Преглед на Dashlane: Сè уште вреди да се плати за тоа во 2022 година?

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Dashlane

Ефективност: сеопфатни, уникатни карактеристики Цена: достапен бесплатен план, Premium $39,99/година Лесност за користење: Јасно и интуитивен интерфејс Поддршка: База на знаење, е-пошта, разговор

Резиме

Ако веќе не користите управувач со лозинки, време е да започнете. Ставете го Dashlane на врвот на вашата потесна листа. Нуди голем број начини за внесување на вашите лозинки во апликацијата, обезбедува широк спектар на функции додека останува лесен за користење и нуди одлична безбедност. Нема да ве чини многу повеќе од конкуренцијата и се чини дека расте во популарност.

Ако барате бесплатен менаџер за лозинки, тогаш ова не е најдоброто решение за вас. Иако се нуди бесплатен план, тој е ограничен на само 50 лозинки на еден уред, што нема да биде функционално за повеќето корисници на долг рок. Подобро е да користите алтернатива како LastPass, чиј бесплатен план ви овозможува да управувате со неограничен број лозинки на повеќе уреди.

Но, ако сте сериозни во врска со безбедноста на вашата лозинка и сте подготвени да платите за сите карактеристики, Dashlane нуди добра вредност, безбедност и функционалност. Ви препорачувам да го искористите пробниот период од 30 дена за да видите дали ги задоволува вашите потреби.

Што ми се допаѓа : Целосно опремено. Одлична безбедност. Крос-платформа за десктоп и мобилен телефон. Здравствена табла за лозинка. Основен VPN.

Што не ми се допаѓа : бесплатниот пландоаѓа до додавање чувствителни документи и картички, но исто толку корисни. Чувајте ги вашите приватни информации приватни, но сепак достапни каде и да одите.

7. Бидете предупредени за загриженоста за лозинката

Dashlane има голем број безбедносни карактеристики што ќе ве предупредат кога ќе треба да смените лозинка. Премногу е лесно да се затишите во лажно чувство на сигурност, така што брзата акција е корисна и честопати неопходна. Dashlane овде е супериорен во однос на 1Password.

Прва е контролната табла Password Health која ги наведува вашите компромитирани, повторно користени и слаби лозинки, ви дава вкупен здравствен резултат и ви овозможува да ја промените лозинката со еден клик. Здравјето на мојата лозинка е само 47%, така што имам малку работа!

За среќа, изгледа дека ниту една од моите лозинки не е загрозена од хакирање на услуга од трета страна, но имам голем број повторно употребени и слаби лозинки. Повеќето слаби лозинки се за домашни рутери (каде стандардната лозинка е често „администратор“) и за лозинки што ми беа споделени од други луѓе. Податоците што ги внесов во Dashboard од LastPass се прилично застарени и многу од веб-услугите и домашните рутери повеќе не постојат, така што не сум премногу загрижен овде.

Но, повторно користев голем број лозинки, и тоа е само лоша практика. Тие треба да се сменат. Кога користите други менаџери со лозинки, тоа е голема работа. Ќе треба рачно да ја посетам и најавам секоја локација ипоединечно, потоа пронајдете го вистинското место за промена на лозинката. Едноставно никогаш не успеав да ги направам сите уникатни. Dashlane ветува дека ќе ги олесни работите со справување со целиот процес.

Со притискање на едно копче, Dashlane's Password Changer ветува дека ќе го направи сето тоа за мене — па дури и може да ракува со повеќе локации одеднаш. Оваа функција работи само со поддржани сајтови, но има стотици такви, а секојдневно се додаваат повеќе. Моментално поддржани сајтови вклучуваат Evernote, Adobe, Reddit, Craigslist, Vimeo и Netflix, но не и Google, Facebook и Twitter.

