9 најдобри алтернативни VPN за TunnelBear во 2022 година

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

TunnelBear ги чува вашите онлајн активности приватни со шифрирање на вашата интернет-врска. Тоа ви овозможува да ја заобиколите цензурата и да пристапите до блокираните сајтови.

Обезбедува брзи врски и дава пристап до медиумските содржини во други земји. Достапно е и достапно за Mac, Windows, iOS и Android.

Другите VPN го прават истото. Која алтернатива е најдобра за TunnelBear? Прочитајте понатаму за да дознаете.

Но прво: Кога размислувате за алтернативни VPN, избегнувајте ги бесплатните . Тие компании може да ги продадат вашите податоци за користење на интернет за да заработат пари. Наместо тоа, земете ги во предвид следните реномирани VPN услуги.

1. NordVPN

NordVPN е популарна VPN што прави одлична алтернатива за TunnelBear. Брз е, достапен, сигурно пренесува содржина и вклучува некои безбедносни карактеристики што TunnelBear не ги прави. Тој е победник на нашиот преглед Најдобар VPN за Mac и второпласиран во Најдобар VPN за Netflix. Прочитајте го нашиот целосен преглед на NordVPN.

NordVPN е достапен за Windows, Mac, Android, iOS, Linux, екстензија за Firefox, екстензија за Chrome, Android TV и FireTV. Чини 11,95 УСД/месец, 59,04 УСД/годишно или 89,00 УСД/2 години. Најприфатливиот план е еквивалентен на 3,71 $/месец.

Најдобрите брзини на преземање на Nord се речиси исто толку брзи како и TunnelBear, иако во просек се пониски. Тоа е само неколку центи месечно поскапо и е уште посигурно кога пристапувате до Netflix - секој сервер што го пробави беше успешен поголемиот дел од времето:

 • Австралија: НЕ
 • Соединетите Американски Држави: ДА
 • Обединетото Кралство: ДА
 • Нов Зеланд: ДА
 • Мексико: ДА
 • Сингапур: ДА
 • Франција: ДА
 • Ирска: ДА
 • Бразил: ДА

Netflix ме блокираше само еднаш кога бев поврзан на австралискиот сервер. Останатите осум сервери не препознаа дека користам VPN и не се обидоа да ме блокираат. Тоа го прави TunnelBear погоден за стримери.

Добро се споредува со конкуренцијата, иако неколку VPN беа успешни со секој сервер што го пробав:

 • Surfshark: 100% (9 од 9 тестирани сервери)
 • NordVPN: 100% (9 од 9 тестирани сервери)
 • HMA VPN: 100% (8 од 8 тестирани сервери)
 • CyberGhost: 100% (2 од 2 оптимизирани сервери тестирани)
 • TunnelBear: 89% (8 од 9 тестирани сервери)
 • Astrill VPN: 83% (5 од 6 сервери тестиран)
 • PureVPN: 36% (4 од 11 тестирани сервери)
 • ExpressVPN: 33% (4 од 12 тестирани сервери)
 • Avast SecureLine VPN: 8% (1 од 12 тестирани сервери)
 • Speedify: 0% (0 од 3 тестирани сервери)

Cost

TunnelBear трошоци 9,99 долари/месечно. Можете да заштедите пари ако платите однапред. Годишната претплата чини 59,88 УСД (што е еквивалентно на 4,99 УСД/месец), а три години чини 120 УСД (што е еквивалентно на 3,33 УСД/месечно). Тригодишниот план вклучува бесплатен менаџер за лозинки „RememBear“.претплата.

