Преглед на Zoner Photo Studio X: Дали е добро во 2022 година?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Zoner Photo Studio X

Ефективност: Одлични функции за организирање, уредување и излез Цена: Одлична вредност за вашите пари од 49 $ годишно Лесност на употреба: Лесен за користење со неколку чудни избори за дизајн Поддршка: Добри воведни упатства со обемна област за онлајн учење

Резиме

Зонер фото студио X можеби е најдобриот уредувач на фотографии на компјутер за кој никогаш не сте слушнале. Не сум сигурен како успеале да летаат под радарот толку долго, но ако сте на пазарот за нов уредник, ZPS дефинитивно вреди да се погледне.

Тој ги комбинира добрите организациски алатки со брзите Ракување со RAW фотографии и додава уредување засновано на слоеви во мешавината за да се создаде одличен сеопфатен уредувач кој е совршено позициониран за да ги преземе и Lightroom и Photoshop. Вклучува дури и некои додатоци како складирање во облак и некои креативни опции за користење на вашите уредени слики како што се фото книги, календари, а вклучен е дури и основен уредувач на видеа.

Не е сосема совршено, но да бидеме фер, ништо од и другите уредувачи на слики што некогаш сум ги тестирал е совршен. Поддршката за ZPS за профилите за корекција на леќите е сè уште прилично ограничена, а начинот на кој се ракуваат со претходно поставените профили генерално може да користи одредено подобрување. Почетното прикажување RAW е малку темно за мојот вкус кога гледам слики од мојот Nikon D7200, но тоа може да се коригира со неколку едноставни прилагодувања.

И покрај овие мали проблеми,CC (9,99 $/месечно, во комплет со Photoshop)

Lightroom Classic е некако комбинација од модулите за управување и развој што се наоѓаат во ZPS, што ви овозможува одлични организациски алатки и одлично уредување RAW. Не нуди уредување базирано на слоеви, но е поврзано со Photoshop, што е златен стандард на уредувачите на слики. Можете да ја прочитате мојата рецензија за Lightroom овде.

Adobe Photoshop CC (9,99 $/метино, во комплет со Lightroom Classic)

Photoshop нуди пообемна верзија на алатките што ги ќе најдете во модулот Уредувач на ZPS. Се истакнува во уредувањето засновано на слоеви, но не нуди вид на недеструктивни алатки за уредување RAW од модулот Develop и нема никакви организациски алатки, освен ако не сте спремни да вклучите трета програма во вашиот работен тек. Adobe Bridge. Можете да го прочитате мојот целосен преглед на Photoshop CC овде.

Serif Affinity Photo (49,99 долари)

Affinity Photo е исто така нешто како новодојденец во светот на уредувањето слики и понудите модел за еднократно купување за оние кои се исклучени од моделот на претплата. Има пристоен сет на алатки за уредување RAW и некои алатки за уредување базирани на пиксели, исто така, но има повеќе збунувачки интерфејс. Сè уште е опција што вреди да се разгледа, па можете да ја прочитате мојата целосна рецензија за Affinity Photo.

Luminar (69,99 $)

Luminar има голем потенцијал како уредник RAW со сличен сет на карактеристики: организација, RAWразвој и уредување базирано на слоеви. За жал, верзијата на Windows на програмата сè уште има потреба од голема оптимизација за перформанси и стабилност. Можете да ја прочитате мојата рецензија за Luminar овде.

Причини зад моите рејтинзи

Ефективност: 5/5

Обично не сакам да давам Оценки со 5 ѕвезди, но тешко е да се расправаме со можностите на ZPS. Ги нуди истите комплети алатки што обично ги наоѓате во повеќе програми, сите комбинирани во една, и сепак успева доста добро да се справи со секоја од тие функции.

Цена: 5/5

Кога првпат ги купив Photoshop и Lightroom заедно за 9,99 долари месечно, бев изненаден од тоа колку е прифатлива - но ZPS ја нуди повеќето од истата функционалност што ја добивате од овие две водечки апликации во индустријата по половина цена. Ќе биде уште подобар договор ако Adobe ги зголеми цените на нивните претплати, како што разговараа.

Лесност за користење: 4/5

Генерално, ZPS е исклучително лесен за користење и нуди многу корисни водичи на екранот. Можете многу да го прилагодите интерфејсот, иако има некои области каде што би сакал да имам малку поголема контрола. Исто така, постојат неколку чудни избори за дизајн на интерфејс, но ќе се навикнете на нив многу брзо откако ќе сфатите како функционираат.

