Преглед на Abine Blur: Дали е добар овој менаџер за лозинки во 2022 година?

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Abine Blur

Ефективност: Основно управување со лозинка плус приватност Цена: од 39 $/година Лесност за користење: веб-корисник интерфејс Поддршка: ЧПП, е-пошта и поддршка за разговор

Резиме

Треба да користите управувач со лозинки. Дали треба да изберете Abine Blur ? Можно е, но само ако овие три изјави се вистинити: 1) Живеете во Соединетите Американски Држави; 2) Карактеристиките за приватност на Blur ве привлекуваат; 3) Може да живеете без понапредни функции за управување со лозинка.

Ако живеете надвор од Соединетите Американски Држави, нема да ви бидат достапни сите тие практични функции за приватност, а можеби ќе имате потешкотии дури и да платите за планот . Може да се регистрирате користејќи ја мобилната апликација и максимално да ги искористите тие функции што можете да ги користите. Само вие знаете дали можете да живеете со тие ограничувања.

Од друга страна, ако барате менаџер за лозинки со сите карактеристики, Blur не е најдобриот избор за вас. Наместо тоа, проверете го делот „Алтернативи“ од прегледот. Проверете ги нашите други прегледи, преземете ги пробните верзии на апликациите што изгледаат најпривлечно и откријте сами која најдобро ги задоволува вашите потреби.

Што ми се допаѓа : Корисни функции за приватност. Едноставен увоз на лозинка. Одлична безбедност. Резервна лозинка ако ја заборавите главната лозинка.

Што не ми се допаѓа : Нема напредни функции. Функциите за приватност не се достапни за секого. НаОценки

Ефективност: 4/5

Abine Blur ги вклучува повеќето основни функции што им се потребни на корисниците од менаџерот за лозинки, но нема некои напредни функции што ги нудат другите апликации. Тоа го надополнува со обезбедување одлични функции за приватност, но тие не се достапни за секого ширум светот.

Цена: 4/5

Blur Premium започнува од 39 $/годишно , што е споредливо со другите менаџери за лозинки кои нудат дополнителни функции. Оваа цена вклучува маскирани адреси на е-пошта и телефонски броеви (за некои земји). Маскираните кредитни картички чинат дополнително, до 99 долари/годишно.

Лесност за користење: 4.5/5

Веб-интерфејсот на Blur е јасен, а екстензијата на прелистувачот е лесна за инсталирај и користи. Функциите за маскирање на апликацијата се добро интегрирани, а маскираните телефонски броеви, адресите на е-пошта и деталите за кредитната картичка се нудат автоматски при пополнување онлајн формулари.

Поддршка: 4.5/5

Поддршката за замаглување е достапна преку е-пошта или разговор во текот на работното време. Бесплатните корисници можат да очекуваат одговор во рок од три работни дена, плаќајќи им на корисниците во еден. Достапни се детални и пребарливи онлајн ЧПП.

Алтернативи на Abine Blur

1Password: AgileBits 1Password е целосно опремен, врвен менаџер за лозинки што ќе го запомни и пополнува вашите лозинки за вас. Не се нуди бесплатен план. Прочитајте го нашиот детален преглед 1Password.

Dashlane: Dashlane е безбеден, едноставен начин за складирањеи пополнете лозинки и лични податоци. Управувајте со до 50 лозинки со бесплатната верзија или плаќајте 39,99 долари годишно за премиум верзијата. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Dashlane.

Roboform: Roboform е уред за пополнување формулари и лозинки кој безбедно ги складира сите ваши лозинки и ве најавува со еден клик. Достапна е бесплатна верзија која поддржува неограничени лозинки, а планот Everywhere нуди синхронизација на сите уреди (вклучувајќи веб пристап), подобрени безбедносни опции и приоритетна поддршка 24/7. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Roboform.

LastPass: LastPass ги запомнува сите ваши лозинки, така што не морате. Бесплатната верзија ви ги дава основните функции или надградете ја на Premium за да добиете дополнителни опции за споделување, приоритетна техничка поддршка, LastPass за апликации и 1GB простор. Прочитајте го нашиот детален преглед на LastPass.