Тоа е достапно, иако има поевтини опции. Ајде да погледнеме како неговиот годишен план се споредува со другите услуги:

 • CyberGhost: 33,00 $
 • Avast SecureLine VPN: 47,88 $
 • NordVPN: 59,04 $
 • Surfshark: $59,76
 • HMA VPN: $59,88
 • TunnelBear: 59,88 $
 • Speedify: $71,88
 • PureVPN: 77,88 $
 • ExpressVPN: 99,95 $
 • Astrill VPN: 120,00 $

Но, годишните претплати не секогаш ја даваат најдобрата цена. Еве како се споредува планот со најдобра вредност од секоја услуга кога е пропорционален месечно:

 • CyberGhost: 1,83 $ за првите 18 месеци (потоа 2,75 $)
 • Surfshark: 2,49 $ за првите два години (тогаш 4,98 $)
 • Speedify: $2,99
 • Avast SecureLine VPN: $2,99
 • HMA VPN: $2,99
 • TunnelBear: $3,33
 • NordVPN: $3,71
 • PureVPN: $6,49
 • ExpressVPN: $8,33
 • Astrill VPN: $10,00

Кои се слабостите на TunnelBear ?

Приватност и безбедност

Сите VPN ве чуваат побезбедни и анонимни отколку што би биле инаку. Како резултат на тоа, многу услуги обезбедуваат прекинувач за убивање што автоматски ве исклучува од интернет кога ќе станете ранливи. Функцијата „VigilantBear“ на TunnelBear го прави ова, иако не е стандардно овозможена.

Постои и „GhostBear“, карактеристика што го отежнува идентификувањето дека користите VPN. Тоа помага при заобиколувањецензура на интернет, како што е кинескиот заштитен ѕид.

Некои услуги овозможуваат уште поголема анонимност со пренесување на вашиот сообраќај преку неколку сервери. Два начини да се постигне ова се двојно-VPN и TOR-над-VPN. Сепак, тие опции генерално негативно ќе влијаат на брзината на вашата врска. Некои услуги исто така блокираат малициозен софтвер и тракери за рекламирање. Еве неколку VPN со овие карактеристики:

 • Surfshark: блокирач на малициозен софтвер, двојно-VPN, TOR-over-VPN
 • NordVPN: блокатор на реклами и малициозен софтвер, двојно-VPN
 • Astrill VPN: блокатор на реклами, TOR-over-VPN
 • ExpressVPN: TOR-over-VPN
 • Cyberghost: блокатор на реклами и малициозен софтвер
 • PureVPN: реклами и малициозен софтвер блокатор

Оценка на потрошувачите

За да добијам идеја колку долгорочните корисници се задоволни од секоја услуга, се обратив до Trustpilot. Овде можам да видам рејтинг од пет за секоја компанија, бројот на корисници кои оставиле рецензија и детални коментари за тоа што им се допаѓа, а што не.

 • PureVPN: 4,8 ѕвезди, . ѕвезди, 6.089 прегледи
 • HMA VPN: 4,2 ѕвезди, 2.528 критики
 • Avast SecureLine VPN: 3,7 ѕвезди, 3.961 прегледи
 • Speedify: 2,8 ѕвезди, 7 рецензии
 • TunnelBear: 2,5 ѕвезди, 55 прегледи
 • Astrill VPN: 2,3 ѕвезди, 26рецензии

TunnelBear, Speedify и Astrill VPN добија ниски оценки, но малиот број на критики значи дека не треба да им ставаме премногу тежина на нив. Корисниците на TunnelBear се пожалија на лоша услуга за клиентите, испуштени врски, неможност за пристап до одредени веб-локации и бавни врски.

PureVPN и CyberGhost имаат неверојатно високи оценки, како и широка корисничка база. ExpressVPN и NordVPN не заостануваат. Бев изненаден кога открив дека PureVPN е на врвот на листата - го најдов бавен и несигурен кога пристапував до Netflix. Додека другите корисници ги имаа истите проблеми со Netflix, тие имаа позитивни искуства со поддршката и брзината.

Значи, што треба да направите?

TunnelBear е ефективна VPN што вреди да се размисли. Брз е, ја штити вашата приватност и безбедност и дава пристап до стриминг содржини од целиот свет. Сепак, му недостасуваат некои напредни безбедносни карактеристики кои се наоѓаат во другите услуги и не успеа да ја стекне довербата на корисниците на Trustpilot.

