9 најдобри софтвери за пишување сценарија во 2022 година (бесплатни + платени алатки)

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Содржина

Блокбастер-филмовите и ТВ-сериите вредни за уживање започнуваат со пишаниот збор. Сценариото е креативен процес, но конечниот производ бара многу специфичен тип на форматирање што режисерите, актерите и сите меѓу нив можат да го земат и да го користат. Нарушете го форматот и вашата работа нема да биде сфатена сериозно.

Ако сте нови во пишувањето сценарија, потребна ви е сета помош што можете да ја добиете — софтверска алатка која ќе ве води низ секој чекор и ќе произведува финален документ со правилни маргини, проред, сцени, дијалози и заглавија. И ако веќе знаете што правите, да имате програма што ја отстранува болката од процесот е остварување на сонот. Пишувањето е веќе доволно тешко.

Завршен нацрт нашироко се користи за пишување сценарија од 1990 година и се користи толку често што се смета за индустриски стандард. Не е евтин, но ако сте професионалец - или сакате да бидете - треба да биде на врвот на вашата листа на кандидати.

Но, тоа не е единствениот софтверски производ што се користи во индустријата. Fade In е одлична модерна алтернатива која чини значително помалку, воведува нови иновативни функции и може да ги увезува и извезува најпопуларните формати за пишување сценарија, вклучувајќи го и Final Draft.

WriterDuet и Movie Magic се двете други опции за кои ќе најдете широко користени во индустријата, а „Celtx“ базиран на облак е богат со функции и многу популарен надвор оддруги програми за пишување сценарија, кога пишувате скрипта, користите честа употреба на копчињата Tab и Enter за навигација помеѓу различни типови линии, вклучувајќи дејства, знаци и дијалог, или тие може да се изберат од левата лента со алатки или со копче за кратенки. Сфатив дека апликацијата многу реагира, дури и на десетгодишен Mac. WriterDuet може да увезува и извезува Final Draft, Celtx, Fountain, Word, Adobe Story и PDF.

Може да се креираат алтернативни линии — колку што сакате. Овие можат да бидат скриени и да се избере друга верзија со кратенка. А содржината што е отсечена од нејзината моментална локација се додава во The Graveyard, каде што е достапна за повторно додавање откако ќе најдете место каде што одговара. Вашата скрипта автоматски се прави резервна копија, а Time Machine ви овозможува да ги гледате претходните верзии.

Форматирањето во основа е исто како и Final Draft, според стандардниот формат на екранот. Во повеќето случаи, дури и бројот на страници за дадена скрипта ќе биде ист како конечниот нацрт - вклучително и кога користите мобилен уред или извезувате во PDF. Алатката за проверка на формат ќе се увери дека сè е стандардно пред да ја испратите вашата скрипта.

Приказот на картичката ви овозможува да видите преглед на скриптата и да ги преуредите големите делови. Картичките може трајно да се прикажуваат во десниот панел.

Со име како „WriterDuet“, би претпоставиле дека оваа алатка базирана на облак е совршена за соработка, и тоа - штом ќе се претплатите.За жал, соработката не е достапна кога се користи бесплатната верзија на WriterDuet, така што не можев да ја тестирам, но корисниците велат дека е „радост“ за користење.

Соработниците можат да работат на различни делови од сценариото независно , или следете еден со друг додека прават уредувања. Комуникацијата е потпомогната од функцијата за разговор во десниот панел на апликацијата. Има режим на дух што ви овозможува да станете невидливи додека не сте подготвени да ги споделите вашите уредувања.

За време на производството, страниците може да се заклучат, да се следат ревизиите и да се поддржуваат документите форматирани во Final Cut. Секое уредување е евидентирано, вклучително и кој го направил. Може да ги гледате промените филтрирани по датум, писател и ред.

Movie Magic Screenwriter (Windows, Mac) широко се користи во филмската и телевизиската индустрија и има силен и лојален следбеник. Додека WriterDuet е добра, модерна алтернатива на нашите победници, Movie Magic е спротивното. Има долга и ценета историја, но за мене, возраста на апликацијата не доведе до позитивен исход.

Повеќе од 30 години, Write Brothers го создаде најдобриот софтвер за пишување за сцена и екранот.

Не започнав добро со Movie Magic. Веб-страницата изгледа застарена и тешко е да се движите. При кликнување на врската за преземање на демото, страницата на која бев упатена рече: „Оваа страница е застарена. Ве молиме посетете ја нашата нова страница за поддршка за да ја преземете најновата верзија на Mac Movie MagicScreenwriter 6.5“, ќе ме доведе до друга страница за преземање.