McAfee True Key: True Key автоматски ги зачувува и ги внесува вашите лозинки, за да не морате. Ограничената бесплатна верзија ви овозможува да управувате со 15 лозинки, а премиум верзијата се справува со неограничени лозинки. Погледнете го нашиот целосен преглед на True Key.

Леплива лозинка: Лепливата лозинка ви заштедува време и ве одржува безбедни. Тој автоматски пополнува онлајн формулари, генерира силни лозинки и автоматски ве најавува на веб-локациите што ги посетувате. Бесплатната верзија ви дава безбедност на лозинка без синхронизација, резервна копија и споделување лозинка. Прочитајте ја нашата целосна Леплива лозинкапреглед.

Keeper: Keeper ги штити вашите лозинки и приватни информации за да спречи прекршување на податоците и да ја подобри продуктивноста на вработените. Достапни се широк спектар на планови, вклучувајќи бесплатен план кој поддржува неограничено складирање лозинки. Погледнете го нашиот целосен преглед на Keeper.

Можете да ги прочитате и нашите детални водичи за најдобрите менаџери за лозинки за Mac, iPhone и Android за повеќе бесплатни и платени алтернативи.

Заклучок

Abine Blur е малку поинаков од другите управувачи со лозинки што ги прегледав. Не ги вклучува сите функции што ги очекувавме, како што се: споделување лозинка, користење папки и ознаки за организирање лозинки, безбедно складирање документи или ревизија на лозинки (иако предупредува за повторно употребени лозинки).

Наместо тоа, се фокусира на приватноста на корисниците. Всушност, подобро е да се размислува за Blur како услуга за приватност со додадено управување со лозинка, отколку обратно.

Како LastPass, Blur е базиран на веб. Поддржани се Chrome, Firefox, Internet Explorer (но не и Microsoft Edge), Opera и Safari, а достапни се и мобилни апликации за iOS и Android. Бесплатниот план изгледа релативно корисен и вклучува 30-дневен пробен период на Premium. Вклучува: шифрирани лозинки, маскирани е-пошта, блокирање на тракерот, автоматско пополнување. Но, тоа не вклучува синхронизација. Бидејќи е базиран на веб, треба да можете да пристапите до вашите лозинки од прелистувач на сите ваши компјутери, но тие нема да бидатиспратени до вашите мобилни уреди. За тоа, ќе треба да се претплатите на Premium план.

Premium вклучува сè, од бесплатната верзија, плус маскирани (виртуелни) картички, маскиран телефон, резервна копија и синхронизација. Достапни се две опции за плаќање: Основни 39 $ годишно, Неограничено 14,99 $ месечно или 99 $ годишно.

Претплатниците на основниот план ќе треба да платат дополнителен надомест за маскирани кредитни картички, додека планот Unlimited ги вклучува во цената. Освен ако не плаќате 60 долари годишно за нив, Основниот план има смисла. Кога ја преземате бесплатната верзија, ќе биде побарано да ги внесете деталите за вашата кредитна картичка во случај да се претплатите во иднина. Лесно е да се пропушти, но можете да кликнете на „Додај картичка подоцна“ на дното на екранот.

Abine Blur е најдобро за оние кои живеат во Соединетите Држави. Меѓународните корисници можеби нема ни да можат да купат премиум претплата директно од компанијата бидејќи Abine врши проверка на AVS (Услуга за верификација на адреса) на секоја трансакција за да спречи измама. Можеби ќе можат успешно да се регистрираат преку мобилната апликација, но ќе наидат на втор проблем: нема да можат да ги користат сите премиум функции.

Корисниците надвор од САД нема да можат да користат маскирани кредитни картички, а маскираните телефонски броеви се достапни само во 16 други земји надвор од САД (15 во Европа, плус Јужна Африка).

Земи Abine Blur Сега

Значи,што мислите за оваа рецензија за Blur? Оставете коментар и известете ни.

бесплатниот план не вклучува синхронизација. Некои кориснички податоци беа изложени во минатото.4.3 Добијте Abine Blur

Зошто да ми верувате за овој преглед за замаглување?