Која е најдобрата алтернатива? Тоа зависи од вашите потреби. Да ги погледнеме категориите брзина, безбедност, испарување и цена.

Брзина: TunnelBear нуди брзи преземања, иако Speedify е уште побрз. Го комбинира пропусниот опсег на повеќе интернет конекции за да ги постигне најбрзите веб-врски што сме ги сретнале во нашите тестови. HMA VPN и Astrill VPN се споредливи со TunnelBear. NordVPN, SurfShark иAvast SecureLine не е далеку зад себе.

Безбедност : Tunnelbear обезбедува побезбедно и поприватно онлајн искуство, но нема напредни функции на некои други услуги. Surfshark, NordVPN, Astrill VPN и ExpressVPN нудат поголема анонимност преку двојно-VPN или TOR-over-VPN. Surfshark, NordVPN, Astrill VPN, CyberGhost и PureVPN ве чуваат побезбедни со блокирање на малициозен софтвер.

Стриминг: Иако Netflix и другите услуги за стриминг се обидуваат да ги блокираат корисниците на VPN, повеќето од серверите TunnelBear јас тестирано работеше. Surfshark, NordVPN, CyberGhost и Astrill VPN се други VPN што треба да ги земете предвид ако очекувате да проследувате видео содржини додека сте поврзани со VPN.

Цена: TunnelBear чини еднакво на 3,33 $/месец кога избирање на план со најдобра вредност. CyberGhost и Surfshark нудат уште подобра вредност, особено во текот на првите 18 месеци до две години од вашата претплата.

Како да заклучиме, TunnelBear е ефективен VPN кој е брз, достапен и може со сигурност да проследува содржина на Netflix. Speedify е уште побрз, но несигурен ако сакате да пристапите до Netflix. NordVPN, Surfshark и Astrill VPN се добри опции ако се надевате дека ќе користите двојно VPN или TOR-over-VPN.

успеа.

Но Норд има две одлучувачки предности во однос на TunnelBear. Прво, вклучува некои дополнителни безбедносни карактеристики, како што се блокирање на реклама\малициозен софтвер и двоен VPN. И второ, апликацијата има многу подобра репутација.

2. Surfshark

Surfshark е уште една VPN услуга која нуди достапност, брзи брзини, доверлив пренос, и дополнителни безбедносни карактеристики. Тој е победник на нашиот преглед Најдобар VPN за Amazon Fire TV Stick.

Surfshark е достапен за Mac, Windows, Linux, iOS, Android, Chrome, Firefox и FireTV. Чини 12,95 УСД/месец, 38,94 УСД/6 месеци, 59,76 УСД/година (плус една година бесплатно). Најприфатливиот план е еквивалентен на 2,49 $/месечно за првите две години.

Малку побавно од NordVPN, Surfshark е уште една услуга која може со сигурност да пристапи до содржината на Netflix. Достапно е и ја надминува цената на TunnelBear во првите две години. Тој е голем за безбедносните карактеристики: вклучува блокирач на малициозен софтвер, двојно VPN и TOR-над-VPN. Серверите користат само RAM, а не хард дискови, така што тие не задржуваат никаква евиденција за вашата онлајн активност кога се исклучени.

3. Astrill VPN

Astrill VPN е сличен на TunnelBear. Обезбедува брзи брзини и добар (но не и совршен) пренос. Astrill е поскап и има постабилни безбедносни карактеристики и е победник на нашиот најдобар преглед на VPN за Netflix. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Astrill VPN.

Astrill VPN едостапни за Windows, Mac, Android, iOS, Linux и рутери. Чини 20,00 УСД/месец, 90,00 УСД/6 месеци, 120,00 УСД/годишно, а плаќате повеќе за дополнителни функции. Најприфатливиот план е еквивалентен на 10,00 $/месец.