За жал, оваа функција се чини дека не ми е достапна, па не можев да тестирам тоа. Имам неколку дена во мојот бесплатен пробен период и функцијата би требало да биде достапна дури и со бесплатниот план, па не сум сигурен зошто не ја гледам опцијата. Ја контактирав поддршката на Dashlane за да видам дали можат да помогнат, а Мич се врати со овој одговор:

Но, иако функцијата стандардно не е достапна во Австралија, Мич рачно ми ја активираше поради мојата поддршка барање. Ако не живеете во една од поддржаните земји, можеби е вредно да контактирате со поддршката за ова, иако не можам да дадам никакви ветувања. Откако се одјавив и повторно се вратив, ми беше достапен Password Changer. Dashlane успешно ја смени мојата лозинка со Abe Books (поддржана страница) за помалку од една минута без дури и да ја напуштам апликацијата.

Тоа бешелесно! Кога би можел да го сторам тоа со сите мои сајтови, би имал мал отпор за промена на лозинки секогаш кога ќе ми треба. Би било одлично ако работи со сите сајтови и во сите земји, но очигледно има уште многу работа да се направи овде. На Dashlane му посакувам најдобро овде, иако затоа што тие треба да се потпрат на соработка со трети страни, како и на локалните закони, само времето ќе покаже.

Одвреме-навреме, веб-услугата што ја користите ќе биде хакирана и вашата лозинка е компромитирана. Dashlane ја следи темната мрежа за да види дали вашата адреса за е-пошта и лозинка се протекоа. Ако е така, ќе бидете известени на контролната табла за идентитет.

Имав Dashlane скенира за неколку од моите адреси на е-пошта и беше откриено дека протекоа или украдени моите лични податоци на интернет. Тоа е загриженост! Имам шест безбедносни предупредувања, но Dashlane сè уште вели дека немам компромитирани лозинки. Не сум сигурен зошто.

Една од моите адреси на е-пошта беше компромитирана поради прекршување на Last.fm во 2012 година. Слушнав за тоа во тоа време и ја сменив лозинката. Протече уште една адреса на е-пошта поради прекршување на LinkedIn, Disqus и Dropbox во 2012 година, Tumblr во 2013 година, MyHeritage во 2017 година и MyFitnessPal во 2018 година. Не бев свесен за сите тие хакери и добро ги променив моите лозинки.

Мој личен став: Користењето управувач со лозинки не гарантира автоматски апсолутна безбедност и опасно е да се заведе во лажначувство на сигурност. За среќа, Dashlane ќе ви даде јасно чувство за здравјето на вашата лозинка и ќе ве поттикне кога е време да ја промените лозинката, без разлика дали тоа е затоа што не е доволно силна, се користи на голем број веб-локации или е компромитирана. Повеќе од тоа, на многу веб-локации Dashlane може да ја ажурира вашата лозинка за вас.

8. Подобрете ја вашата приватност и безбедност со VPN

Како дополнителна безбедносна мерка на претпазливост, Dashlane вклучува основна VPN. Ако веќе не користите VPN, ова ќе го најдете како дополнителен слој на безбедност кога пристапувате до Wi-Fi пристапната точка во вашата локална кафуле, но не е блиску до моќта на целосно опремените VPN:

 • Не вклучува прекинувач за убивање што ве штити кога ненамерно ќе се исклучите од VPN,
 • Не можете да го конфигурирате протоколот за шифрирање VPN,
 • Не можете ни да ја изберете локацијата на серверот на кој се поврзувате, за да ја измамите вашата локација.

ВПП-от не е достапен со бесплатниот план или дури и за време на бесплатниот пробен период, така што Не успеав да го тестирам. Не е доволно моќно за да биде главна причина за изборот на Dashlane, убаво е да се знае дека е таму.

Мој личен став: VPN се ефикасен начин за подобрување на вашата приватност и безбедност онлајн. Ако веќе не користите, Dashlane's ќе ве чува побезбедно кога се поврзувате со јавни пристапни точки.

ПричиниЗад My Dashlane Ratings

Ефективност: 4.5/5

Dashlane е целосно опремен менаџер со лозинки и вклучува функции што нема да ги најдете во други апликации, вклучително и VPN , менувач на лозинка и контролна табла за идентитет. Достапно е на повеќето десктоп и мобилни платформи и работи со повеќето веб-прелистувачи.

