Најдобар Mac за програмирање (Топ 8 избори во 2022 година)

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Програмерите се собираат на macOS-и особено на MacBook Pro. Тоа е затоа што MacBook Pro е одличен избор за нив: хардверот на Apple има одличен квалитет на изградба и траење на батеријата, а оперативниот систем на Apple обезбедува идеална средина за програмерите.

Повеќе причини за програмерите како Mac:

 • Можете да ги извршувате сите главни оперативни системи на истиот хардвер: macOS, Windows и Linux.
 • Можете да пристапите до основните алатки на командната линија од неговата околина Unix.
 • Тие се погодни за кодирање за широк опсег на апликации, вклучувајќи веб, Mac, Windows, iOS и Android.

Но, кој Mac треба да го купите? Иако можете да програмирате на кој било Mac, некои модели нудат значителни предности за кодерите.

Многу програмери ја ценат можноста да работат од каде било, што значи MacBook Pro. 16-инчниот MacBook Pro има многу предности во однос на својот помал брат: повеќе недвижен имот на екранот, помоќен процесор и дискретна графичка картичка која е корисна за развој на игри.

Ако Вие сте со буџет , сепак, Mac mini обезбедува фантастична вредност за вашите пари и е најевтиниот достапен модел на Mac. Негативна страна: не вклучува монитор, тастатура или глушец. Сепак, тоа ви дава поголема контрола да ги изберете компонентите што најмногу ви одговараат.

Ако сте програмер на игри , ќе ви треба Mac со моќен графички процесор . Еве, iMac 27-инчен големина: 21,5-инчен Retina 4K дисплеј, 4096 x 2304

 • Меморија: 8 GB (максимум 32 GB)
 • Складирање: 1 TB Fusion Drive (може да се конфигурира на 1 TB SSD)
 • Процесор: 3,0 GHz 6-јадрен 8-ма генерација Intel Core i5
 • Графичка картичка: AMD Radeon Pro 560X со 4 GB GDDR5
 • Приклучок за слушалки: 3,5 mm
 • Порти: четири USB 3 порти, две Thunderbolt 3 (USB-C) порти, Gigabit Ethernet
 • 21,5-инчниот iMac е стотици долари поевтин од 27-инчниот модел и ќе се вклопи на помали маси ако просторот е проблем, но ви остава помалку опции.

  Обезбедува повеќе од доволно енергија за повеќето програмери, дури и за развивачите на игри. Но, ако ви треба повеќе енергија, максималните спецификации се пониски од iMac 27-инчниот: 32 GB RAM наместо 64 GB, 1 TB SSD наместо 2 TB, помалку моќен процесор и 4 GB видео RAM наместо 8. И за разлика од 27-инчниот iMac, повеќето компоненти не може да се надградат по купувањето.

  21,5-инчниот 4K монитор има многу простор за прикажување на вашиот код и можете да прикачите надворешен 5K дисплеј ( или уште две 4K) преку приклучокот Thunderbolt 3.

  Има многу USB и USB-C порти, но тие се на задната страна каде што е тешко достапни. Можеби ќе сакате да размислите за полесен центар. Ние покриваме неколку опции кога го покриваме 27-инчниот iMac погоре.

  4. iMac Pro

  TechCrunch го нарекува iMac Pro „љубовно писмо до програмерите“ и поседување на еден може да направивашите фантазии се остваруваат. Но, освен ако не ги поместувате границите - на пример, развој на тешки игри или VR - ова е повеќе компјутер отколку што ви треба. Повеќето програмери би сметале дека iMac 27-инчниот подобро одговара.

  На прв поглед:

  • Големина на екран: 27-инчен Retina 5K дисплеј, 5120 x 2880
  • Меморија: 32 GB (максимум 256 GB)
  • Складирање: 1 TB SSD (може да се конфигурира на 4 TB SSD)
  • Процесор: 3,2 GHz 8-јадрен Intel Xeon W
  • Графичка картичка: AMD Radeon Pro Vega 56 графика со 8 GB HBM2 (може да се конфигурира на 16 GB)
  • Приклучок за слушалки: 3,5 mm
  • Приклучоци: четири USB порти, четири Thunderbolt 3 (USB‑C ) порти, 10 Gb етернет

  iMac Pro го презема онаму каде што застанува iMac. Може да се конфигурира многу повеќе од она што ќе им треба на повеќето развивачи на игри: 256 GB RAM, 4 TB SSD, Xeon W процесор и 16 GB видео RAM. Тоа е повеќе од доволно простор за растење! Дури и неговата вселенска сива завршница има врвен изглед.