Двете VPN услуги имаат многу слични брзини на преземање: најбрзите сервери што ги сретнав на Astrill беа 82,51 Mbps и 88,28 Mbps на TunnelBear. Просекот на сите сервери што ги тестирав беше 46,22 и 55,80 Mbps. Моите лични искуства што се пренесуваа од двете услуги беа исто така многу блиски: 83% наспроти 89%.

Astrill нуди неколку безбедносни карактеристики што TunnelBear не ги нуди: блокатор на реклами и TOR-over-VPN. Сепак, услугата е поскапа: 10 долари/месец во споредба со 3,33 долари на TunnelBear.

4. Speedify

Speedify е услугата што треба да ја изберете дали сакате најбрза можна интернет конекција — под претпоставка не гледате содржина од Netflix или некој од нивните конкуренти.

Speedify е достапен за Mac, Windows, Linux, iOS и Android. Чини 9,99 УСД/месец, 71,88 УСД/годишно, 95,76 УСД/2 години или 107,64 УСД/3 години. Најприфатливиот план е еквивалентен на 2,99 $/месечно.

Speedify може да комбинира повеќе интернет конекции за да ви даде поголема брзина на преземање отколку што вообичаено постигнувате. Кога користите една врска, брзината на TunnelBear е приближно иста. За жал, ниту еден од серверите Speedify што ги тестирав не можеше да се емитува од Netflix. За многу корисници, TunnelBearќе биде подобар избор.

Иако и двете услуги се безбедни, ниту една не обезбедува двоен VPN, TOR-над-VPN или блокирач на малициозен софтвер. И двете се многу достапни.

5. HideMyAss

HMA VPN („HideMyAss“) е уште една брза алтернатива. Нуди споредливи брзини за слична цена, може со сигурност да пристапи до услугите за стриминг и не вклучува дополнителни безбедносни карактеристики.

HMA VPN е достапна за Mac, Windows, Linux, iOS, Android, рутери, Apple TV и многу повеќе. Чини 59,88 долари/годишно или 107,64 долари/3 години. Најприфатливиот план е еквивалентен на 2,99 $/месец.

По Speedify, TunnelBear и HMA постигнаа највисоки брзини на преземање во моите тестови. И двете услуги прават нешто што Speedify не можеше: сигурен пристап до содржината на Netflix. HMA има мала предност овде: секој сервер што го тестирав беше успешен, додека еден од TunnelBear не успеа.

Како и другите две услуги, HMA не вклучува блокирање на малициозен софтвер или засилена анонимност преку двојно VPN или TOR- преку-ВПН. И Speedify и HMA се малку поевтини од TunnelBear - 2,99 $ во споредба со 3,33 $ - но сите три услуги се многу достапни.

6. ExpressVPN

ExpressVPN има огромна репутација и пакети во дополнителни безбедносни карактеристики. Сепак, ќе добиете половина од брзината по двојно повисока цена од TunnelBear. Тоа е второпласирана во нашиот преглед Најдобар VPN за Mac. Прочитајте го нашиот целосен преглед на ExpressVPN.

ExpressVPN е достапенза Windows, Mac, Android, iOS, Linux, FireTV и рутери. Чини 12,95 УСД/месец, 59,95 УСД/6 месеци или 99,95 УСД/годишно. Најприфатливиот план е еквивалентен на 8,33 $/месец.

ExpressVPN мора да прави нешто како што треба. Популарен е и постигна многу висок рејтинг од 4,7 ѕвезди на Trustpilot и покрај тоа што наплатуваше 8,33 долари месечно во споредба со 3,33 долари на TunnelBear. Слушнав дека е особено ефикасен во заобиколувањето на цензурата на интернет. Како резултат на тоа, најчесто се користи во Кина. Вклучува и TOR-over-VPN, што го отежнува следењето на интернет.

