Преглед на VideoPad: Премногу добар за да биде бесплатен (мој искрен став)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

VideoPad

Ефективност: Ги извршува најважните функции на уредувачот на видео Цена: Целосно бесплатна за некомерцијална употреба, целосната лиценца е прифатлива Лесност на употреба: Сè е лесно да се најде, научи и имплементира Поддршка: Темелната документација, видео упатствата се одлични

Резиме

Имајќи тестирање на голем број под-пар и Неодамна, буџетски уредувачи на видео, бев скептичен кога првпат наидов на VideoPad , потполно бесплатна (за некомерцијална употреба) програма. На мое изненадување, VideoPad не само што е прооден, туку е супериорен во однос на некои од неговите конкуренти од 50-100 долари. Ова го прави VideoPad одличен избор за луѓе кои не сакаат да потрошат здрав дел од промените на програма за уредување видео. Сепак, доволно е да размислите да го користите дури и ако немате буџет.

Постојат две платени верзии на VideoPad, „Home“ и „Master“ издание. И двете нудат нови функции покрај комерцијалната лиценца. Домашното издание е целосно опремено, но е ограничено на две аудио нумери и без надворешни приклучоци, додека главното издание ви дозволува да користите кој било број на аудио траки и дозволува надворешни приклучоци. Овие верзии вообичаено чинат 60 и 90 долари соодветно на веб-страницата NCH Software, но моментално се достапни со попуст од 50% за ограничено време.

Што ми се допаѓа : Исклучително течно, податливо и реагира кориснички интерфејс. Многу лесно да се најде точносо леснотија. Можете да ја прочитате мојата целосна рецензија за филмското студио VEGAS овде.

Ако ја сакате најчистата и најлесната програма:

Речиси сите уредници на видео во опсег од 50-100 долари се лесни за користење, но ниту еден не е полесен од Cyberlink PowerDirector . Креаторите на PowerDirector потрошија многу време и напор создавајќи едноставно и пријатно корисничко искуство за корисниците на сите нивоа на искуство. Можете да го прочитате мојот целосен преглед на PowerDirector овде.

што барате и научете ја програмата. Изненадувачки употребливи ефекти и транзиции. Брзо и лесно додавање текст, транзиции и ефекти на вашите клипови. Достапно за корисниците на macOS.

Што не ми се допаѓа : Иако е многу ефикасен, интерфејсот изгледа малку застарен. Копирањето и лепењето резултира со некои чудни однесувања.

4.9 Преземете го VideoPad

Уредувачко ажурирање: Се чини дека VideoPad повеќе не е бесплатен. Ќе ја ре-тестираме оваа програма и ќе ја ажурираме оваа рецензија штом можеме.

Што е VideoPad?

Тоа е едноставна програма за уредување видео развиена од NCH Софтвер, компанија за развој на софтвер основана во 1993 година во Канбера, Австралија. Програмата е насочена кон домашниот и професионалниот пазар.

Дали VideoPad е безбеден?

Да, тоа е. Го тестирав на мојот Windows PC. Скенирањето на содржината на VideoPad со антивирус Avast излезе чисто.

Дали VideoPad е навистина бесплатен?

Да, програмата е потполно бесплатна за некомерцијална употреба. Ако сте заинтересирани да користите VideoPad за комерцијални проекти или сакате да имате уште неколку функции, достапни се две платени верзии на VideoPad.

„Masters Edition“ чини 100 $, доаѓа со секоја функција што ја нуди VideoPad има да понуди и може да поддржува неограничен број на аудио траки и надворешни приклучоци. „Домашното издание“ чини 60 долари и исто така е целосно опремено, но ве ограничува на две аудио песни и не поддржуванадворешни приклучоци. Можете да ги купите двете изданија или да ја преземете програмата бесплатно.

Дали VideoPad е за macOS?

Тоа е! VideoPad е еден од ретките видео едитори што работат и на Windows и на macOS. Мојот тимски колега JP ја тестираше верзијата за Mac на својот MacBook Pro и откри дека апликацијата е целосно компатибилна со најновата верзија на macOS.

Зошто да ми верувате за овој преглед на VideoPad

Здраво, моето име е Алеко Порс. Уредувањето видео започна како хоби за мене и оттогаш прерасна во нешто што го правам професионално за да го надополнам моето пишување на интернет. Се научив како да користам професионални видео едитори како што се Adobe Premiere Pro, VEGAS Pro и Final Cut Pro (само macOS). Исто така, тестирав и прегледував голем број основни видео едитори наменети за аматерски корисници, вклучувајќи Cyberlink PowerDirector, Corel VideoStudio, Nero Video и Pinnacle Studio.

