Афинитет дизајнер наспроти Adobe Illustrator

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Adobe Illustrator не е прифатлив софтвер за дизајн за секого, па нормално е дека можеби барате алтернативи кои се исто толку добри како Adobe Illustrator. Некои популарни алтернативи на Adobe Illustrator се Sketch, Inkscape и Affinity Designer .

Sketch и Inkscape се двете програми базирани на вектор. Еве што е посебно за Affinity Designer - има две личности: вектор и пиксел!

Здраво! Моето име е јуни. Го користам Adobe Illustrator повеќе од десет години, но секогаш сум отворен да пробам нови алатки. Слушнав за Affinity Designer пред некое време и решив да го пробам бидејќи е една од најдобрите алтернативи на Adobe Illustrator.

Во оваа статија, ќе ги споделам со вас моите размислувања за Affinity Designer и Adobe Illustrator, вклучувајќи детални споредби на функции, леснотија на користење, интерфејс, компатибилност/поддршка и цена.

Табела за брза споредба

Еве брза споредба табела која ги прикажува основните информации за секој од двата софтвери.

Affinity Designer Adobe Illustrator
Функции Цртеж, креирање векторска графика, уредување на пиксели Лого, графички вектори, цртеж и засилувач; илустрации,Печати & засилувач; дигитални материјали
Компатибилност Windows, Mac, iPad Windows, Mac, Linux,iPad
Цена 10 дена бесплатен пробен период

Еднократно купување $54,99

7 дена бесплатно Пробна

19,99$/месец

Достапни се повеќе опции за цени

Лесност за користење Лесно, почетник -пријателски Пријателски за почетници, но бара обука
Интерфејс Чист и организиран Повеќе алатки практичен за користење.

Што е Affinity Designer?

Affinity Designer, како еден од (релативно) новите софтвери за векторска графика, е одличен за графички дизајн, веб дизајн и UI/UX дизајн. Можете да го користите овој софтвер за графички дизајн за да креирате икони, логоа, цртежи и друга печатена или дигитална визуелна содржина.

Affinity Designer е комбинација на Photoshop и Adobe Illustrator. Па, ова објаснување нема да има смисла ако никогаш не сте користеле Adobe Illustrator или Photoshop. Би објаснил повеќе кога ќе зборувам за неговите карактеристики подоцна.

Доброто:

 • Алатките се интуитивни и погодни за почетници
 • Одлично за цртање
 • Поддржете растер и вектор
 • Добра вредност за парите и прифатлива

Толку:

 • Не може да се извезува како ВИ (не индустриски стандард)
 • Некако „роботски“, не доволно „паметен“

Што е Adobe Illustrator?

Adobe Illustrator е најпопуларниот софтвер и за графички дизајнери и за илустратори. Одлично е за создавање векторска графика, типографија,илустрации, инфографици, изработка на постери за печатење и други визуелни содржини.

Овој софтвер за дизајн е исто така врвен избор за дизајнирање брендови бидејќи можете да имате различни верзии на вашиот дизајн во различни формати и поддржува различни режими на бои. Можете да го објавите вашиот дизајн онлајн и да го испечатите со добар квалитет.

Накратко, Adobe Illustrator е најдобар за професионален графички дизајн и работа со илустрација. Тоа е и индустриски стандард, па ако барате работа за графички дизајн, неопходно е да се знае Adobe Illustrator.

Еве брзо сумирање на она што ми се допаѓа, а што не ми се допаѓа кај Adobe Illustrator.

Доброто:

 • Целосни карактеристики и алатки за графички дизајн и илустрација
 • Интегрирајте со друг софтвер на Adobe
 • Поддржете различни формати на датотеки
 • Складирањето во облак и враќањето на датотеки работат одлично

Така:

 • Тешка програма (потребна зазема многу простор)
 • Стрмна крива на учење
 • Може да биде скапа за некои корисници

Affinity Designer vs Adobe Illustrator: Детална споредба

Во прегледот за споредба подолу, ќе ги видите разликите и сличностите во карактеристиките & засилувач; алатки, поддршка, леснотија на користење, интерфејс и цени помеѓу двете програми.

