Преглед на ON1 Photo RAW: Дали навистина вреди да се купи во 2022 година?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

ON1 фотографија RAW

Ефективност: повеќето функции функционираат добро Цена: 99,99 $ (еднократно) или 7,99 $/месечно годишно Лесност за користење: Неколку проблеми со интерфејсот ги комплицираат задачите Поддршка: Одлични видео упатства & засилувач; онлајн помош

Резиме

ON1 Photo RAW е комплетен работен тек на RAW вклучувајќи организација на библиотеката, развој на слики и уредување базирано на слоеви. Нејзините организациски опции се солидни, иако поставките за развој би можеле да користат малку повеќе префинетост. Опциите за уредување оставаат многу да се посакуваат, а целокупната структура на работниот тек може да се подобри.

Главниот недостаток на софтверот во неговата сегашна верзија е начинот на кој е дизајниран корисничкиот интерфејс. Суштинските навигациски елементи се премногу намалени, придружени со текстуални етикети кои се речиси невозможно да се прочитаат – дури и на голем монитор од 1080p. За среќа, софтверот е во постојан развој, па се надеваме дека овие проблеми ќе се решат во идните изданија.

Ако сте почетник или среден фотограф кој бара целосен работен тек во една програма, ON1 Photo RAW дефинитивно вреди да се погледне. Некои професионалци можеби сметаат дека програмата одговара на нивните потреби, но повеќето ќе бараат посеопфатен сет на опции со помазен интерфејс.

Што ми се допаѓа : Завршете го работниот тек на RAW. Добри опции за организација на библиотеката. Локалните прилагодувања направени по слоеви. Складирање во облакалатки за маскирање и алатка за отстранување на црвени очи, покрај алатките што беа достапни во модулот Develop. Нема достапни алатки за четка или линија, така што најголемиот дел од она што ќе го правите е составување на различни слики заедно, а ON1 обезбедува голем број датотеки што можете да ги вградите во вашите слики во табулаторот „Дополнители“. Некои од нив би можеле да бидат корисни, но некои се само чудни.

​За среќа, истата опција за преглед на паѓачкото мени што ја видовме во прилагодувањата на балансот на белата боја е пренесена во паѓачкото мени „Режими за мешање“, но има уште една иритирачки мал проблем со интерфејсот. Ако сакам да додадам свои слики како слоеви, можам да го сторам тоа користејќи го табулаторот „Датотеки“ - освен што ќе ми дозволи само да го прелистувам главниот диск на мојот компјутер. Бидејќи сите мои фотографии се зачувани на мојот надворешен диск, не можам да ги прелистувам на овој начин, но морам да одам во менито Датотека и да одберам Прелистување папка од таму. Ова не е голем проблем, но тоа е само уште една мала иритација што може лесно да се реши со тестирање на корисниците. Нежните работни текови прават за среќни корисници, а прекинатите за иритираните корисници!

Финализирањето на сликите

Променувањето на големината на вашите слики и нивното извезување треба да биде едноставен процес, а во најголем дел тоа е. Единственото чудно нешто што го најдов е дека одеднаш алатката Zoom работи поинаку: кратенката на празно место за префрлање помеѓу Fit и 100% зум повеќе не функционира, и наместо тоа, алатката работи накако што сакав во модулот Develop. Овие мали недоследности ја прават работата со различните модули на програмата донекаде фрустрирачка, бидејќи за да може интерфејсот да работи ефективно, треба да функционира на сигурен конзистентен начин.

Причини зад рејтингот

Ефективност: 4.5/5

ON1 Photo RAW има одлични карактеристики за каталогизација и организација, а нивните опции за развој на RAW се одлични. Системот за локално прилагодување базиран на слоеви е одличен начин за справување со недеструктивно уредување, иако е малку незгодно да се работи со PSD-датотеки за сите ваши следни уредувања.

