Преглед на Animaker: Дали оваа алатка за анимација е добра во 2022 година?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Animaker

Ефективност: Одете подалеку од шаблоните за максимална корисност Цена: поевтини од сличните конкурентни програми за понудените функции Лесност за користење: Лесен интерфејс за влечење и спуштање, но често се замрзнува Поддршка: добра разновидност на написи, упатства и поддршка за е-пошта

Резиме

Animaker е софтвер за анимација DIY што може да се користи за маркетинг, образование, деловни или лични видеа во различни стилови. Софтверот е целосно базиран на веб (не мора да инсталирате ништо) и многу лесен за почеток.

Користи едноставен интерфејс за влечење и спуштање за да ви овозможи да додавате/уредите и елементи како многу шаблони за да започнете ако не сте сигурни како сакате да изгледа вашето видео. Има и вклучена библиотека со слики, знаци, аудио и повеќе што можете да ги користите во вашето видео.

Ако барате онлајн производител на видео за анимација што може да произведува анимирани видеа без да потрошите премногу време, Animaker е одличен избор. Тој е софтвер за freemium и користи модел на цени заснован на претплата.

Што ми се допаѓа : Примерна количина на знаци и бесплатен материјал. Понудените планови за претплата се поевтини од оние за многу конкурентни програми. Добра разновидност на материјали за поддршка и тим за брз одговор на е-пошта.

Што не ми се допаѓа : Нема функција за автоматско зачувување. Ова е неверојатно фрустрирачко кога има тенденцијапомеѓу SD и HD квалитет (во зависност од вашиот план), а видеото ќе биде небрендирано.

За оние кои сакаат да поставуваат на YouTube, ќе треба да ја поврзете вашата сметка на Google со кликнување на „Додај канал“ копче. Ќе видите известување што треба да му даде пристап на Animaker до вашата сметка, но овие дозволи може да се вратат во секое време. Откако ќе се поврзат вашите сметки, ќе можете да извезувате на YouTube. Квалитетот на видеото ќе зависи од планот што го имате. На пример, бесплатните корисници можат да извезуваат на YouTube само во SD.

Дополнително, бесплатните корисници ќе забележат мало лого на Animaker на нивните видеа во долниот агол. Ова брендирање не може да се отстрани без да се надгради на платен план.

Бидејќи опциите за извоз на Animaker се прилично ограничени, контактирав со нивниот тим за поддршка за да прашам дали понудија „плаќање по извоз“ наместо План „плати месечно“. Сепак, се чини дека не го прават тоа.

Ова значи дека за да добиете видеа со најдобар квалитет, ќе треба да ја платите месечната стапка и да се придржувате до лимитот за извоз на вашиот план.

Причини зад моите рејтинзи

Ефективност: 4/5

Како софтвер за анимација сам на себе, Animaker е прилично ефикасен во она што го прави. Можете лесно да креирате видеа, да користите шаблони или да се ширите низ празно платно само со ваша сопствена креативност.

Ги содржи алатките што ви се потребни за да успеете, како што се аудио функции и приспособливи знаци со еден исклучок– многу ограничена функција за извоз, особено ако сте на план од пониско ниво (дури и платените корисници ќе видат одредени ограничувања на квалитетот на видеото и извозот месечно).

Во целост, Animaker може да ја заврши работата кога добро ќе ја искористите и ќе ги надминете едноставните видеа со шаблони.

Цена: 4/5

Иако Animaker е фримиум софтвер, тој на крајот е многу поевтин од многу негови конкуренти за еквивалентни карактеристики. Основниот бесплатен план нуди пристап до секоја алатка, освен извозот како видео-датотека, што е многу простор за да започнете и да ги испробате работите.

Има пристојна количина на знаци и медиумски датотеки достапни за употреба, а платените корисници исто така ќе најдат изобилство на материјали. Севкупно, тоа е софтвер за анимација со многу прифатлива цена.