Моето име е Адријан Обиди и верувам дека секој може да има корист од користењето на менаџер за лозинки. Тие ми го олеснуваат животот повеќе од една деценија и ги препорачувам.

Користев LastPass пет или шест години од 2009 година. Моите менаџери можеа да ми дадат пристап до веб-услуги без јас да ги знам лозинките , и отстранете го пристапот кога повеќе не ми требаше. И кога ја напуштив работата, немаше загриженост за тоа кој би можел да ги споделам лозинките.

Пред неколку години се префрлив на iCloud Keychain на Apple. Добро се интегрира со macOS и iOS, предлага и автоматски пополнува лозинки (и за веб-локации и за апликации) и ме предупредува кога сум користел иста лозинка на повеќе страници. Но, ги нема сите карактеристики на неговите конкуренти, и јас сум заинтересиран да ги проценам опциите додека ја пишувам оваа серија прегледи.

Не сум користел Abine Blur претходно, па се пријавив за бесплатна сметка и го користев неговиот веб-интерфејс и екстензијата на прелистувачот на мојот iMac и темелно ги тестирав во текот на неколку дена.

Некои членови на моето семејство се познавачи на технологијата и користат 1Password за управување со нивните лозинки. Други ја користат истата едноставна лозинка со децении, надевајќи се на најдоброто. Ако го правите истото, се надевам дека оваа сина рецензија ќе ја промени вашатаумот. Прочитајте понатаму за да откриете дали Blur е вистинскиот менаџер за лозинки за вас.

Преглед на Abine Blur: Што има за вас?

Abine Blur е за сите лозинки, плаќања и приватност, а јас ќе ги наведам неговите карактеристики во следните пет делови. Во секоја потсекција, ќе истражувам што нуди апликацијата, а потоа ќе го споделам моето лично мислење.

1. Безбедно чувајте ги вашите лозинки

Најдоброто место за вашите лозинки не е во вашата глава, или на парче хартија или табела на која другите би можеле да се сопнат. Лозинките се најбезбедни во менаџерот за лозинки. Замаглувањето безбедно ќе ги складира вашите лозинки на облакот и ќе ги синхронизира со секој уред што го користите за да бидат достапни кога и каде ви требаат.

Тоа е малку контраинтуитивно бидејќи ставањето на сите ваши лозинки онлајн изгледа малку како ставајќи ги сите ваши јајца во една корпа. Еден хак и сите тие се изложени. Тоа е валидна загриженост, но верувам дека со користење на разумни безбедносни мерки, менаџерите со лозинки се најбезбедните места за складирање чувствителни информации.

Вашата сметка е заштитена со главната лозинка, а Abine не води евиденција за тоа, затоа немајте пристап до вашите шифрирани податоци. На ова можете да додадете втор облик на автентикација - вообичаено код испратен до вашиот мобилен телефон - што е потребен пред да можете да се најавите. Ова го прави практично невозможно хакерите да добијат пристап до вашата сметка.

Во случај да заборавитевашата главна лозинка, ви е обезбедена резервна лозинка што можете да ја користите за да ги вратите вашите лозинки. Ова треба да се чува на безбедно место и да се состои од дванаесет случајни зборови од речник.

Треба да знаете дека минатата година еден од серверите на Abine не беше правилно конфигуриран, а некои податоци од Blur беа потенцијално изложени. Нема докази дека хакерите можеле да добијат пристап пред да се реши проблемот, а поради силната шифрирање, податоците на менаџерот со лозинки никогаш не биле достапни. Но, информациите за 2,4 милиони корисници на Blur беа, вклучувајќи ги нивните:

 • адреси на е-пошта,
 • име и презиме,
 • некои постари совети за лозинка,
 • шифрираната главна лозинка за Blur.

Прочитајте го официјалниот одговор на Abine и пресметајте како се чувствувате за тоа. Откако ја направија грешката еднаш, веројатно нема да ја направат повторно.

Назад на карактеристиките на Blur. Можете рачно да ги додавате вашите лозинки преку веб-интерфејсот за замаглување…

…или да ги додавате една по една додека се најавувате на секоја локација.