Цена: 3,5/5

Самостојната куповна цена е на исто ниво со самостојната верзија на Lightroom, но опцијата за претплата е малку прескапа. Ова значи дека другите уредници на RAW можат да обезбедат поисправена програма за поевтина цена, а сепак да ги обезбедуваат истите постојани ажурирања на функциите и поправени грешки.

Лесност за користење: 4/5

Повеќето од задачите во Photo RAW може да се решат доста добро, но има неколку проблеми со корисничкиот интерфејс што може да го прекинат вашиот работен тек. И покрај тврдењата за користење на истите алатки во сите модули, некои од алатките не секогаш функционираат на ист начин. Сепак, има некои убави елементи на интерфејсот кои даваат добар пример за другите програмери од кои можат да учат.

Поддршка: 5/5

Онлајн поддршката еопширно и опфаќа речиси сè што можеби сакате да го направите со Photo Raw или кое било прашање што може да го имате за тоа. Постои голема база на знаење, а контактирањето со тимот за поддршка е прилично лесно благодарение на системот за билети за онлајн поддршка. Постојат приватни форуми достапни за членовите на Plus Pro, иако не можев да ги прегледам за да видам колку се активни.

ON1 Photo RAW Алтернативи

Adobe Lightroom (Windows / macOS)

Lightroom моментално е најпопуларниот уредник RAW на пазарот, делумно поради општата доминација на Adobe во светот на графичките уметности. Може да добиете пристап до Lightroom и Photoshop заедно за 9,99 американски долари месечно, што доаѓа со редовни ажурирања на функциите и пристап до Adobe Typekit, како и други онлајн поволности. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Lightroom овде.

DxO PhotoLab (Windows / macOS)

DxO PhotoLab е еден од моите омилени RAW уредници благодарение на неговиот одлични автоматски корекции за заштеда на време. DxO има обемна база на податоци за информации за објективот благодарение на нивните исцрпни методи за тестирање и тие го комбинираат ова со водечките алгоритми за намалување на шумот во индустријата. Не нуди многу во однос на организациски алатки или уредување засновано на слоеви, но сепак вреди да се погледне. Погледнете го нашиот целосен преглед на PhotoLab за повеќе.

Capture One Pro (Windows / macOS)

Capture One Pro е неверојатно моќен уредувач RAW наменет на високо-крајни професионални фотографи. Неговиот кориснички интерфејс е малку застрашувачки, поради што не вреди да се вложи време за почетници или средни фотографи, но тешко е да се расправаме со неговите одлични способности. Тоа е исто така најскапо од 299 долари за самостојна апликација или 20 долари месечно за претплата.

ACDSee Photo Studio Ultimate (Windows / macOS)

Уште еден нов влез во светот на уредувачите на слики RAW, Photo Studio Ultimate нуди и организациски алатки, солиден RAW уредник и уредување базирано на слоеви за да се заврши работниот тек. За жал, како Photo Raw, се чини дека не нуди голема конкуренција со Photoshop кога станува збор за неговите слоевити опции за уредување, иако нуди посеопфатни алатки за цртање. Прочитајте го нашиот целосен преглед на ACDSee Photo Studio овде.

Заклучок

ON1 Photo RAW е многу ветувачка програма која нуди голем број одлични карактеристики за управување со недеструктивен работен тек на RAW. Тоа е попречено од некои чудни избори на кориснички интерфејс што го прават работењето со програмата повремено прилично фрустрирачко, но програмерите постојано ја подобруваат програмата, така што постои надеж дека ќе се обидат да ги поправат и овие проблеми.

Преземете го. ON1 Photo RAW

Значи, дали ви е корисен овој преглед на ON1 Photo RAW? Оставете коментар и известете ни.

Интеграција. Ги зачувува уредувањата како датотеки на Photoshop.

Што не ми се допаѓа : бавно префрлување на модулите. На UI му треба многу работа. Апликација Mobile Companion ограничена на iOS. Преголем акцент на претходно поставените поставки & засилувач; Филтри.

