Може ли да добијам Final Cut Pro бесплатно? (Брзиот одговор)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Final Cut Pro е професионална програма за уредување видео што се користи за уредување холивудски филмови како „Девојката со тетоважа на змеј“ и епската грчка историја со тешки ефекти „300“. Затоа може да ве изненади што Apple ја нуди оваа апликација за бесплатен пробен период од 90 дена .

Има многу што можете да научите за правење филмови со програма како Final Cut Pro за 90 дена. И има многу уредувања што можете да ги направите.

Кога првпат го преземав пробниот софтвер Final Cut Pro, го направив тоа затоа што сакав повеќе функции од обезбедените iMovie и бев љубопитен.

Како што минуваа годините, и бев (на крајот) платен да уредувам комерцијални видеа и лични филмови со Final Cut Pro, ми беше мило што го пробав и мило ми беше што имав можност да дознаам повеќе за програмата пред да го купам.

Дали има разлики помеѓу пробната и платената верзија?

Да. Но, тие се релативно мали. Пробната верзија ја нуди целата функционалност на платената верзија за да можете да уредувате филмови со целосна должина без никакви ограничувања.

Но, пробната верзија на Final Cut Pro не ја вклучува „дополнителната содржина“ што ја обезбедува Apple со платената верзија.

Најзначајната од нив е големата библиотека со звучни ефекти слободно достапна во платената верзија. Со над 1.300 звучни ефекти без авторски права, музички клипови и амбиентални звуци, ова е забележителен пропуст за уредницитемислејќи дека ќе имаат сè што обезбедува платената верзија.

Сепак, звучните ефекти може лесно да се најдат на интернет. Само на Google ќе се појават „бесплатни звучни ефекти за уредување видео“ и десетици страници. Така, иако може да биде потребно малку повеќе работа за да го пронајдете звукот што го сакате, може дури и да научите малку за тоа кои други видови звучни ефекти се достапни и каде да ги најдете.

Друго нешто што недостасува на пробната верзија на Final Cut Pro се некои напредни аудио ефекти. Иако не е лесно да ги замените овие само со пребарување на интернет, убеден сум дека вашата потреба за овие ефекти ќе се појави само на пософистицирани проекти.

И ако можете да научите да уредувате таков проект за помалку од 90 дена Apple ви обезбеди бесплатна копија од Final Cut Pro, тогаш ќе бидам импресиониран! (И би сакале да ги добиете вашите информации за контакт бидејќи генијалците за уредување видео обично се многу барани...)

Конечно, вреди да се напомене дека Apple е прилично дарежлив со бројот на филтри, ефекти, наслови и аудио содржина што ја обезбедуваат и во пробната и во платената верзија на Final Cut Pro.

Како таков, можете да бидете сигурни дека доколку одлучите да го купите Final Cut Pro, нема да имате само неверојатно моќна алатка за уредување видео, туку и многу содржини и алатки со кои ќе ги наполните вашите филмови.

Како да преземам Final Cut Pro на пробна основа?

Можешпреземете ја пробната верзија на Final Cut Pro од веб-локацијата на Apple овде.

Можете да ја преземете и преку Mac App Store , до која се пристапува на вашиот Mac со кликнување на Иконата на Apple во горниот лев агол и изберете „App Store…“. Само напишете „final cut pro“ во полето за пребарување и програмата треба да биде првата ставка во резултатите.

Како да се надополнам на платената верзија?

Бидејќи пробната и платената верзија на Final Cut Pro се посебни апликации, можете да ја купите целосната верзија на Final Cut Pro во секое време преку продавницата за апликации.

Исто така, ако сте студент, Apple го собира Final Cut Pro заедно со Motion , Compressor и неговиот софтвер за уредување аудио Logic Pro за само 199,00 долари. Имајќи предвид дека Final Cut Pro се продава за 299,99 долари, Logic Pro за 199,00 долари, а Motion и Compressor се по 49,99 долари, ова е значителен попуст.

Едноставно кажано, со купување на пакетот за образование, добивате Final Cut Pro за 100$ попуст и добивате куп други одлични апликации бесплатно!

Можете да го купите пакетот за специјално образование овде.

Може ли да увезам проекти од пробната верзија во платената верзија?

Апсолутно. Додека платената верзија на Final Cut Pro е различна апликација, таа ќе ја отвори секоја Final Cut Pro библиотека создадена во пробната верзија. Ова ме потсетува, Final Cut Pro е прилично голема програма, па ако го надградите тоа е препорачливопрво да ги отворите сите филмски проекти во платената верзија за да бидете сигурни дека сè работи добро, а потоа да ја избришете пробната апликација Final Cut Pro.

Можете да го направите ова со одење во папката Applications во Finder и влечење на пробната апликација Final Cut Pro во Transh . (И, со оглед на нејзината големина, добра идеја е да го испразните Ѓубрето откако ќе го одвлечете!)

Завршни мисли

Не е едноставно да изберете програма за уредување видео од професионален степен задача. Додека главните програми (вклучувајќи ги и Adobe Premiere Pro , DaVinci Resolve и Avid Media Composer ) ги нудат приближно истите карактеристики, начинот на кој ги користите може драматично да се разликува.

Final Cut Pro , особено, е сосема различен од другите три во начинот на кој ги преместувате видео и аудио клиповите во вашата временска рамка - што е навистина она што повеќето уредници го трошат поголемиот дел од своето време правење.

Како таков, ве охрабрувам да го искористите бесплатниот пробен период на Apple за Final Cut Pro . Играјте наоколу, монтирајте краток филм и наполнете го со наслови и ефекти. Добијте чувство за тоа како е организирано и функционира, и почувствувајте колку добро тоа одговара на вашиот стил на работа.

И ве молам дозволете ми да знам, во делот за коментари подолу, што мислите! Сите ваши коментари - особено конструктивна критика - се корисни за мене и за нашите колеги уредници, затоа ве молиме известете ни! Благодарам.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.