Карактеристики

Affinity Designer и Adobe Illustrator имаат слични карактеристики и алатки за создавање вектори. Разликата е во тоа што Афинитетотдизајнерот користи уредување на јазли и Adobe Illustrator ви овозможува да креирате патеки со слободна рака.

Adobe Illustrator нуди понапредни функции и една од моите омилени е Gradient Mesh Tool и Blend алатката, која ви овозможува брзо да креирате реалистичен/3D објект.

Една работа што ја сакам кај Affinity Designer е што ја има е неговата карактеристика на персона, која ви овозможува да се префрлате помеѓу режимите на пиксели и вектор. Така, можам да работам на растерски слики со неговата алатка за манипулација со слики и можам да креирам графика со векторските алатки.

Алатникот исто така се менува според личноста што ја избирате. Кога ќе изберете Pixel Persona , лентата со алатки прикажува алатки за уредување слики како што се алатките Marquee, четки за избор итн. Кога ќе ја изберете Designer (векторска) личност , ќе видите алатки за обликување, алатки за пенкало, итн.

Векторска лента со алатки

Pixel Persona Tool

Видете, на ова мислев кога претходно спомнав дека Affinity Designer е комбинацијата на Adobe Illustrator и Photoshop 😉

Исто така, повеќе ми се допаѓаат претходно поставените четки на Affinity Designer отколку оние на Adobe Illustrator бидејќи се попрактични.

Накратко, би рекол дека Affinity Designer е подобар за цртање и уредување пиксели од Adobe Illustrator, но за останатите карактеристики, Adobe Illustrator е пософистициран.

Победник: Adobe Illustrator. Тежок избор. Навистина ми се допаѓа дуото на Affinity Designerpersonas и неговите четки за цртање, но Adobe Illustrator има понапредни функции или алатки. Плус, тоа е индустриски стандарден софтвер за дизајн.

Лесно користење

Ако сте користеле Adobe Illustrator, би било многу лесно да го изберете Affinity Designer. Можеби ќе ви треба извесно време да се навикнете на интерфејсот и да откриете каде се алатките, освен тоа, не постои ниту една „нова“ алатка што може да ве предизвика.

Ако никогаш претходно не сте користеле алатки за дизајнирање, може да ви требаат ден или два за да ги научите основните алатки. Искрено, алатките се интуитивни и со онлајн упатствата, нема да ви треба време да започнете.

Adobe Illustrator, од друга страна, бара некој вид на обука бидејќи има поостри криви на учење. Не само што има повеќе алатки и функции од Affinity Designer, туку бара и повеќе бура на идеи и креативност за користење на алатките.

Со други зборови, алатките на Adobe Illustrator се послободни стилови и Affinity Designer има повеќе претходно поставени алатки . На пример, можете полесно да креирате форми во Affinity Designer бидејќи има повеќе претходно поставени форми.

Да речеме дека сакате да направите балон за говор. Можете да ја изберете формата, да кликнете и да влечете за да создадете балон за говор директно, додека во Adobe Illustrator, ќе треба да креирате еден од нула.

Affinity Designer

Adobe Illustrator

Победник: Affinity Designer. Нема какомногу напредни или комплицирани алатки за учење во Affinity Designer. Плус, неговите алатки се поинтуитивни и имаат повеќе претходно поставени алатки од Adobe Illustrator.

Поддршка

И Adobe Illustrator и Affinity Designer поддржуваат вообичаени формати на датотеки како EPS, PDF, PNG итн. Меѓутоа, кога зачувувате датотека во Affinity Designer, немате опција да го зачувате како .ai и не можете да отворите датотека Affinity Designer во друг софтвер.

Ако сакате да отворите датотека Affinity Designer во Adobe Illustrator, прво ќе треба да ја зачувате како PDF. Од друга страна, можете да отворите датотека .ai во Affinity Designer. Сепак, се препорачува прво да ја зачувате датотеката .ai како PDF.

Друга точка што треба да се спомене е програмската интеграција. Adobe Illustrator е поддржан од сите програми на Creative Cloud, додека Affinity има само три програми и нема софтвер за уредување видео и 3D.

