Преглед на EaseUS Partition Master Pro: Резултати од тестот (2022)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

EaseUS Partition Master Pro

Ефективност: Работи одлично со многу минимални проблеми Цена: 19,95 $/месец или 49,95 $/годишно (претплата), 69,95 $ (еден- време) Лесност за користење: Едноставна за употреба со мала крива на учење Поддршка: Достапно преку разговор во живо, е-пошта и засилувач; телефон

Резиме

EaseUS Partition Master Professional има многу функции во својот арсенал. Користев надворешен хард диск од 1 ТБ за да тестирам што повеќе функции и работеше доста добро. Операциите со партиција беа едноставни и лесни. Бришењето на сите податоци на хард дискот траеше доста долго за да се заврши, но резултатите беа одлични бидејќи алатката за обновување податоци што ја користев не најде ниту една датотека што може да се врати.

Наидов на проблем додека мигрирање на оперативниот систем на хард дискот и создавање бутабилен диск. Иако проблемот со оперативниот систем беше главно од моја страна, создавањето на бутабилен диск не функционираше како што тврди програмата. Морав да користам друга програма со ISO од EaseUS за да го направам бутабилниот диск. Тоа, рече, Partition Master Pro го направи она што требаше да го направи многу добро. Постојат неколку области кои имаат простор за подобрување, но тие дефинитивно не се прекинувачи.

Конечна пресуда: Ако барате софтвер за управување со дискови за Windows, не барајте понатаму! Ја препорачувам оваа програма од EaseUS.

Она што ми се допаѓа : Има тони алатки за управување и одржување на партиции на дискот. Безбедноисчисти и ослободи малку простор.

Чистење голема датотека

Чистењето на големи датотеки започнува со список на вашите дискови што сакате да ги анализирате за големи датотеки . Само кликнете на дисковите што ги сакате и кликнете „Скенирај“.

Штом ќе заврши скенирањето, ќе видите список со датотеки, почнувајќи од најголемите до најмалите. Едноставно кликнете на датотеките што сакате да ги избришете, а потоа кликнете на „Избриши“. Ова обично може да се направи за неколку секунди.

Оптимизација на дискот

Оптимизацијата на дискот е дефрагментатор на дискот кој ги анализира вашите дискови и ги дефрагментира. Кликнете на дисковите што сакате да ги анализирате, а потоа можете да кликнете на „Оптимизирај“ за да ги дефрагментирате. Мислам дека ова не е потребно бидејќи Windows веќе има вграден дефрагментатор на дискови, иако е убаво да се видат сите овие функции во една програма.

Причини зад моите рејтинзи

Ефективност: 4.5/5

Програмата работеше неверојатно добро. Бришењето дискови функционираше совршено, не оставајќи траги од датотеки на дискот. Обидот за преземање датотеки со програма за обновување податоци се покажа како бесплоден откако ги избрише сите податоци со EaseUS Partition Master Professional. Поделбата на дисковите беше лесна, брза и интуитивна.

Имав неколку проблеми да функционира мигрираниот оперативен систем, но со неколку измени, ОС работеше, иако бавно - иако ова најверојатно не беше грешка на програмата, но мојата бавна USB конекција. И јас имав проблем да направам WinPEбутабилен диск. ISO беше направен, но програмата не можеше да направи ниту еден од моите USB-уреди во диск што може да се подигне. Морав да користам друга програма за да го направам бутабилниот диск со ISO од EaseUS.

Цена: 4/5

Повеќето програми за партиционирање чинат околу 50 долари. Основната верзија на EaseUS Partition Master Professional е разумна. Добивате многу функции што другите програми ги немаат, како што е мигрирање на вашиот оперативен систем на друг диск и неограничени надградби.

Лесност за користење: 4/5

Програмата е многу лесна за употреба за техничар кој знае што да прави со партициите. За некој што не го прави тоа, тоа би можело да биде малку огромно. Ми се допаѓа корисничкото искуство на програмата. Сфатив дека е прилично лесно за навигација, а текстуалните упатства се лесни за разбирање. И покрај неколку грешки, успеав да ја подигнам програмата многу брзо.

