Преглед на Corel AfterShot Pro 3: Дали вреди во 2022 година?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

AfterShot Pro 3

Ефективност: Повеќето алатки се одлични освен локализираните уредувања Цена: Исклучително прифатлива и обезбедува добра вредност за парите Лесност за користење: Севкупно лесен за користење со неколку мали проблеми со интерфејсот Поддршка: Одлична поддршка од Corel, но ограничена во рамките на програмата

Резиме

Corel AfterShot Pro 3 е одличен уредувач на слики RAW кој обезбедува брз, компактен работен тек. Има солидни алатки за управување со библиотека, одлични опции за развој и флексибилен систем за приклучоци/додатоци.

Софтверот е наменет за професионални фотографи, но можеби не е сосема подготвен да ја исполни таа улога правилно благодарение на одредени проблеми со начинот на кој се справува со локализирано уредување. За оние кои веќе користат самостоен уредувач како Photoshop или PaintShop Pro во нивниот работен тек, ова е помал проблем што не треба да ве спречи добро да го користите компактниот работен тек на AfterShot Pro на еден екран и брзото сериско уредување.

Она што ми се допаѓа : Компактен работен тек на еден екран. Брзо сериско уредување. Дизајн на кориснички интерфејс со широк екран. Не е потребен увоз на каталог.

Што не ми се допаѓа : Нема упатство во програмата. Мали проблеми со корисничкиот интерфејс. Локализираниот процес на уредување бара работа. Претходно поставените пакети се скапи.

4.4 Преземете Corel AfterShot Pro

За што се користи AfterShot Pro?

Тоа е комплетна програма за работен тек за уредување RAW достапна за Windows, Mac и Linux, што дозволувакаде што се четкате на прв поглед. Исто така, нема опција да се создаде градиент на слоевите за прилагодување, освен ако не сте спремни и способни сами да насликате еден со помош на четки со пердуви.

Оваа област од програмата има голем потенцијал, но дефинитивно треба малку повеќе полирање пред да биде подготвен да ги исполни стандардите поставени од останатите достапни функции.

Претходно поставени пакети

Една од поуникатни карактеристики на програмата е можноста за преземање и инсталирање разни додатоци во форма на профили на камера, приклучоци и претходно поставени од самиот интерфејс користејќи го табот Добијте повеќе. Самите профили на камерата се сите бесплатни, а скоро сите достапни приклучоци се исто така бесплатни.

​Процесот на преземање и инсталација беше исклучително брз, иако бара рестартирање на апликацијата за да се овозможи ново преземање. Можеби би било убаво да имате малку опис за да видите што точно прави 'zChannelMixer64' пред да го преземете, иако некои од нив се малку поочигледни од другите. , кои според она што можам да видам се претежно прославени филтри на Инстаграм, се неверојатно скапи од 4,99 долари или повеќе по пакет. Тоа можеби не изгледа многу, но купувањето на сите претходно поставени пакети би завршило всушност да биде поскапо од почетната куповна цена на самиот софтвер. Ова ме тера да мислам дека Корел смета натие да дејствуваат како постојан прилив на приходи, иако не сум сигурен кој мислат дека е целниот пазар.

Причини зад моето оценување Оценки

Ефективност: 4/5

Генерално, AfterShot Pro 3 има одлична организација на библиотеката и алатки за уредување. Единственото нешто што ме спречува да и дадам оцена со 5 ѕвезди се несмасните локализирани алатки за уредување, на кои дефинитивно им треба уште малку полирање пред да бидат подготвени да одговараат на квалитетот на другите карактеристики на програмата.

Цена : 5/5

AfterShot Pro 3 е еден од најприфатливите уредувачи на слики RAW достапни денес, а можеби е и најевтиниот достапен. Обезбедува одличен баланс на функции со оглед на неговата неверојатно ниска цена, иако е достапна само како самостојна програма која бара дополнителни набавки за да остане во тек со најновата верзија.

Лесност на употреба: 4.5/5

Штом ќе се навикнете на интерфејсот, AfterShot Pro 3 е генерално прилично лесен за употреба. Повторно, локализираните алатки за уредување стануваат нешто како фрустрација, но тоа е единствениот елемент што ме спречува да му дадам оцена со 5 ѕвезди. Инаку, корисничкиот интерфејс е добро дизајниран, компактен и приспособлив, што ви овозможува да го користите на начин кој најдобро функционира за вас.

Поддршка: 4/5

Corel обезбеди одлична туторијална поддршка за нивната веб-страница, иако има речиси целосен недостаток на поддршкаод кој било добавувач на трета страна, како што е Lynda.com и нема достапни книги на Амазон. Не наидов на ниту една грешка додека го користев софтверот за време на моето тестирање, но ако наидов, ќе беше релативно лесно да стапам во контакт со нивниот персонал за поддршка благодарение на онлајн порталот за поддршка.