Цена: 4/5

Dashlane има конкурентна цена, иако тоа не било секогаш . Неговиот премиум личен план е само малку поскап од 1Password и LastPass, а неговиот деловен план е приближно ист, иако има поевтини опции таму. Иако се нуди бесплатен план, тој е премногу ограничен за да може да се користи од страна на повеќето корисници на долгорочна основа.

Лесност за користење: 4.5/5

Dashlane е лесен за употреба, а информациите што ги презентира се јасни и разбирливи. Ги консултирав само страниците за помош кога се обидував да го користам менувачот на лозинка, нешто за што морав да контактирам со тимот за поддршка. Категоризирањето лозинки е повеќе работа отколку што може да биде, но генерално оваа апликација е задоволство да се користи.

Поддршка: 4.5/5

Страницата за помош на Dashlane нуди статии што може да се пребаруваат на низа основни предмети. Тимот за поддршка може да се контактира преку е-пошта (и тие се обидуваат да одговорат во рок од 24 часа) и поддршката за разговор во живо е достапна од 9:00 до 18:00 часот EST, од понеделник до петок. Потребна беше поддршка нешто повеќе од еден ден за да одговорам на моето барање, и покрај тоа што беше викенд. Мислам дека беше убаводобро. По инсталирањето на апликацијата, корисен, сеопфатен туторијал ве води низ главните карактеристики на апликацијата. Ова ми беше многу корисно.

Конечна пресуда

Ние користиме лозинки како клучеви за да ги зачуваме нашите скапоцености безбедни и приватноста на интернет. На голем број од страниците што ги посетуваме секој ден треба да се најавиме, барајќи уште една лозинка. Како да ги следиме сите нив? Да ги чувате на парче хартија во фиоката на вашето биро или да користите иста лозинка за секоја локација, и двете се лоши идеи. Наместо тоа, користете управувач со лозинки.

Dashlane е добар избор. Ќе создаде силни лозинки за вас кои тешко се пробиваат, ќе ги запомни сите и автоматски ќе ги пополни кога е потребно. Работи на речиси секој компјутер (Mac, Windows, Linux), мобилен уред (iOS, Android) и веб-прелистувач. Тој се спротивставува на 1Password за бројот на понудени функции и вклучува некои што не ги прави ниту еден друг менаџер за лозинки - вклучително и основна вградена VPN.

За разлика од 1Password, Dashlane вклучува бесплатен план. Импресивно, вклучува напредни функции како менувач на лозинка, контролна табла за идентитет и безбедносни предупредувања, но кога станува збор за основите, тоа е премногу ограничено. Поддржува само до 50 лозинки и само еден уред. Ако тој уред не успее, ги губите сите ваши лозинки, што е огромен ризик. И 50 лозинки нема да траат долго - овие денови не е невообичаено корисниците да имаат стотици.

Планот Premium чини 39,99 $/годишно и го отстранува ограничувањето на лозинката и ги синхронизира со облакот и преку уредите. Исто така, ви овозможува да складирате чувствителни датотеки и има дополнителни безбедносни карактеристики како темна веб-мониторинг и VPN. Dashlane Бизнис чини 48 $/корисник/година. Слично е на премиум планот, не вклучува VPN и додава функции релевантни за повеќе корисници.

Конечно, има подобрен план за поединци, Premium Plus . Не е достапен во сите земји, вклучително и Австралија, ги вклучува сите карактеристики на планот Premium и додава мониторинг на кредити, поддршка за враќање на идентитетот и осигурување за кражба на идентитет. Скапо е - 119,88 долари/месечно, но никој друг не нуди ништо слично.

Цената на Dashlane е споредлива со другите големи менаџери за лозинки, иако има поевтини опции, а некои конкуренти нудат бесплатни планови кои се со поголема веројатност да ги исполнат вашите потреби. Како и поголемиот дел од конкуренцијата, се нуди 30-дневен бесплатен пробен период.

Преземете го Dashlane сега

Па, што мислите за оваа рецензија на Dashlane? Кажете ни и оставете коментар.