Поддршка: 3.5/5

EaseUS нуди неколку канали за решавање на барањата на клиентите, вклучително и е-пошта , разговор во живо и телефонска поддршка. Причината зошто не им дадов пет ѕвезди е тоа што тие беа бавни во одговорите на е-пошта. Им испратив е-пошта во врска со проблемот што го имав со мигрирањето на ОС. Но, за разлика од поддршката што ја добив од нивниот софтвер за обновување податоци, не добив назад е-пошта. Не можев да имам разговор во живо со нив бидејќи нивниот тим за поддршка е офлајн поради временската разлика. Сепак, успеав да стапам во контакт со нивповик, што ми помогна да го средам мојот проблем.

Алтернативи на EaseUS Partition Master Pro

Paragon Partition Manager (Windows & Mac) : Ако EaseUS не е најдобар опција за вас, пробајте го Paragon. Paragon има слични карактеристики како EaseUS додека има иста цена. Верзијата за Windows или macOS чини 39,95 долари за една лиценца. Има и добар систем за поддршка. За разлика од EaseUS, Paragon моментално не нуди верзија со доживотни надградби, но тие имаат професионална верзија за Windows која нуди напредни функции за 79,95 долари.

Волшебникот за партиции Minitool (Windows) : Minitool е уште една одлична алтернатива. Оваа програма нуди и многу функции што ги имаат повеќето менаџери со партиции. Настрана од вообичаените операции за партиција, можете да го мигрирате вашиот оперативен систем и да направите бутабилен диск. Цената започнува со 39 долари за една лиценца и чини 59 долари за доживотни надградби. За жал, Minitool моментално нема Mac верзија на овој производ.

Вградени Windows програми : Windows всушност веќе има вграден менаџер на партиции. Само кликнете со десното копче на иконата на вашиот компјутер и кликнете на „Управување“, а потоа одете во Управување со дискот. Ги има сите основни алатки што ви се потребни за управување со вашите партиции, но може да биде прилично збунувачки за навигација. Има и вградена алатка за дефрагментација за оптимизирање на перформансите на вашиот диск.

Disk Utility (Mac) : Mac имаат алатка за партиција наречена DiskАлатка. Само одете во пребарувањето Spotlight, а потоа напишете „Disk Utility“ за да ја стартувате апликацијата. Апликацијата може да работи и во режим за обновување доколку е потребно. Поголемиот дел од времето, Disk Utility е доволна за да одговори на вашите основни потреби за операции на партиција.

Заклучок

EaseUS Partition Master Professional е многу моќна алатка за партиционирање за корисниците на Windows. Можете да ја користите програмата за да креирате, менувате големина и правите речиси сè што сакате со вашите партиции на дискот. Исто така, има функција за бришење што ви овозможува безбедно да го избришете хард дискот во случај да сакате да го рециклирате хард дискот на вашиот компјутер. . Сè уште можев да го направам тој бутабилен диск со друга програма користејќи го нивниот ISO. Подигнувањето од него го работеше EaseUS Partition Master, кој можев да го користам за да поправам оштетен диск што нема да го подигне Windows - прилично уредно! Сè на сè, програмата работеше добро со неколку проблеми.

Земете го EaseUS Partition Master

Па, што мислите за овој преглед? Оставете коментар и известете ни.

ги брише податоците на дискот без да остави трага. Работи брзо за повеќето операции за партиционирање. Програмата е многу лесна за користење.

Што не ми се допаѓа : Имаше неколку мали проблеми при мигрирањето на ОС. Не може да се создаде бутабилен диск.

4 Преземете го EaseUS Partition Master Pro

За што се користи EaseUS Partition Master?

Програмата е дизајнирана за решавање проблеми, организирање партиции и максимизирање на перформансите на вашите дискови. Покрај основните, како што се креирање, промена на големината и бришење партиции, има и други додатоци кои се супер корисни за некои корисници.