Графичкиот таблет е уште една важна алатка за графичките дизајнери. И двата софтвери поддржуваат графички таблети и работат прилично добро. Видов дека некои корисници се жалат на чувствителноста на притисокот на иглата, но немав проблем да го користам.

Победник: Adobe Illustrator. Предноста на користењето на софтверот Adobe е тоа што е компатибилен со другите програми на Creative Cloud.

Интерфејс

Ако креирате нов документ, ќе видите дека двата интерфејси се доста слични, арт-табла во средината, лента со алатки на врвот & засилувач;лево и панели на десната страна.

Меѓутоа, штом ќе почнете да отворате повеќе панели, може да стане неуредно во Adobe Illustrator, а понекогаш ќе треба да ги влечете низ панелите за да ги организирате (јас тоа го нарекувам гужва).

Affinity Designer, од друга страна, ги има сите алатки и панели на место, што ви овозможува да ги лоцирате побрзо за да не треба да трошите дополнително време за наоѓање или организирање на алатките и панели.

Победник: Affinity Designer. Неговиот интерфејс е чист, интуитивен и организиран. Сметам дека е поудобно да се работи со Adobe Illustrator.

Цени

Цената е секогаш нешто што треба да се земе предвид, особено ако не ја користите за професионална употреба. Ако цртате како хоби или создавате едноставно маркетинг материјал, можеби можете да изберете поприфатлива опција.

Affinity Designer чини 54,99$ и тоа е еднократно купување. Нуди 10-дневен бесплатен пробен период за Mac и Windows, за да можете да го испробате пред да донесете одлука за купување. Ако го користите на iPad, тоа е 21,99 долари.

Adobe Illustrator е програма за претплата. Постојат различни планови за членство од кои можете да изберете. Може да го добиете по цена од 19,99$/месечно со годишен план (ако сте студент) или како поединец како мене, би било 20,99$/месец .

Победник: Affinity Designer. Еднократното купување секогаш победува кога станува збор зацените. Plus Affinity Designer е добра вредност за парите бидејќи има многу алатки и функции кои се слични на Adobe Illustrator.

Најчесто поставувани прашања

Имате повеќе прашања за Affinity Designer и Adobe Illustrator? Се надеваме дека ќе ги најдете одговорите подолу.

Дали професионалците користат Affinity Designer?

Да, некои професионални графички дизајнери користат Affinity Designer, но го користат заедно со стандардниот софтвер за дизајн на индустријата како Adobe и CorelDraw.

Дали вреди да се купи Affinity Designer?

Да, софтверот е добра вредност за парите. Тоа е еднократно купување и може да направи 90% од она што Adobe Illustrator или CorelDraw можат да го направат.

Дали Affinity Designer е добар за логоа?

Да, можете да креирате логоа користејќи ги алатките за обликување и алатката за пенкало. Работата со текст во Affinity Designer е исто така погодна, така што можете лесно да креирате фонт за лого.

Дали е тешко да се научи Illustrator?

Потребно е малку време за да се научи Adobe Illustrator бидејќи има многу алатки и функции. Сепак, тоа не е премногу тешко. Би рекол дека потешкиот дел за графичкиот дизајн е бура на идеи за тоа што да се создаде.

Колку време е потребно за да го совладате Illustrator?

Ако вложите многу напор во учењето на софтверот, можете да го совладате Adobe Illustrator за дури шест месеци. Но, повторно, тешкиот дел е добивањето идеи за тоа што да се создаде.

ФиналеМисли

Иако користам Adobe Illustrator повеќе од 10 години, мислам дека Affinity Designer е подобра вредност за парите бидејќи може да направи 90% од она што го прави Adobe Illustrator, а 54,99 долари се добра зделка за она што софтверот го нуди.

Меѓутоа, Adobe Illustrator е најдоброто место за професионални графички дизајнери. Познавањето на Affinity Designer ќе биде плус, но ако барате работа како графички дизајнер, дефинитивно треба да изберете Adobe Illustrator.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.