е доста ограничен. Тешко е да се управуваат категориите. Увозот не функционира секогаш.4.4 Земи Dashlane (Пробај бесплатно)

Зошто треба да ми веруваш?

Моето име е Адријан Тари и користам менаџери за лозинки повеќе од една деценија. Го користев LastPass и како поединец и како член на тимот. Моите менаџери можеа да ми дадат пристап до веб-услугите без јас да ги знам лозинките и да го отстранат пристапот кога повеќе не ми треба. И кога ја напуштив работата, немаше загриженост за тоа кој би можел да ги споделам лозинките.

Поставив различни кориснички профили за моите различни улоги, делумно затоа што отскокнував помеѓу три или четири различни Google ID. Поставив соодветни идентитети во Google Chrome, така што без оглед на работата што ја работев, ги имав соодветните обележувачи, отворени картички и зачувани лозинки. Промената на мојот идентитет на Google автоматски ќе ги смени профилите на LastPass, поедноставувајќи го целиот процес.

Во последните неколку години, го користев iCloud Keychain на Apple за управување со моите лозинки. Добро се интегрира со macOS и iOS, предлага и автоматски пополнува лозинки (и за веб-локации и за апликации) и ме предупредува кога сум користел иста лозинка на повеќе страници. Но, ги нема сите карактеристики на неговите конкуренти, и јас сум заинтересиран да ги проценам опциите додека ја пишувам оваа серија рецензии.

Не сум пробал Dashlane порано, па го инсталирав 30 -ден бесплатен пробен период,ги увезував моите лозинки и ги насочив во текот на неколку денови.

Некои од членовите на моето семејство се технолошки познавачи и користат менаџери за лозинки — особено 1Password. Други ја користат истата едноставна лозинка со децении, надевајќи се на најдоброто. Ако го правите истото, се надевам дека овој преглед ќе ве предомисли. Прочитајте за да откриете дали Dashlane е вистинскиот менаџер за лозинки за вас.

На крај, но не и најмалку важно, контактирав со тимот за поддршка на Dashlane преку е-пошта за едно прашање и Мич ми одговори со објаснување. Видете повеќе подолу.

Преглед на Dashlane: Што има за вас?

Dashlane е за сите безбедност - управување со лозинки и повеќе - и ќе ги наведам неговите карактеристики во следните осум делови. Во секоја потсекција, ќе истражувам што нуди апликацијата, а потоа ќе го споделам моето лично мислење.

1. Безбедно чувајте ги вашите лозинки

Најдоброто место за вашите лозинки денес е менаџерот за лозинки. Платените планови на Dashlane ќе ги складираат сите на облакот и ќе ги синхронизираат со сите ваши уреди за да бидат таму кога ќе ви требаат.

На работната површина, вашите лозинки се синхронизираат на секои пет минути и тоа не може да се конфигурира. На мобилен, тие се синхронизираат рачно со допирање Синхронизирај > Синхронизирај сега .

Но, дали е навистина подобро да ги чувате вашите лозинки во облакот наместо на табела или лист хартија? Ако таа сметка некогаш била хакирана, тие би добиле пристап до сè!Тоа е валидна грижа. Но, верувам дека со користење на разумни безбедносни мерки, управителите со лозинки се најбезбедните места за складирање на чувствителни информации.

Добрата безбедносна практика започнува со избирање на силна главна лозинка на Dashlane и нејзино чување.

11>

Вашата главна лозинка е како клуч за сеф. Не го споделувајте со другите и никогаш не губете го! Вашите лозинки се безбедни со Dashlane бидејќи не ја знаат вашата основна лозинка и немаат пристап до содржината на вашата сметка. Тоа исто така значи дека тие не можат да ви помогнат ако ја заборавите главната лозинка, затоа погрижете се да изберете нешто незаборавно.

За дополнителна безбедност, Dashlane користи автентикација со два фактори (2FA). Кога ќе се обидете да се најавите на непознат уред, ќе добиете уникатен код по е-пошта за да можете да потврдите дека навистина вие сте се најавувале. Претплатниците на Premium добиваат дополнителни 2FA опции.