Еден од нив е подигнувачкиот диск WinPE кој ви овозможува да поправите друг диск без да мора да работи Windows. Можете исто така да го префрлите вашиот оперативен систем на друг диск за лесни резервни копии и пренос на податоци на друг компјутер. Има и 4K порамнување што прави дисковите (главно SSD) да работат побрзо.

Дали EaseUS Partition Master е безбеден?

Да, тоа е. Ја скенирав инсталационата датотека на програмата за потенцијален малициозен софтвер или вируси користејќи Malwarebytes Anti-Malware и Avast Antivirus. И двете скенирања не открија ништо штетно.

Од оперативна перспектива, софтверот е исто така безбеден ако знаете што правите. Но, бидете внимателни кога го користите бидејќи изборот на погрешен диск или менувањето на поставките што не ги знаете може да ги оштети вашите дискови и датотеки. Бидејќи оваа програма работи со партиции на дискот, менувајќи се малипоставките може да ги избришат податоците од вашиот уред за складирање. Пред да направите било што, потврдете го она што го правите или побарајте пријател од технологијата на кој можете да му верувате да ви помогне.

Дали EaseUS Partition Master е бесплатен?

EaseUS Partition Master не е бесплатен софтвер или отворен код. Но, постои бесплатна верзија која е ограничена на поддршка до 8 ТБ простор. Оваа бесплатна верзија врши само основни операции на партиција, како што се создавање, промена на големината и бришење партиции на дискот.

Колку чини EaseUS Partition Master Pro?

Нуди професионалната верзија три модели на цени: 19,95 УСД/месец или 49,95 УСД/годишно претплата и 69,95 УСД при еднократно купување.

EaseUS исто така има две верзии за давателите на услуги. Една лиценца за еден сервер е по цена од 159 долари, а ако ви треба лиценца за неограничени компјутери/сервери, EaseUS нуди Unlimited издание кое чини 399 долари.

Зошто да ми верувате за овој преглед?

Јас се викам Виктор Корда и сакам да се занимавам со компјутерска електроника. Изградив свои компјутери, демонтирав лаптопи и паметни телефони и се обидов сам да ги поправам сите мои проблеми со компјутерот. Иако има моменти кога ги влошувам работите, барем учам од моите искуства.

Исто така, работев со веб-локации поврзани со технологија повеќе од 3 години на теми вклучувајќи компјутери, софтвер, паметни телефони и многу повеќе . Јас сум просечен човек со страст за технологија. Јас не сум експерт за никојзначи, но мојата љубопитност кон технологијата ме тера да учам работи за кои никогаш не би размислувал. Мислам дека овој тип на љубопитност помага во правењето детални прегледи.

Во овој преглед, ги споделувам моите размислувања и искуства во врска со EaseUS Partition Master Pro без дополнителна пената и шеќерна облога. Ја користев програмата неколку дена пред да ја напишам оваа статија за преглед. За да тестирам колку одговора тимот за поддршка на клиенти на EaseUS, дури и ги контактирав преку е-пошта, разговор во живо и телефонски повици. Моите наоди можете да ги видите во „Причините зад мојот преглед & засилувач; Оценки“ подолу.

Одрекување: EaseUS нема уреднички придонес или влијание врз содржината на оваа рецензија. Сите мислења се мои и се засноваат на моите тестови. Само љубезна забелешка: пред да го купите производот, прочитајте го брзото резиме погоре, видете дали е тоа што ви треба.

EaseUS Partition Master Pro: Тестови и засилувач; Наоди

Програмата вклучува долга листа на функции од едноставни операции со партиции до мигрирање на вашиот ОС на друг хард диск. Ги тестирав повеќето од неговите карактеристики за да видам како функционира. Поради техничката природа на софтверот, малку е веројатно дека би можел да ги подготвам сите сценарија за целите на тестирањето.