По инсталацијата, апликацијата ќе ја најдете во папката Screenwriter 6. Очекував дека ќе се вика Movie Magic Screenwriter, па требаше малку време да се лоцира.

Тоа е 32-битна апликација и треба да се ажурира пред да работи со следната верзија на macOS. Тоа е загрижувачко и укажува дека на програмата не се работи активно.

Конечно, не можев да го стартувам софтверот бидејќи не можев да го активирам.

Според на веб-страницата, требаше да ми се даде можност да креирам нова регистрација. Не бев, можеби затоа што претходно инсталирав погрешно, постаро демо (што, патем, го најдов на страницата „Демо преземања“ на официјалната страница). Наотив вкупно четири различни страници за преземање на страницата, сите различни.

Ништо од ова не остави добар впечаток. Верзијата за Mac ја освои наградата MacWorld Editor's Choice во 2000 година, но можеби најдобрите денови на Movie Magic завршија. Се чини дека апликацијата сè уште има многу обожаватели, но најдов некои недоследности помеѓу верзиите. На пример, верзијата за Mac може да увезува и извезува датотеки Final Draft додека верзијата на Windows не може.

Значи, не можев да ја тестирам програмата, а веб-локацијата не нуди никакви упатства или слики од екранот. Но, ќе пренесам што можам. Цитатите од професионални сценаристи кои користат филмска магија често го користат зборот„интуитивен“. Апликацијата користи интерфејс WYSIWYG, така што нема изненадувања кога печатите, а имињата на знаците и локациите автоматски се пополнуваат, како апликациите што ги опфативме погоре.

Апликацијата поддржува стандарден формат на екранот, но го прави тоа во флексибилен начин. Корисниците сметаат дека апликацијата е доста приспособлива.

Една уникатна карактеристика во која би уживала е целосното прикажување. Поддржани се контури длабоки до 30 нивоа, а страничната лента за навигација може да крие, уредува и преместува елементи на контурите.

Функциите на производство се чини дека се сеопфатни, а контролата на ревизијата е вградена. Програмата е компатибилна со Movie Magic Scheduling и буџетирање.

Highland 2 (бесплатно преземање од Mac App Store, професионалниот пакет е купување во апликација од 49,99 долари) е уште една апликација за пишување сценарија што се користи со имиња за кои веројатно сте слушнале. Бесплатната верзија ви овозможува да пишувате целосни сценарија, а разните купувања во апликација ви дозволуваат да додавате специјални алатки и функции.

Програмата вклучува најголем дел од функционалноста што би ја очекувале и вклучува функција Спринт каде што можете да поставувате и следите фокусирани сесии за пишување. Highland складира скрипти како датотеки Fountain, но можете исто така да извезувате како PDF и финален нацрт.

На веб-локацијата ќе најдете сведоштва за апликацијата од професионалци како Фил Лорд, писател/директор на The Лего филмови и 21 & засилувач; 22 Jump Street и Дејвид Вејн, писател/режисер/ЕП на Детска болница . Wain тврди дека ја користи програмата секој ден.

Slugline (Mac $39,99, iOS $19,99) е најдобро рецензирана апликација за пишување сценарија на Mac App Store. Програмерите тврдат дека оваа апликација нуди наједноставен начин за пишување филм.

Има шаблони, темни режим и употреба на копчето tab за често пишувани елементи. Можете да ги синхронизирате вашите сценарија помеѓу вашите уреди користејќи iCloud или Dropbox.

Веб-локацијата на апликацијата содржи сведоштва од професионални сценаристи, вклучувајќи ги Нил Крос, писател на Мама и Лутер и Скот Стјуарт, писател/режисер на Dark Skies.

Софтвер за пишување сценарија за почетници и аматери

Celtx (онлајн, од 20 $/месец) е целосно опремен облак услуга за заеднички сценаристи, што го прави близок конкурент на WriterDuet. Изгледа дека не се користи од многу познати професионалци, но веб-локацијата може да се пофали дека ја користат „над 6 милиони креативци во 190 земји“.

Апликацијата не може да извезува во Final Draft формат - што делумно може да го објасни недостатокот на професионалци кои го користат - но тој е целосно опремен на секој друг начин. Комбинира сценарио, претпродукција, управување со производство и тимска соработка во онлајн средина.

Покрај онлајн искуството, достапни се и некои Mac и мобилни апликации. Сценариото е достапно од Mac App Store (19,99 долари), iOS App Store (бесплатно) и GoogleИграј (бесплатно). Storyboarding е достапен бесплатно од Mac App Store или iOS App Store. Други бесплатни мобилни апликации вклучуваат Index Cards (iOS, Android), Call Sheets (iOS, Android) и Sides (iOS, Android).