AfterShot Pro Alternatives

  • Adobe Lightroom (Windows/Mac) е еден од најпопуларните RAW уредници на пазарот и со добра причина. Тоа е солидна програма која е добро дизајнирана со темелно тестиран кориснички интерфејс. Adobe Camera RAW, алгоритмот што ги обработува податоците за RAW слики, не е толку нијансиран како оние што се наоѓаат во другите програми, но Adobe го надополнува тоа со остатокот од леснотијата на користење на програмата. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Lightroom овде.
  • Capture One Pro (Windows/Mac) е веројатно најмоќниот и најточниот уредувач на слики RAW таму. Директно насочен кон професионалниот пазар од високата класа, има одлични карактеристики за рендерирање RAW, иако дефинитивно не е најлесната програма за учење. Меѓутоа, ако сте подготвени да одвоите време за да го научите, тешко е да се победи во однос на техничкиот квалитет.
  • DxO PhotoLab (Windows/Mac) е одличен самостоен уредник, иако му недостасуваат многу дополнителни функции кои се наоѓаат во AfterShot Pro, како што е управувањето со библиотеката. Наместо тоа, се фокусира на исклучително лесни автоматски корекции благодарение на огромната библиотека на објективи на DxOподатоци за тестирање што му овозможуваат совршено да ги коригира оптичките нарушувања. Исто така, располага со водечки алгоритам за поништување на шум во индустријата во неговото издание ELITE. Прочитајте го нашиот целосен преглед на PhotoLab за повеќе.

Можете да ги прочитате и нашите детални водичи за најдобриот уредувач на фотографии за Windows и Mac за повеќе опции.

Заклучок

Corel AfterShot Pro 3 е одлична програма која е речиси подготвена да го преземе пазарот за уредување RAW. Има одлични способности за рендерирање RAW и солидни алатки за уредување што не се деструктивни, иако на неговото уредување базирано на слоеви дефинитивно му треба повеќе работа на страната на употребливоста на нештата.

Ако веќе сте корисник на Lightroom, дефинитивно вреди да се погледне, особено ако правите многу сериско уредување како дел од вашата постоечка практика. Ако работите на повисоко професионално ниво, веројатно нема да може да ве убеди да ја промените верноста на софтверот, но дефинитивно е нешто на кое треба да внимавате за идните изданија.

Преземете Corel Aftershot Pro

Значи, дали ви е корисна оваа рецензија на Aftershot Pro? Споделете ги вашите размислувања подолу.

да ги развивате, уредувате и извезувате вашите RAW слики. Тој е наменет за професионалниот пазар, како што може да претпоставите од името, но сè уште се бори да го предизвика Adobe Lightroom како најчесто користен RAW уредник.

Дали AfterShot Pro е бесплатен?

Не, AfterShot Pro 3 не е бесплатен софтвер, но има неограничена 30-дневна бесплатна проба достапна на веб-страницата на Corel. Откако ќе истече тоа време, можете да ја купите целосната верзија на софтверот за многу поволни 79,99 долари, иако од ова пишување Corel има 20% попуст, што ја намалува цената на само 63,99 долари. Ова го прави еден од најприфатливите самостојни RAW уредници на пазарот со значителна разлика.

Каде да најдете упатства за AfterShot Pro?

Многу од карактеристиките на AfterShot Pro 3 ќе им биде познат на корисниците на други програми за уредување RAW, но во случај да ви треба малку насоки, има некои информации за упатства достапни на интернет.

  • Corel's AfterShot Pro Learning Center
  • Упатствата за AfterShot Pro на Corel @ Discovery Center

Дали Corel AfterShot Pro е подобар од Adobe Lightroom?

AfterShot Pro е директен предизвик на Corel за доминацијата на Adobe Lightroom на пазарот за уредување RAW, и тие не се срамат да го признаат тоа. Напред и во центарот на веб-локацијата AfterShot Pro е тврдењето дека најновата верзија се справува со сериско уредување до 4 пати побрзо од Lightroom, а вие можетепрочитајте го листот со податоци што го објавија овде (PDF).

Една од најинтересните разлики помеѓу Lightroom и AfterShot Pro е начинот на кој тие ги прикажуваат истите RAW слики. Lightroom го користи алгоритмот Adobe Camera RAW (ACR) за прикажување на слики, кои честопати излегуваат со потесни тонски опсези и малку измиени бои. AfterShot Pro користи свој сопствен алгоритам за прикажување RAW слики и речиси секогаш дава подобри резултати од ACR.