4.3 Земете ON1 Photo RAW

Што е ON1 Photo RAW?

ON1 Photo RAW нуди целосен работен тек за уредување слики RAW наменет за фотографите кои штотуку почнуваат да го прифаќаат принципот на фотографирање во режим RAW. Има способен сет на организациски алатки и функции за уредување слики RAW, како и широк спектар на ефекти и филтри за брзо прилагодување на вашите слики.

Дали ON1 Photo RAW е бесплатен?

ON1 Photo RAW не е бесплатен софтвер, но достапна е бесплатна неограничена пробна верзија од 14 дена. Откако ќе заврши пробниот период, ќе треба да купите лиценца за да продолжите да го користите софтверот.

Колку чини ON1 Photo RAW?

Можете да купите тековната верзија на софтверот за еднократна такса од 99,99 УСД. Исто така, постои опција да се купи софтверот како месечна претплата за 7,99 УСД месечно, иако ова всушност се третира како претплата на заедницата „Про Плус“ наместо на самиот софтвер. Поволностите за членство вклучуваат редовни ажурирања на функциите на програмата, како и пристап до целосниот опсег на материјали за обука на On1 и приватни форуми во заедницата.

ON1 Photo RAW наспроти Lightroom: Кој е подобар?

Овие двајцапрограмите имаат голем број сличности во однос на општиот распоред и концепти, но тие исто така имаат и голем број разлики - а понекогаш, овие разлики се екстремни. Интерфејсот на Lightroom е многу почист и повнимателно поставен, иако за да бидеме фер кон ON1, Lightroom исто така постои подолго време и доаѓа од огромна компанија со многу ресурси за развој.

Lightroom и ON1 Photo Raw исто така ги прикажуваат истите RAW слики малку поинаку. Изгледа дека рендерот Lightroom има подобар контраст во целина, додека рендерот ON1 се чини дека прави подобра работа со прикажувањето на боите. Во секој случај, мануелната корекција е добра идеја, но на вас е да одлучите што ви е поудобно да уредувате. Колку повеќе ги гледам, толку е потешко да се одлучам кој го претпочитам!

Можеби најважната разлика е во тоа што може да добиете претплата на Lightroom и Photoshop заедно за само 9,99 долари месечно, додека месечно претплатата за ON1 Photo RAW чини приближно 7,99 долари месечно.

ON1 Photo 10 vs Photo RAW

ON1 Photo Raw е најновата верзија на серијата фотографии ON1 и воведува голем број подобрувања во однос на ON1 Photo 10. Повеќето од овие поправки се фокусирани на подобрување на брзината на вчитување, уредување и зачувување на датотеки, иако има некои други ажурирања на самиот процес на уредување. Целта е да биде најбрзиот RAW со висока резолуцијауредник таму, специјално дизајниран за слики со исклучително висока резолуција.

ON1 обезбеди брза видео споредба на двете верзии што можете да ја погледнете подолу. Интересно го истакнува брзото префрлување на модулот како една од предностите на новата верзија, што е спротивно од она што го доживеав и покрај тоа што го користев на исклучително моќен персонализиран компјутер - но не користев Фото 10, па можеби сега е побрзо споредбено.

​Можете да го прочитате и целосниот преглед на новите функции во Photo RAW овде.

Зошто да ми верувате за овој преглед на ON1 Photo RAW

Здраво, мое името е Томас Болд, и јас работев со многу, многу парчиња софтвер за уредување слики од кога првпат добив копија од Adobe Photoshop 5 пред повеќе од 18 години.

Оттогаш, станав графички дизајнер и фотограф, што ми даде дополнителен увид во тоа што може да се постигне со софтверот за уредување слики и што треба да очекувате од добар уредник. Дел од мојата обука за дизајн, исто така, ги опфати критиките на дизајнот на корисничкиот интерфејс, давајќи ми можност да проценам дали програмата вреди или не да одвојувам време за учење.