Кога креирате нов проект, можете да изберете од Film & ТВ, игра и засилувач; VR, AV со две колони и Stageplay.

Плановите се според типот на содржина што планирате да ја креирате. Тие се флексибилни, но не и евтини.

 • Сценарио (20$/месец, 180$/година): уредник на скрипта, формат на сценарио, формат на сцена, AV формат со две колони, картички со индекс, приказна.
 • Продукција на видео (30$/месец, 240$/година): план за пишување сценарија плус преглед, листа на снимки, буџетирање, распоред, извештаи за трошоците.
 • Производство на игри (30$/месец, 240$/година): игра уредник на скрипта, интерактивна мапа на приказни, интерактивен дијалог, условени средства, наративни извештаи.
 • Видео & засилувач; Пакет за продукција на игри (50$/месец, 420$/година).

По најавувањето, вашиот прв проект за пишување е отворен и малку личи на WriterDuet. Не треба да се претплатите додека не заврши вашиот седумдневен пробен период. Кратката обиколка ве води низ главните елементи на интерфејсот.

Кога пишувате, Celtx е доста добар во погодувањето кој елемент го внесувате, а Tab и Enter работат како другите апликации за пишување сценарија. Алтернативно, можете да ги изберете од списокот во горниот лев агол на екранот.

Како што пишувате, вашиот текст еформатирано автоматски, и можете да додавате белешки и коментари, да ги прегледувате претходните верзии на документот. Script Insights ви овозможува да поставувате и следите цели за пишување, да ги анализирате вашите перформанси на пишување и да гледате графички расчленувања на вашата скрипта.

Картичките со индекс ќе ви дадат преглед на проектот. Тие, исто така, ќе ве потсетат на важни точки и карактерни атрибути.

Можете да креирате приказна за да ја пренесете вашата креативна визија.

Celtx е дизајниран да го олесни во реално време соработка. Секој работи со една главна датотека, а повеќе писатели можат да работат заедно истовремено.

Можете да се поврзете и со други писатели преку Celtx Exchange.

Celtx е акроним за Екипаж, опрема, локација, талент и XML, а во времето на продукцијата ќе го разложи сценариото за да се увери дека сите таленти, реквизитите, гардеробата, опремата, локациите и екипажот се подготвени и го чекаат снимањето. Апликацијата ќе закаже датуми и локации за снимање за да ги контролира трошоците.

Causality Story Sequencer (Mac, Windows, 7,99 $/месец) е визуелен преглед за развој на приказна каде што можете да „ја изградите вашата приказни како Лего“. Бесплатната верзија овозможува неограничен развој на приказната и оцртување, но ограничено пишување на текст. За неограничено пишување, печатење и извоз ќе треба да платите Pro претплата.

Ако идејата за развој на приказна визуелно ве привлекува, тогашКаузалноста може да биде добра опција. Нема ништо друго слично. Бесплатната верзија треба да даде јасна индикација дали е добро прилагодена.

Монтажа (Mac, 29,95 $) изгледа малку основно и прилично застарено. Тоа е евтино и може да одговара на почетниците, но искрено, има подобри опции.

Апликации погодни и за романи и за сценарија

Storyist (Mac $59, iOS бесплатно преземање со купување од 19,99 долари во апликација) е целосно опремена апликација за пишување и за сценаристи и за романсиери. Дадовме целосна рецензија и бевме прилично импресионирани.

Функциите за пишување сценарија вклучуваат брзи стилови, паметен текст, извоз во Final Draft и Fountain, преглед и алатки за развој на приказна.

DramaQueen 2 (Mac, Windows, Linux, различни планови) е уште една апликација наменета и за сценаристи и за романсиери. Вклучува функции за пишување, развивање, визуелизирање, анализа и препишување скрипти.

Понудени се три планови:

 • DramaQueen БЕСПЛАТНО (бесплатно): неограничено време, пишување, форматирање, контури , Smart-Import, отворен извоз, поврзани текстуални белешки.
 • DramaQueen PLUS ($99): верзија на почетно ниво.
 • DramaQueen PRO ($297): целосна верзија.

Бесплатен софтвер за пишување сценарија

Го добивате она за што плаќате. Кога професионален водоводџија неодамна погледна под нашиот мијалник во бањата, тој рече: „Кој работел на овој одвод не е водоводџија“. Можеше да каже дека не го искористиле правотоалатки. Ако сте сериозни за пишување сценарија, ви препорачуваме да инвестирате во професионален софтвер за пишување сценарија. Но, ако започнувате со буџет, овие алтернативи ви помагаат да ги потопите прстите во вода.