  За кого е наменет? И TechCrunch и The Verge најпрво мислеа на развивачите на VR. „iMac Pro е ѕвер, но не е за секого“ е насловот на рецензијата на The Verge.

  Тие продолжуваат да велат: „Ако сакате да ја купите оваа машина, моето мислење е дека вие треба точно да знаете за што планирате да го користите“. Тие предлагаат оние кои работат со VR, 8K видео, научно моделирање и машинско учење се идеални.

  5. iPad Pro 12,9-инчен

  На крајот, ви оставам предлог од левото поле кое едури ни Mac: iPad Pro . Оваа опција не е толку препорака колку што е интересна опција. Се поголем број на кодери го користат iPad Pro за развој.

  На прв поглед:

  • Големина на екран: 12,9-инчен Retina дисплеј
  • Меморија: 4 GB
  • Складирање: 128 GB
  • Процесор: A12X Bionic чип со Neural Engine
  • Приклучок за слушалки: нема
  • Приклучоци: USB-C

  Програмирањето на iPad не е исто искуство како програмирањето на Mac. Ако поголемиот дел од работата ја вршите на вашето биро, можеби ќе размислите за iPad Pro наместо за MacBook Pro како пренослива алатка кога сте надвор од вашата канцеларија.

  Бројот на алатки за iOS за програмери расте, вклучувајќи уредувачи на текст и тастатури за iOS дизајнирани за кодери:

  • Уредувач на код од Panic
  • Уредувач на бафер – Уредувач на код
  • Уредувач на текстастички код 8
  • DevKey – Програмерска тастатура за програмирање

  Има дури и сè поголем број на IDE што можете да ги користите на вашиот iPad (некои се базирани на прелистувач, а други се апликации за iOS):

  • Gitpod, IDE базиран на прелистувач
  • Code-Server е базиран на прелистувач и ви овозможува да користите далечински VS Code IDE
  • Continuous е .NET C# и F# IDE
  • Codea е Lua IDE
  • Pythonista 3 е перспективен Python IDE
  • Carnets, бесплатен Python IDE
  • Pyto, друг Python IDE
  • <4 4>iSH обезбедува обвивка од командната линија за iOS

  Други Mac Gear за програмери

  Devs имаат силни мислењаза опремата што ја користат и начинот на кој ги поставуваат своите системи. Еве преглед на некои популарни опции.

  Монитори

  Иако многу програмери претпочитаат лаптоп наместо десктоп, тие исто така сакаат големи монитори - и многу од нив. Тие не грешат. Една стара статија од Coding Horror ги цитира резултатите од студијата на Универзитетот во Јута: повеќе недвижности на екранот значи поголема продуктивност.

  Прочитајте го нашиот преглед на најдобрите монитори за програмирање за некои големи монитори што можете да ги додадете во вашето тековно поставување.

  Подобра тастатура

  Иако многу програмери како MacBook и Magic тастатурите на Apple, многумина се одлучуваат за надградба. Предностите од надградбата на вашата тастатура ги покриваме во нашиот преглед: Најдобра безжична тастатура за Mac.

  Ергономските тастатури честопати се побрзи за пишување и го намалуваат ризикот од повреда. Механичките тастатури се популарна (и модерна) алтернатива. Тие се брзи, тактилни и издржливи, а тоа ги прави популарни и кај гејмерите и кај развивачите.

  Прочитајте повеќе: Најдобра тастатура за програмирање

  Подобро глувче

  Слично, премиум глушец, топка за трепкање или подлога за трепкање може да ви помогнат да работите попродуктивно додека го штитите зглобот од напрегање и болка. Ги покриваме нивните придобивки во овој преглед: Најдобар глушец за Mac.

  Удобен стол

  Каде работите? На столче. По осум часа или повеќе секој ден. Подобро е да го направите удобно, а списоците со хорор за кодирањенеколку причини зошто секој програмер треба сериозно да го сфати купувањето, вклучително и зголемената продуктивност.

  Прочитајте го нашиот преглед на најдобрата столица за програмери за неколку високо оценети ергономски канцелариски столчиња.

  Слушалки за поништување шум

  Многу програмери носат слушалки за поништување шум за да го блокираат светот и да дадат јасна порака: „Оставете ме на мира. Работам." Ги покриваме нивните придобивки во нашата рецензија, Најдобри слушалки за изолација на бучава.