При тестирањето на услугата, најбрзата брзина на преземање што ја постигнав беше 42,85 Mbps (24,39 беше просечната). Тоа е повеќе од доволно брзо за проследување видео содржини, но не се приближува до најбрзата брзина на TunnelBear од 88,28 Mbps. Исто така, ја најдов услугата прилично несигурна при пристап до Netflix. Само четири од дванаесет сервери што ги пробав успеаја.

7. CyberGhost

CyberGhost е прифатлива и високо оценета VPN. Тој нуди најевтиниот план и највисоката оцена (еднаква со PureVPN) од сите VPN вклучени во овој напис. Тоа е второпласирана во нашиот преглед на Најдобар VPN за Amazon Fire TV Stick.

CyberGhost е достапен за Windows, Mac, Linux, Android, iOS, FireTV, Android TV и екстензии на прелистувач. Чини 12,99 УСД/месец, 47,94 УСД/6 месеци, 33,00 УСД/година (со дополнителни шест месеци бесплатно). Најприфатливиот план е еквивалентен на1,83 $/месец за првите 18 месеци.

Брзината на CyberGhost е приближно иста како и на ExpressVPN. Тоа е, доволно е брзо за сурфање и стриминг. Сепак, неговата максимална брзина од 43,59 Mbps (во моите тестови) не се споредува со 88.28 на TunnelBear.

Услугата нуди сервери кои се специјализирани за пристап до содржини за проследување од Netflix и неговите конкуренти. Секој што се обидов беше успешен. Има блокатор на реклами и малициозен софтвер, но не и двојно-VPN или TOR-over-VPN.

CyberGhost е тестиран најприфатливиот VPN. Во текот на првите 18 месеци, чини еквивалент на 1,83 УСД/месечно и 2,75 УСД после тоа. TunnelBear не заостанува премногу со 3,33 долари/месец.

8. Avast SecureLine VPN

Avast SecureLine VPN е VPN од добро познат антивирус компанија која се фокусира на леснотијата на користење. Како резултат на тоа, вклучува само основна функционалност на VPN. Како и TunnelBear, ги испушта понапредните безбедносни карактеристики на некои други услуги. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Avast VPN.

Avast SecureLine VPN е достапен за Windows, Mac, iOS и Android. За еден уред чини 47,88 долари/годишно или 71,76 долари/2 години и дополнителен долар месечно за покривање на пет уреди. Најприфатливиот план за работна површина е еквивалентен на 2,99 $/месец.

SecureLine е брз, но не толку брз како TunnelBear. Неговата максимална брзина од 62,04 Mbps заостанува зад другата 88,28. Бев исто така многу помалку успешен во стриминг содржината на Нетфликс когакористејќи SecureLine. Само еден од дванаесетте сервери што ги тестирав беше успешен, додека само еден од TunnelBear не успеа.

9. PureVPN

PureVPN е најбавната услуга во нашиот опсег на алтернативи (барем според моите тестови). Сепак, тоа е исто така највисоко рангирана VPN апликација на Trustpilot. Огромна корисничка база од 11.165 корисници колективно и додели на услугата 4,8 ѕвезди. Во минатото, исто така беше една од најприфатливите услуги, но тоа повеќе не е точно.

PureVPN е достапен за Windows, Mac, Linux, Android, iOS и екстензии на прелистувачи. Тоа чини 10,95 долари/месец, 49,98 долари/6 месеци или 77,88 долари/годишно. Најприфатливиот план е еквивалентен на 6,49 УСД/месечно.

Според моето искуство, PureVPN е несигурен при пристап до Netflix. Само четири сервери од единаесет беа успешни. Негативните прегледи на Trustpilot потврдуваат дека и другите корисници го имаат истиот проблем. TunnelBear беше многу подобро, со само еден сервер откажан.

Највисоката брзина што ја постигнав со PureVPN беше 34,75 Mbps. Тоа го прави најбавниот VPN на нашата листа, но сепак е повеќе од способен за проследување видео содржини. Јас живеам во Австралија; корисниците во другите делови на светот може да добијат подобри брзини.