Како ги добивате вашите лозинки во Дашлејн? Апликацијата ќе ги учи секогаш кога ќе се најавите, или можете рачно да ги внесете во апликацијата.

Исто така, има низа опции за увоз, па ако моментално ги складирате вашите лозинки на друго место, треба да може да ги внесе во Дашлејн со минимален напор. Сепак, не бев успешен секогаш кога тестирав увоз.

Ги чувам сите мои лозинки во Safari (со iCloud Keychain), но ништо не беше увезено кога ја пробав таа опција. За погодност, Ичувај неколку во Chrome и тие беа успешно увезени.

По сите овие години, LastPass сè уште ги имаше сите мои стари лозинки, па ја пробав опцијата „LastPass (Beta)“ што се обидува да увезе нив директно. За жал, тоа не функционираше кај мене. Затоа, ја пробав стандардната опција LastPass која прво бара да ги извезете вашите лозинки од LastPass во датотека CSV, и сите мои лозинки беа успешно увезени.

Штом лозинките ќе бидат во Dashlane, ќе треба начин да ги организирате. Можете да ги поставите во категории, но треба да ја уредувате секоја ставка поединечно. Тоа е многу работа, но вреди да се работи. За жал, ознаките не се поддржани.

Мој личен став: Управувачите со лозинки се најбезбедното место за складирање на вашите лозинки - токму за тоа се дизајнирани. Добар менаџер за лозинки ќе ги направи достапни на секој уред што го користите и автоматски ќе се најавувате на веб-локациите. Dashlane ги штиклира сите полиња и нуди повеќе опции за увоз од другите апликации, иако тие не секогаш работеа за мене.

2. Создавајте силни, уникатни лозинки за секоја веб-страница

Премногу луѓе користете лозинки кои лесно може да се пробијат. Наместо тоа, треба да користите силна, единствена лозинка за секоја веб-локација на која имате сметка.

Што е силна лозинка? Dashlane го препорачува следново:

 • Долга: Колку е подолга лозинката, толку е побезбедна. Силенлозинката треба да биде долга најмалку 12 знаци.
 • Случајно: Силните лозинки користат комбинација од букви, бројки, случаи и симболи за да формираат непредвидлива низа знаци кои не личат на зборови или имиња.
 • Единствена: Силната лозинка треба да биде единствена за секоја сметка за да се намали ранливоста во случај на хакирање.

Тоа звучи како многу за паметење. Dashlane автоматски создава силни лозинки за вас, се сеќава на секоја за да не морате и ги прави достапни на секој уред што го користите.

Мој личен став: Силен лозинката е доволно долга и сложена што не може да се погоди и би требало предолго за хакер да пробие со брутална сила. Уникатната лозинка значи дека ако некој добие пристап до вашата лозинка за една локација, другите ваши сајтови нема да бидат загрозени. Dashlane го олеснува постигнувањето на двете од овие цели.

3. Автоматски најавувајте се на веб-страниците

Сега кога имате долги, силни лозинки за сите ваши веб-услуги, ќе го цените Dashlane пополнувајќи ги за вас. Нема ништо полошо од обидот да напишете долга, сложена лозинка кога сè што можете да видите се ѕвездички. Најлесен начин да го направите ова е со користење на една од екстензиите на прелистувачот Dashlane наместо главната апликација.

Помошно, штом ќе се инсталира Dashlane, ќе ве поттикне да инсталирате контролна табла на вашата стандардна мрежапрелистувач.

Со кликнување на копчето Додај Dashlane сега се отвори Safari, мојот стандарден прелистувач, се инсталира екстензијата, а потоа се отвори страницата за поставки каде што можам да ја овозможам.

Сега кога Ја посетувам страницата за најавување на веб-локација, Dashlane нуди да се најави за мене.

Мој личен став: Dashlane ќе генерира силни лозинки, ќе ги запомни, па дури и ќе ги напише за тебе. Тоа значи дека дури и не треба да знаете што се тие. Само верувајте на Dashlane да направи се за вас.