  Надворешен хард диск или SSD

  Ќе ви треба некаде да ги архивирате и да направите резервна копија на вашите проекти, па земете некои надворешни хард дискови или SSD дискови за архивирање и резервна копија. Погледнете ги нашите врвни препораки во овие прегледи:

  • Најдобри резервни дискови за Mac
  • Најдобар надворешен SSD за Mac

  Надворешен графички процесор (eGPU)

  Конечно, ако сте користеле Mac без дискретен графички процесор и одеднаш се вклучите во развојот на игри, може да наидете на некои тесни грла поврзани со перформансите. Додавањето надворешен графички процесор (eGPU) со овозможен Thunderbolt ќе направи разлика во светот.

  За повеќе информации, погледнете го овој напис од поддршката на Apple: Користете надворешен графички процесор со вашиот Mac.

  Кои се компјутерските потреби на програмерот?

  Програмирањето е широка ниша која вклучува развој на веб-страници од предниот и задниот дел, како и развој на апликации за десктоп и мобилен телефон. Тоа вклучува многу задачи, вклучувајќи пишување и тестирање на код, дебагирање икомпајлирање, па дури и разгранување во код од други програмери.

  Потребите за хардвер може значително да се разликуваат меѓу програмерите. На многу развивачи не им треба особено моќен компјутер. Но, додека пишувањето код користи малку ресурси, некои од апликациите во кои пишувате користат. Составувањето код е задача интензивна на процесорот, а на развивачите на игри им е потребен Mac со моќна графичка картичка.

  Програмски софтвер

  Програмерите имаат силни мислења за софтверот и има многу опции таму. Многумина пишуваат код во нивниот омилен уредувач на текст и користат други алатки (вклучувајќи алатки од командната линија) за да го завршат остатокот од работата.

  Но, наместо да користат колекција од независни алатки, многумина избираат една апликација која ги вклучува сите карактеристики што им се потребни: IDE или интегрирана развојна средина. IDE им даваат на програмерите сè што им е потребно од почеток до крај: уредувач на текст, компајлер, дебагер и градење или интеграција.

  Бидејќи овие апликации прават повеќе од едноставни уредувачи на текст, тие имаат повисоки системски барања. Три од најпопуларните IDE вклучуваат:

  • Apple Xcode IDE 11 за развој на апликации за Mac и iOS
  • Microsoft Visual Studio Code за Azure, iOS, Android и веб развој
  • Unity Core платформа за развој на 2D и 3D игри, што ќе го разгледаме понатаму во следниот дел

  Покрај овие три, има широк спектар на IDE-и достапни - многу специјализирани за еден или повеќепрограмски јазици)-вклучувајќи ги Eclipse, Komodo IDE, NetBeans, PyCharm, IntelliJ IDEA и RubyMine.

  Широк опсег на опции значи широк опсег на системски барања, некои од нив многу интензивни. Значи, што е потребно за да се стартуваат овие апликации на Mac?

  Mac способен да го работи тој софтвер

  Секој IDE има минимални системски барања. Бидејќи тие се минимални барања, а не препораки, подобро е да купите компјутер помоќен од тие барања - особено затоа што веројатно ќе користите повеќе од една апликација истовремено.

  Системските барања за Xcode 11 се едноставни:

  • Оперативен систем: macOS Mojave 10.14.4 или понова верзија.

  Microsoft вклучува уште неколку детали во системските барања на нивниот Visual Studio Code 2019:

  • Оперативен систем: macOS High Sierra 10.13 или понова верзија,
  • Процесор: 1,8 GHz или побрз, двојадрен или подобро препорачан,
  • RAM: 4 GB, препорачани 8 GB ,
  • Складирање: 5,6 GB слободен простор на дискот.

  Скоро секој модел на Mac може да ги извршува овие програми (добро, MacBook Air има двојадрен 1,6 GHz i5 процесор кој е едвај под барањата на Visual Studio). Но, дали е тоа реално очекување? Во реалниот свет, дали некој Mac го нуди она што му треба на развивачот на игри што не е?

