Најдобри подароци за програмери во 2022 година (комплетна листа)

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Ако не сте џик, наоѓањето на вистинскиот подарок за компјутерски програмер може да биде тешко. Интересите на типичниот програмер може да бидат потехнички од вашите. Тие можат да имаат силни мислења за она што го сакаат и мразат. И има многу различни типови на програмери. Да!

Тука сме да помогнеме. Не мора да го внесувате кодерот во вашиот живот нешто техничко или компјутерско. Има многу добри избори. Можеби е мудро да се добие насоки од некој близок или кој разбира компјутери.

Чорапите и маиците не се нужно лоши идеи, а има многу теми за технологија и кодирање . Може да им набавите торба за нивниот лаптоп, бинарен часовник, машина за кафе, па дури и гумена пица (не се шегувам – повеќе за тоа подоцна)!

Книгите се секогаш добра идеја. Дури и ако не знаете на кој компјутерски јазик програмираат, тие веројатно ќе бидат заинтересирани да научат друг. Претплатата на низа онлајн курсеви за обука за компјутерско програмирање е исто така внимателна идеја.

Има многу идеи за подароци поврзани со компјутер, како нова тастатура или глушец или нова софтверска програма. Програмирањето е забавно и кога не е поврзано со работата, така што комплетите за роботи, програмабилните дронови, електронските комплети и дигиталните асистенти се одлични идеи. Така е и домашната автоматизација, каде што вашите пријатели програмери можат да му кажат на својот компјутер да ги исклучи сите светла кога е тоаразвој, и многу повеќе. Може да се подарат едномесечни, тримесечни, едногодишни индивидуални или едногодишни претплати на Premium.

 • SkillShare нуди бројни курсеви за програмери, вклучувајќи Вовед во програмирање, Вовед во UX, Пакет со алатки JavaScript и Демистифицирање на вештачката интелигенција. Достапни се картички за подароци за 3-месечни, 6-месечни и 12-месечни претплати.
 • GoSkills Unlimited дава неограничен пристап до курсевите на компјутери и мобилни уреди. Развојните теми вклучуваат воведни курсеви за HTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL, Python, Ruby on Rails и Ruby. Можете да подарувате индивидуални курсеви.
 • Frontend Masters нуди длабински, модерни, напредни инженерски курсеви, вклучувајќи TensorFlow, GraphQL, JAMStack, React, JavaScript, Gatsby, HTML Email, Visual Studio Code, CSS Layouts, Redux и MobX, и повеќе.
 • Egghead нуди видео упатства за веб-програмери, вклучувајќи React, Rust, Web Security, TypeScript, XState, React, Twilio и Gatsby. Кога се одјавувате, има опција „Подарок“ на страницата за сметки.
 • Team Treehouse учи вештини за кодирање за да ви помогне да најдете нова работа. Достапни се над 300 курсеви. За да купите претплата како подарок, испратете е-пошта до [email protected] за купување сметка за некого.
 • Wes Bos објави тони онлајн курсеви за React, Node, JavaScript, CSS, Command-Line, и Markdown.
 • Kindle Books and Devices

  Подарокотна Kindle уред ќе му овозможи на вашиот пријател кодер да носи комплетна библиотека за референци и обука со себе насекаде. Тие се со позадинско осветлување и имаат смешно траење на батеријата (мерено во недели, а не со часови).

  • Сосема нов Kindle
  • Сосема нов навлака од ткаенина Kindle Paperwhite, безбедна за вода
  • Refurbished Kindles

  Има многу книги за програмери во екосистемот Kindle. Подолу ви препорачуваме неколку од нив. Уште подобро, претплатата на Amazon Kindle Unlimited дава неограничен пристап до повеќе од милион книги на Kindle, актуелни списанија и аудио книги.

  Audible Audiobooks

  Аудио книгите ни помагаат да консумираме книги кога немаме време за читање - на пример, кога возите, вежбате и извршувате домашни работи. Audible е главен снабдувач на аудио книги во светот.