Поддршка: 5/5

Zoner обезбедува одлично воведно упатство на екранот за секој аспект од програмата. Дополнително, тие имаат огромен онлајнпортал за учење кој опфаќа сè, од тоа како да ја користите програмата до тоа како да направите подобри фотографии, што е сосема невообичаено за развивач со оваа големина.

Завршниот збор

Не е често тоа што воодушевен од програма за која никогаш не сум слушнал, но сум исклучително импресиониран од можностите на Zoner Photo Studio. Штета е што немаат поширока публика, бидејќи составија одлична програма која дефинитивно вреди да се погледне. Тие сè уште користат модел на претплата, но ако не сте задоволни со игрите за претплата на Adobe, дефинитивно треба да размислите да заштедите малку пари и да го направите скокот до ZPS.

Земете Zoner Photo Studio X

Значи, дали ви е корисен овој преглед на Zoner Photo Studio? Оставете коментар и известете ни.

Zoner Photo Studio е сериозен конкурент во просторот за уредување RAW - затоа погрижете се да го однесете на тест возење. Иако бара претплата, тоа е неверојатно прифатливо од 4,99 долари месечно или 49 долари годишно.

Што ми се допаѓа : Уникатен интерфејс базиран на јазичиња. Одлично не-деструктивно и уредување базирано на слоеви. Уредувањето базирано на пиксели е многу одговорно. Преполно со дополнителни функции.

Што не ми се допаѓа : камера и засилувач; За поддршка на профилот на леќите треба работа. Некои области би можеле да ги подобрат перформансите. Неколку чудни опции за интерфејс.

4.8 Земете го Zoner Photo Studio X

Зошто да ми верувате за овој преглед?

Здраво, јас се викам Томас Болд и снимам RAW дигитални фотографии од кога го добив мојот прв DSLR. До овој момент, ги тестирав речиси сите главни уредувачи на фотографии таму, и доста гладни и-дојденци кои сакаат да играат во големите лиги.

Работев со одлични уредници на фотографии и работев со лоши уредници и сето тоа искуство го внесувам во оваа рецензија. Наместо да го трошите вашето време тестирајќи ги сите сами, прочитајте за да дознаете дали ова е она што ви треба.

Детален преглед на Zoner Photo Studio X

Zoner Photo Studio (или ZPS , како што е познато) има интересен спој на стари и нови идеи во својата основна структура. Поделен е на четири главни модули, слични на многу уредници RAW: Управување, Развивање, Уредувач и Креирај. Потоа го намалува трендот исто такаинкорпорирање на прозорски систем базиран на јазичиња кој работи на ист начин како јазичињата во вашиот веб-прелистувач, овозможувајќи ви да извршите онолку посебни примероци од секој модул колку што може да поднесе вашиот компјутер.

Ако некогаш сте морале да изберете помеѓу 3 екстремно слични слики одеднаш без да можете да ја изберете вашата омилена, сега можете да ги уредувате сите истовремено со едноставно префрлање на картичките. Имате втори размислувања да не ја вклучите таа четврта слика? Отворете нова картичка Управување и истовремено скролувајте низ вашата библиотека без да го изгубите своето место во процесот на уредување.

Го сакам системот за паралелни задачи базиран на јазичиња.

Остатокот од интерфејсот е исто така доста флексибилен, овозможувајќи ви да приспособите многу аспекти, од големината на иконата до она што е во вашите алатници. Иако не можете целосно да го преуредите секој елемент од изгледот, начинот на кој е дизајниран е доволно едноставен што нема да наидете на никакви проблеми.

Всушност има премногу вклучено во оваа програма за да го покрие секој функција во просторот што го имаме, но Zoner Photo Studio дефинитивно вреди да се погледне. Имајќи го тоа на ум, погледнете ги главните карактеристики на програмата.

Организирање со модулот за управување

Модулот Управување нуди широк опсег на опции за пристап вашите фотографии, без разлика каде се чуваат. Општо земено, фотографите локално складираат слики со висока резолуција и можете да пристапите до вашите фотографиидиректно во нивните папки ако сакате. Исто така, постои опција за користење на Zoner Photo Cloud, OneDrive, Facebook, па дури и вашиот мобилен телефон.