  Не. Некои Mac се недоволно моќни и ќе се мачат кога силно се туркаат, особено при компајлирање. Другите Mac компјутери се надмоќни и неим обезбеди на програмерите пристојна вредност за нивните пари. Ајде да погледнеме неколку пореални препораки за кодирање:

  • Освен ако не се занимавате со развој на игри (ќе го разгледаме тоа во следниот дел), графичката картичка нема да направи голема разлика.
  • Супер брзиот процесор исто така не е клучен. Вашиот код ќе се компајлира побрзо со подобар процесор, затоа добијте го најдоброто што можете да си го дозволите, но не грижете се да добиете жешка прачка. MacWorld забележува: „Веројатно ќе ви биде добро со двојадрен i5 процесор за кодирање, па дури и i3 во почетниот MacBook Air, но ако имате пари за резерва, тогаш нема да ви биде повредено да добиете повеќе моќен Mac.”
  • Погрижете се да имате доволно RAM меморија. Тоа ќе направи најголема разлика во начинот на кој работи вашиот IDE. Земете ја препораката на Microsoft од 8 GB од 8 GB. Xcode исто така користи многу RAM меморија, а можеби истовремено извршувате и други апликации (на пример, Photoshop). MacWorld препорачува да добиете 16 GB ако сакате да го докажете новиот Mac во иднина.
  • Конечно, ќе користите релативно мал простор за складирање — минимум 256 GB често е реален. Но, имајте на ум дека IDE-ите работат многу подобро на хард диск со SSD.

  На развивачите на игри им треба Mac со моќна графичка картичка

  Потребен ви е подобар Mac ако го правите тоа графика, развој на игри или развој на VR. Тоа значи повеќе RAM меморија, подобар процесор и најважно, дискретен графички процесор.

  Многу од развивачите на игри користат Unity Core, на пример. Нејзинитесистемски барања:

  • Оперативен систем: macOS Sierra 10.12.6 или понова верзија
  • Процесор: архитектура X64 со поддршка за комплет инструкции SSE2
  • Интел и AMD графички процесори способни за метал .

  Повторно, тоа се само минимум барања и тие доаѓаат со одрекување: „Вистинските перформанси и квалитетот на прикажување може да варираат во зависност од сложеноста на вашиот проект.“

  Дискретен графички процесор е од суштинско значење. 8-16 GB RAM меморија е сè уште реално, но се претпочитаат 16 GB. Еве ја препораката на Laptop Under Budget за процесорот: „Ако се занимавате со нешто интензивно како развивање игри или програмирање во графика, тогаш ви препорачуваме лаптопи напојувани со процесор Intel i7 (хекса-јадрен ако можете да си го дозволите тоа).“

  Конечно, на развивачите на игри им треба значително повеќе простор за складирање на нивните проекти. Се препорачува SSD со 2-4 TB простор.

  Преносливост

  Програмерите често работат сами и можат да работат секаде. Тие можат да работат од дома, или во локално кафуле или додека патуваат.

  Тоа ги прави преносните компјутери особено примамливи. Иако не е услов да се купи MacBook, многу програмери го прават тоа.

  Додека ги разгледувате спецификациите на MacBook, обрнете внимание на рекламираното траење на батеријата - но не очекувајте да ја добиете сумата што се бара во спецификациите. Развојниот софтвер може да биде многу интензивен за процесор, што може да го намали траењето на батеријата на само неколку часа. На пример, „Програмерисе жалите дека Xcode јаде многу батерија“, предупредува MacWorld.

  Многу простор на екранот

  Не сакате да се чувствувате тесно при кодирање, па затоа многу програмери претпочитаат голем монитор. Екранот од 27 инчи е убав, но очигледно не е услов. Некои програмери дури претпочитаат поставување на повеќе монитори. MacBooks доаѓаат со помали монитори, но поддржуваат повеќе големи надворешни, што е супер корисно кога работите на вашето биро. Кога сте во движење, 16-инчниот MacBook Pro има јасна предност во однос на моделот од 13 инчи - освен ако максималната преносливост не ви е апсолутен приоритет.

  Што значи сето тоа? Тоа значи дека треба да ги вклучите трошоците за дополнителен или два монитор во вашиот буџет. Дополнителниот простор на екранот може да има позитивно влијание врз вашата продуктивност. За среќа, сите Mac компјутери сега имаат Retina дисплеј, што ви овозможува да поставите повеќе код на екранот.

  Квалитетна тастатура, глушец и други гаџети

  Програмерите се особено поврзани со работните простори. Обожаваат да ги поставуваат за да бидат среќни и продуктивни кога работат. Голем дел од тоа внимание оди на периферните уреди што ги користат.

