat

Wallcat е платена апликација на лентата со менија која автоматски ги менува тапетите за вашата работна површина секој ден. За разлика од другите апликации на списокот, оваа не им дозволува на корисниците да ја поставуваат фреквенцијата на ажурирање. Апликацијата е достапна на App Store за 1,99 долари.

Апликацијата Wallcatкористи четири тематски канали за избор - Структура, градиенти, свеж воздух и северна перспектива, но новите позадини се ограничени на еден дневно. Може да се префрлите на друг канал во секое време за да ја пронајдете вистинската позадина за вашето расположение.

Завршни зборови

Се разбира, можете рачно да прелистувате на интернет и да поставувате нови тапети. Но, зошто да губите време на ова кога има толку многу одлични апликации за избор. Тие можат да ја освежуваат вашата работна површина на Mac секој ден и да ја направат извор на инспирација за вас. Се надеваме дека ќе ја пронајдете апликацијата за заднини во живо што одговара на вашите потреби на најдобар можен начин.

исклучен. Апликацијата исто така им овозможува на корисниците да поставуваат свои видеа за да создадат приспособени позадини на работната површина во живо.

Како ги тестиравме и избравме апликациите за заднини

За да ги одредам победниците, го користев мојот MacBook Air и ги следев овие критериуми за тестирање:

Колекција на тапети: Бидејќи колекцијата на стандардни позадини за macOS е прилично ограничена и рамна, овој критериум беше најважен за време на нашиот тест. Најдобрата апликација за тапети мора да има голем избор на тапети за да ги задоволи потребите на најстрогите корисници.

Квалитет: Најдобрата апликација за заднина за Mac треба да нуди HD слики и да дозволува преземање слики на резолуцијата што е најсоодветна за десктопот на корисникот.

Група карактеристики: Она што ја прави најдобрата апликација за заднина да се издвојува од конкурентите е одличен сет на функции како што е можноста за автоматска промена на тапетите во зависност од временските параметри на корисникот, поддршката за повеќе екрани, поддршката за живи позадини и различните поставки за прилагодување.

Кориснички интерфејс: Ако се тврди дека апликацијата е најдобриот софтвер за работната површина на Mac, тој треба да остане лесен за корисниците и да има атрактивен и интуитивен интерфејс за да создаде најдобро можно корисничко искуство.

Достапност: Некои од апликациите во оваа категорија се платени. Во овој случај, тие мора да понудат најдобра вредност за парите ако корисникот одлучи да купитоа.

Одрекување: Мислењата за апликациите за заднини наведени подолу беа формирани по длабинско тестирање. Ниту еден развивач на апликациите споменати во овој напис нема никакво влијание врз нашиот процес на тестирање.

Најдобрите апликации за заднини за Mac: Победниците

Најдобра апликација за заднини во HD: Волшебникот за заднини 2

Волшебникот за тапети е дизајниран да донесе свеж изглед на работната површина на вашиот Mac од огромна колекција на тапети со HD, компатибилни со ретината. Од урбани пејзажи до портрети и погледи на природата - оваа апликација за заднини ги има сите и лесно ќе најдете слика што ви се допаѓа со прелистување низ категориите на картичката Истражувај или користејќи ја функцијата за пребарување.

Колекцијата на тапетите се совршено организирани во каталог на сликички. Кога го преземав Wallpaper Wizard 2, бев пријатно изненаден од неговиот елегантен и минималистички интерфејс. Тој е лесен за користење и лесен за навигација, не е преоптоварен со дополнителни икони и апсолутно одговара на стилот на Apple.

Дури и ако сте користеле стандардни позадини на macOS цел живот, само обидете се со Wallpaper Wizard 2 и брзо ќе станете зависни од неговите слики во позадина. Апликацијата нуди обемна галерија која се состои од повеќе од 25.000 фотографии рачно избрани од сигурни извори и поделени по теми. А новите слики се додаваат во колекцијата секој месец за да не останете без свежи позадини за вашиот Mac дури и акоменувајте ги секој ден.

Сите фотографии се во HD 4K квалитет што прави голема разлика ако имате Retina дисплеј. Покрај високата резолуција, секоја заднина во апликацијата изгледа зачудувачки и ќе ги задоволува стандардите на најпребирливите корисници.