Одрекување: ON1 ми обезбеди без надомест за пишувањето на оваа рецензија, ниту пак имале некаков вид уредувачка контрола или преглед на содржината.

Детален преглед на ON1 Photo RAW

Забелешка дека сликите од екранот подолу се преземени одверзија на Windows. ON1 Photo RAW за macOS ќе изгледа малку поинаку, но карактеристиките треба да бидат слични.

ON1 се вчитува со корисен скокачки прозорец, но се чинеше дека е погрешно форматиран кога ја отворив програмата за прв пат . Меѓутоа, штом ќе ја промените големината на прозорецот, водичите се всушност многу корисни за навикнување на програмата, а има и опширни видео упатства за објаснување на различните карактеристики на програмата.

​Како и кај многу од моментално достапните уредници на RAW, On1 Photo Raw има преземено многу од своите општи структурни идеи од Lightroom. Програмата е поделена на пет модули: Прелистување, Развивање, Ефекти, Слоеви и Промена на големина.

За жал, тие избраа многу помалку ефикасен метод за навигација помеѓу модулите, до кои се пристапува преку низа мали копчиња на крајната десна страна од прозорецот. Ова прашање е надополнето со фактот што текстот е необјасниво мал и поставен во кондензиран фонт наместо со дизајниран за лесна читливост.

Организација на библиотеката

Откако ќе прифатите дека навигацијата на модулот навистина е толку скромен, ќе видите дека првиот модул во работниот тек е Преглед. Ова е местото каде што програмата стандардно се вчитува, иако можете да ја приспособите за да го отворите модулот „Слоеви“ ако сакате (повеќе за тој модул подоцна).

​Пронаоѓањето на вашите датотеки е лесно и прегледите на сликата брзо се вчитуваат,иако тука наидов на единствената грешка што ја доживеав со софтверот. Едноставно го сменив режимот за преглед на RAW од „Брз“ во „Точен“, и тој падна. Сепак, тоа се случи само еднаш, и покрај тоа што го тестиравте прекинувачот за режим неколку пати потоа.

​Имате лесен пристап до голем број филтри, знаменца и системи за оценување, како и можност за брзо додавање клучни зборови и други метаподатоци за поединечни датотеки или групи од нив. Можете да изберете да работите директно со вашата постоечка структура на датотеки или можете да ги каталогирате вашите папки за пребарување, постојано следење и создавање прегледи за побрзо гледање.

​Можете исто така да креирате албуми со избрани слики, што го олеснува да креирате албум со уредени слики, или ваши слики со 5 ѕвезди, или кој било друг критериум што сакате. Тие потоа може да се прикачат на мобилната апликација Photo Via преку Dropbox, Google Drive или OneDrive, што е малку незгоден начин за синхронизација со мобилна апликација. За жал, не можев да го тестирам целиот обем на оваа интеграција бидејќи мобилната апликација е достапна само за iOS, што е чуден избор имајќи предвид дека Android работи на над 85% од сите паметни телефони.

RAW Развивање

Откако ќе ја пронајдете сликата на која сакате да работите, алатките за развој на RAW во On1 Photo Raw се одлични. Тие ги покриваат сите основни работи за развој на RAW, од прилагодување на експозицијата и балансот на белата боја до острењеи корекција на леќите, иако и покрај тврдењата на веб-локацијата, мојата комбинација на фотоапарат и леќи мораше да се постави рачно. Локалните прилагодувања се справуваат доста добро со користење на систем заснован на слоеви, што ви овозможува да користите или четка или градиент за да го примените секој конкретен ефект.

​Можете исто така да направите едноставно сечење и клонирање за отстранување флеки во овој модул, и за време на моето тестирање, сите овие карактеристики беа совршено ефективни, особено алатката „Совршено бришење“, која е хибрид за клонирање на печат/четка за исцелување кој знае за содржината. Направи одлична работа со отстранување на неколку точки и пополнување на сложени текстури со резултат со природен изглед.