Лесност за користење: 3/5

Интерфејсот на Animaker е прилично лесен за користење. Сè може да се разбере без туторијал (иако се нуди), а сите функции се интуитивни. Сепак, јас сум должен да ги намалам ѕвездите од две главни причини.

Прво, нема функција за автоматско зачувување. Ова може да изгледа како мала поплака, но бидејќи овој софтвер е базиран на веб, тој е особено ранлив на случајно затворање на јазичињата или паѓање на прелистувачот и постојаното грижа за зачувување на вашата работа е проблем.

Мојата втора причина да задржам ѕвезда е тоа што додека го тестирав софтверот доживеав околу 3-5 замрзнувањаза само 2 часа користење. Овие замрзнувања никогаш не се решија сами по себе, и наместо тоа, страницата мораше повторно да се вчита (со што ја изгубив целата моја работа поради недостаток на автоматско зачувување). Така, иако Animaker е прилично лесен за користење на површината, тој има некои грешки кои сè уште треба да се решат.

Поддршка: 5/5

Ако сте не сте сигурни како да направите нешто во Animaker, нема да морате долго да се прашувате. Програмата вклучува обемна библиотека со упатства, статии со знаење/ЧПП, многу ресурси на заедницата и тим за поддршка кој брзо одговара на прашањата. Тоа е прилично сеопфатен систем и не треба да ве остави без грижи.

Алтернативи на Animaker

Powtoon (Web)

Powtoon е исто така веб-базиран софтвер, но може да се пофали дека може да се користи и за традиционално анимирани видеа и за правење поинтересни презентации (за разлика од вашиот стандарден PowerPoint). Неговиот интерфејс е многу сличен со Animaker, како и со други програми за анимирање, што го олеснува менувањето или брзото учење. Има и доста бесплатни медиуми и содржина на шаблони.

Направивме опсежен преглед на Powtoon, кој можете да го погледнете за да дознаете повеќе.

Explaindio (Mac & PC)

За оние кои повеќе би сакале да имаат целосно опремена софтверска апликација, Explaindio 3.0 може да одговара на сметката. Додека интерфејсот е покомплексен и библиотеката на стандардните медиуми е поограниченаод повеќето freemium или веб-базирани решенија, тој нуди повеќе контрола на уредувањето и функции од неговите конкуренти. Тоа е исто така самостоен софтвер, така што ќе плаќате само еднократна такса и нема да зависите од интернет конекцијата за да го направите вашето уредување.

Исто така, направивме детален преглед на Explaindio овде.

Сурови шорцеви (веб)

Ако сакате да останете базирани на веб, но Animaker се чини дека не одговара добро за вас, размислете да го испробате RawShorts. Тоа е исто така фримиум софтвер за креирање анимации, користејќи интерфејс за влечење и спуштање, како и истиот основен модел на временска рамка и сцена што го имаат многу други платформи за создавачи. Иако понудените функции се многу слични на Animaker, тој нуди различна цена поставена и можност за купување преземања наместо претплата.

Можете да го прочитате и нашиот најдобар преглед на софтверот за анимација на таблата за повеќе опции.

Заклучок

Ако барате софтвер за анимација „направи сам“ што може да произведе резултати со добар квалитет без премногу болка за вас како креатор, Animaker е одличен избор. Нуди многу алатки и материјали за да ве одведе до целта, а можете дури и да започнете бесплатно пред да се посветите на било што.

Пробајте го Animaker бесплатно

Па, што дали размислувате за оваа рецензија на Animaker? Дали сте ја пробале оваа алатка за анимација? Оставете коментар подолу и известете ни.

да се замрзне ако ги смените картичките. Честопати се замрзнува и страницата мора повторно да се вчита за да се врати функционалноста.4 Пробајте го Animaker бесплатно

Што е Animaker?