  Она што го поминуваат најмногу време е нивната тастатура. Иако многумина се доволно задоволни со Magic Keyboard што доаѓа со нивниот iMac или со тастатурите со пеперутка што доаѓа со нивните MacBook, многу програмери се надоградуваат на премиум алтернатива.

  Зошто? Тастатурите на Apple имаат неколку недостатоцидава најдобар удар за вашиот долар. Помалиот iMac не може да се конфигурира толку моќно или да се надградува толку лесно, а iMac Pro е многу повеќе компјутер отколку што им е потребно на повеќето програмери.

  Во оваа статија, ќе го покриеме секој модел на Mac што е моментално достапен. споредувајќи ги и истражувајќи ги нивните силни и слаби страни. Прочитајте за да дознаете кој Mac е најдобар за вас.

  Зошто да ми верувате за овој водич за Mac

  Ги советував луѓето за најдобриот компјутер за нивните потреби од 80-тите, и користел Mac-и лично повеќе од една деценија. Во мојата кариера, поставив простории за обука за компјутери, управував со ИТ потребите на организациите и давав техничка поддршка за поединци и бизниси. Неодамна го надградив мојот сопствен Mac. Мој избор? 27-инчен iMac.

  Но, никогаш не сум работел со полно работно време како програмер. Имам диплома по Чиста математика и завршив неколку курсеви за програмирање како дел од моето студирање. Размешав многу јазици за скриптирање и уредувачи на текст кога уредувам содржина за веб. Работев со програмери и уживав во проверката на нивните компјутери и поставки. Се разбира, сето тоа ми дава само мал вкус на она што ви треба.

  Затоа работев повеќе. Добив мислења од вистински кодери - вклучително и оние на мојот син, кој неодамна почна да работи како веб-развивач и купува многу нова опрема. Исто така, посветив големо внимание на препораките за опрема од програмерите на вебпрограмери:

  • Тие имаат малку патувања. Со многу употреба, тоа може да предизвика оптоварување на зглобот и раката.
  • Аранжманот на копчињата на курсорот не е идеален. На неодамнешните Mac тастатури, копчињата нагоре и надолу добиваат само по половина копче.
  • MacBook Pro со лента на допир немаат физичко копче Escape. Тоа е особено фрустрирачко за корисниците на Vim, кои често пристапуваат до тој клуч. За среќа, 16-инчниот MacBook Pro од 2019 година има и лента на допир и физичко копче Escape (и малку повеќе патување исто така).
  • Корисниците треба да го држат копчето Fn за да пристапат до одредени функции. Програмерите можат без потреба да притискаат дополнителни копчиња.

  Програмерите не сакаат да прават компромиси со нивната тастатура, а тоа го вклучува и распоредот на тастатурата. Додека покомпактни тастатури стануваат популарни, тие не се секогаш најдобрата алатка за програмерите. Повеќето претпочитаат тастатура со повеќе копчиња отколку онаа што бара задржување на повеќе комбинации на копчиња одеднаш за да се постигне задача.

  Квалитетните ергономски и механички тастатури се одлични опции за кодери. Ќе препорачаме неколку опции за двете во делот „Друга опрема“ на крајот од оваа статија. Премиум глувците се уште една популарна надградба. Ќе вклучиме и список со оние на крајот.

  За среќа, сите Mac вклучуваат брзи Thunderbolt порти што поддржуваат USB-C уреди. Десктоп Mac-ите имаат и многу традиционални USB порти, а виеможе да купите надворешни USB хабови ако ви требаат за вашиот MacBook.

  Како го избираме најдобриот Mac за програмери

  Сега кога истраживме што му треба на програмерот од компјутер, составивме две списоци со препорачани спецификации и го спореди секој модел на Mac со нив. За среќа, има повеќе модели погодни за кодирање отколку, на пример, уредување видео.

  Избравме победници кои сигурно ќе дадат искуство без фрустрации, но има многу простор за вашите преференции. На пример:

  • Дали претпочитате да работите на голем екран?
  • Дали претпочитате да работите со повеќе монитори?
  • Дали најголемиот дел од вашата работа го работите на вашиот биро?
  • Дали ја цените преносливоста на лаптопот?
  • Колку ви е потребна батерија?

  Дополнително, треба да одредите дали ќе правите било каков развој на игри (или други графички интензивни).