Бесплатен софтвер за пишување сценарија

Amazon Storywriter (онлајн, бесплатно) автоматски ќе го форматира вашето сценарио и ќе ви овозможи да ги споделите вашите нацрти со доверливи читатели. Тоа е решение базирано на прелистувач со офлајн режим што ќе ви овозможи пристап до вашите сценарија насекаде. Може да увезува и извезува од популарни формати како Final Draft и Fountain.

Trelby (Windows, Linux, бесплатен и со отворен код) ги вклучува повеќето функции што ви се потребни и може многу да се конфигурира. Брз е и дизајниран да го направи сценариото едноставно. Наметнува правилен формат на скрипта, ги создава извештаите потребни за производство и може да увезува и извезува низа формати, вклучително и Final Draft и Fountain.

Kit Scenarist (Windows, Mac, Linux, Android , iOS, бесплатен и со отворен код) е апликација за пишување сценарија чија цел е да ги задоволи стандардите за филмско производство. Ги содржи повеќето од функциите што би ги очекувале, вклучувајќи истражување, картички со индекс, уредувач на скрипти и статистика. Мобилните апликации се достапни, а опционална услуга за облак базирана на претплата ви овозможува да соработувате со други, почнувајќи од 4,99 $/месец.

Страница 2 Stage (Windows, бесплатно) е прекинато пишување сценарија програма заWindows кој сега се нуди бесплатно. Сè уште треба да внесете корисничко име и лозинка по инсталацијата. Можете да ги најдете на веб-страницата на програмерите, и малку друго.

Платени апликации со великодушни бесплатни проби/верзии

Три од апликациите за пишување сценарија што ги разгледавме погоре доаѓаат со дарежливи бесплатни проби или бесплатни планови:

 • WriterDuet (онлајн) ви овозможува бесплатно да ги напишете вашите први три скрипти. Тоа е професионална апликација за пишување сценарија базирана на облак и ќе ве однесе долг пат, но нема да можете да ги користите домашните апликации или функциите за соработка без да платите претплата.
 • Хајленд 2 (само за Mac) е бесплатно преземање од Mac App Store со купувања во апликација. Всушност, можете да пишувате целосни сценарија само со бесплатната верзија, но таа е ограничена на помалку шаблони и теми, како и печатени документи и PDF-датотеки со водени жигови.
 • DramaQueen (Mac, Windows, Linux) бесплатниот план нуди стандардно форматирање, проекти со неограничена должина и број, извоз во популарни формати на датотеки, контури и поврзани текстуални белешки. Нему му недостасуваат голем број панели вклучени во платените верзии, вклучувајќи анимации за раскажување приказни, ликови и локации. Споредете ги верзиите овде.

Процесорот на текст или уредувачот на текст што веќе го поседувате

Ако го сакате вашиот омилен процесор на текст, веројатно можете да го приспособите за пишување сценарија со употреба на специјализираниХоливуд. Алтернативно, можете да одите во старо училиште и да ја користите вашата омилена машина за пишување, процесор на текст или текстуален уредувач како што тоа го прават сценаристите со децении.

Ако сте сериозни во врска со вашите скрипти, топло ви препорачуваме да набавите специјален софтвер. Прочитајте за да откриете кој најдобро ќе ги задоволи вашите потреби.

Зошто да ми верувате за овој софтверски водич?

Јас се викам Адријан Тари и заработувам пишувајќи зборови во последната деценија. Ја знам разликата што може да ја направи користењето на вистинскиот софтвер. Пишувањето не е лесно, а последното нешто што ви треба е алатка што ја отежнува работата.

Но, јас не сум сценарист. Не сум запознаен со строгото форматирање што треба да го задоволи сценариото, работата за развивање заплетови и следење на ликовите, или што би требало од мене професионална екипа на денот на снимањето.

Така да пишувам оваа статија, направив темелно истражување за тоа кои апликации за пишување сценарија постојат таму. Всушност, преземав, инсталирав и тестирав многу од нив. Проверив кои од нив се широко користени во индустријата, а кои не се. И обрнав внимание на тоа што вистински, работни сценаристи кажаа за секој од нив.

Кој треба да го добие ова?

Ако сте професионален сценарист или сакате да бидете, тогаш користете професионален софтвер за пишување сценарија. Должни сте сами да инвестирате во вистинската алатка за работата. Ви препорачуваме да започнете со апликацијашаблони, стилови, макроа и повеќе.