Модулот Управување, прелистување локална папка.

Многу покорисно е способноста да ги додадете вашите локални извори во вашиот Каталог , кој ви нуди некои дополнителни начини за прелистување и сортирање на вашите слики. Веројатно најкорисен од нив е прелистувачот Tag , но тоа, се разбира, бара од вас да ги означите сите ваши слики (што секогаш сум премногу мрзлив да го направам). Има и преглед Локација ако вашиот фотоапарат има GPS модул, кој исто така може да биде корисен, но јас немам за мојот фотоапарат.

Додавањето на вашата библиотека со фотографии во вашиот каталог може да биде процес кој одзема многу време, но најдобрата причина да го направите тоа е евентуалното засилување на брзината на прелистување и прегледување. Едноставно кликнете со десното копче на папката што сакате да ја додадете во прелистувачот и изберете Додај папка во каталог , а таа оди во позадина додавајќи сè и креирајќи прегледи. Како и со секоја програма што обработува голема библиотека, ова ќе потрае некое време, но остатокот од програмата сè уште се справува добро додека работи во заднина.

Овозможувањето на режимот „Целосни перформанси“ навистина се забрза нештата се во тек (шокантно, знам)

Без оглед на тоа каде ги гледате вашите слики, можете да ги филтрирате и сортирате вашите слики според кој било од поврзаните метаподатоци. Брзи филтри за етикети во бојаи основните пребарувања на текст може да се извршат во полето за пребарување, иако на почетокот тоа нема да го забележите бидејќи исто така се користи за прикажување на патеката на вашата моментално избрана папка. Ова навистина нема смисла за мене од дизајнерска перспектива бидејќи има многу хоризонтален простор за работа со нив, но штом знаете што барате, тоа функционира доволно добро.

способноста за сортирање на вашите папки е исто така љубопитно позиционирана, стандардно скриена во едно копче на лентата со алатки, но доволно е лесно да се овозможи откако ќе знаете како.

„Прикажи заглавие“ е стандардно оневозможено, но многу го олеснува сортирањето.

Повеќето од опциите за сортирање метаподатоци го користат подменито „Напредно“, но тоа е прилично незгодно - за среќа, можете да приспособите кои елементи се појавуваат во „заглавието“ откако ќе го овозможите .

Генерално, модулот Управување е одлична организациона алатка, иако има неколку чудни чуда во неговиот дизајн кои би можеле да користат малку повеќе полирање.

Недеструктивно уредување во развојот Модул

Модулот Развијте веднаш ќе му биде познат на секој што користел друг RAW уредник. Добивате голем главен прозорец за прикажување на вашата работна слика, а сите ваши алатки за прилагодување кои не се деструктивни се наоѓаат на десниот панел. Сите стандардни опции за развој се таму, и сите тие функционираат добро како што би очекувале.

Развијте модул за недеструктивна RAWуредување.

Првото нешто што ме погоди кога ги отворав сликите беше дека првичното прикажување на датотеката RAW во целосна големина беше различно од паметниот преглед што го гледав во Управување јазичето. Во некои случаи, боите беа многу исклучени, и на почетокот се обесхрабрив што ветувачка програма направи толку голема грешка. Разликата е во тоа што модулот Manage користи паметен преглед на вашата RAW-датотека за побрзи перформанси, но се префрла на целосна RAW кога ќе го започнете процесот на уредување.

По некое истражување, открив дека Zoner навистина има профили на камера што може да одговара на вашите поставки во камерата (Рамно, Неутрално, Пејзаж, Живописно, итн.), што ги усогласи работите повеќе со она што би очекувал да го видам. Овие навистина треба да се применат автоматски, но првиот пат ќе треба сами да ги конфигурирате работите во делот Камера и објектив . Ова е исто така местото каде што ќе ги конфигурирате профилите на вашите леќи за корекција на изобличувањето, иако изборот на профили не беше ни приближно комплетен како што би сакал.

Повеќето од развојните алатки што ќе ги најдете ќе бидат веднаш познат на другите RAW уредници, но ZPS го става својот уникатен пресврт и на овој аспект од програмата. Ви овозможува многу попрецизен степен на контрола врз некои од процесите на уредување кои често се ограничени на единечни лизгачи во други програми, особено во областите на острење и бучаванамалување.