  Еве ги нашите препораки:

  Препорачани спецификации за повеќето програмери:

  • ЦПУ: 1,8 GHz dual-core i5 или подобар
  • RAM: 8 GB
  • Складирање: 256 GB SSD

  Препорачани спецификации за развивачите на игри:

  • ЦПУ: Intel i7 процесор (пожелно е осум-јадрен)
  • RAM: 8 GB (пожелно е 16 GB)
  • Складирање: 2-4 TB SSD
  • Графичка картичка: дискретен графички процесор.

  Избравме победници кои удобно ги исполнуваат тие спецификации без да нудат скапи додатоци. Ги поставивме и следниве прашања:

  • Кој може да си дозволи да штедипари со купување на помалку моќен Mac од нашите победници?
  • Кој ќе најде вистинска вредност во купувањето помоќен Mac од нашите победници?
  • Колку високо може да се конфигурира секој модел на Mac и како може го надградувате по купувањето?
  • Која е големината и резолуцијата на неговиот монитор и сите надворешни монитори што се поддржани?
  • За програмерите кои ја ценат преносливоста, колку е погоден секој модел на MacBook за кодирање ? Колкаво е траењето на батеријата и колку порти има за додатоци?

  Се надеваме дека опфативме сè што сакате да знаете за најдобриот Mac за програмирање. Сите други прашања или размислувања за оваа тема, оставете коментар подолу.

  и ги референцира каде е релевантно во текот на овој преглед.

  Најдобар Mac за програмирање: Нашите најдобри избори

  Најдобар MacBook за програмирање: MacBook Pro 16-инчен

  The MacBook Pro 16-инчен е совршен Mac за програмери. Пренослив е и има најголем дисплеј достапен на лаптоп на Apple. (Всушност, има 13% повеќе пиксели од претходниот модел од 2019 година.) Обезбедува многу RAM меморија, тони складирање и доволно моќ на процесорот и графичкиот процесор за развивачите на игри. Неговата батерија е долга, но не очекувајте да уживате во цели 21 час како што тврди Apple.

  Проверете ја моменталната цена

  На прв поглед:

  • Големина на екранот : 16-инчен Retina екран, 3456 x 2234
  • Меморија: 16 GB (максимум 64 GB)
  • Складирање: 512 GB SSD (може да се конфигурира на 8 TB SSD)
  • Процесор : Apple M1 Pro или M1 Max чип (до 10-јадрен)
  • Графичка картичка: M1 Pro (до 32-јадрен GPU)
  • Приклучок за слушалки: 3,5 mm
  • Пристаништа: три Thunderbolt 4 порти, HDMI порт, слот за SDXC картичка, MagSafe 3 порта
  • Батерија: 21 час

  Овој MacBook Pro е идеален за програмери и единствениот лаптоп на Apple погоден за сериозен развој на игри. Стандардната конфигурација доаѓа со 512 GB SSD, но треба сериозно да размислите за надградба на најмалку 2 TB. Најголемиот SSD што можете да го добиете е 8 TB.

  RAM-от може да се конфигурира до 64 GB. Добијте ја саканата RAM меморија однапред: надградбата откако ќе ја купите може да биде тешко, но не и невозможно. Како21,5-инчен iMac, не е залепен на своето место, но ќе ви треба помош од професионалец.

  Складирањето исто така не е достапно за корисниците, па затоа е најдобро да ја изберете саканата количина кога првпат ќе ја купите машината . Ако сметате дека треба да го надградите вашиот простор по купувањето, погледнете ги нашите препорачани надворешни SSD-дискови.

  Таа ја вклучува и најдобрата тастатура од кој било тековен MacBook. Има повеќе патувања од другите модели, па дури и физички клуч Escape, што ќе ги направи корисниците на Vim, меѓу другото, многу среќни.

  Додека 16-инчниот дисплеј е најдобар достапен кога сте во движење , можеби ќе сакате нешто поголемо кога сте на вашето биро. За среќа, можете да прикачите повеќе големи надворешни монитори. Според Apple Support, MacBook Pro 16-инчниот може да се справи со три надворешни дисплеи до 6K.

  Кога зборуваме за порти, овој MacBook Pro вклучува четири USB-C порти, за кои многу корисници ќе најдат доволно. За да ги поврзете вашите USB-A периферни уреди, ќе треба да купите dongle или друг кабел.