 • Microsoft Word доаѓа со еден шаблон за сценарио што ќе ве поттикне да започнете. Веројатно ќе треба да го приспособите за да ги задоволите вашите потреби. Здружението за сценаристи од Тенеси обезбедува целосен водич за пишување сценарио во Microsoft Word, но не можам да кажам дека изгледа забавно.
 • Apple Pages не доаѓа со шаблон за пишување сценарија, но Writer's Territory обезбедува еден и ви покажува како да го користите.
 • Тие го прават истото за OpenOffice, или можете да го најдете официјалниот шаблон за OpenOffice овде.
 • Google Docs нуди додаток Screenplay Formatter.
 • <>
 • 10>

  Ако претпочитате да користите уредувач на текст, тогаш проверете го Фонтана. Тоа е едноставна синтакса за обележување како Markdown, но наменета за пишување сценарија. Целосната листа на апликации кои поддржуваат Fountain (вклучуваат текстуални уредници) можете да ја најдете овде.

  Софтверот за пишување што веќе го поседувате

  Ако веќе сте писател и сакате да се занимавате со пишување сценарија, можеби ќе можете да го прилагодите вашиот тековен софтвер за пишување за да произведува сценарија со употреба на шаблони, теми и повеќе.

  • Scrivener (Mac, Windows, $45) е еден од најпопуларните апликации што ги користат писателите на фикција. Таа е посоодветна за романсиери, но може да се користи за пишување сценарија.
  • Ulysses (Mac, 4,99 $/месец) е поопшта апликација за пишување што може да се користи за кратко или долго пишување. Темите за сценарио (како Pulp Fiction) седостапно.

  Брзи факти за сценариото

  Сценариото е специјализирана работа на која и треба специјализирана алатка

  Пишувањето сценарио е креативна работа која бара повеќе потење отколку инспирација . Може да биде досадно: имињата на ликовите треба постојано да се пишуваат, треба да ги следите локациите и заплетите, ви треба место за запишување нови идеи и може да биде корисно да добиете преглед на сценариото за да не изгуби ја шумата во дрвјата. Добриот софтвер за пишување сценарија може да помогне во сето ова.

  Потоа вашето сценарио ќе се уредува и ревидира, а штом ќе завршите, на сите, од режисери до актери до оператори на камери, ќе им треба документ во стандарден формат на сценарио. Ќе треба да се испечатат извештаи, како на пример кои ликови се појавуваат во одредена сцена или кои треба да се снимаат ноќе. Обидете се да го направите сето тоа без пристоен софтвер за пишување сценарија!

  Стандарден формат на сценарио

  Може да има некои варијации во начинот на кој се поставени сценаријата, но генерално, сценаријата следат строги правила за форматирање. Screenwriting.io резимира некои од овие правила:

  • Курир фонт со 12 точки,
  • лева маргина од 1,5 инчи,
  • десна маргина од приближно 1 инчи, парталав ,
  • горни и долни маргини од 1 инчи,
  • Околу 55 линии на страница,
  • Имиња на звучници со дијалози со сите букви, 3,7 инчи од левата страна на страницата,
  • Дијалог 2,5 инчи од левата страна настраницата,
  • Броевите на страниците во горниот десен агол се рамни на десната маргина, половина инч од врвот.

  Користењето стандардно форматирање е од клучно значење за секакви причини. На пример, една страница од скрипта во стандарден формат е еднаква на приближно една минута време на екранот. Филмовите се закажуваат на страници дневно и ако не се користи стандардниот формат, тоа ќе го исфрли распоредот. Повеќето софтвери за пишување сценарија ќе произведат документ во стандарден формат на сценарио без да се бара поставување од вас.

  Дали треба да го користите индустрискиот стандард?

  Final Draft е моќен дел од софтверот што се користи речиси триесет години и има голем пазарен удел во индустријата. Веб-страницата на програмата може да се пофали дека „ја користат 95% од филмските и телевизиските продукции“. Го користат гиганти како Џејмс Камерон, Џ. Абрамс и многу повеќе.

  Конечниот нацрт е индустриски стандард и во релативно мала, специјализирана индустрија, тоа нема да се промени наскоро. Размислете за Microsoft Word и Photoshop. И покрај многуте алтернативи (од кои многу се евтини или бесплатни), тие остануваат де факто стандарди во нивните соодветни индустрии.

  Дали треба да го користите индустрискиот стандард? Веројатно. Ако гледате дека станувате професионалец кој работи во индустријата, вреди да ги потрошите дополнителните пари сега и да се запознаете со нив. За време на производството, повеќето програми за распоред се потпираат насценариото е во формат Final Cut. Многу проекти инсистираат да го користите.

  Но, не го прават сите професионалци, а аматерите се помалку ограничени да користат одреден софтвер. Другите програми може да бидат полесни за користење или да овозможат подобра соработка. Ако не можете да си дозволите Финален нацрт сега, можеби ќе сакате да изберете програма што може да го увезе и извезува тој формат на датотека, за да можете да ја испратите вашата работа на начин што оние што ја користат апликацијата можат да се отворат.