Забелешка: високо се препорачува да направите резервна копија од податоците на тврдиот диск на вашиот компјутер пред да го користите EaseUS Partition Master Professional.

Операции на партиции

Бришење податоци

Бришењепартицијата ги брише сите податоци во таа партиција. Пред тестирањето, поставив тест-датотеки со различни формати на датотеки во партицијата за да проверам дали сè уште можам да ги повратам податоците и покрај тоа што се избришани.

Кога ќе кликнете „Избриши податоци“, ќе треба да изберете која партиција да се избрише. Исто така, има опција на дното да изберете колку пати сакате да ја избришете таа партиција. Бришењето повеќе пати гарантира дека сите ваши датотеки се трајно избришани. За овој тест, ќе бришам само еднаш.

Само кликнете „Следно“ и потврдете го бришењето во следниот прозорец. Операцијата ќе биде наведена во операциите што чекаат и ќе треба да кликнете „Примени“ горе лево за да започнете со бришење. Ќе ви биде дадена опција автоматски да го исклучите вашиот компјутер откако ќе завршат сите операции. Обично, работата со партиции на дискот трае долго, па затоа е препорачливо да го направите тоа преку ноќ. Дефинитивно е корисно да имате функција за автоматско исклучување.

Бришењето на целиот надворешен хард диск од 1 TB траеше 10 часа за да се заврши. За да се осигурам дека сите датотеки се избришани, го ставам против неговиот брат, EaseUS Data Recovery Wizard. Ќе тестирам дали оваа програма за враќање податоци може да ги врати избришаните тест-датотеки.

По неколку часа скенирање, програмата за обновување податоци не најде ниту една датотека. Ниту трага од ништо - дури и буквата на дискот ја немаше. Да бидеме фер, EaseUS Data Recovery Wizard е навистина добар податокалатка за обновување. Помина тестови за обновување податоци со летечки бои во нашиот преглед.

Сепак, фокусот овде е колку добро EaseUS Partition Master Professional ги брише податоците од надворешниот хард диск, и според тоа, тој заврши одлична работа .

Направете и променете ја големината на партициите

Бидејќи имам 1TB нераспределен простор, направив неколку партиции за да организирам сè.

За да направам нова партиција, само кликнувам на дискот на кој сакам да работам, а потоа кликнувам на „Креирај партиција“ под табулаторот за операции. Ќе се појави прозорец со сите информации потребни за новата партиција.

Првата е ознаката на партицијата која е едноставно името на уредот. Следно е опција да се направи или примарен или логичен диск. Единствената разлика помеѓу двете е тоа што примарниот диск може да стартува оперативен систем. Ова ќе биде местото каде што може да се инсталира Windows, Linux или macOS. Од друга страна, логичкиот диск не може да стартува оперативен систем, но сепак може да има датотеки зачувани во него.

Следниот е датотечен систем кој одредува како ќе се зачуваат датотеките во уредот: FAT, FAT32, NTFS, EXT2 и EXT3. Не можам да одам во целосни детали за тоа за што е секој датотечен систем. За да ви ја дадам суштината, FAT и FAT32 може да се користат за сите оперативни системи. NTFS е направен за Windows; ако се користи на Mac или Linux, можеби ќе ви треба малку дотерување пред да можете целосно да го користите NTFS. EXT2 и EXT3 се главносе користи само за Linux системи.

Можете да кликнете на полето горе-десно за да го оптимизирате уредот за SSD. За вообичаените хард дискови, тоа не е потребно. Следно е буквата на погонот која едноставно ја доделува буквата за уредот. Големината на кластерот го одредува најмалиот простор на дискот што може да го користи датотеката.

Со сè што е завршено, сè што треба да направите е да ја одредите големината на партицијата и нејзината позиција на дискот. EaseUS има интуитивен начин да го прави тоа со едноставна лента што може да се влече. Со ова, лесно е да се одредат големината и положбата.