  Иако верувам дека овој Mac е најдоброто решение за оние кои сакаат нешто преносливо, има и други опции:

  • MacBook Air е поприфатлива алтернатива, иако со помал екран, помалку моќен процесор и без дискретен графички процесор.
  • MacBook Pro 13-инчниот е попренослив опција, но со помалку ограничувања од воздухот. Помалиот екран може да се чувствува тесно, а недостатокот на aдискретниот графички процесор го прави помалку погоден за развој на игри.
  • Некои може да сметаат дека iPad Pro е атрактивна пренослива алтернатива, иако ќе мора да ги прилагодите вашите очекувања.

  Буџет Mac за програмирање : Mac mini

  Се чини дека Mac mini станува сè попопуларен меѓу програмерите. По неговиот значителен пад на спецификациите, сега е доволно моќен за да направи сериозна работа. Мал е, флексибилен и измамливо моќен. Ако сте по Mac со мал отпечаток, тоа е одлична опција.

  Проверете ја моменталната цена

  На прв поглед:

  • Големина на екранот: не се прикажува вклучени се, поддржани се до три
  • Меморија: 8 GB (максимум 16 GB)
  • Складирање: 256 GB SSD (може да се конфигурира на 2 TB SSD)
  • Процесор: Apple M1 чип
  • Графичка картичка: Intel UHD Graphics 630 (со поддршка за eGPU)
  • Приклучок за слушалки: 3,5 mm
  • Приклучоци: четири порти Thunderbolt 3 (USB-C), два USB 3 порти, HDMI 2.0 порт, Gigabit Ethernet

  Mac mini е најевтиниот Mac достапен - делумно затоа што не доаѓа со монитор, тастатура или глушец - па затоа е одличен избор за оние со мал буџет.

  Повеќето од неговите спецификации се споредуваат позитивно со 27-инчниот iMac. Може да се конфигурира со до 16 GB RAM и хард диск од 2 TB и се напојува со брз M1 процесор. Тоа е повеќе од доволно за програмирање. Иако не доаѓа со монитор, ја поддржува истата резолуција од 5K како и поголемиот iMac,и можете да прикачите два дисплеа (едниот 5K, а другиот 4K) или вкупно три 4K монитори.

  За развој на играта, ќе ви треба повеќе RAM и меморија. Подобро е да ја добиете конфигурацијата што ја сакате првиот пат - очекувањето подоцна да се надгради не е добар план.

  Нема врата за замена на RAM меморијата, па додека можете да ја надградите, можеби ќе ви треба стручна помош . И SSD-то е залемено на логичката табла, така што не може да се замени. Исто така, нема дискретен графички процесор, но ова можете да го поправите со прикачување на надворешен графички процесор. Ќе најдете повеќе детали во делот „Друга опрема“ на крајот од оваа рецензија.

  Се разбира, ќе треба да купите и монитор или два, тастатура и глушец или подлога. Можеби ги имате вашите омилени, но ние ќе ви препорачаме некои модели во „Other Gear“ подолу.

  Најдобар десктоп Mac за развој: iMac 27-инчен

  Ако повеќето од вашето кодирање го правите на вашата работна маса, iMac 27-инчниот е одличен избор. Вклучува голем дисплеј, мал отпечаток и повеќе од доволно спецификации за извршување на која било апликација за развој.

  Проверете ја моменталната цена

  На прв поглед:

  • екран големина: 27-инчен Retina 5K дисплеј, 5120 x 2880
  • Меморија: 8 GB (максимум 64 GB)
  • Складирање: 256 SSD (може да се конфигурира на 512 SSD)
  • Процесор : 3,1GHz 6-јадрен 10-та генерација Intel Core i5
  • Графичка картичка: Radeon Pro 5300 со 4GB GDDR6 меморија или Radeon Pro 5500 XT со 8GB GDDR6меморија
  • Приклучок за слушалки: 3,5 mm
  • Приклучоци: четири USB 3 порти, две Thunderbolt 3 (USB-C) порти, Gigabit Ethernet

  Ако не Не е потребна преносливост, 27-инчниот iMac се чини дека е совршен избор за кодери. Ги има сите спецификации што ви се потребни, дури и за развој на игри, иако за тоа ви препорачуваме да ја надградите RAM-от на 16 GB и хард дискот на голем SSD. Можете да ја максимизирате моќта на iMac со избирање 8-јадрен i9 процесор од 3,6 GHz, иако таа конфигурација не е достапна на Amazon.

  Овој iMac има голем екран од 5K — најголемиот на кој било Mac — што ќе се прикажува многу код и повеќе прозорци, што ве одржува продуктивни. За уште повеќе недвижности на екранот, можете да додадете уште еден 5K дисплеј или два 4K дисплеи.