Тоа е веб- базирана алатка за креирање анимирани видеа во различни стилови, како што се инфографики, бели табли или цртани филмови. Не мора да преземате ништо за да го користите и можете да започнете бесплатно.

Ако сте заинтересирани да креирате видеа за едукативни, маркетинг или лични цели, тој нуди лесен за учење авенија и добра количина на медиуми што можете да ги користите без авторски права. Анимираните стилови се привлечни и добри за привлекување на вниманието на публиката.

Дали Animaker е безбеден за користење?

Да, Animaker е многу безбеден за употреба. Програмата за прв пат беше лансирана во 2015 година и оттогаш го задржа доброто име. Целосно е базиран на веб, така што не треба да преземате ништо за да го користите.

Понатаму, страницата користи „HTTPS“, безбеден тип на веб-протокол (за разлика од обичниот „HTTP“). Можете да ги поврзете вашите сметки на Google или Facebook со Animaker, но овие дозволи може да се отповикаат во секое време што сакате.

Можам ли да го користам Animaker бесплатно?

Animaker е софтвер за freemium. Ова значи дека иако нуди бесплатен план што корисниците можат да го искористат, во реалноста, ќе треба да купите претплата за да ги искористите сите функции што ги нуди.

Корисниците на бесплатни планови имаат пристап до повеќетокарактеристиките на уредникот, може да прави 5 видеа месечно (со воден печат) и да пристапи до некои шаблони и медиумски ставки. Платените корисници не ги доживуваат овие проблеми и исто така добиваат дополнителни придобивки. Бесплатниот план е одличен начин за експериментирање со Animaker, но на крајот ќе треба да купите претплата за да го извлечете максимумот од неа.

Зошто да ми верувате за овој преглед на Animaker?

Јас се викам Никол, и исто како тебе, внимавам да читам рецензии пред да се регистрирам со нов софтвер или да одлучам да преземам нова програма. На крајот на краиштата, може да биде тешко да се биде целосно сигурен дали софтверот што сакате да го користите е безбеден, ако на крајот ќе треба да купите дополнителна содржина за да ја користите апликацијата, или дури и она што всушност е внатре во кутијата.

Мојата рецензија за Animaker е целосно заснована на моето сопствено искуство со негово користење. Се регистрирав, го тестирав софтверот и собрав информации за да не морате - а исто така значи дека гледате вистински слики од екранот и содржина од програмата. Ќе можете брзо да одлучите дали Animaker е добар за вас.

Како доказ дека јас лично сум експериментирал со оваа програма, еве слика од екранот од е-поштата за активирање на мојата сметка:

На крајот, не сум поддржан од Animaker или која било друга компанија, така што можете да верувате дека мојот преглед е колку што е можно непристрасен и ги претставува само вистинските факти за тоа како функционира.

Детален преглед на Животворец

За почеток

Animaker е дизајниран да биде лесен за користење веднаш, но ако сте малку збунети, не грижете се! Еве брз водич за поставување на вашето прво видео.

Кога првпат ќе се регистрирате, ќе ве замоли да изберете за која индустрија планирате да го користите Animaker. Ова нема никакво влијание врз содржината до која пристапувате, освен што ги турка оние што мисли дека се најрелевантни шаблони на врвот на вашата контролна табла.

Ако само експериментирате, изберете „Други“. После ова, веднаш ќе видите контролна табла што ви ги прикажува достапните шаблони за да можете да започнете ново видео.

Можете и само да изберете „Празно“ во горниот лев агол ако не сте заинтересирани за шаблон. Некои шаблони се достапни само за одредени корисници на нивоа во зависност од планот што го користите. Платените корисници можат да пристапат до „Премиум“ шаблони, додека бесплатните корисници можат да користат само „Бесплатни“ шаблони. Сите шаблони се категоризирани по тип, и можете да ги сортирате со помош на етикетите во левата странична лента.