PureVPN вклучува блокирач на малициозен софтвер, но не поддржува двојно-VPN или TOR-над-VPN. TunnelBear нема ниту една од овие карактеристики.

Кои се силните страни на TunnelBear?

Брзина

ВПН услугите го подобруваат вашетоонлајн приватност и безбедност со шифрирање на вашиот интернет сообраќај и пренесување преку VPN сервер. И двата чекори бараат време, што може да влијае на брзината на вашата врска. Можно е да се користи TunnelBear со мало влијание врз брзината на вашиот интернет.

Ја тестирав брзината на интернет без вклучен VPN и постигнав брзина на преземање од 88,72 Mbps. Тоа е малку побавно од просекот, но слично на она што го добивав кога тестирав други услуги. Тоа значи дека TunnelBear нема да добие неправедна предност.

Го инсталирав на мојот iMac и ја тестирав мојата брзина кога е поврзан со девет различни сервери низ целиот свет. Еве ги резултатите:

 • Австралија: 88,28 Mbps
 • Соединетите Американски Држави: 59,07 Mbps
 • Обединетото Кралство: 28,19 Mbps
 • Нов Зеланд: 74,97 Mbps
 • Мексико: 58,17 Mbps
 • Сингапур: 59,18 Mbps
 • Франција: 45,48 Mbps
 • Ирска: 40,43 Mbps
 • Бразил: 48,41 Mbps

Ја постигнав најдобрата брзина (88,28 Mbps) кога се поврзав на најблискиот сервер до мене (Австралија). Импресиониран сум што е речиси иста како мојата брзина што не е VPN. Просекот на сите девет сервери беше 55,80 Mbps. Се обидов и да се поврзам со сервер во Канада, но не можев да се поврзам.

Еве како тие брзини се споредуваат со конкурентните VPN:

 • Speedify (две врски): 95,31 Mbps (најбрзо сервер), 52,33 Mbps (просек)
 • Speedify (една врска): 89,09 Mbps (најбрзосервер), 47,60 Mbps (просек)
 • TunnelBear: 88,28 Mbps (најбрзиот сервер), 55,80 (просек)
 • HMA VPN (прилагодено): 85,57 Mbps (најбрзиот сервер ), 60,95 Mbps (просек)
 • Astrill VPN: 82,51 Mbps (најбрз сервер), 46,22 Mbps (просек)
 • NordVPN: 70,22 Mbps (најбрз сервер), 22,75 Mbps (просек)
 • SurfShark: 62,13 Mbps (најбрз сервер), 25,16 Mbps (просек)
 • Avast SecureLine VPN: 62,04 Mbps (најбрз сервер), 29,85 (просек)
 • CyberGhost: 4. најбрз сервер), 36,03 Mbps (просек)
 • ExpressVPN: 42,85 Mbps (најбрз сервер), 24,39 Mbps (просек)
 • PureVPN: 34,75 Mbps (најбрзиот сервер), 16,25 Mbps (просечно) 21>

Најбрзата услуга што ја тестирав е Speedify. Се фокусира на брзината и може да го комбинира пропусниот опсег на неколку конекции (на пример, вашиот Wi-Fi и поврзан паметен телефон). TunnelBear, HMA и Astrill постигнуваат импресивни резултати без таа технологија.

Стриминг видео содржини

Достапноста на стриминг содржина варира од земја до земја. На пример, некои емисии на Нетфликс достапни во САД не се достапни во ОК. VPN може да помогне така што ќе изгледа како да се наоѓате на друго место. Како резултат на тоа, Netflix и другите услуги се обидуваат да ги идентификуваат и блокираат корисниците на VPN. Тие се поуспешни со некои од другите.

Се обидов да гледам содржина на Netflix кога бев поврзан со девет различни сервери TunnelBear

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.