  Претплатите за звучни книги се достапни како подарок за периоди од еден месец, три месеци, шест месеци или дванаесет месеци. Примачот добива три нови книги месечно, 30% попуст за дополнителни наслови, размена на аудио книги и звучна библиотека со книги што ќе ја поседува засекогаш.

  Книги

  Овде има обемна, но не и исцрпна, збирка книги за програмери. Многу од нив се достапни за уредите Kindle и како звучни аудио книги, или како тврд повез или мека.

  • Прагматичниот програмер: 20th Anniversary Edition, 2nd Edition: Your Journey to Mastery од Дејвид Томас и Ендрју Хант е класикапрограмски текст. Достапно во тврд повез, Kindle и Audible Audiobook.
  • Чист код: Прирачник за агилен софтвер занает од Роберт К. Мартин содржи принципи, студии на случај и мотивација за пишување чист код. Достапно во мек и Kindle.
  • Не ме терајте да размислувам: здрав пристап до веб-употребливоста, второто издание на Стив Круг е класика за секој што работи во веб дизајн. Достапно во формат Kindle.
  • Не ме терајте да размислувам, повторно посетено: здрав разумски пристап кон веб употребливоста од Стив Круг е достојно продолжение. Достапен е во Мек и Киндл.
  • 100 работи што секој дизајнер треба да ги знае за луѓето од Сузан Вајншенк им помага на дизајнерите да размислуваат за тоа што луѓето сакаат — и што им треба — од дизајнот. Достапно во мек и Kindle.
  • Неизбежното: Разбирање на 12 технолошки сили кои ќе ја обликуваат нашата иднина од Кевин Кели е водич низ 12 технолошки императиви кои ќе ги обликуваат следните 30 години. Достапна во мек, тврд повез, Kindle и звучна аудиокнига.
  • Супермоќите на вештачката интелигенција: Кина, Силиконската долина и новиот светски поредок од Каи-Фу Ли го истражува брзото развивање на влијанието на вештачката интелигенција. Достапен во мек, тврд повез, Kindle и звучна аудиокнига.

  Забавни и невообичаени

  Кафеџии и шолји

  Кодерите се поттикнати од кафето. Еве неколку одлични подароци за да ги надополните.

  • The CuisinartКафе-на-потребна автоматска програмабилна кафемат може да направи 12 шолји пред да треба повторно да се наполни, така што би требало да ги собере повеќето програмери во текот на утрото.
  • The Hamilton Beach BrewStation може да направи и 12 шолји кафе и доаѓа во бонбони јаболко црвено.
  • АероПрес машината за кафе и еспресо е едноставна и пренослива, а мојот омилен начин за правење кафе секој ден.
  • Министерот за кафе од нерѓосувачки челик Porlex е квалитетна рачна мелница со керамика брус.
  • Загревачот за шолја за кафе Cosori & засилувач; Сетот шолји е одличен начин да го одржувате вашето кафе топло додека кодирате.
  • Паметната шолја за контрола на температурата Ember е уште еден ефикасен начин да спречите вашето кафе да стане млако.

  Што е со една од овие шолји за кафе со вистинската порака за кодер или технолошки експерт?

  • Го претворам кафето во код
  • гориво за компјутерско програмирање
  • 6 фази на дебагирање
  • Животот на програмерите
  • Работи на мојата машина
  • Јас сум програмер, правам компјутерски Beep Boop Beep Beep Boop
  • Нема место како 127.0. 0.1
  • Јода најдобар компјутерски програмер
  • Јас пишувам код (но не можам да пишувам)

  Гумени патки

  Книгата „Прагматичниот програмер ” (види погоре) препорачува необичен начин на дебагирање: објаснете го вашиот код линија по ред на гумена патка. Идејата се нафати, ако само јазиче во образ, па ако вашиот пријател за кодирање веќе нема гумена патка, купете гиеден!