Иако се чини дека е побрз, сепак има некои проблеми што Corel ќе мора да ги надмине за правилно да го предизвика Lightroom. Брзото собирање е одлично, но несмасното локализирано уредување на AfterShot има долг пат да помине за да ги достигне одличните локални опции на Lightroom. Меѓутоа, ако не сте заинтересирани да правите локализирани уредувања, компактниот работен тек на еден екран на AfterShot и подоброто првично прикажување може да ве убедат да менувате програми. Најдобар начин да дознаете е да ја прочитате оваа рецензија и потоа да ја тестирате сами!

Зошто да ми верувате за овој преглед

Здраво, јас се викам Томас Болд и работев со софтвер за уредување слики повеќе од 15 години. Тренирав како графички дизајнер додека во исто време се учев себеси за фотографија, на крајот работев како фотограф на производи и фотографирав сè, од накит до уметнички мебел.

Во текот на мојата фотографска пракса, експериментирав со голем број на различни работни тековии уредувачи на слики, давајќи ми широк опсег на увид во она што може да се очекува од една врвна програма. Мојата обука како графички дизајнер вклучуваше и курсеви за дизајн на кориснички интерфејс, што ми помага да ги сортирам добрите програми од лошите.

Одрекување: Corel не ми обезбеди никаков надомест или бесплатен софтвер во замена за овој преглед , ниту пак имале некој вид уредувачки преглед или внесување на содржината.

Поблиски преглед на Corel AfterShot Pro 3

AfterShot Pro 3 е голема програма, со голем број различни карактеристики во кои немаме време или простор да навлеземе. Наместо тоа, ќе ги разгледаме најчестите употреби на програмата, како и сè што ја прави да се издвојува од другите RAW уредници на пазарот. Исто така, имајте предвид дека сликите од екранот подолу се преземени од верзијата на Windows, па ако користите AfterShot Pro за Mac или Linux, интерфејсот ќе изгледа малку поинаков.

Општ интерфејс & засилувач; Работен тек

Corel управуваше со процесот на преземање и инсталирање многу внимателно, па бев малку изненаден што бев фрлен во длабока точка кога станува збор за всушност користење на софтверот. Како што можете да видите подолу, интерфејсот е малку зафатен и нема воведен или туториал поздравен екран за да обезбеди какво било водство.

Можете да го посетите центарот за учење AfterShot Pro преку менито Помош, но нивните видеа можеа даобезбеди некои од основните информации за користење на програмата. Вреди да се напомене дека главното воведно видео се чини дека е малку застарено во моментот на пишувањето, покажувајќи некои мали промени во интерфејсот во споредба со верзијата што ја користам.

​Штом ќе почнете да навикнете се на интерфејсот, можете да видите дека тој е всушност прилично добро дизајниран во стил кој ја користи дополнителната хоризонтална ширина на мониторите со широк екран. Наместо да се постави навигацијата на лентата за филм под главниот работен прозорец, таа се движи вертикално надолу по левата страна од прозорецот за преглед. Ова значи дека ќе добиете поголеми прегледи на вашите слики со целосна големина без да мора постојано да прикажувате или криете аспекти на интерфејсот (иако сè уште можете, ако сакате).

Друг интересен избор е дека Corel одлучи да го намали трендот на следење на системот за распоред на модули на Lightroom, наместо да избере да ја задржи секоја алатка и функција во единствен главен интерфејс. Ова е дел од причината што интерфејсот на почетокот изгледа малку пренатрупано, но дефинитивно има свои предности кога станува збор за брзината и конзистентноста.

Аспектот на интерфејсот што на почетокот ми беше најзбунувачки беше вертикалната навигација со текст на крајните рабови на прозорецот. Лево, тие ви дозволуваат да се движите помеѓу приказите на библиотеката и датотечен систем на вашите слики, додека од десната страна можете да се движите низ различните типови на уредување:Стандардна, Боја, Тон, Детали. Можете исто така брзо да преземате нови профили на камерата за да одговараат на вашата специфична опрема на камерата, ако тие се доволно неодамнешни за да не бидат вклучени во стандардната инсталација, да применувате водни жигови или да работите со дополнителни приклучоци. Вертикалната навигација со текст е малку тешка за читање на почетокот, но штом ќе се навикнете на неа, сфаќате дека заштедува многу простор на екранот без премногу да се загрозува употребливоста.

Управување со библиотека

​Една од најголемите предности на работниот тек на AfterShot Pro 3 е тоа што не мора да одржувате каталог на увезени фотографии – наместо тоа, можете да изберете да работите директно со вашата постоечка структура на папки. Бидејќи веќе ги организирав сите мои фотографии во папки по датум, ова ми е исклучително корисно и заштедува време за увоз. Можете да креирате каталози со слики ако сакате, но генерално е побрзо да не се направи, освен ако структурата на вашата папка не е неред (сите сме биле таму во еден момент). Главната предност на користењето каталози е тоа што можете да ја пребарувате и подредувате вашата библиотека по метаподатоци наместо само основна структура на папка, но компромисот е времето потребно за увоз.