  Кој софтвер за пишување сценарија е широко користен во индустријата?

  Излегува дека не сите филмови и ТВ епизоди се напишани од Final Draft. Има доста разновидност таму. Како би сакале да го користите истиот софтвер за пишување сценарија што го користат писателите на вашето омилено ТВ шоу или филм?

  Четири главни програми за пишување сценарија се широко користени од големите имиња во филмската и телевизиската индустрија. Ќе започнеме со очигледниот.

  Конечниот нацрт го искористи:

  • Џејмс Камерон: Аватар, Титаник, Т2, Вонземјани , Терминатор.
  • Метју Вајнер: Лудиците, Сопраните, Бекер.
  • Роберт Земекис: Борба, на Марс му треба мама, Беовулф, Polar Express, Forrest Gump, Back to the Future.
  • J.J. Абрамс: Star Trek Into Darkness, Super 8, Undercovers, Fringe, Lost.
  • Софија Копола: Некаде, Марија Антоанета, Изгубени во преводот, Девицата самоубиства.
  • Бен Стилер: Мегамајнд, Ноќво Музејот: Битка кај Смитсонијан, Зуландер, Тропски гром, Шоуто на Бен Стилер.
  • Лоренс Касдан: Радерите на изгубената арка, Војна на ѕвездите, епизода VII: Силата се буди.
  • Ненси Мејерс: Празникот, нешто треба да даде.

  Fade In е користен од:

  • Риан Џонсон: Лупер, Војна на ѕвездите: епизода VIII: Последниот џедај.
  • Крег Мазин: Крадец на идентитет, Ловец: Зимска војна.
  • Кели Марсел: Веном .
  • Росон Маршал Турбер: Доџбол, облакодер.
  • Гари Вита: Руг Еден: Приказна за Војна на ѕвездите.
  • Ф. Скот Фрејзер: xXx: Враќање на Ксандер Кејџ.
  • Кен Левин: Серијата Bioshock.

  WriterDuet е користено од:

  • Кристофер Форд: Спајдермен: Враќање дома.
  • Енди Боброу: Заедница, Малколм во средината, последен Човекот на Земјата.
  • Џим Улс: Боречки клуб.

  Сценаристот за филмска магија е користен од:

  • Еван Кац: 24 и JAG.
  • Мани Кото: 24, Enterprise and The Outer Limits.
  • Пол Хагис: Писма од Иво Џима, знамиња на нашите татковци, несреќа, бебе од милион долари.
  • Тед Елиот & засилувач; Тери Росио: Пиратите од Карибите 1, 2 и засилувач; 3, Шрек, Аладин, Маската на Зоро.
  • Гилермо Аријага: Бабел, Трите погребувања на Мелкиадес, Естрада, 21 грам, АморесПеррос.
  • Мајкл Голденберг: Хари Потер и Редот на Феникс, Контакт, Кревет од рози.
  • Скот Френк: Логан, малцинство Извештај.
  • Шонда Рајмс: Греј анатомија, скандал.

  Неколку други програми за пишување сценарија наведуваат големи имиња меѓу нивните корисници, но се чини дека тие се главните. Ако сакате да работите во индустријата, прво разгледајте ги овие апликации.

  што веќе има влечење во индустријата. Ако се двоумите, изберете Final Draft.

  Професионалниот софтвер за пишување сценарија:

  • ќе ви заштеди време така што ќе ја олесни задачата за пишување,
  • ќе ви овозможи да соработувате со други писатели,
  • ви помагаат да се развиете и да ги следите вашите заплетови и ликови,
  • ви даваат голема слика за она што го пишувате,
  • ви помагаат да ги преуредите вашите сцени ,
  • следете ги промените и уредувањата за време на процесот на ревизија,
  • излез во стандарден формат на сценарио,
  • произведувајте извештаи потребни за производство на вашето шоу или филм.

  Но, подобро е „да се напише отколку да се исправи“, па ако не сте сосема подготвени да скокнете, има алтернативи што ќе ги наведеме подолу. Може да користите шаблон за вашиот омилен процесор на текст или да започнете со бесплатна апликација.

  Како го тестиравме и избравме софтверот за пишување сценарија

  Еве ги критериумите што ги користиме за оценување:

  Поддржани платформи

  Дали работи на Mac или PC? Многу апликации ги поддржуваат двете платформи (или работат во веб-прелистувач), но не сите. Дали сакате вашата апликација да работи и на мобилен телефон, за да можете да работите насекаде, во секое време?