Според веб-страницата On1, некои од функциите што се наоѓаат овде се сосема нови додатоци на софтверот, дури и работи што многу фотографи со постоечки работен тек би го земале здраво за готово како мерење на балансот на белата боја во степени Келвини. Во целото мое време што работев со дигитална фотографија, никогаш не сум видел да се мери на друг начин, што сугерира дека On1 Photo Raw е прилично рано во својот развојен циклус.

Модулот Develop е исто така местото каде што станува корисничкиот интерфејс малку фрустрирачки. Има табла со алатки на крајната лева страна од прозорецот, но тоа е преоптоварено со огромниот прозорец со претходно поставени поставки покрај него. Можно е да го скриете ова ако не планирате да го користите, но чуден е изборот да ги претставите вашите нови корисници, особено затоа што не можам да видамкоја било од претходно поставените поставки е особено корисна. Фактот што секоја претходно поставена ви дава преглед за тоа како ќе изгледа сликата е единствената причина што можам да ја видам поради обезбедувањето на толку голема површина на екранот, но тие сепак веројатно ќе им се допаднат само на аматерите.

​Сфатив дека работата со различни нивоа на зум е прилично незгодна и незгодна, што е прилично иритирачко кога работите внимателно на ниво на пиксели. Можете да го допрете празното место за да се префрлите помеѓу вклопување и 100% зум, но само кога ја користите алатката Зум. Честопати претпочитам да работам некаде во средината, а брзата промена за да се овозможи зумирање на тркалото на глувчето драматично ќе ја подобри брзината и леснотијата на работа.

И покрај овие недостатоци во интерфејсот, има и некои неочекувано убави допира. Кога го прилагодувате балансот на белата боја на една од претходно поставените температури, едноставното ставање на глувчето над опцијата во паѓачкото мени всушност ви го покажува ефектот. Лизгачите за прилагодување се пондерирани на таков начин што полесно се прават пофини прилагодувања: префрлањето помеѓу 0 и 25 од која било поставка може да зазема половина од ширината на лизгачот, додека поголемите прилагодувања се случуваат многу побрзо во помал дел од лизгачот. Ако сакате да менувате помеѓу 60 и 100, веројатно не сте толку загрижени за разликата, додека разликата помеѓу 0 и 10 може да бара многу поголемо внимание. Ова се внимателни допири,што ги прави останатите прашања уште почудни бидејќи очигледно некој обрнува внимание на суптилностите - само не сите.

Дополнителни ефекти & Уредување

Во овој момент од процесот на развој, се чини дека On1 одеднаш почнува да работи како да целата цел на вашиот работен тек на фотографии е да создаде слики во стилот на Инстаграм, комплетирани со илјада и една различни претходно поставени опции за филтер. Тврди дека е програма за фотографи од фотографи, но не сум точно сигурен на кои фотографи мислите; ниту еден професионалец со кој некогаш сум разговарал, не сакал лесен пристап до филтрите на Инстаграм во нивните работни процеси. Разбирам дека претходно поставените поставки можат да бидат корисни за некои корисници во многу специфични околности, но начинот на кој е поставен интерфејсот комбинира корисни филтри како што се намалување на шумот со вкупни прилагодувања на стилот како „Grunge“ и глупави преклопувања на текстурата.

​По малку читање на страницата On1, се чини дека ова е нешто како остаток од претходните верзии на софтверот, каде што модулите се третираа повеќе како самостојни апликации. Оваа најнова верзија ги спои сите заедно, но чудно е да се види дека модулот Ефекти го добива истиот акцент како и другите.

Модулот Layers е местото каде што ќе го правите најголемиот дел од вашето недеструктивно уредување, а за во најголем дел, тој е прилично добро дизајниран. Палетата на алатки лево е малку проширена, додавајќи

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.