Изработката на партиција беше брзо и лесно. Бев во можност да направам 3 различни партиции за околу 5 минути без мака. Забележете дека кога ќе завршите со поставување на сите информации и кликнете на „OK“, операцијата ќе биде во тек. Сè уште треба да кликнете на „Примени“ горе лево за да ги направите промените.

Мигрирање ОС на SSD/HDD

Со EaseUS Partition Master Professional, можете да го копирате целиот оперативен систем во друг диск. Ова ќе ви овозможи да направите резервна копија на вашиот систем и да се подигнете директно од новиот диск.

Кога ќе го мигрирате вашиот ОС, сите датотеки во одредишниот диск ќе бидат избришани. Не заборавајте да направите резервна копија од вашите датотеки пред да започнете.

По изборот на дестинацискиот диск, можете да одвоите колку простор сакате за секој диск. Само повлечете ги полињата до саканите големини, кликнете „OK“, потоа кликнете „Примени“ горе лево. Ќе има предупредувањесе појавува велејќи дека компјутерот ќе треба да се рестартира за да ја изврши операцијата. Кликнете „Да“ и ќе се рестартира самостојно.

По рестартирањето ќе се прикаже интерфејс сличен на командната линија што прикажува детали за операцијата. Целиот процес заврши за околу 45 минути за мене. За да го искористите ова, треба да го промените редоследот на подигање во поставките на BIOS-от и да го поставите на дискот на кој го мигриравте оперативниот систем.

Имав неколку проблеми со стартување на ОС од мојот надворешен хард диск. По неколку измени, успеав да го направам тоа да функционира. ОС беше прилично бавен, но тоа е најверојатно затоа што работи преку USB 2.0. Ако го приклучите вашиот хард диск директно во компјутерот или го приклучите во побрза порта, тој би требало да работи побрзо.

WinPE бутабилен диск

Ботабилен диск WinPE прави копија од EaseUS Partition Master Professional на надворешно складирање. Потоа можете да го подигнете EaseUS Partition Master Professional од тој уред без да го подигнете Windows. Ова е неверојатно корисно за компјутери со оштетени дискови што нема да се подигнат. Потоа, програмата може да го поправи тој диск и да го врати во живот.

Можете да изберете USB-уред или CD/DVD како диск што може да се подигне. Алтернативно, можете да ја извезете ISO-датотеката која потоа може да се претвори во бутабилен диск за подоцнежна употреба.

Потребни беа околу 5 минути за програмата да го создаде ISO. Откако ќе се направат, сите идни дискови за подигање на WinPE нема да мора да одатниз истиот процес.

За жал, постојано наидов на грешки со овој процес. Пробав и со нормален USB флеш драјв без успех. Бидејќи ISO беше веќе направен, наместо тоа користев Rufus, програма која претвора различни уреди за складирање во дискови што можат да се подигнат. Ја користев зачуваната ISO-датотека и успешно го направив мојот USB флеш-уред во диск што може да се подигне WinPE.

Го тестирав со менување на приоритетот за подигање на USB флеш-уредот и активирање на мојот лаптоп. Сите карактеристики на EaseUS Partition Master Professional работеа без проблем и можев да работам на дисковите поврзани со мојот компјутер.

Чистење и оптимизација

Оваа функција нуди три под- карактеристики: чистење на несакана датотека, чистење на големи датотеки и оптимизација на дискот.

Чистење несакана датотека

Чистење несакана датотека ги проверува сите непотребни датотеки во вашите системски датотеки , прелистувачи, вградени апликации за Windows и други апликации што сте ги инсталирале. Само изберете кои сакате да ги анализирате и потоа кликнете на „Анализирај“.

Анализата најде 1,06 GB непотребни датотеки во мојот систем. Едноставно кликнав на „Clean Up“ и по неколку секунди, тоа беше готово. Тоа беше многу брз и лесен процес.

Исто така, постои опција во поставките на прозорецот Чистење и оптимизација што и овозможува на програмата да го следи вашиот систем за непотребни датотеки. Кога ќе достигнете одредена големина на непотребни датотеки, ќе ви испрати известување да ги имате

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.