  • Разговарајте со шолјата за кафе Duck
  • Ducky City со топка на плажа
  • Основни елементи гумена патка за сурфер за базени
  • Новита на Род Ајленд Различни гумени патки (пакет од 100)

  Месинџер торби и футроли за лаптоп

  Кодерите имаат тенденција да ги носат своите лаптопи со себе насекаде. Квалитетната чанта е врвна идеја за подарок.

  • Ранецот со лаптоп за патување е тенка торба против кражба, отпорна на вода која одговара на лаптопите од 15,6 инчи
  • The Cuekondy Ранец со камера е винтиџ платнена чанта погодна за лаптопи, фотоапарати и леќи и други додатоци
  • Трајната модна чанта Grey VanGoddy е минималистички начин за носење лаптоп или Chromebook и има лента за на рамо

  Облека

  Маици и дуксери:

  • Јас го претворам кафето во маичка со код, исто така и качулка
  • CafePress Python Programmer & Програмер Comfort Tee
  • Thread Science Бинарна смешна маица за компјутерски програмер

  Чорапи:

  • Charcoal Lime Бинарни компјутерски машки фустан чорапи, исто така во сина боја
  • Работи на мојата машина
  • Компресивни чорапи со печатени кодови (мажи и жени)

  Капи:

  • Имате лисп?
  • Повторете го кодот за заспивање јадете
  • Бидете мирни и продолжете со кодирање

  Сертификати за подароци

  Подароците се совршени кога физички не можете да дадете подарок. Можете да ги испратите по електронски пат и тие покажуваат дека сте вложиле одреден степен на размислување во вашата одлука.

  • Amazon Gift Cardsможе да се испратат електронски, да се испечатат дома или да се испратат по пошта.

   T2 нуди подарок картички поврзани со чај и персонализирани пакети за подароци.

  • Подароците на Starbucks може да се испраќаат преку е-пошта или iMessage.
  • Друг подарок поврзан со кафето е сертификатот за подарок Bean Box, кој дава пристап до над 100 свежо печени мешавини на кафе.
  • Подароците за Industry Beans му овозможуваат на примачот да избере квалитетни зрна кафе, филтер хартија, и Aeropress машини.

  Други идеи

  • Бинарни часовници, како овој од FeiWen и овој од OWMEOT
  • Exotic Sands Arctic Glacier Hour Glass
  • Ретро метал временски песочен часовник
  • Налепници за лаптоп за програмери (72 парчиња) и уште една колекција од 108 налепници
  • Подлоги за флопи диск
  • Задржете се во мир и кодирајте вклучено постер
  • Кодирањето е тешко постер
  • Постер на My Code Works

  Тоа е долга листа на идеи за подароци. Некој друг добар подарок за програмери и развивачи на софтвер? Оставете коментар подолу и известете ни.

  време за спиење.

  Нашата цел во оваа статија не е само да ви кажеме што да купите, туку да ја разбудиме вашата имагинација. Можеби еден од нашите предлози ќе ја поттикне вашата креативност додека барате совршен подарок за програмерот во вашиот живот. Сигурен сум дека ќе изберете нешто неверојатно.

  Зошто да ми верувате за овој водич

  Моето име е Адријан Трај и јас сум технолошки гик кој сака да добива подароци. Додека го пишував овој преглед, размислував за најдобрите подароци поврзани со технологијата што ги добив (и оние што морав да ги купам за себе), како и за опремата што ја имаат моите пријатели што ме тера да се лигавам. Размислував, сурфав на Амазон, истражував прегледи на опремата и побарав од другите да кажат.

  Резултатот е стотици предлози за подароци. Се надевам дека еден ќе биде совршен за вашиот пријател или сакан од кодирањето, или ќе поттикне некои нови идеи. Среќен шопинг!