Покрај картичката Истражувај, Волшебникот за заднини има и табулаторот и Омилени. Фотографиите што сакате да ги поставите како заднина на работната површина ќе се додадат во вашата листа. Овде можете да изберете колку често сакате да се менуваат - на секои 5, 15, 30 или 60 минути, секој ден или секогаш кога ќе го стартувате компјутерот. Ако не ви се допаѓа фотографијата што моментално се прикажува на вашата работна површина, можете лесно да ја отстраните од редот преку иконата на лентата со мени.

Апликацијата обезбедува и поддршка за повеќе монитори. Тоа им овозможува на корисниците да постават една позадина на повеќе дисплеи, да избираат различни фотографии за секоја или да креираат низа од слики што се тркалаат низ сите нив.

Табот „Омилени“ е збирка на тапети што ви се допаѓаат најмногу. Само кликнете на иконата со ѕвезда секогаш кога ќе видите фотографија или колекција што сакате да ја додадете во Омилени и тие секогаш ќе ви бидат при рака секогаш кога повторно ќе ви требаат. Картичката Омилени е достапна само за регистрирани корисници кои купиле целосна верзија на апликацијата.

Wallpaper Wizard 2 е компатибилен со Mac OS X 10.10 или понова верзија. Иако апликацијата се плаќа (9,99 долари), таа нуди 7-дневен бесплатен пробен период, па можете да ја пробате предправење купување.

Земете го волшебникот за заднини 2

Второпласирана: Отфрлете ги позадините и засилувач; Irvue

Unsplash Wallpapers е официјалната апликација на Unsplash API, една од најголемите отворени колекции на фотографии со висока резолуција направена од заедница на талентирани фотографи. Најголем дел од тапетите се воодушевувачките слики од природата и урбаните пејзажи.

Можете да ја прелистувате веб-локацијата и да преземате претпочитани фотографии за рачно да ги поставите како позадина на работната површина. Но, ако сакате да добивате свежи HD позадини секој ден без да го трошите вашето време во пребарување, инсталирајте ја апликацијата Unsplash Wallpapers на вашиот компјутер. Таа е минималистичка и бесплатна за користење.

По инсталацијата и стартувањето, иконата на апликацијата ќе се прикаже на десниот крај од лентата со мени на Mac. Овде можете рачно да поставите тапет или да ја приспособите зачестеноста на ажурирањата според вашите преференции (дневни, неделно).

Ако не ви се допаѓа фотографијата што апликацијата ја избрала, можете да побарате друга еден како Unsplash Wallpapers додава нови позадини во колекцијата на вашиот компјутер секој ден. Можете исто така да зачувате тапети што најмногу ви се допаѓа или да дознаете повеќе за неговиот уметник/фотограф со кликнување на нивното име во долниот лев агол.

Ако барате бесплатен апликација за редовно поставување на нови позадини на вашата работна површина, Unsplash Wallpapers лесно ќе се справи со задачата.

Но, ако ви треба повеќеалатка богата со функции, Irvue доаѓа во рака. Тоа е бесплатна апликација за позадини од трети страни за macOS која носи илјадници прекрасни позадини на работната површина директно од платформата Unsplash. Апликацијата има интуитивен интерфејс и работи непречено на Mac OS X 10.11 или понова верзија.

Исто како и официјална апликација Unsplash, Irvue е апликација за лента со менија која им помага на корисниците лесно да ја освежат позадината на работната површина без да им го одвлекува вниманието од главната работа. Иако апликацијата е прилично лесна за користење, таа се надоврзува на основната апликација Unsplash нудејќи огромен сет на функции и куп опции за прилагодување.

Со Irvue, можете да ја изберете вашата претпочитана ориентација на сликата (пејзаж, портрет, или и двете), менувајте ја заднината автоматски според вашите временски поставки, преземајте фотографии на компјутери и поставете иста позадина на повеќе екрани. Исто така, обезбедува автоматско прилагодување на темата за macOS во зависност од моменталната позадина.

Кога Irvue ја освежува тапетата на вашиот компјутер, испраќа известување со информации за фотографијата и нејзиниот автор. Ако сте навистина импресионирани од нечија работа, апликацијата ви овозможува да дознаете повеќе за фотографот и да гледате други слики во неговото портфолио.

За разлика од Unsplash Wallpapers, Irvue поддржува канали за да можете да контролирате колекција на тапети наместо да гледаат случајни. Освен стандардните канали — Избрани иНови фотографии, имате можност да креирате сопствени канали на слики што ви се допаднале на веб-локацијата Unsplash.