Замаглувањето исто така дозволува да увезувате лозинки од голем број други услуги за управување со лозинки, вклучувајќи ги 1Password, Dashlane, LastPass и RoboForm.

По извозот на моите лозинки од LastPass, тие беа увезени брзо и лесно во Blur.

Еднаш во Blur, нема многу начини да ги организирате вашите лозинки. Можете да ги додадете во омилените и да изведуватепребарувања, но не повеќе. Папките и ознаките не се поддржани.

Мој личен став: Blur Premium ќе ги складира вашите лозинки и ќе ги синхронизира на сите ваши уреди. Но, за разлика од другите менаџери со лозинки, нема да ви дозволи да ги организирате или да ги споделите со други.

2. Генерирајте силни, уникатни лозинки за секоја веб-страница

Слабите лозинки го олеснуваат хакирањето вашите сметки. Повторно употребените лозинки значат дека ако една од вашите сметки е хакирана, останатите се исто така ранливи. Заштитете се со користење силна, единствена лозинка за секоја сметка. Ако сакате, Blur може да генерира едно за вас секогаш кога ќе креирате ново членство.

Со инсталирана екстензија на прелистувачот, Blur ќе понуди да создаде силна лозинка директно на веб-страницата на новата сметка.

19>

Ако вие или веб-услугата имате специфични барања за лозинка, можете да ги приспособите со одредување на должината и дали да користите броеви или специјални знаци. За жал, Blur нема да ги запомни вашите параметри за следниот пат.

Алтернативно, веб-интерфејсот на Blur може да генерира лозинка за вас. Одете до Сметки, потоа Лозинки и кликнете на копчето Нова силна лозинка.

Мој личен став: Можеби ќе бидете во искушение да креирате слаби лозинки, но заматување нема да биде. Брзо и лесно ќе создаде различна силна лозинка за секоја веб-страница. Не е важно колку се долги и сложени, бидејќи вие никогаштреба да ги запомните - Blur ќе ги напише наместо вас.

3. Автоматски најавете се на веб-страниците

Сега кога имате долги, силни лозинки за сите ваши веб-услуги, ќе го цените Заматете ги пополнувајќи ги наместо вас. Нема ништо полошо од обидот да напишете долга, сложена лозинка кога сè што можете да видите се ѕвездички. Најлесен начин да го направите ова е со користење на екстензија на прелистувачот. Ќе ви биде побарано да инсталирате еден кога првпат ќе се најавите на веб-интерфејсот.

Откако ќе се инсталира, Blur автоматски ќе ги пополни вашето корисничко име и лозинка кога се најавувате. Ако имате повеќе сметки на таа локација, можете да ја изберете вистинската од паѓачкото мени.

За некои веб-локации, како мојата банка, би сакал лозинката да не се пополнува автоматски додека не напишам мојата главна лозинка. Тоа ми дава мир на умот! За жал, иако многу менаџери со лозинки ја нудат оваа функција, замаглувањето не ја нуди.

Мој личен став: Кога ќе стигнам до мојот автомобил со моите раце полни со намирници, мило ми е што не не треба да се мачам да ги најдам моите клучеви. Само треба да го притиснам копчето. Замаглувањето е како далечински систем без клуч за вашиот компјутер: тој ќе ги запомни и ќе ги напише вашите лозинки за да не морате. Само би сакал да можам да го олеснам најавувањето на мојата банкарска сметка!

4. Автоматски пополнете веб-формули

Откако ќе се навикнете да ги замаглувате автоматските пишувања лозинки за вас, земете го на следното ниво и имаатги пополнува и вашите лични и финансиски податоци. Делот Паричник ви овозможува да ги внесете вашите лични податоци, адреси и детали за кредитна картичка кои автоматски ќе се пополнуваат кога купувате и креирате нови сметки.

Идентитетите со автоматско пополнување ви дозволуваат да складирате различни групи на лични информации, да речеме за дома и работа. Некои од функциите за приватност на Blur се вградени во пополнувањето формулари, вклучувајќи маскирани е-пошта, маскирани телефонски броеви и маскирани броеви на кредитни картички, ќе ги разгледаме подетално подоцна во прегледот.