4. Дозволете пристап без споделување лозинки

Деловниот план на Dashlane вклучува корисни функции за употреба со повеќе корисници, вклучувајќи административна конзола, распоредување и безбедна споделување лозинка во групи. Последната карактеристика е корисна бидејќи ви овозможува да дозволите пристап до одредени локации на одредени групи корисници без тие всушност да ја знаат лозинката.

Тоа е добро за безбедноста бидејќи вашите вработени не се секогаш внимателни со лозинките како вие се. Кога ќе ги променат улогите или ќе ја напуштат компанијата, вие само им го отповикувате пристапот. Нема загриженост за тоа што би можеле да направат со лозинките бидејќи никогаш не ги знаеле.

Исто така, ве спасува од тоа да морате да споделувате чувствителни лозинки преку е-пошта или други апликации за пораки. Тие не се безбедни бидејќи информациите обично не се шифрирани, а лозинката се испраќа во обичен текст преку мрежата. Користењето на Dashlane значи дека нема безбедностпротекуваат.

Мој личен став: Како што моите улоги во различни тимови еволуираа со текот на годините, моите менаџери можеа да дадат и повлечат пристап до различни веб-услуги. Никогаш не ми требаше да ги знам лозинките, само би бил автоматски најавен при навигацијата на страницата. Тоа е особено корисно кога некој го напушта тимот. Бидејќи тие никогаш не ги знаеле лозинките, отстранувањето на нивниот пристап до вашите веб-услуги е лесно и непромислено.

5. Автоматско пополнување веб-формули

Покрај пополнувањето лозинки, Dashlane може автоматски да пополнува веб-обрасци , вклучувајќи ги и плаќањата. Има дел за лични информации каде што можете да ги додавате вашите податоци, како и делот „дигитален паричник“ за плаќања за да ги чувате вашите кредитни картички и сметки.

Откако ќе ги внесете тие детали во апликацијата, може автоматски да ги впише во правилните полиња кога пополнувате формулари онлајн. Ако ја имате инсталирано екстензијата на прелистувачот, во полињата ќе се појави паѓачко мени каде што можете да изберете кој идентитет да го користите при пополнување на формуларот.

Ова е корисно, а Dashlane сака да дали ја користите функцијата. Ве води низ краток туторијал откако ќе ја инсталирате апликацијата.

Мој личен став: Не користете само Dashlane за да пишувате лозинки за вас, нека ви помогне да пополните онлајн формулари. Со чување на вашите лични податоци во апликацијата, ќе заштедите време со тоа што нема да морате да пополнуватечесто пишувани одговори.

6. Безбедно чувајте ги приватните документи и информации

Бидејќи Dashlane обезбеди безбедно место во облакот за вашите лозинки, зошто да не складирате и други лични и чувствителни информации таму ? Dashlane вклучува четири секции во нивната апликација за да го олесни ова:

 1. Безбедни белешки
 2. Плаќања
 3. Идентификатори
 4. Потврди

Можете дури и да додавате прилози на датотеки, а 1 GB простор е вклучен со платените планови.

Ставките што може да се додадат во делот Безбедни белешки вклучуваат:

 • Лозинки за апликации,
 • Акредитации на базата на податоци,
 • Детали за финансиска сметка,
 • Детали за правни документи,
 • Членства,
 • Акредитации на серверот,
 • Клучеви за лиценца за софтвер,
 • лозинки за Wifi.

Плаќањата ќе ги складираат деталите за вашите кредитни и дебитни картички, банкарски сметки и сметките на PayPal. Оваа информација може да се користи за да се пополнат деталите за плаќање при наплатата или само да се користат како референца ако ви требаат детали за вашата кредитна картичка кога ја немате картичката на себе.

ИД е местото каде што сте продавница за идентификација, вашиот пасош и возачка дозвола, вашата картичка за социјално осигурување и даночните броеви. Конечно, делот за сметки е место каде што можете рачно да додавате сметки за вашите купувања, било за даночни цели или за буџетирање.

Мој личен став: Dashlane е поструктуриран од 1Password кога тоа

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.