Откако ќе изберете шаблон, треба да бидете однесени на екранот на уредувачот. Некои корисници може прво да наидат на ова предупредување:

Стандардно, многу современи прелистувачи го оневозможуваат Flash бидејќи брзо станува застарен. Сепак, на сајтовите како што е Animaker ќе треба повторно да го овозможите да работи правилно. Само кликнете на „овозможи“ и потоа согласете се кога прелистувачот ќе ве поттикне да вклучите Flash.

Откако уредникот ќе се вчита, ќе видитеова:

Содржината ќе се разликува во зависност од тоа каков тип на шаблон сте избрале, но основниот распоред е ист. Левата странична лента ви прикажува сцени, додека десната странична лента ви прикажува медиуми и елементи за дизајн што можете да ги додадете. Центарот е платното, а временската линија е одоздола.

Оттука, можете да додавате содржина на сцената, да создавате нови секции за вашето видео и да ја вршите целата ваша обработка.

Медиуми и засилувач ; Текст

Animaker нуди неколку различни видови на медиуми и тие се категоризирани на следниов начин:

  • Ликови
  • Карактеристики
  • Позадини
  • Текст
  • Броеви

Секоја категорија има јазиче на десната странична лента и доаѓа со некои стандардни материјали (колку материјали се достапни зависи од тоа каков вид на план сте имаат).

Ликови

Ликовите се мали слики на иста личност достапни во неколку пози и често во неколку бои (означени со малата повеќебојна цвет во левиот агол на нивната слика). Многу ликови нудат и алтернативни изрази на лицето покрај различните пози. Бесплатните корисници можат да пристапат до 15 знаци, додека платените корисници имаат пристап до десетици.

Својства

Својствата се „реквизити“, клипарт или заднински објекти што ги може да се додаде во вашето видео. Добар дел од нив се достапни бесплатно, но не би било тешко да увезете и некои од вашите. Тие се првенствено во станотстил на дизајн. Некои нудат повеќе „пози“ - на пример, реквизитот за папката е достапен и затворен и отворен. Сепак, се чини дека повеќето реквизити не можат да се менуваат во боја.

Позадини

Позадините ја поставуваат сцената за вашето видео. Некои се анимирани, додека други се едноставно сцени кои се добри за поставување на вашите ликови и реквизити. Позадините се поделени во две категории: Слики & засилувач; Бои. Сликите се стандардни анимирани позадини, додека табот „боја“ е едноставно место за избор на позадина во еднобојна боја.

Текст

Текстот е вообичаен форма на медиум во анимирани видеа. Можеби ќе ви треба за банер, наслов или информации (особено во видеата со објаснување или инфографики). Animaker нуди голема флексибилност со текстот. Секогаш можете само да испуштите ново поле за текст, но можете да избирате и од претходно направени шаблони или голем број меурчиња за говор и стилови на пораки.

Броеви

Иако „Броеви“ звучи како чудно специфична форма на текст, тоа е посебна категорија со причина. Под „Броеви“ можете да најдете приспособливи графикони и графикони комплетни со анимации и дополнителни функции. Од табли до табели, можете многу лесно да додавате важни функции за податоци на вашите видеа.

Поставување сопствен медиум

Ако Animaker пропушти нешто од вас треба (или ако е со ѕид), можете да ја користите функцијата за поставување надодадете свои слики на видео. Оваа функција поддржува само JPEG и PNG-датотеки, така што нема да можете да правите анимирани GIF, но треба да биде доволна за повеќето корисници. Прилагодените фонтови може да се прикачат само ако сте корисник на бизнис план.

Аудио

Аудиото е важен дел од пренесувањето на пораката во вашето видео. Графиката може да привлече нечие око, но на крајот работите како што се нарацијата, гласот и музиката во заднина ќе го задржат ангажиран.

Animaker доаѓа со библиотека со музика без авторски права што можете да ја користите во вашето видео (наслови во зелено означува дека мора да сте платен корисник за да пристапите до нив). Исто така, нуди избор на звучни ефекти како додаток на траките во заднина.