Авто- пополнете Адресите ви дозволуваат да внесете друга адреса за дом, работа и друго, а тие може да се користат при пополнување формулари, да речеме за да ги внесете вашите адреси за наплата и испорака.

Истото можете да го направите со детали за вашата кредитна картичка. Сега, кога и да пополните веб-формулар, Abine автоматски ќе напише детали од идентитетот што ќе го изберете.

Blur автоматски ќе понуди да обезбеди маскирани адреси на е-пошта, телефонски броеви и детали за кредитна картичка како алтернатива на вашите вистински детали секогаш кога е можно.

Мој личен став: Автоматското пополнување на формуларот е следниот логичен чекор по користењето на Blur за вашите лозинки. Истиот принцип се применува на други чувствителни информации и ќе ви заштеди време на долг рок. Замаглувањето оди подалеку од другите менаџери со лозинки со тоа што ви дозволува да го маскирате вашиот вистински телефонски број, адреса на е-поштаи број на кредитна картичка, заштитувајќи ве од измами и спам, како што ќе разговараме повеќе подолу.

5. Маскирајте го вашиот идентитет за подобра приватност

Ајде накратко да ги погледнеме тие карактеристики на приватноста. Реков претходно во овој преглед, ако живеете надвор од Соединетите Држави, некои функции нема да ви бидат достапни.

Првата функција е блокирање на следечите на реклами, а оваа е достапна за сите ширум светот. Огласувачите, социјалните мрежи и агенциите за собирање податоци заработуваат пари со снимање на вашата онлајн активност и продавање на вашите податоци на други или користејќи ги за директно рекламирање до вас.

Замаглувањето активно ги блокира. За секоја веб-локација што ја посетувате, копчето на лентата со алатки за замаглување во прелистувачот прикажува колку тракери открил и блокирал.

Останатите функции за приватност работат со маскирање на вашите вистински лични податоци. Наместо да ја обезбеди вашата вистинска адреса на е-пошта, телефонски број и број на кредитна картичка, Blur може да ви обезбеди алтернатива секој пат.

Ќе започнеме со онаа што работи за сите корисници ширум светот и нема да ве чини дополнителни пари: маскирани е-пошта. Наместо да ги давате вашите вистински адреси на е-пошта на веб-услуги на кои можеби нема да им верувате, Blur ќе генерира вистинска, алтернативна и ќе ги препраќа е-пораките испратени на таа адреса на вашата вистинска привремено или трајно.

Маскираните телефонски броеви го прават истото со пренасочувањето на повик. Заматувањето ќе генерира „лажен“, но работен телефонски бројшто ќе трае онолку долго или кратко колку што сакате. Кога некој ќе се јави на тој број, повикот ќе биде проследен до вашиот реален број.

Но, поради природата на телефонските броеви, оваа услуга не е достапна за сите ширум светот. Не ми е достапен во Австралија, но надвор од Соединетите држави моментално е достапен во следните земји:

 • Австрија,
 • Германија,
 • Белгија,
 • Данска,
 • Финска,
 • Франција,
 • Ирска,
 • Италија,
 • Холандија,
 • Полска,
 • Португалија,
 • Јужна Африка,
 • Шпанија,
 • Шведска,
 • Соединетите Американски Држави,
 • Обединето Кралство.

Конечно, маскираните кредитни картички ве спасуваат од тоа да морате да го дадете вистинскиот број на картичката и имаат вграден кредитен лимит што ќе ве спречи да се пренаплаќате.

Ако сте заинтересирани за приватноста, можеби ќе сакате да знаете дека Abine нуди втора услуга, DeleteMe, која ќе ги отстрани вашите лични информации од пребарувачите и брокери за податоци, и е опфатена во посебен преглед.

Мој личен став: Функциите за приватност на Blur се она што го прави да се издвојува од другите управувачи со лозинки. Блокирањето на тракерот ги спречува другите да ја собираат и продаваат вашата онлајн активност, а маскирањето ве заштитува од измами и спам бидејќи нема да морате да го давате вистинскиот телефонски број, адресата на е-пошта или бројот на кредитната картичка.

Причини зад мојот Преглед

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.