  Компјутерски додатоци за програмери

  Квалитетна тастатура

  Прстите на програмерот се нивната егзистенција, така што квалитетната тастатура е совршена идеја за подарок. Но, не евтини!

  Прецизна, тактилна тастатура ќе им овозможи да работат брзо и продуктивно. Удобната, ергономска тастатура ќе ги заштити нивните прсти и зглобови на долг рок. Надолго разговаравме за потребите на програмерите за тастатура во нашата најдобра тастатура за преглед на програмери.

  Ако вашиот пријател веќе ја има својата совршена тастатура, може да се прими друга. Но, тие можеби сонуваат за аподобра тастатура или отворена за да има разновидна од нив. Можеби имаат и неколку компјутери, па нов може да биде многу добредојден подарок. Знаењето дали користат Mac или PC ќе ви помогне со вашата одлука, затоа прво направете домашна задача.

  Многу програмери сакаат тастатури со механички прекинувачи. Тие се малку старомодни - големи, често жичени и доста бучни - но траат засекогаш и обезбедуваат тактилно искуство кое влева доверба при пишување.

  Ергономските тастатури се дизајнирани за удобност. Тие го постигнуваат тоа со користење на облици и контури кои ги ставаат вашите раце и зглобови во нивната најприродна положба. Компактните тастатури се мали, лесни и лесни за носење. Тие прават одлична втора тастатура.

  Респонсивен глушец или подлога за следење

  Наместо тастатура, квалитетно глувче или подлога за подлога е нешто што секој развивач би го ценил. Најдобрите се приспособливи, одговорни и ергономски. Ги заокруживме најдобрите опции во нашиот преглед, Најдобар глушец за Mac (повеќето од овие глувци работат и на Windows). Еве неколку препораки:

  • Logitech M720 Triathlon е одлична вредност, може да се спои со повеќе уреди и работи цела година на еден сет батерии.
  • Logitech MX Master 3 е премиум глушец со значително повисока цена. Има ергономски облик, многу може да се конфигурира и едноставно е еден од најдобрите глувци што можете да ги купите.
  • Logitech MX Vertical е уште еденврвен избор кој се фокусира на ергономијата. Неговата вертикална ориентација ја става вашата рака во природна положба „ракување“, олеснувајќи го напорот на зглобот.
  • Разер Basilisk Ultimate HyperSpeed ​​Wireless Gaming Mouse е уште еден премиум глушец и вреди да размислите дали вашиот пријател е посветен гејмер.

  Слушалки за поништување шум

  Слушалките за поништување шум ги блокираат одвлекувањата и им дозволуваат на кодерите да слушаат музика што го подобрува фокусот. Ги заокруживме најдобрите опции во нашата рецензија, Најдобри слушалки за изолација на бучава.

  Резервниот хард диск

  Резервната копија на компјутерот е од витално значење, особено кога заработувате на вашиот компјутер. Надворешниот диск обезбедува една од најдобрите стратегии за резервна копија, а може да се користи и за дополнително складирање. Набројуваме многу опции во нашиот резервен диск и надворешни SSD прегледи, а еве неколку што ги препорачуваме.

  Дополнителен монитор

  Многу програмери сакаат поставување на повеќе монитори. Прочитајте го нашиот детален преглед на најдобрите монитори за програмирање за да добиете одлични модели.

  Биро и работен простор

  Еве неколку подароци за подобрување на канцеларијата и работниот простор на програмерот:

  • Мажа за стоење како Ergotron Large Standup Desk или Cozy Castle биро со прилагодлива висина
  • Nulaxy држач за лаптоп, кој е компатибилен со лаптопи од 10-17,3 инчи
  • Удобна, ергономска канцеларија стол како Херман Милер Aeron ергономски канцелариски стол или AleraМултифункционално столче со мрежен висок грб од серијата Elusion
  • За гејмерот, безжичната играчка столица со пиедестал X Rocker 4.1 Pro Series

  Исто така прочитајте: Најдобра столица за програмирање

  Компјутерски софтвер за програмери

  Уредувач на текст или IDE

  Примарната софтверска алатка на развивачот е уредувач на текст или целосно интегрирана развојна околина (IDE). Програмерите можат да имаат силни мислења за нивните алатки. Различни апликации може подобро да одговараат на еден тип на развој во однос на друг. Но, малкумина програмери би се пожалиле дека дополнителна алатка е додадена во нивниот комплет.