Инаку, алатките за управување со библиотеката се доста одлични и веднаш ќе им бидат познати на секој што работел со Lightroom во минатото. Означувањето на бои, оценките со ѕвезди и знаменцата за избор/одбивање се достапни за да ви помогнат да ги сортирате поголемите колекции наеднаш, без разлика дали користите каталози или папки. Единственото нешто што се чувствува малку неконзистентно е тоа што уредникот на метаподатоци е вклучен како таб на десната навигација меѓу контролите за уредување кога можеби е подобро на левата навигација со алатките на библиотеката.

Основно уредување

Повеќето од функциите за уредување што се наоѓаат во AfterShot Pro 3 се одлични. Тие се прилично стандардни опции до овој момент, но прилагодувањата се применуваат брзо. Автоматската корекција на камерата/леќите работеше непречено и беспрекорно без никаква помош од мене, што е убава промена во споредба со некои други уредници RAW што ги прегледав неодамна.

Постојат две главни поставки за автоматско прилагодување во AfterShot Pro. Автоматско ниво и совршено чисто. AutoLevel ги прилагодува тоновите на вашата слика за да направи одреден процент од пикселите чисто црни, а одреден процент чисто бели. Стандардно, поставките се премногу силни, што дава неверојатно претеран ефект на контраст како што можете да видите подолу. Се разбира, веројатно нема да сакате да користите автоматски прилагодувања, но би било убаво да имате сигурна опција за тоа.

Опцијата Auto Level со стандардни поставки. Мислам дека никој не би го сметал ова за правилно уредена слика, иако нагласува колку овој објектив се извалка без јас да забележам.

Perfectly Clear е вклучена како дел од договорот за лиценцирање со Athentech.која исто така ја обезбеди алатката „Профектно чисто отстранување на шум“ пронајдена во картичката „Детали“. Теоретски, го оптимизира осветлувањето без отсекување на пиксели од сенка или нагласување, ги отстранува нијансите и додава малку заострување/контраст. Подобро работи со оваа незгодна слика, но сепак не е сосема исправна.

Опцијата Perfectly Clear на истата фотографија. Не е толку агресивна како опцијата AutoLevel, но сепак е премногу силна.

​Решив да и дадам поедноставна слика за работа за да видам колку добро ќе се справи со неа, а конечните резултати беа многу подобри.

Оригинална слика, лево. Изменето со „Совршено јасно“ на десната страна. Многу позадоволителен резултат без бизарно прекумерен контраст.

​Додека експериментирав со процесот на уредување, наидов на неколку чудни чудни интерфејси. Не постои начин брзо да се ресетира едно уредување - да се врати опсегот на нагласување на неговата стандардна поставка од 25, на пример, поставка што може да ја заборавите. Мора да го запомните стандардното или да ги ресетирате сите поставки одеднаш, што едвај прави рационализиран работен тек. Користењето на командата Врати можеби изгледа најлесниот начин да се надмине ова, но сфатив дека кога ја користев со уредувањето Исправи, всушност беа потребни 2 или 3 повторувања на командата за да се врати на нула. Ова може да се должи на тоа како се програмирани лизгачите, не сум сосема сигурен, но малку е иритирачки.

Можете да го користите и лизгачоттркалцето на глувчето за да се движите низ целата табла за уредување на десната страна, но штом курсорот ќе премине преку лизгачот, AfterShot потоа го применува вашето дејство на лизгање на поставката за лизгачот наместо на панелот. Ова го прави малку премногу лесно случајното приспособување на поставките без значење.

Уредување на слоеви

Ако сакате да копате подлабоко во повеќе локализирани уредувања, ќе го користите слојот менаџер за додавање, уредување и бришење на слоеви за прилагодување. Достапно од горната лента со алатки, тој ви овозможува да креирате два типа слоеви: слој за прилагодување, кој ви овозможува да креирате локализирани верзии на која било од главните опции за уредување и слој за исцелување/клонирање, кој ви овозможува да дуплирате делови од слика. Можете да користите различни форми за да ги дефинирате погодените региони (верзијата на Corel за маскирање) или можете да користите четка со слободна рака.

​Од некоја сосема необјаснива причина, не можете да ја користите алатката за четка за да дефинирате регион на заздравувачки/клониран слој. Можеби сум само условен од работа со Photoshop, но сфатив дека ова е прилично фрустрирачко. Доброто клонирање не е секогаш најлесната работа, но е многу потешко кога сте ограничени на работа со несмасни претходно поставени форми.

Дури и кога работите со потипичен слој за прилагодување, стандардниот поставките се малку чудни. Show Strokes првично е исклучен, што во суштина го прави невозможно точно да се каже

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.