Корисниците со сметка на Unsplash можат да лајкуваат фотографии, да градат свои колекции на тапети на веб-локацијата и потоа да додаваат нив како канали до Ирвју. Не ви се допаѓа одредена слика? Само додадете го или неговиот фотограф на црната листа и никогаш повеќе нема да го видите. Благодарение на некои корисни кратенки на тастатурата, кои може лесно да се конфигурираат, можете да менувате или зачувате тековна позадина, да ја додадете на црната листа или да правите други понудени опции во рок од неколку секунди.

Најдобра апликација за тапети во живо: работна површина во живо

Ако ви е здодевно со неподвижни слики и сакате да додадете живост на вашата работна површина, Live Desktop е апликација за Mac што ќе треба да ја испробате. Апликацијата нуди колекција од неверојатен HD квалитет и анимирани слики од кои можете да изберете. Повеќето од нив доаѓаат со интегриран звучен ефект што може да се вклучи или исклучи со еден клик.

Со работната површина во живо, имате можност да ја заживеете работната површина со развиорено знаме, бранови на океанот, татнеж лав, скриена долина и многу други прекрасни слики. Сакате да се потопите во дождлива атмосфера? Само изберете ја позадината „Вода на стакло“ и вклучете го звукот!

Како и скоро сите негови конкуренти, до Live Desktop може да се пристапи од лентата со мени на Mac. Има интерфејс кој е лесен за користење за навигација и гледањепонудените тапети. Новите теми се додаваат периодично додека се создаваат. Исто така, постои опција да поставите сопствено видео за да направите приспособена позадина на работната површина.

Што е со недостатоците? Па, апликацијата зазема многу простор и ја троши батеријата побрзо од стандардните апликации за заднини. Значи, ако сакате да користите живи позадини, проверете дали батеријата на вашиот компјутер е целосно наполнета. Сепак, Live Desktop нема да биде товар за процесорот и перформансите на вашиот Mac. Апликацијата е достапна во App Store за 0,99 $.

Некои бесплатни апликации за заднина на Mac

1. Позадини од Behance

Ако сте за модерна уметност, Behance може да ви помогне да ги откриете креативните дела на професионалци од целиот свет преку работната површина на вашиот компјутер. Како онлајн платформа за изложување и собирање уметнички дела направени од фотографи, илустратори и дизајнери, Adobe's Behance ја разви оваа апликација за да ги донесе овие уметнички дела на работната површина на вашиот Mac.

Wallpapers by Behance, алатка за лента со мени, е достапни на App Store бесплатно. Ви овозможува да прелистувате позадини на работната површина од паѓачкото мени, да поставите претпочитана слика како позадина или да дознаете повеќе за неа на веб-локацијата. Позадините може да се планираат да се менуваат на час, дневно, неделно, месечно или рачно — онолку често колку што сакате.

Откако ќе ја инсталирате апликацијата Wallpaper by Behance, можете да изберете одогромна колекција на слики со можност за филтрирање на сите по креативни полиња (на пр., илустрација, дигитална уметност, типографија, графички дизајн итн.).

Апликацијата секогаш останува свежа со додавање нови слики во колекцијата на позадини на вашиот компјутер секој месец. Сакате одредена позадина? Допаднете го или следете го неговиот креатор на Behance.

2. Сателитски очи

Барате необични позадини за вашиот Mac? Satellite Eyes е бесплатна апликација за macOS која автоматски ја менува позадината на работната површина во зависност од вашата локација. Развиена од Том Тејлор, апликацијата го поставува сателитскиот приказ на вашата моментална локација како позадина користејќи ги мапите од MapBox, Stamen Design, Bing Maps и Thunderforest.

За да видите приказ од птичја перспектива на вашата работна површина, мора да дозволите Satelite Eyes пристап до вашата локација, или не може да ја користи правилната карта. Имајте на ум дека апликацијата бара пристап до WiFi и работна интернет конекција за да ја пронајде вашата точна позиција.

Satellite Eyes нуди голема разновидност на стилови на мапи - од акварел до цртање со молив. Можете исто така да го одредите нивото на зумирање (улица, соседство, град, регион) и ефект на слика според вашите преференции.

Апликацијата се наоѓа во лентата со мени на Mac на горниот дел од екранот. Никогаш нема да ви биде здодевно со Satellite Eyes, бидејќи вашата позадина на работната површина ќе се промени во приказот на вашата локација каде и да одите. Целосниот изворен код на

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.