Можете да ги користите и копчињата „Прикачи“ или „Снимај глас“ за да додадете нарација или специјален глас на вашето видео.

Ако изберете да го снимате вашиот глас, ќе треба да му дадете дозвола на Adobe Flash за пристап до камерата и микрофонот. Изгледа малку необично, но бидејќи Animaker е Flash софтвер, ова е интерфејсот што го користи.

Можете да видите и мал скокачки прозорец од вашиот прелистувач:

Во секој случај, ќе треба да кликнете „Прифати“ или „Дозволи“ за да продолжите. Потоа, ќе го видите следниот екран за снимање:

Со притискање на копчето Старт веднаш ќе започне снимањето, што може да биде досадно ако сте навикнати на одбројување. Дополнително, прозорецот за снимање покривавашето видео платно, така што мора однапред да го знаете времето или да го прилагодите видеото откако ќе го снимате гласот.

Можете да го користите и панелот „Прикачи“ за да додадете претходно направена снимка. Сите датотеки што ги поставувате за да се користат како аудио треба да бидат MP3.

Огласената функција за текст во говор всушност се пренасочува кон потпрограма наречена „Animaker Voice“ каде што можете да увезете скрипта и да го креирате текстот на говор глас над вашата желба. Сепак, тоа ви овозможува да преземате само неколку од овие снимки секој месец.

Сцени, анимации и засилувач; Временски линии

Сцените се компонентите што го сочинуваат вашето последно видео. Тие ви дозволуваат да се префрлате помеѓу поставките и да преминете во нови информации. Во Animaker, сцените се достапни на левата страна на програмскиот интерфејс.

Секоја нова сцена ќе ви претстави празно платно. Оттаму, можете да додадете позадини, реквизити, знаци и сите други елементи што ви се потребни. Откако ќе се постават сите елементи, можете да ја користите временската линија за да манипулирате со нив.

Временската линија е лентата на дното на областа на работниот простор. На временската линија, можете да го промените времето кога вашите објекти се појавуваат и исчезнуваат, како и уредување на кое било време за музика/аудио песни.

Ако кликнете на објект, можете да ја промените големината од жолтата зона за да одлучи кога ќе влезе/излезе од сцена и да ја промени портокаловата зона за да ги промени ефектите на анимацијата натој лик. На пример, некои знаци може да имаат криви патеки што би сакале да се појават во одреден момент.

Можете да ги користите табовите за медиуми за да се префрлите на други видови елементи на временската линија освен само знаци и реквизити. Можете да кликнете на иконата на камерата за да додадете функции за зумирање и поместување или кликнете на иконата за музика за да ги промените различните типови на аудио што можеби сте ги додале.

На крај, ќе сакате добро да ги искористите транзициите на Animaker. Овие транзиции може да се применат помеѓу сцените за да се направат кул ефекти или едноставно понепречено префрлање помеѓу идеите.

Се чини дека сите транзиции се достапни за бесплатните корисници, што е добар бонус. Се чини дека има околу 25 транзиции. Оваа картичка ќе ви покаже и некои ефекти за уредување камера што можете да ги користите, како што се „камера лево“ и „камера десно“, кои ќе се појават во картичката за камера на вашата временска линија штом ќе се примени.

Извоз/ Споделете

Пред да можете да извезувате во Animaker, ќе треба да го зачувате вашиот проект. Потоа, кликнете на малата брзина на горниот дел од работниот простор и изберете „Извези“.

По ова, ќе видите мал екран за извоз каде што можете да изберете како да го форматирате вашето финално видео.

Како што можете да видите, има мала порака која вели „Можете да ги објавувате вашите видеа на YouTube или Facebook користејќи го бесплатниот план“. Платените корисници исто така ќе можат да ги преземаат своите видеа.

Ако преземете видео, ќе можете да изберете

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.