  Вклучени функции

  Апликациите за пишување сценарија се повеќеслојни, и може да понуди карактеристики кои заштедуваат време, ви помагаат да ја следите вашата инспирација и идеи, ви помагаат да ги развиете вашите идеи за заплетот и ликови, да ви дадат поглед од птичја перспектива на вашиот проект, да соработувате со други,излези во стандарден формат на сценарио, изработувај извештаи, а можеби и водете евиденција за буџетот и распоредот за производство.

  Преносливост

  Колку е лесно да го споделите вашето сценарио со други кои користам Final Cut или некоја друга програма за пишување сценарија? Може ли апликацијата да увезува и извезува датотеки Final Cut? Фонтански датотеки? Кои други формати? Дали апликацијата ви дозволува да соработувате со други писатели? Колку се ефективни карактеристиките на соработката? Колку се ефективни функциите за следење на ревизијата?

  Цена

  Некои апликации за пишување сценарија се бесплатни или со многу разумни цени, но може да пропуштат важни функции или да не користат стандардно форматирање и формати на датотеки . Најполираните, моќните и најчесто користените апликации се исто така релативно скапи и тој трошок е оправдан.

  Најдобар софтвер за пишување сценарија: Победниците

  Индустриски стандард: конечен нацрт

  Final Draft е широко користен во филмската и телевизиската индустрија од 1990 година и се смета за индустриска стандардна апликација за пишување сценарија. Прилично е интуитивен, ги вклучува сите карактеристики што ви се потребни и ви овозможува да ги споделувате вашите сценарија со луѓето што се важни. Џ.Ј. Абрамс вели: „Дури и ако немате компјутер, препорачувам да го купите Final Draft“. Ако сте сериозни да станете професионален сценарист, почнете овде.

  Покрај тоа што е индустриски стандард, Final Draft е прилично добар софтвер за пишувањесценарио со. Достапни се верзии на работната површина и мобилните, така што можете да работите насекаде, а голем избор на шаблони ќе ви даде почеток.

  Можете флексибилно да ја приспособите околината за пишување, вклучувајќи нов ноќен режим и кога сте расположени, можете да диктирате наместо да пишувате. А кога зборуваме за пишување, функцијата SmartType на Final Draft автоматски ќе ги пополнува најчесто користените имиња, локации и фрази за да ги намали вашите притискања на тастатурата. Тоа значи дека секој елемент во сценариото, од знаци до дијалог до локации, е дефиниран и помалку правописни грешки ќе влезат во документот.

  Алтернативниот дијалог ви овозможува да пробате неколку различни линии. Функцијата ви овозможува да складирате што повеќе различни верзии на линија што можете да ги замислите и да ги приклучувате една по една за да видите која работи најдобро.

  И програмата нуди автоматско зачувување , така што нема случајно да го изгубите вашето ремек-дело.

  Ја спомнав важноста од користењето стандарден формат на сценарио , а Final Draft го прави ова лесно, почнувајќи со стандардна насловна страница која лесно се приспособува.

  Додека пишувате, со притискање на Tab и Enter ќе можете да изберете што следува. Имињата на знаците се правилно лоцирани и автоматски се пишуваат со големи букви, според стандардниот формат на сценариото.

  Откако ќе завршите, Помошникот за форматирање ќе ја провери вашата скрипта за форматирањегрешки за да можете да имате доверба кога ќе дојде време да ја испратите е-поштата или да ја испечатите.

  Можете да добиете преглед на вашето сценарио со користење на таблата за ритам и приказната на Final Draft. Beat Board е место каде што можете да размислувате за вашите идеи без да се воздржувате. Текст и слики одат на мали картички што може да се преместуваат. Тие можат да содржат идеи за заплетот, развој на ликови, истражување, идеи за локација, било што.

  Картата на приказната е местото каде што ги поврзувате идеите на Beat Board со вашето сценарио, додавајќи структура . Секоја картичка може да има цел за пишување, мерена во бројот на страници. Можете лесно да се повикате на вашата карта на приказна додека пишувате и да ја користите за да планирате пресвртници и точки на заговор. Можете дури и да го користите како брз начин за навигација на вашата скрипта.

  И десктоп и мобилната верзија ви дозволуваат соработувате во реално време со други писатели и споделувате датотеки преку iCloud или Dropbox . Писателите на различни локации можат да работат заедно на документот во исто време. Финалниот нацрт ќе ги следи сите ревизии.

  Конечно, откако ќе се напише сценариото, Финалниот нацрт ќе помогне во продукцијата . Додека вашата скрипта се ревидира, апликацијата ќе ви овозможи да ги означите и прегледате сите промени. Можете да заклучувате страници за ревизиите да не влијаат на многу важните броеви на страниците и да испуштите сцена за да не се наруши производството додека ја уредувате.