  Многу апликации за развој се бесплатни, некои може да се купат целосно, а други бараат постојана платена претплата. Ги опфативме најдобрите од нив во нашиот преглед, Најдобар уредувач на текст за Mac (многу од нив работат и на Windows). Еве некои што може да ги земете во предвид како подарок:

  • Sublime Text 3 е победник на нашиот преглед на уредувачот на текст. Работи на Mac, Windows и Linux. Брзо е и реагира. Совршено ги задоволува потребите на повеќето програмери. Sublime Text 3 може да се купи за 80 долари од официјалната веб-страница на Sublime.
  • BBEdit 13 е уредувач на текст само за Mac кој е многу сакан и погоден за сеопфатен развој. Можете да го купите целосно од официјалната веб-страница за 49,99 долари или редовните претплати од 3,99 долари/месец или 39,99 долари/годишно може да се платат преку Mac App Store.
  • UltraEdit е уште еден моќен,вкрстен-платформски уредник погоден и за развој на апликации и за веб. Претплатата чини 79,95 УСД/годишно; втората година е пола цена.
  • Visual Studio е професионален IDE на Мајкрософт и има карактеристики што го надминуваат она што бесплатниот текстуален уредувач VS Code може да вклучи кодирање, дебагирање, тестирање и распоредување на која било платформа. Претплатата чини 45 $/месец или 1.199 $ за првата година.

  Наскоро ќе биде достапна друга апликација, Panic Nova. Напишано е од истите луѓе како и популарната апликација Coda и изгледа ветувачко за корисниците на Mac.

  Софтвер за продуктивност

  Кога заработувате за егзистенција на компјутер, резервните копии се поважни од кога било. Во нашите прегледи целосно ги наведуваме опциите за резервна копија за Mac, Windows и онлајн резервна копија. Carbon Copy Cloner е добра алтернатива и нуди онлајн продавница за подароци како и Backblaze и Acronis Cyber ​​Protect.

  Програмерите често користат многу лозинки. Управувачот со лозинки е суштинска безбедносна мерка, охрабрувајќи ги да користат различна сложена, безбедна лозинка за секоја локација. Двајца од нашите омилени се LastPass и Dashlane, за кои е потребна претплата, иако се достапни картички за подароци (LastPass, Dashlane).

  Добрата апликација за земање белешки, исто така, е одличен подарок за развивачот. Evernote е добро почитувана опција. На Mac, Bear Notes ми се претпочитаат.

  Времето е важна компонента за програмерите. Тие можатследете како го користеле своето време користејќи апликации како Тајминг и Тајминг. На Mac, Things е одлична апликација за список со задачи, а OmniPlan и Pagico се моќни апликации за управување со проекти.

  Некои програми можат да им помогнат на програмерите да го следат вистинскиот пат додека работат. Be Focused Pro и Vitamin-R се апликации за тајмингот што ги поттикнуваат да работат со кратки, фокусирани рафали, а HazeOver, Focus и Freedom ги блокираат одвлекувањата поврзани со компјутерот.

  Ако ниту една од овие опции не се чувствува сосема правилно, ние покрива низа други програми во нашиот преглед на апликации за најдобра продуктивност, вклучувајќи научни и програмерски калкулатори, алатки за управување со датотеки и алатки за пребарување.