Поради моето искуство, уверен сум дека разбирам што е потребно да научите нова програма за уредување видео од нула. Уште повеќе, мислам дека имам прилично добро чувство за тоа дали програмата е квалитетна или не, и какви карактеристики треба да очекувате од таквата програма.

Поминав неколку дена играјќи со VideoPad на мојот Windows компјутер и направи кратко демо видео (немонтирано), кое можете да го гледате овде, само за да добиете чувство за ефектите и излезот што ги нуди VideoPad. Мојата цел во пишувањето на овој преглед на VideoPad е да ве известамбез разлика дали оваа програма е онаа од која ќе имате корист или не.

Одрекување: не добив ниту една исплата или барања од NCH Software (креаторот на VideoPad) за да го креирам овој преглед и немам причина да испорача сè освен моето искрено мислење за производот.

Неколку размислувања за уредувањето видео

Уредниците на видео се сложени и повеќеслојни парчиња софтвер. Развојните тимови треба да се грижат за дизајнирање функции на начин кој е и ефективен и интуитивен: интерфејсот, ефектите и транзициите, функциите за снимање, процесот на рендерирање, алатките за уредување во боја и аудио и многу повеќе. Овие функции имаат тенденција да спаѓаат во една од двете категории, „суштински“ или „несуштински“, што значи дека функцијата е или неопходна за создавање видеа со професионален квалитет или едноставно е убаво да се има.

На најчеста грешка Забележав во моите критики за софтверотКако е дека програмерите имаат тенденција да вложуваат малку премногу напор во „несуштинските“ карактеристики, ѕвона и свирки кои даваат одлични точки на маркетинг страниците, но прават многу малку за да се подобри вистинскиот квалитет на видеата што програмата може да ги произведува. Несериозните карактеристики често доаѓаат со трошок. Се чини дека NCH Software, креаторите на VideoPad, беа свесни за оваа вообичаена замка и направија се што е во нивна моќ за да ја избегнат.

VideoPad е наједноставното видеоуредник што некогаш сум го користел. Сите најосновни, суштински карактеристики на програмата се многу ефикасни и генерално функционираат токму онака како што би очекувале. UI се чувствува чист и интуитивен бидејќи најлесно се наоѓаат функциите што најмногу ги користите. Најкритичните алатки што ви се потребни за создавање квалитетни филмови восхитувачки си ја вршат својата работа додека обезбедуваат корисничко искуство без главоболки, што е особено импресивно кога ќе земете во предвид дека програмата е целосно бесплатна за некомерцијална употреба!

3>само вистинската критика што ја имам во врска со VideoPad е тоа што е толку јасна. Иако ова е секако најголемата сила на програмата, таа исто така успева да биде нејзина најголема слабост поради неверојатната едноставност на програмата. UI е многу ефикасен, но се чини дека е потрошено многу малку време за да изгледа убаво. Сите основни алатки се функционални и течни, но повеќе од неколку напредни функции што може да се надевате дека ќе ги најдете не се присутни во програмата. Сепак, NCH Software и VideoPad заслужуваат голема заслуга што прво се фокусираат на основните карактеристики.

Детален преглед на VideoPad

Ве молиме имајте предвид: го тестирав VideoPad за Windows на мојот Компјутерот и сликите од екранот подолу се направени врз основа на таа верзија. Ако ја користите програмата на Mac машина, интерфејсот ќе изгледа малку поинаков.

UI

VideoPadследи некои познати, модерни парадигми во својот интерфејс, притоа додавајќи неколку свои уникатни и добредојдени пресврти. Дизајнерите на корисничкиот интерфејс направија фантастична работа во идентификувањето на карактеристиките на уредувачот на видеа што луѓето најмногу ги користат, како што се правење поделби во временската линија и правење на тие функции лесно достапни. Со поместување на курсорот на временската линија на нова локација во рамките на временската линија автоматски се појавува мало поле до глувчето кое ви овозможува да клипувате на таа локација. Се чини дека паѓачките менија што се појавуваат по десен клик на некој елемент содржат покорисни опции во нив отколку што најдов во конкурентните програми. Се чини дека многу повеќе се размислувало за организирање на корисничкиот интерфејс на VideoPad отколку што било ставено во другите програми.

Како општо правило, додавањето нови елементи или пристапот до нови функции отвора скокачки прозорец прозорец. Овој избор на дизајн работи подобро во VideoPad отколку во други програми поради неговата неверојатна флуидност. Открив дека овие скокачки прозорци направија одлична работа во прикажувањето на сите опции и функции што ви се потребни без да го преоптоварат корисникот со избор.