  Производството бара многу извештаи , а Финалниот нацрт може да ги произведе сите. Можете да ја разложите вашата скрипта за буџетирање и закажување и да се подготвите за продукција со означување на костими, реквизити и локации.

  Добијте го конечниот нацрт

  Модерната алтернатива: Fade In Professional

  Бледи внатре. Новиот индустриски стандард.

  Веројатно, Fade In и WriterDuet се добри кандидати за второто место. Избрав Fade In поради повеќе причини. Стабилен е, функционален и може да го увезе секој главен формат за пишување сценарија, вклучувајќи го и Final Cut. Широко се користи во индустријата. Работи на секој голем десктоп и мобилен оперативен систем. Тоа е значително поевтино од другите професионални апликации. А програмерите се доволно храбри да ја означат апликацијата „Новиот индустриски стандард“.

  79,95 долари (Mac, Windows, Linux) од веб-страницата на програмерите (еднократна такса). Достапна е бесплатна, целосно функционална демо верзија. Fade In Mobile чини 4,99 долари од iOS App Store или Google Play.

  Fade In беше развиен од писателот/режисерот Кент Тесман и првпат беше дистрибуиран во 2011 година, две децении откако Final Draft ја виде светлината на ден. Тој додаде нови функции за кои сметаше дека се потребни за да ги направат сценаристите уште попродуктивни, како тјунер за дијалози и алтернативни верзии на сите елементи, а не само дијалог. Софтверот е стабилен, а ажурирањата се редовни и бесплатни.

  Софтверот ги следи имињата на знаците и локациитеи ќе ги нуди како предлози за автоматско завршување додека пишувате.

  Може да се вметнуваат слики и режимот на цел екран без одвраќање ќе ве задржи фокусирани на пишувањето. Fade In може да увезува и извезува во многу популарни формати, вклучително и Final Draft, Fountain, Adobe Store, Celtx, Adobe Story, Rich Text Format, текст и многу повеќе. Апликацијата природно зачувува во формат за отворен екран, со што дополнително избегнува заклучување.

  Fade In нуди и соработка во реално време за да можете да пишувате со други. Повеќе корисници можат да прават уредувања во исто време. Оваа функција не е вклучена во бесплатниот пробен период, па не можев да ја тестирам.

  Софтверот автоматски го форматира вашето сценарио, преминувајќи помеѓу наслови на дијалози, дејства и сцени додека пишувате. Вклучени се низа приспособливи шаблони и стилови на сценарио.

  Понудени ви се голем број начини да го организирате вашето сценарио, вклучувајќи:

  • сцени,
  • индекс картички со синопси,
  • кодирање на бои,
  • означување значајни точки на заговор, теми и знаци.

  A навигаторот е секогаш видлив во долниот десен агол на екранот. Ова постојано прикажува преглед на скриптата и нуди пригоден начин за навигација до различните делови.

  Дијалошкиот приемник ви овозможува да го видите целиот дијалог од одреден знак на едно место . Тоа ви овозможува да проверите за конзистентност, најдетепрекумерно се користат зборови и се прилагодуваат должините на линиите.

  За време на процесот на ревизија , Fade In нуди следење промени, заклучување страници, заклучување сцени и испуштени сцени.

  За продукција , се нудат стандардни извештаи, вклучувајќи сцени, актерска екипа и локации.

  Најдобар софтвер за пишување сценарија: The Competition

  Друг софтвер за пишување сценарија за професионалци

  WriterDuet Pro (Mac, Windows, iOS, Android, онлајн, 11,99 $/месец, 79 $/годишно, 199 $ живот) е апликација за пишување сценарија базирана на облак со офлајн режим . Не треба да плаќате веднаш - всушност, можете да напишете три целосни скрипти бесплатно. Десктоп апликациите се достапни откако ќе се претплатите, а WriterSolo , офлајн апликација, е достапна посебно.

  Веб-страницата WriterDuet е привлечна и модерна. Очигледно е дека програмерите сакаат да се регистрирате што е можно поскоро, и за да го поттикнете тоа, можете бесплатно да ги напишете вашите први три сценарија. Пишувајте сега, плаќајте подоцна (или никогаш).

  Откако ќе се најавите, ќе се најдете во празен документ во вашиот прелистувач каде што можете да започнете да ја пишувате вашата прва скрипта. Корисниците често ја опишуваат апликацијата како интуитивна и прифатлива за корисниците, а ако сакате да работите од каде било или да соработувате често, природата на WriterDuet базирана на облак и мобилни телефони може да ја направи вашата најдобра опција.

  A. Достапно е детално упатство кое ќе ви помогне да ја запознаете програмата.

  Ми се допаѓа

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.