  Роботи, виртуелни асистенти и автоматизација

  Година е 2021 година. Дали знаете што значи тоа? Тоа е годината кога домот на Џетсон беше исчистен од нивната слугинка робот, Рози. Можеш ли и ти да имаш слугинка робот? Апсолутно. Секој програмер би сакал подарок од робот за чистење, програмабилен дрон, дигитален асистент или автоматизиран дом.

  Роботи и повеќе

  • Како мини-Rosie, Roborock E35 ќе вакуумира за тебе. DeenKee DK700 е уште еден добар избор.
  • Интелигентниот едукативен робот DJI RoboMaster S1 STEM со програмабилни модули нуди низа проекти, видео курсеви и програмски водичи кои се движат од почетник до експерт. Дизајниран е да го подобри знаењето и разбирањето на корисниците за математика, физика, програмирање, роботика ивештачката интелигенција за зајакнување на вештините за решавање проблеми и критичко размислување.
  • Lego Boost Creative Toolbox е комплет за градење роботи и едукативен комплет за кодирање за деца.
  • Почетниот комплет Arduino ги опфаќа основите на Arduino и електроника на практичен начин.
  • Комплетниот стартер комплет Elagoo Mega 2560 е компатибилен со Arduino, предава електроника и програмирање и е погоден за напредни корисници како професионални лабораториски инженери, студенти по електроника и искусни хобисти.
  • Почетен комплет CanaKit Raspberry Pi 4 4GB ви овозможува да направите компјутер со големина на кредитна картичка и да го користите за проекти како медиумски центар, машина за кодирање или ретро конзола за игри.

  Паметни звучници и дигитални асистенти

  Паметните звучници се мали компјутери во вашиот дом. Можете да зборувате за да добивате информации или да започнете акција во паметен дом. Amazon, Google и Apple нудат висококвалитетни, достапни уреди за паметни звучници.

  • Amazon Echo е паметен уред со десетици илјади вештини. Може да побарате да пушта музика, да вклучува светла, да зборува со некого во друга просторија и многу повеќе. Echo Show вклучува и дисплеј.
  • Паметниот домашен контролер со Google Assistant е алтернатива на Google за Echo Show. Google Nest Wifi Router (2-пакет) е паметниот звучник на Google вграден во мрежен рутер.
  • HomePod е паметниот звучник на Apple и се фокусира на висока верностаудио.

  Автоматизација на домот и канцеларијата

  Овие уреди овозможуваат апарати за домаќинство, светла и друго да се поврзат со вашиот компјутер и да се контролираат на различни начини.

  • Philips Hue White и Color Ambiance A19 LED стартер комплет ќе ве поттикне да започнете со домашна автоматизација. Комплетот вклучува паметни светла и може да работи и со паметните апарати што можеби веќе ги имате во вашиот дом. Компатибилен е со Amazon Alexa, Google Assistant и Apple HomeKit.
  • Kasa Smart Dimmer Switch од TP-Link го прави истото за вашите обични (непаметни) светла.
  • Wemo Mini Smart Plug ги контролира приклучоците што ги напојуваат вашите електрични апарати. Компатибилен е со Amazon Alexa, Google Assistant и Apple HomeKit.
  • Teckin Smart Plug Wifi приклучокот исто така ви дава компјутерска контрола над електричните приклучоци во вашиот дом.

  Подарокот за образование

  Онлајн курсеви за програмирање

  Програмерите можат да научат нови вештини и јазици речиси целосно онлајн. Размислете да подарите претплата на еден од овие даватели на обука:

  • Претплатата на Udemy дава пристап до тони обука за развој, вклучувајќи курсеви за Python, Java, веб развој, C++, C#, Angular, JavaScript, React , SwiftUI и машинско учење.
  • Pluralsight е платформа за технолошки вештини што нуди проценки на вештини и интерактивни курсеви. Темите вклучуваат Python, JavaScript, Java, C#, веб развој, мобилен телефон

  Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.