Појавувачкиот прозорец за уредување текст е едноставен , грд и многу ефикасен.

Единствената вистинска негативна страна на корисничкиот интерфејс е тоа што не треба многу да се погледне. Изгледа застарено. Сепак, грдоста на интерфејсот нема никакво влијание врз ефективноста на самата програма.

Ефектите и транзициите

Како бесплатен софтвер, целосно очекував ефектите и транзициите да бидат прилично низок квалитет. На мое големо изненадување, ефектите и транзициите во VideoPad се приближно на исто ниво со оние што ги видов од другите видео едитори во опсег од 40-80 долари. Иако веројатно нема да ве воодушеви ниту еден од нив, повеќето од ефектите се употребливи на кратко, а некои од нив изгледаат прилично убаво.

Постојат здрав број на употребливи ефекти во VideoPad.

Транзициите се со сличен квалитет на ефектите, што значи дека се многу подобри отколку што би очекувал од бесплатна програма, но не и една од најголемите предности на VideoPad. Очекувам дека просечниот корисник ќе може да извлече голема километража од транзициите во VideoPad.

Алатки за снимање

Алатките за снимање во VideoPad работеа исто како што можеше да очекувате . Тие автоматски ги открија вградената камера и микрофонот на мојот лаптоп, беа едноставни за навигација и беспрекорно интегрирани во остатокот од видео едиторот, овозможувајќи ви лесно да ги додавате вашите домашни снимки во вашите проекти.

Рендерирање

Процесот на рендерирање во VideoPad е исто толку јасен:

Програмата ви нуди исто толку опции за рендерирање колку што би му требале на просечниот корисник, а самиот процес на рендерирање не е ниту бавен ниту брзо. Она што го прави извозот воПрекрасен VideoPad е долгата листа на лесно достапни излезни формати. VideoPad го олеснува поставувањето на вашите видеа директно на интернет или снимањето на диск.

Список на потенцијални цели за рендерирање на VideoPad

Suite

Да бидам искрен, не ги пробав многу алатките за уредување видео и аудио присутни во картичката Suite. Сфаќам дека овие алатки, кои се достапни преку интерфејсот на VideoPad, се само сосема различни програми. Сите тие се бесплатни за некомерцијална употреба без лиценца.

Причини зад моите рејтинзи

Ефективност: 4.5/5

VideoPad прави сè ти треба тоа да го правиш со ниту едно ѕвонче и свирче. Најважните алатки за уредување видео се најголемите предности на програмата.

Цена: 5/5

Тешко е да се подобри од бесплатното! Целосно бесплатен за некомерцијална употреба, VideoPad е најисплатливиот видео едитор на пазарот. Не е супер скап ниту за комерцијална употреба - платените верзии обично чинат 60 и 100 долари, но моментално се на продажба за само 30 и 50 долари. Ако на крајот уживате во програмата, размислете да купите лиценца за да помогнете во поддршката на програмерите.

Лесност за користење: 5/5

Не можам да се сетам на ниту една пример при моето тестирање на VideoPad каде што се борев да најдам функција или алатка во интерфејсот на програмата. Сè функционира точно како што очекуватеи можеш да го најдеш онаму каде што очекуваш. Програмата, исто така, работи на релативно мала количина на ресурси, обезбедувајќи непречено и течно корисничко искуство во текот на целиот период.

Поддршка: 5/5

NCH Software обезбедува огромна количина писмена документација на нивната веб-страница, заедно со корисен асортиман на видео упатства кои ќе ви помогнат да започнете со програмата. Ако некогаш се соочувате со некој особено тежок проблем, можете исто така да поднесете писмен билет за поддршка или да го однесете на официјалните форуми на VideoPad.

Алтернативи на VideoPad

Ако Сакате најмногу за ваш долар:

Ако буџетот е ваша примарна грижа кога станува збор за наоѓање на вашиот следен уредувач на видео, тогаш не можете да победите бесплатно! Вообичаено, би им препорачал Nero Video на моите читатели кои се свесни за буџетот (можете да ја прочитате мојата рецензија за Nero Video), но искрено се чувствувам како VideoPad и Nero Video да се споредливи доволно што треба едноставно да одите со бесплатното програма освен ако не треба да креирате видеа за комерцијална употреба.

Ако сакате да правите филмови со висок квалитет:

VEGAS Movie Студио има неверојатно кориснички интерфејс, додека нуди висококвалитетни ефекти и голем број корисни функции. Ако се покаже дека уредувањето на видеото е повеќе од минлив интерес за вас, искуството што го стекнувате со Vegas Movie Studio ве поставува да ја научите верзијата на програмата на професионално ниво

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.