  За разлика од многу модерни Mac, релативно лесно е да се надгради 27-инчниот iMac по купувањето. RAM меморијата може да се надградува (до 64 GB) со поставување на нови SDRAM стапчиња во отворите близу до дното на мониторот. Спецификациите што ви се потребни ќе ги најдете на оваа страница од поддршката на Apple. Исто така, можно е да додадете SSD подоцна, но тоа е работа подобро да му се остави на професионалец.

  Има многу порти за вашите периферни уреди: четири USB 3 порти и две Thunderbolt 3 (USB-C) порти што поддржуваат DisplayPort, Thunderbolt, USB 3.1 и Thunderbolt 2 (кој со адаптери ви овозможува да ги приклучите HDMI, DVI и VGA уредите).

  Портовите се на задната страна и малку предизвикувачки да се добијатдо. Решението: додадете алуминиумски Satechi центар што се монтира на дното на екранот на вашиот iMac или Macally центар што удобно седи на вашата работна маса.

  Други добри Mac машини за програмирање

  1. MacBook Air

  MacBook Air е најпреносливиот компјутер на Apple и неговиот најприфатлив лаптоп. Спецификациите на Air се доста ограничени и невозможно е да се надградат неговите компоненти откако ќе го купите. Дали е до работата? Ако повеќето од вашето кодирање го правите во уредувач на текст наместо во IDE, тогаш да.

  На прв поглед:

  • Големина на екран: 13,3 инчен Retina дисплеј, 2560 x 1600
  • Меморија: 8 GB (максимум 16 GB)
  • Складирање: 256 GB SSD (може да се конфигурира на 1 TB SSD)
  • Процесор: Apple M1 чип
  • Графичка картичка : до Apple 8-јадрен GPU
  • Приклучок за слушалки: 3,5 mm
  • Приклучоци: две порти Thunderbolt 4 (USB-C)
  • Батерија: 18 часа
  • <4 6>

   Ако го напишете вашиот код во уредувач на текст, оваа мала машина може да ги задоволи вашите потреби. Сепак, ќе наидете на тесни грла кога го користите со IDE. Неговиот недостаток на дискретен графички процесор го прави несоодветен за развој на игри. Иако можете да додадете надворешен графички процесор, другите спецификации го спречуваат.

   Неговиот мал Retina дисплеј сега нуди исто толку пиксели како и 13-инчниот MacBook Pro. Може да се прикачат еден надворешен 5K или два 4K.

   2. MacBook Pro 13-инчен

   13-инчниот MacBook Pro не е многу поголем од MacBook Air , но е далеку помоќен. Тоа едобра алтернатива на 16-инчниот Pro ако ви треба нешто попреносливо, но не е толку моќно или надградливо.

   На прв поглед:

   • Големина на екранот: 13-инчен Retina дисплеј , 2560 x 1600
   • Меморија: 8 GB (максимум 16 GB)
   • Складирање: 512 GB SSD (може да се конфигурира на 2 TB SSD)
   • Процесор: 2,4 GHz 8-та генерација четири-јадрен Intel Core i5
   • Графичка картичка: Intel Iris Plus Graphics 655
   • Приклучок за слушалки: 3,5 mm
   • Приклучоци: четири порти Thunderbolt 3
   • Батерија : 10 часа

   Како и 16-инчниот модел, MacBook Pro 13-инчниот ги има сите спецификации потребни за развој, но за разлика од неговиот голем брат, тој е покус за развивачите на игри. Тоа е затоа што нема дискретен графички процесор. До одреден степен, тоа може да се поправи со додавање на надворешен графички процесор. Набројуваме некои опции за тоа во „Друга опрема“.

   Но, моделот од 13 инчи не може да се означи толку високо како врвниот MacBook Pro и не можете да го надградите компоненти по купувањето. Ако сакате повеќе недвижнини на екранот кога сте на вашето биро, можете да прикачите еден 5K или два 4K надворешни монитори.

   3. iMac 21,5-инчен

   Ако сакате да заштедите некои пари и простор на масата, iMac 21,5-инчниот е разумна алтернатива на 27-инчниот iMac, но имајте предвид дека тоа е алтернатива со некои компромиси. Покрај помалиот екран, овој Mac не може да се означи толку високо или да се надгради толку лесно како поголемата машина.

   На прв поглед:

   • екран

  Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.