Една од моите омилени карактеристики е исто така онаа што никогаш не сум ја видел во друг уредувач: способност да се контролира намалувањето на шумот врз основа на бојата. Ако имате бучна зелена позадина, но сакате да ја задржите максималната острина на сите останати субјекти во вашата сцена, можете да го зголемите намалувањето на шумот само за зелените делови од сликата. Можете исто така да го направите истото врз основа на осветленоста, намалувајќи го шумот само во темните области на сликата или каде и да ви треба. Се разбира, може да го добиете истиот ефект со слој за маскирање во други програми, но тоа е многу удобна карактеристика што може да ве спаси од создавање маска што одзема многу време.

Намалување на шумот врз основа на боја.

Зелените површини горе имаат максимално намалување на шумот, зачувувајќи ги деталите во преден план, но автоматски ги отстрануваат во позадина. Цветовите во позадина немаат ефект, како што можете да видите од избирачот на бои од десната страна - и од нивниот дополнителен шум. Ако не сте сигурни каде областа што сакате да ја поправите паѓа на спектарот на бои, практичната алатка за капка за очи ќе го нагласи делот за вас.

Забелешка: ако имате проблеми со отворањето на вашиот RAW датотеки, не очајувајте – има решение. Како што се испостави, ZPS избира да не ја вклучи функцијата за конверзија на DNG на Adobe, која заштедува пари за лиценцирање - но поединците можат да ја преземат бесплатно и да го овозможатсамите се интегрираат со едноставно поле за избор во менито со преференции.

Работа со модулот за уредување базиран на слоеви

Ако сакате да ја преземете вашата слика подалеку од она што можете да го постигнете недеструктивно, модулот Уредувач нуди голем број алатки засновани на слоеви за ставање на завршните допири на вашите слики. Ако сакате да креирате дигитални композити, да правите ретуширање базирано на пиксели, да работите со алатки за liquify или да додавате текст и ефекти, ќе најдете низа алатки со брзо време на одговор.

Алатките Liquify се пријатно реагира, не покажува време на задоцнување при удари со четка.

Слабо програмираните алатки Liquify често прикажуваат забележително заостанување помеѓу локацијата на вашата четка и видливоста на ефектот, што може да ги направи речиси невозможни за употреба. Алатките Liquify во ZPS совршено реагираат на моите слики од 24 mpx, а исто така вклучуваат опции за свесни лица за оние од вас кои се занимаваат со професионално ретуширање портрети (или само правење глупави лица).

Втиснувањето со клонови, затајувањето и согорувањето исто така функционираше беспрекорно, иако ми беше малку збунувачки што сите маски на слоеви првично се скриени по дифолт. Ако се најдете збунети во врска со вашата неможност да додадете маска, тоа е затоа што тие се веќе таму, само треба да ги поставите да се прикажуваат на секој слој со „Откријте сè“. Тоа не е навистина голема работа, само повеќе уникатна чуда што не очекував, какоинаку, алатките се доста добри. Верувам дека системот на слоеви е релативно нов за ZPS, така што тие веројатно ќе продолжат да го усовршуваат додека продолжуваат да ја развиваат програмата.

Споделување на вашата работа со модулот Креирај

Последно, но не и најмалку важно е способноста да ги претворите вашите слики во различни физички производи, како и видео едитор. Не сум сосема сигурен колку овие ќе бидат корисни за професионалците, но веројатно се забавни за домашниот корисник.

За жал, ни снемува простор во прегледот, па можам“ Одете низ секоја поединечна опција, бидејќи целиот модул Креирај веројатно може да има свој преглед. Вреди да се истакне дека се чини дека секој од шаблоните е брендиран со логото на Zoner и малку промотивен материјал за него, што може да биде доволно да ве оддалечи - но можеби не. Јас сум навикнат сам да дизајнирам вакви типови материјали од нула, но можеби нема да ви пречи да ги користите нивните шаблони.

Брзо упатство на Photo Book за тоа како да креирате свој.

Секоја опција има свој водич на екранот за да ве води низ процесот на пополнување на секој шаблон, а има и пригодна врска за да ги нарачате онлајн кога ќе завршите со процесот на креирање. Се разбира, можете да ги извезете во тип на датотека по ваш избор и да ги испечатите сами ако сакате.

Zoner Photo Studio X Alternatives

Adobe Lightroom Classic

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.