Како да играте Clash Royale на Mac (Водич чекор-по-чекор)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Без разлика дали сте студент на колеџ или вработен возрасен, животот може да стане прилично стресен. Понекогаш треба само да се одморите, да ги оставите обврските на страна и да се оладите. Еден од моите омилени начини да се смирам е да играм игри - а еден од најпопуларните е Clash Royale, мобилна игра со над 120 милиони играчи.

Clash Royale е видео-игра со брзање кула која комбинира елементи од карти -колекција, одбрана на кули и игри во стил на онлајн битка арена (MOBA) со повеќе играчи. Додека има скалила за рангирање за искачување во играта, секој натпревар трае само околу 2 минути. Ова значи дека поставувањето игра за време на пауза е лесно.

Зошто да играте Clash Royale на вашиот Mac наместо на вашиот телефон?

Постојат неколку причини: Првата и најважна е поради поголемиот екран. Играњето Clash Royale на Mac исто така ги олеснува контролите во играта, бидејќи не мора да ги користите прстите за да притискате мали копчиња. Исто така, одлично решение е ако немате паметен телефон или таблет што ја поддржува апликацијата Clash Royale.

Како можете да играте Clash Royale на вашиот Mac?

Бидејќи Clash Royale не нуди апликација за macOS, мора да користите емулатор за да ја репродуцирате на вашиот Mac. Емулаторот му овозможува на компјутерскиот систем да ги имитира функциите на друг компјутерски систем, т.е. му дозволува на Mac iOS да имитира Android за да можете да играте Clash Royale на вашиот Mac. Ќе ви покажеме како да го направите ова со две однајпопуларните емулатори.

Метод 1: Nox App Player

Nox App Player е емулатор за Android што ви овозможува да играте мобилни игри на вашиот Mac.

Чекор 1: Преземете Nox App Player.

Одете на //www.bignox.com/ и преземете Nox App Player.

Чекор 2: Стартувајте Nox App Player.

По стартувањето на Nox App Player, ќе бидете упатени до интерфејсот што е прикажан подолу.

Чекор 3: Стартувајте ја Google Play Store .

Како што можете да видите, емулаторот функционира како мобилен телефон со Android. Следно е да ја стартувате продавницата на Google Play. За да го направите тоа, започнете со кликнување на Google.

Следно, кликнете Play Store . Ова е верзијата на Android на App Store.

Потоа ќе ве прашаат дали поседувате сметка на Google. Ако немате постоечка сметка на Google, треба да отидете и да креирате пред да продолжиме понатаму. За да го направите тоа, кликнете Ново . Ако веќе поседувате сметка на Google како јас, кликнете Постоечки.

Чекор 4: Најавете се на Google Play Store.

Откако ќе кликнете на Постоечки , ќе мора да ја внесете вашата адреса за е-пошта и лозинка за да се најавите.

Чекор 5: Инсталирајте „Clash Royale“.

Откако успешно ќе се најавите, побарајте го Clash Royale во Play Store. Напишете „Clash Royale“ во лентата за пребарување. Клеш Ројал треба да се појави на врвот како прв резултат. Кликнете на неа.

Следно, кликнете Инсталирај .

Ќе биде побарано потврда. Кликнете Прифати .

Вашето преземање ќе започне. Откако ќе се преземе Clash Royale, кликнете Отвори за да ја стартувате апликацијата.

Метод 2: Bluestacks

Вториот емулатор што можете да го користите е BlueStacks. Тој е најстариот и најпознатиот емулатор за Android. Можеби ќе го најдете малку помалку лесен за корисникот од Nox App Player.

Чекор 1: Преземете Bluestacks.

Прво, одете на //www.bluestacks.com / и преземете го Bluestacks.

Чекор 2: Стартувајте го Bluestacks.

По стартувањето, ќе бидете упатени до интерфејсот што е прикажан подолу.

Слично на Nox App Player, ќе ви треба сметка на Google за Bluestacks.

Чекор 3: Преземете го Clash Royale.

Откако успешно ќе се најавите, ќе бидете упатени на почетната страница. Внесете „Clash Royale“ во лентата за пребарување и кликнете на точниот резултат.

Следно, кликнете Инсталирај за да го преземете Clash Royale.

Само како Nox App Player, кликнете Accept кога ќе биде побарано. Откако апликацијата ќе заврши со преземањето, стартувајте ја.

Како да ја префрлите вашата сметка на Clash Royale на вашиот компјутер?

Во овој момент, кога ќе го стартувате Clash Royale на вашиот Mac, ќе забележите дека имате сосема нова сметка и дека целиот напредок на вашиот мобилен телефон не е префрлен. Нормално, префрлањето помеѓу компјутерот ивашиот паметен телефон значи дека треба да започнете одново. За среќа, постои начин да ја префрлите вашата сметка на вашиот компјутер. За да го направите ова, ќе ви треба сметка на Supercell.

Чекор 1: Регистрирајте се за ID на SuperCell на вашиот мобилен телефон.

Ако веќе немате, регистрирајте се за ID на Supercell на вашиот мобилен со кликнување на иконата Settings во горниот десен агол (Supercell е матична компанија на Clash Royale).

Кликнете на копчето подолу SuperCell ID .

Кликнете Продолжи .

Ќе бидете упатени на следната страница. Едноставно внесете ја вашата е-пошта и кликнете Регистрирај се .

Следно, 6-цифрен код за потврда ќе биде испратен на е-поштата што ја внесовте во претходниот чекор. Најавете се на вашата е-пошта за да го добиете кодот, внесете го и кликнете Поднеси .

Кликнете Во ред и вашата сметка на Clash Royale ќе биде успешно поврзана со ID на Supercell. Сега, само направете го истото на емулаторот на вашиот Mac.

Чекор 2: Поврзете се со вашиот Supercell ID од вашиот Mac

Прво, најавете се на вашиот емулатор и кликнете на иконата Settings во горниот десен агол по стартувањето на Clash Royale.

Кликнете на Disconnected под Supercell ID за да се поврзете со вашата сметка.

Ќе бидете упатени на страницата прикажана подолу. Кликнете Најави се .

Внесете ја адресата на е-пошта што ја поврзавте со вашата сметка на Supercell ID и потоа кликнете Најавете се Влези .

Тоа е сè! Вашата сметка на Clash Royale ќе биде вратена. Сега можете да играте Clash Royale на вашиот Mac.

Како што можете да видите, целиот процес е прилично едноставен. Ако имате какви било размислувања или прашања, слободно оставете коментар подолу!

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.